بسته پیشنهادی کتاب برای ماه رمضان
از سی ساغر سحری تا اخلاق روزه

بسته پیشنهادی کتاب برای ماه رمضان

نویسنده : الهام یوسفی

ما که از معرفی بسته‌های کتاب برای شما خسته نمی‌شویم حتی اگر شما از این همه سماجت ما برای کتاب‌خوان شدن خودتان خسته شوید! حالا هم در این روزهای آغازین ماه رمضان که از قضا وقت‌های‌مان به طرز عجیبی کش‌دار می‌شود و یک جورهایی برکت می‌کند ما برای شما یک بسته پیشنهادی کتاب داریم تا در لا به لای چک کردن تلگرام و اینستاگرام و دیدن انواع و اقسام کلیپ به درد نخور یا شاید هم بخور، اگر احیانا خواستید به چشم‌های‌تان استراحتکی بدهید بروید سراغ این کتاب‌ها. 

 

دو کتاب خوب برای یاد گرفتن رابطه 

مهم است که ما یاد داشته باشیم با خدا صحبت کنیم. هر نوع ارتباطی کلمات خودش را می‌طلبد. اگر چه به قول حضرت مولانا: هیچ آدابی و ترتیبی نجو/ هر چه می‌خواهد دل تنگت بگو. اما گاهی نیاز داریم برای افزایش معرفت‌مان نگاه کنیم و ببینیم آن‌هایی که از ما چندین قدم در این رابطه جلو بوده‌اند چه طور با خدا صحبت کرده‌اند؟ از چه گفته‌اند؟ البته استاد اهل دلی می‌گفت: «اشتباه نکنید! امام سجاد در صحیفه دعا نکرده است که ما یاد بگیریم که چطور دعا کنیم. او به سبک خودش دعا کرده، برای دل خودش و برای همین هم این قدر این دعاها می‌چسبد.» پس «صحیفه سجادیه» را بخوانید البته با ترجمه فارسی و روان و زیبا و دل چسب سید علی موسوی گرمارودیِ شاعر! و کتاب دیگر «سی ساغر سحری» است که این هم برداشتی شاعرانه و شخصی اما زیبا و دلنشین از دعاهای روزانه ماه رمضان است. به قلم «محمدرضا مروارید»

یک جرعه از کتاب:

«خدایا! بار گناه بر دوشم نشسته، سنگینی نافرمانی‌ها کمرم شکسته، کو حبیبی که بدان پناه گزینم؟ و کجاست آن دستان روان‌درمانگری که از آن درمان خواهم؟ هرچه می‌جویم تکیه‌گاهی نمی‌یابم، و بر گرد هر که می‌گردم پاسخی نمی‌شنوم، چه کنم با این کوله‌بار درشت گناهم؟ دوا و درمان از که خواهم؟ پنج روز از ماه رمضان رحمتت گذشته و از انبوه دردهایم کم نگشته، کیست جز تو که بر من بخشاید؟»

 

دو کتاب خوب برای فکر کردن

ما روزه داری می‌کنیم تا دهان‌مان را از بلعیدن باز داریم. بلعیدن آب، بلعیدن غذا و بلعیدن گناه- که گناه هم اگر درست بنگریم بلعیدنی است- اما باید در همین ماه برخی چیزها را بلعید. بگذاریم روح‌مان نوازش‌های این ماه را ببلعد. بگذاریم اندیشه‌مان فلسفه روزه‌داری را ببلعد. خواندن و خواندن و خواندن... بگذاریم چشم‌مان و مغزمان کلمات عمیق را ببلعند. 

امام موسی صدر برای همه ما شناخته شده است. در میان آثارش یک کتاب کوچک و جمع و جور اما بسیار پر و پیمان دارد به نام «اخلاق روزه». موضوعات کتاب مختلف است اما یک محور مشترک دارد: روزه داری! امام موسی صدر درباره اخلاقی صحبت می‌کند که پشت رفتار ظاهری لب فرو بستن ما باید در این ماه در ما رشد کند. 

کتاب خواندنی دیگر که پیشنهادی است از طرف رهبر انقلاب، کتاب بسیار خوب استاد مطهری است با عنوان «گفتارهای معنوی» یا «آزادی معنوی». سیزده سخنرانی عمیق اما ساده درباره انسان، خدا، رابطه، و همه کلیدواژه هایی که باید دوباره از نو مرورشان کنیم: دعا، توبه، روح، ایمان به غیب و ... چیزهایی درباره انسانیت و آزادگی ورای حرف‌های رایج.

یک جرعه از کتاب:

«بندگي خدا هميشه مساوي است با آزاد شدن از غيرخدا؛ چون ادراك عظمت الهي هميشه ملازم است با ادراك حقارت غيرخدا، و وقتي انسان خدا را ـ هر چه بود ـ حقير و كوچك ديد، محال است حقير را از آن جهت كه حقير است بندگي كند. حقير را انسان به غلط عظيم مي‌بيند كه بندگي مي‌كند.»

 

یک کتاب درباره سوالات ما

خیلی وقت‌ها پیدا کردن جواب سوالات از لابه‌لای توضیح المسائل کار سختی است. می‌توان برای ایام و موضوعات مختلف از کتاب‌هایی بهره گرفت که جواب سوالات‌مان را خیلی دقیق و موضوعی پاسخ گفته‌اند و البته خیلی به روز. کتابی با عنوان «پرسش و پاسخ‌های دانشجویی ویژه ماه رمضان» برای سوالات‌تان درباره این موضوعات بسیار مناسب است: درباره ماه مبارک رمضان، روزه، قرآن، شب قدر، دعاهای ماه مبارک رمضان و...

برچسب ها
معرفی کتاب
کتاب های مناسب ماه رمضان
کتاب هایی که در ماه رمضان باید خواند
سی ساغر سحری
اخلاق روزه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی