چرا حسادت می کنیم و با افراد حسود چطور رفتار کنیم؟
در گپ و گفتی کوتاه با دکتر علیرضا نبی؛

چرا حسادت می کنیم و با افراد حسود چطور رفتار کنیم؟

نویسنده : مائده کاشیان

اکثر ما در طول زندگی‌مان چندین و چندبار با افرادی در ارتباط بوده‌ایم که چندان علاقه‌ای به دیدن حال خوب ما نداشته‌اند و حتی منتظر دیدن غم و حال بد ما بوده‌اند، یا اگر به موفقیتی می‌رسیدیم تمام تلاش‌شان را کرده‌اند که آن را بی‌اهمیت و بی‌ارزش جلوه بدهند و یا هرگز از چیزهایی که در مورد ما قابل ستایش بود، تعریف نکردند. این روزها که بخش زیادی از زندگی مردم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی‌ای مثل اینستاگرام، با بسیاری از افراد به اشتراک گذاشته می‌شود، ردپای این‌طور آدم‌ها را هم بیشتر می‌بینیم. خلاصه این‌که بسیاری از ما چه در فضای مجازی، چه در طول زندگی‌مان با آدم‌هایی که از دیدن خوشحالی ما ناراحت شده‌اند رو به رو شده‌ایم و نمی‌دانستیم باید در مقابل آن‌ها چطور رفتار کنیم؟

کارهای‌مان را بیشتر و بیشتر انجام دهیم و بگذاریم آن‌ها هم ناراحت و ناراحت‌تر شوند، یا حتی آن‌ها را از جمع دوستان و آشنا خط بزنیم؟ اصلا شاید گاهی خود ما هم نسبت به دیگران چنین حسی داشته‌ایم، چطور این حس را از بین ببربم؟ اگر می‌خواهید جواب این سوال‌ها را بدانید، توصیه‌ها و راهنمایی‌های دکتر علیرضا نبی کارشناس حوزه خانواده را که در ادامه آورده‌ایم بخوانید.

حسادت

+ چرا چشم دیدن موفقیت دیگران را نداریم؟

- ممکن است از همان کودکی، تربیت و رفتار خانواده طوری بوده است که این رفتار را در ما بوجود آورده و این احساس را تقویت کرده است. گاهی هم اعتماد به نفس نداریم و خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم. بعضی وقت‌ها هم قدر داشته‌های‌مان را نمی‌دانیم و از چیزی که هستیم رضایت نداریم و خودمان را حقیر و کوچک می‌بینیم. شاید بتوان این طور هم پاسخ داد، چون فقیریم؛ دچار فقر مالی نیستیم، از لحاظ فرهنگی فقیر هستیم.

+ چه کنیم تا بتوانیم موفقیت و خوشحالی دیگران را ببینیم؟

- قبل از هر چیز باید از این رفتار متنفر باشید تا بتوانید این حس را از ببرید، بنابراین باید اراده و انگیزه داشته باشید، بخواهید تا بتوانید حال‌تان را تغییر دهید. با آدم‌هایی دوستی و ارتباط داشته باشید که حسود نباشند تا رفتار آن‌ها روی شما تاثیر نگذارد و شبیه آن‌ها نشوید. خودتان را با کسانی که نسبت به شما آدم‌های موفق‌تر و ثروتمندتری هستند مقایسه نکنید و نگاهی به افرادی که در مقایسه با شما شرایط بدتری دارند بیندازید. به جای این‌که مدام به داشته‌های دیگران فکر کنید و حسرت شرایط آن‌ها را بخورید، برای پیشرفت و موفقیت خودتان تلاش کنید و وقت بگذارید.

+ چطور باید با آدم‌هایی که از از دیدن حال خوب‌مان ناراحت می‌شوند رفتار کرد؟

- اگر فردی با چنین خصوصیت رفتاری سر راه شما قرار گرفته است، با او قطع رابطه نکنید و به او کمک کنید. به او محبت کنید و اهمیت بدهید، مثلا اگر شما را به مراسمی دعوت می‌کند، دعوتش را بپذیرید و یا نظرش را در مورد موضوعات مختلف بپرسید. سعی کنید رفتارهای حساسیت برانگیز انجام ندهید. روی نقاط قوت و ویژگی‌های مثبتش تاکید کنید. 

برچسب ها
حسادت
چرا از موفقیت دیگران ناراحت می شویم
علت های حسادت
درمان حسودی
راه های از بین بردن حس حسادت
با فرد حسود چه کنیم؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٣/١٤
٠
٠
خیلی خوب و کاربردی بود ... امیدوارم بتونم با این توصیه ها رفتار یکی از دوستانم رو تغییر بدم و بهش کمک کنم
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٥
٠
٠
خوشحالم که برات مفید بوده و خوشحال تر میشم اگه به کارت بیاد😊آره حتما تلاشتو بکن،یا نتیجه میده و تغییر مثبت میکنه،یا رفتارش عوض نمیشه فوقش!امتحانش ضرری نداره :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/١٥
٠
٠
من یک دوستی داشتم همینطوری بود، راهکاری که دکتر نبوی گفتن " مشکل گشا بود " ^_^
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٥
٠
٠
چه خوب :) متاسفانه مشکل اینه که خیلیا ناخواسته رفتارایی رو نشون میدن که این حسادت تو وجود طرف مقابلشون تشدید میشه و بعد روابط و دوستی ها از بین میره :(
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
به این میگن حسادت مستتر! D: شوخی میکنم،اگر طرف باعث پیشرفت بشه که خوبه :) اینکه میگی رو توجه همسرت به اطرافیان حساسی،فکر کنم ویژگی مشترک بین اکثر خانم هاست!اما خب اگر واقعا به این باور برسی که هر کسی جایگاه خاص خودشو داره،کمتر حساس میشی :)