پشت پرده لباس سیاستمداران بزرگ
از جوراب‌های لنگ به لنگ ترودو تا لباس دست دوز گاندی

پشت پرده لباس سیاستمداران بزرگ

نویسنده : الهام حبشی

اگر فکر کرده‌اید جوراب گل‌‌گلی، رنگی، عروسکی و حتی لنگ و به لنگ فقط مخصوص دختر بچه‌هاست، سخت در اشتباه‌اید. این حرفی است که آقای وزیر کانادا با پوشیدن جوراب‌های رنگارنگ و شاد به مردم زده است. شاید اولین بار که این تصویر را دیدیم با خودمان حدس زده باشیم که این آقای جوان کور رنگی دارد یا مخش ایراد کرده است، یا حتی قصد داشته برای ناچیز جلوه دادن مقام سیاسی طرف مقابل این جوراب‌های جلف را بپوشد، اما حقیقت این است که آقای ترودو از پوشیدن رنگ‌های شاد لذت می‌برد و آن‌ها را متضاد با مقام سیاسی‌اش نمی‌داند. آنگلا مرکل در توییتر خود نوشت: «ترودو در دیدار با مسئولان ناتو در بروکسل، با جوراب‎های عالی‌اش پز می‌دهد.» 

همان‌طور که آقای نخست وزیر با جوراب‌هایش پیام صلح و شادی را می‌رساند، سیاستمداران دیگری هم هستند که پوشش و پیام‌های خاصی را داشته و دارند. در ادامه از سیاستمدارانی می‌خوانیم که پوشش و رفتار آن‌ها در برخوردهای سیاسی شهره شده است.

 

ماهاتما گاندی روح بزرگ هندوستان

گاندی، رهبر بزرگ هندوستان، مردی است که روزی تصمیم گرفت لباس‌های وارداتی و فرنگی را دور بریزد و لباسی را به تن کند که در نهایت سادگی، ساخت کشورش می‌باشد. پارچه‌هایی که خودش آن‌ها را از نخ به پارچه تبدیل کرده و با پوشیدن آن‌ها آرام آرام مبارزاتش را آغاز کرده است. گاندی سرانجام توانست استقلال هندوستان را از بریتانیا پس بگیرد. شاید در نگاه اول پوشش ماهاتما گاندی، پوششی فقیرانه به نظر بیاید اما گاندی یا همان پدر ملت هند، سال‌ها در انگلستان درس قانون خوانده بود. لباس ماهاتما گاندی و خام خواری او این پیام را برای مردم به ارمغان می‌آورد که، برای پیشرفت کردن و رسیدن به استقلال به توانایی و داشته‌های خودتان قانع باشید.

 

احمدی نژاد و کاپشن 54 میلیونی

محمود احمدی نژاد شخصی بود که با شعار «مردی از جنس مردم» به سمت رئیس جمهوری ایران رسید. نحوه لباس پوشیدن احمدی نژاد به شکلی بود که او را تا حد امکان مردمی و ساده زیست نشان می‌داد. کاپشن احمدی نژاد، اولین کاپشنی بود که برای صاحب خود طرفداران زیادی جذب کرد، به طوری که خیلی‌ها با به ریاست جمهوری رسیدن احمدی نژاد، به خرید کاپشن‌های مشابه او تمایل پیدا کردند. اما از آن‌جایی که پوشش یک رئیس جمهور، تا حدود زیادی نمایان‌گر وجه یک کشور است، افراد زیادی پوشش او را مورد انتقاد قرار دادند. احمدی نژاد بعد از مدتی به پوشیدن کت و شلوارهای گشاد روی آورد و کاپشن معروفش را به قیمت 54 میلیون تومان در یک حراجی به فروش رساند.

 

ظریف همیشه خندان

قطعا در این چهار سال، هر زمان دکتر ظریف را در مذاکرات مختلف، مثل 5+1 دیده باشید، متوجه چهره بشاش و لبخند دائمی او شده‌اید. بحث‌های سیاسی اغلب تند، سخت، چالشی و خسته کننده هستند. دکتر ظریف از لبخند که بهترین نشانگر دوستی و صمیمت است، برای تلطیف فضا و ارتباط آرام و به دور از تنش استفاده می‌کند. هنگامی که شخصی در مذاکرات لبخند می‌زند و با شوخی صحبت می‌کند، قصدش رسیدن به پذیرش از سمت دیگران و جلب اعتماد آنان است. ما برای شما یک تهدید نیستیم، معنی دیگر لبخند دکتر ظریف است. اگر جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را در مذاکره‌ای جدی یافتید، تعجب نکنید و حتم بدانید حساسیت مذاکره لبخند نمی‌طلبد. طرز لباس پوشیدن ساده و متشخصانه ظریف و استفاده از کت و شلوارسرمه‌ای رنگ در زمان مذاکرات نشانه اقتدار، صداقت و ایجاد اعتماد است که به خوبی توسط او رعایت شده بود. وزیر امور خارجه ایران هرگز از کت و شلوارهای رنگ روشن استفاده نکرده و پوشش او تا حالا شامل رنگ‌های تیره‌ای مثل مشکی، سرمه‌ای و خاکستری بوده است. خطوط عمودی کت و شلوارهای ظریف و همچنین دو دکمه بودن آن‌ها باعث می‌شود، قد و هیکلش بلند و کشیده‌تر نمایانده شود. دکتر ظریف با این انتخاب‌های هوشمندانه باعث شده، دوست داشتنی و عالی رتبه‌تر به چشم بیاید.

 

ترامپ یک مدیر اقتصاد دان

زبان بدن ترامپ در تبلیغات ریاست جمهوری بیش از هر چیز نماینگر حس قدرت و مدیرت طلبی او بود. کت و شلوارهای گشادی که با کراوات آبی یا قرمز ست شده‌اند، او را به عنوان یک مدیر اقتصادی سنتی معرفی می‌کنند. پوست برنزه، رنگ و مدل موی خاص ترامپ یکی از علت‌هایی است که با کمک آن‌ها توانسته چهره متفاوتی پیدا کند و با همین شمایل قدرتمند، بتواند اعتقاد و اعتماد رای دهندگان را به سوی خود بکشاند. هر چند کت و شلوارهای بی‌قواره ترامپ بارها مورد تمسخر قرار گرفته اما همین پوشش، او را شبیه جمهوری خواهان دهه هشتاد میلادی کرده است، دورانی که از آن به عنوان «دوران خوش» یاد می‌کنند.

یکی دیگر از رفتارهای بدنی ترامپ که این روزها بسیار دیده می‌شود، نحوه‌ی دست دادن او است. رئیس جمهور آمریکا برای این‌که در همان دیدار اول نشان بدهد که قدرتمندتر و قالب است، دست فرد مقابل را به سمت خود کشیده و به مدت طولانی فشار می‌دهد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور جدید و جوان فرانسه که از شیوه دست دادن ترامپ آگاه بود، هنگام رو در رو شدن با ترامپ دست او را در حالی که به چشم‌هایش خیره شده بود، محکم و طولانی‌تر در دست گرفت. مکرون با این حرکت به ترامپ گفت: « دیگر زمان امتیازدهی به شما به انتها رسیده است.»

 

مادلین آلبرایت و سنجاق سینه‌های 100 دلاری

وزیر سابق امور خارجه آمریکا، بانویی است که همه او را با سنجاق سینه‌های معروفش می‎شناختند. مادلین آلبرایت که اکنون 80 سال سن دارد، در دوران وزارتش از سنجاق سینه‌ها متعددی استفاده می‌کرد، که اکنون همه آن‌ها در موزه هنر نیویورک نگهداری می‌شوند. مادلین آلبرایت متناسب با شرایط و شخصی که قرار بود با او ملاقات و گفت‌و گو داشته باشد، سنجاق سینه‌اش را سفارش می‌داد. سیاستمداران در اولین برخورد با آلبرایت به سنجاق سینه او توجه می‌کردند تا بتوانند نظر و عقیده او را در مورد خودشان و موضوعی که قرار است در مورد آن بحث کنند، حدس بزنند. معروف‌ترین سنجاق سینه آلبرایت، کبوتری بود که به عنوان نماد صلح از آن استفاده می‌کرد. این نخست وزیر خوش ذوق نویسنده چند کتاب درباره خاطرات خودش و سنجاق سینه‌های معروفش نوشته است.

 

آنگلا مرکل صدر اعظم جدی آلمان

آنگلا مرکل 62 ساله در سال 2005 به صدراعظمی آلمان منصوب شد. اغلب مردم خانم مرکل را با کت و شلوارهای پوشیده و رنگارنگش می‌شناسند. آنگالا مرکل اولین صدر اعظم زن آلمان از همان ابتدا پوشیدن کت و شلوار را انتخاب کرد تا در میان سیاستمداران مرد با اقتدار بیشتری دیده شود. کت و شلوارهای یکسانی که صدای منتقدان زیادی را درآورده است، آن‌ها می‌خواهند مرکل به این انتخاب سریالی و خسته کننده خودش خاتمه بدهد. آنگلا مرکل همیشه حالتی را به خود می‌گیرد تا ارتباط فیزیکی کمتر و فاصله‌ بیشتری با دیگران داشته باشد. حرکات آنگلا مرکل آلمانی از جدیت او سرچشمه می‌گیرد. صدر اعظم آلمان که شیمی خوانده و تحصیلاتش را تا مقطع دکترا ادامه داده است، همیشه به نحوی می‌خندد که دندان‌هایش نمایان نباشند. حالت دست‌های مرکل که مدت زیادی است مورد توجه قرار گرفته به معنای اطمینان از خود یا القای این موضوع به دیگران است که من نسبت به همه چیز آگاهی دارم.

 

ترازا می نخست وزیری با لباس‌های جنجالی

ترازا می نخست وزیری است که بیش از هر چیز دیگری به ظاهر و لباس پوشیدنش اهمیت می‌دهد، او لباس‌ها غیر متعارف می‌پوشد و هزینه‌ی هنگوفتی بابت آن‌ها پرداخت می‌کند. ترازا می که مدتی است مدل مجله ووگ شده است، در دیدار با رئیس جمهور کشورمان لباس نامناسبی را انتخاب کرده بود که نشان از بی‌توجهی و بی‌احترامی به دین مردان سیاسی کشور ما داشت. نخست وزیر انگلستان چند بار دیگر به خاطر لباس‌هایش زیر ذره بین و انتقاد  قرار گرفته، برای نمونه یکی از لباس‌هایی که جنجال زیادی برای او به پا کرد، شلوار چرمی بود که قیمتی معادل با درآمد سه ماه یک کارگر همان شرکت لباس فروشی داشت، شلواری 1300 دلاری. ترازا می با این‌که شعار نزدیک بودن به مردم را می‌دهد، اما زندگی تجمل‌گرایانه‌اش را دلیلی برای دور بودن و درک نکردن مردم نمی‌داند! 

برچسب ها
جوراب‌های لنگ به لنگ نخست وزیر کانادا
کاپشن محمود احمدی نژاد
دیپلماسی لبخند ظریف
بادی لنگویج ترامپ
بادی لنگویج آنگلا مرکل
لباس جنجالی ترازا می
دست دادن دونالد ترامپ
سنجاق سینه مادلین آلبرایت
لباس ماهاتما گاندی
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠٣/١٠
٠
٠
مطلب خوبی بود. اما از اونجا که به ملا نقطه گیر معروف هستم توجه تون رو به شکل صحیح کلمه هنگفت جلب میکنم. خیلی متشکر. استفاده کردیم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/١٠
٠
٠
دارم کلاس ویراستاری میرم 😂 از بس ازم غلط املایی گرفتین دیگه😀 باشد که فرجی بشه 😊 تشکر که خوندین و وقت گذاشتین 🌹🌹
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/١١
٠
٠
تیموشنکو هم باحال بود خصوصا مدل موش^_^ من بخاطر همون دوسش داشتم اصن:دی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/١٢
١
٠
کلا خوشگله بنده خدا :)) موهاشم خیلی شیکه ^_^
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٣/١٢
١
٠
جای پوتین خالی... :) مطلب خوبی بود
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/١٣
٠
٠
اتفاقا استیل زبان بدن اوشون رو هم خوندم :)) ولی چون نخواستم مطلب طولانی تر از این بشه خیلی ها رو حذف کردم ^_^ پوتین طوری لباس می‌پوشه که قد بلندتر دیده بشه ، چون زیاد بلند نیست. مثل دکتر ظریف ما. پیشانی برآمده ای هم داره که باعث میشه زیاد مقتدر به نظر نرسه، برای همین به صورتش حالت هایی میده که این مشکل رو حل کنه. البته مشکل نیس، شاید خودش فکر میکنه باید خشن تر به نظر بیاد. اخلاق نرم و هنرمندانه ای هم داره از خوانندگی و نوازندگی بگیر تا محبت به حیوانات... در کل شخصیت خاصی داره ^_^
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٥
١
٠
چه جالب :) منم از جورابای ساده و تیره بدم میاد ولی خداییش اگه سیاستمدار بودم یکم رعایت میکردمD: دکتر ظریف ما از همه بهتر و با ابهت تره :))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/١٦
٠
٠
مطلب جالبیست... تشکرات الهام بانـــو جان :)
ELINDO
ELINDO
٩٨/٠٢/٠٦
٠
٠
مطلب عالی بود. میشه ازتون خواهش کنم منابع در این رابطه معرفی کنید؟من دارم تحقیق روی لباس سیاستمداران و قوانین پوشش اونها انجام میدم.واقعا ممنون میشم ازتون