سند 2030 یونسکو چیست؟
درباره این سند پر درد سر

سند 2030 یونسکو چیست؟

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

احتمالا اگر دو ماه پیش از شما در مورد سند 2030 می‌پرسیدند جوابی نداشتید که به آن بدهید و شاید حتی اسم آن هم به نظرتان نا‌آشنا و عجیب و غریب می‌رسید و بیشتر به یاد اخبار20:30 شبکه دو می‌افتادید تا یک سند مهم یونسکو.

اما از زمانی که تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری انجام شد و نامزدها شروع به تبلیغات کردند این اسم نا‌آشنا تبدیل به یکی از پرکاربردترین کلمات کلیدی تبلیغات انتخاباتی شد. گروهی می‌گفتند که این سند ترویج آموزش جنسی و خود‌ارضایی است و هم‌جنس‌بازی را برای کودکان به ارمغان می‌آورد و مدعی می‌شدند که این آموزش‌های جنسی در مهدکودک‌ها با عنوان «لک لکی در کار نیست» در حال اجرا است.

حالا که تکلیف انتخابات مشخص و تنور برداشت‌های سیاسی سرد شده است با فراغ خاطر به سراغ سند 2030 می‌رویم تا ببینیم این سند چیست و چرا این‌قدر مخالفت برانگیز است.

 

ماجرا چیست؟

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل متحد در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی رتبه  این سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور کار جهانی توسعه پایدار 2030 را که نتیجه یک فرآیند گسترده مشورتی در سطح جهانی بود، در سیاست‌گذاری کلان ملّی خود از اول ژانویۀ 2016 اجرایی کنند. این دستور کار دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه است. در مقدمه به تلاش رهبران جهان برای پایان فقر، گرسنگی، خشونت، فساد و قاچاق و حرکت به سوی کرامت انسانی، صلح، عدالت، رعایت برابری و عدالت، مدیریت پایدار منابع طبیعی، گسترش بهداشت، تامین آب آشامیدنی برای همه، توانمندسازی زنان و دختران، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و... اشاره و سپس 17 هدف اصلی سند 2030 بیان شده است.

17 اصلی که به نظر هیچ نکته منفی ندارد و اگر محقق شود دنیا به بهشتی برای زندگی تبدیل می‌شود. نکته مهم این‌جاست که این برنامه با حضور رئیس جمهور ایران و بدون رای مخالف به تصویب رسیده است. پس از آن، اجلاسی در کره جنوبی با حضور وزرای 130 کشور جهان از جمله ایران تشکیل و سند آموزشی 2030 به تصویب می‌رسد. سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران هم با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد و زمزمه‌هایی از اجرایی شدن آن نیز به گوش می‌رسید. در اردیبهشت ماه امسال رهبر انقلاب نسبت به اجرایی شدن سند واکنش نشان دادند و اشاره کردند که ایران تسلیم سند 2030 سازمان ملل نخواهد شد. 

یکی از ایراداتی که به این سند وارد است، این است که این سند بدون اطلاع دو نهاد نظارتی مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی که در واقع متولی مسائل فرهنگی و انطباق آن با اهداف انقلاب هستند و نهادهای فرا ‌قوه‌ای نظیر مجمع تشخیص مصلحت و شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسیده است. شورای انقلاب فرهنگی قبل از صحبت‌های رهبری به این سند اعتراض کرده بود ولی مراحل تصویب و اجرای سند متوقف نشد و به کار خود ادامه داد تا بالاخره پس از بیانات رهبری در اردیبهشت ماه روند اجرای سند متوقف شد.

 

عدم توجه به سند‌های بالا دستی 

احتمالا در برخورد اول تعجب می‌کنید که چرا سندی که این‌قدر اهداف متعالی از قبیل عدالت و آزادی و آموزش فراگیر و... دارد با مخالفت روبرو شده است! البته باید اول پرسید چرا وقتی خود کشور سند چشم‌انداز بیست ساله، نقشه‌ جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش را با اهداف مشابه دارد که هنوز در خیلی موارد به اجرا نرسیده است باید به سراغ سند 2030 رفت؟ چرا باید برنامه‌ای را که مورد تصویب نهادهای قانونی کشور است کنار گذاشت و سندی را که از جای دیگر آمده اجرا کرد. سند 2030 اگرچه اهداف کلی خوبی دارد ولی تعارضات فراوانی با اسناد بالادستی کشورمان مثل سند چشم‌انداز بیست ساله، نقشه‌ جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و حتی اصول 7۷ و ۱۵۳ قانون اساسی دارد.

 

به بهانه آموزش ولی تغییر سبک زندگی

سوالی که مطرح می‌شود این است که چطور ممکن است برای کشورهای مختلف با ملیت‌های گوناگون و تمدن‌های متفاوت با سوابق تاریخی و فرهنگی خاص، یک برنامه آموزشی واحد پاسخ‌گو باشد. این سند در نگاه سطحی و کلی مناسب به نظر می‌آید ولی دارای تعارضات زیادی با فرهنگ کشور ما است و در جزئیات با نظام آموزشی کشور ما منافات دارد مثلا  با توجه به سند2030 باید نشانه‌های جنگ‌طلبی و خشونت از متون آموزشی حذف شوند و در کتاب‌های درسی ایران مفاهیم جهاد و شهادت در حال حذف و تغییر هستند و حتی حذف قسمتی از شعر  مصطفی رحماندوست که در آن به خون شهیدان اشاره شده است و یا حذف درس حسین فهمیده از سال ششم را هم در همین راستا می‌دانند.

 

آمار و اطلاعاتی که ما باید بدهیم

در صفحه 60 «چارچوب عمل ملی آموزش 2030» به‌ صراحت ذکر شده که شاخص‌‌های ملی باید براساس داده‌های یونسکو، یونیسف، بانک جهانی تعیین شود. مطابق سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است به‌طور مستمر و با فاصله‌های کوتاه، تمامی اطلاعات آموزشی از حیث منابع، محتواها، افراد آموزش دهنده و آموزش گیرنده، مکان‌های آموزشی و... را به سازمان ملل ارائه کند که این موضوع از حیث اطلاعاتی و امنیتی قابل تامل است.

 

کلام آخر

متاسفانه شفاف نیست که چه مواردی از طرف دولت پذیرفته شده و به مرحله اجرا در‌آمده است و شاید بتوان گفت این مهم‌ترین ایرادی است که به سند 2030 وارد است. سخنگو دولت محمدباقر نوبخت اعلام کرده است که این سند به امضا نرسیده و صرفا در حد یک بیانیه قرائت شده در یونسکو بوده است. البته بهتر است بدانید تاکنون تنها 50 درصد کشورهای عضو یونسکو اجرای این طرح را آغاز کرده و اهداف آموزشی سند 2030 را در نظام آموزشی خود اجرا کرده‌اند.

برچسب ها
یونسکو
سند 2030
سند یونسکو
دولت
آموزش جنسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٠
آخرش این سند خوبیه یا بد؟
faezeh76
faezeh76
٩٦/٠٣/٠٧
٣
٠
با توجه به فرهنگ جامعه ما مناسب نيست :)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٠
نمیدونم چیجوری بنویسم که سانسور نشه، که متهم نشم... امیدوارم دولت همواره در پیش برد "منافع ملی" موفق باشه!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
به نظرم مصطفی جان راحت و البته بدون تهمت یا کنایه نظرت رو بگو. من صیانت می کنم ازش :)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
آقای سجاد محمدی:به فرهنگ ما همخوانی نداره و اهدافش مشابه با برنامه های ملی خودمون هست. چه کاریه که مسئولین به جای تحقق برنامه های داخلی طبق برنامه اونها عمل کنند؟
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
آقای مصطفی میشه نظرتون رو باز کنید و منظکرتون رو از منافع ملی بفرمایید ؟
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
*منظورتون
faezeh76
faezeh76
٩٦/٠٣/٠٧
٢
٢
امان از اين سند پر دردسر ! در هر صورت رهبر عزيز مون تذكرات لازم رو دادند اميدوارم پايانش عاقبت به خير بشه :)))
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
بله صحبت های رهبری در این زمینه خیلی راهگشاست..‌واقعا چه سند پردردسری بود این ۲۰۳۰...
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٣/٠٧
١
٤
همش منتظر بودم یک مطلب بی طرف و نسبتاً کامل در مورد این قضیه ببینم توی سایت ها ... بالاخره یکی پیدا شد :) ... البته به نظرم اگر دقیق تر نگاه کنیم، می بینیم که شاید بعضی از موارد موجود در سبک زندگیِ ما، بد نباشه که تغییر کنه. حالا مهم نیست که چه کس یا کسانی ازش حمایت می کنن. در مورد حذف درس شهید فهمیده هم به نظرم کار، کار بدی نبوده. فرهنگ شهادت و دفاع از میهن، بسیار خوب هست. اما شخصاً دوست ندارم که خواهر یا برادر کوچکترم، این مفهوم رو در قالبِ حمله ی انتحاریِ شهید فهمیده یاد بگیره. شاید بهتر باشه که در سال های بالا تر، با رشادت اون شهید بزرگوار اشنا بشن. ... ممنون از مطلب خوب تون :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٣/٠٧
٤
١
یاسین جان این روشنفکر بازی ها رو بزار کنار
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٢
شما تعریف تون از روشنفکری چیه مرتضی جان؟!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٣/٠٨
٠
١
اینکه مثلا احمدی نژاد بیاد در مورد بهار سیاسی صحبت کنه میشه روشنفکری نوین احمدی نژادی ها :)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
٣
٠
ممنونم آقای ناطقی از نظر مثبت تون نسبت به مطلب. سعی در همین بود که بی طرفانه باشه. ولی در مورد مطلبی که در مورد شهید فهمیده فرمودین خیلی باهاتون موافق نیستم. حیف نیست رشادت و فداکاری یک نوحوان رو برای نجات هموطناش در حد حمله انتحاری تنزل بدیم؟
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٣/٠٨
١
٢
وقتی حرف از حملۀ انتحاری به میون میاد، نکتۀ مدنظر، قالبِ مقابله با دشمن هست و نه اهداف پشتِ اون عمل. شهید فهمیده هم مثل خیلی از شهدای دیگۀ جنگ تحمیلی، بخاطر عقیده شون جنگیدن و رشادت به خرج دادن. تنزلی هم در کار نیست. چراکه عقیدۀ پشتِ یک عمل، نشون دهندۀ ارزشِ اون عمل هست. مقصود من هم از انتحاری، اصلِ مفهومِ اون هست و نه نگرشِ فعلیِ جامعه به واژۀ انتحاری... و صحبت من اینه که چرا بچه های یازده سالۀ ایرانی، رشادت و فرهنگ ایثار رو باید در این قالب یاد بگیرن؟ ما شهدای نوجوانِ زیادی داشتیم که می تونستیم از اونها برای ترویج فرهنگ دفاع از میهن استفاده کنیم. اما چرا باید بیایم رشادت و ایثار رو در خشن ترین حالتِ ممکن‌ش به بچه هامون یاد بدیم؟ به نظرتون چه حسی به یک نوجوان یازده ساله دست میده، وقتی که صحنۀ شهادتِ شهید فهمیده رو تصور می کنه توی ذهنش؟ به نظرم این مسئله، یه جورایی ترویج خشونت هست؛ چه خوش مون بیاد و چه خوش مون نیاد.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٣/٠٩
٠
٠
کلا دولت حسن روحانی خیر و صلاح مردم رو نمی خواد، در نتیجه همه یب کارهایی که انجام میده به ضرر مردمه، پس باید و باید و بایبد باهاش مخالفت کرد.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٣/١٠
٠
٠
@مرتضی: گفت ای موسی دهانم دوختی! ... حرفتون رو اگر دوباره و چندباره بخونین، می بینین که دارین سیستم حاکم بر کشور رو عمیقاً زیر سوال می برین :) از ریشه تا برگ! ... بحث روحانی و صلاحیتش و کسانی که صلاحیتش رو بررسی کردن و سیستمی که اون رو توی خودش راه داده و گذاشته تا این مقام بالا بیاد، قدیمی شده خداییش. ترجیح می دادم که یک تعریف ساده از روشنفکری برام بیان کنی؛ همین :)
v-qavam
v-qavam
٩٦/٠٣/٠٧
٤
٢
نکته مهم دیگه ای هم که به نظرم جا داشت توی متن اشاره بشه این هست که با وجود این که این سند، الزام آور نیست اما با این وجود ایران از حق تحفظ برای این سند استفاده کرده که متنش توی سایت یونسکو موجود هست..یعنی میتونیم اگر مواردی در سند بود که با فرهنگ و دین ما در تناقض بود اجرا نکنیم
مهدی عظیمی
مهدی عظیمی
٩٦/٠٣/٠٨
٢
٠
چرا دولت حاضر نیست اصل چیزی رو که امضاء کرده بگه چی بوده؟ چرا مخفیانه و دور از چشم شورای عالی انقلاب فرهنگی پذیرفته؟ چرا توی جلسه رأی گیری مخالفت اش رو با مبانی غیر اسلامی طرح مطرح نکرده، چرا توی درس های دوره دبستان دست برده و مطالب مرتبط با فرهنگ شهادت رو حذف کرده؟ مهم نیست دولت در "حرف" چی میگه! مهم اینه که در عمل اتفاقاتی ... در حال رخ دادنه
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
در این موارد که فرمودین حرفهای ضد و نقیض زیاد هست. بیانیه یونسکو الزام اور نبوده ولی سندی که در کره جنوبی توسط وزرا به امضا رسیده تعهد اور هست و اجراش در ایران شروع شده..‌ در مورد این سند اتفاقاتی افتاده قابل توحیه نیست که یکیش طی نشدن روال قانونی امضای سند هست که موضوع رو سوال اور میکنه...
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
ضمن اینکه باید در نظر داشت چرا باید همه کشورها طبق یک برنامه مشخص آموزش ببینند مگر اینکه بخوان خروجی ها یکسان باشه و نزدیک به فرهنگ و اهداف اونها...