ویلایی‌ها؛ حرفی تازه بعد از 30 سال فیلم‌سازی
قهرمانان زن در جنگ ایران و عراق

ویلایی‌ها؛ حرفی تازه بعد از 30 سال فیلم‌سازی

نویسنده : محمدرضا ضیاء

فیلم ساختن درباره دفاع مقدس بعد از سی سال و این همه فیلم ساخته شده، یکی از سخت‌ترین‌ کارها در سینمای ایران است. خیلی کارگردان‌ها در این ژانر فیلم‌سازی که مختص سینمای ماست، درگیر تکرار و کلیشه می‌شوند و صحنه‌هایی را می‌بینیم که ما را یاد فلان فیلم قبلی دفاع مقدسی می‌اندازد. در این میان فیلم‌های ساختارشکنی مثل «لیلی با من است» و «ضد گلوله» و تا حدودی «اخراجی‌های یک» به نحوی بازار این نوع فیلمسازی را که درگیر معنویت دست نیافتنی‌ای شده بود، کوچه بازاری‌تر و فان‌تر کرد و تغییر داد. 

بعد از آن شاید دیگر نمی‌شد سینمای جدیدی را برای دفاع مقدس متصور شد، تا این‌که شیار 143 نرگس آبیار حرف تازه‌ای زد. روایتی متفاوت از زندگی یک مادر شهید که با استقبال اکثر منتقدین و کارگردان مطرح کشور مواجه شد. 

ویلایی‌ها شاید ادامه روند جدید دفاع مقدسی «شیار 143» باشد. فیلمی که با مادر شهید تا زمان حال پیش نمی‌آید، اما داخل فضای اصلی جنگ و جبهه هم نمی‌شود و از پشت جبهه و از طرف زنان قهرمان جنگ – به جای مردان قهرمان – حرف می‌زند. زن‌های جنگ در سینما مغفول مانده‌اند. برای همین است که «شیار 143» و «ویلایی‌ها» گل می‌کنند.

 

منیر قیدی کارگردان ویلایی‌هاست. فیلم اولی‌ای که طبق روند چند سال اخیر جشنواره فجر مورد توجه قرار گرفت و فیلمش در چندین بخش نامزد دریافت سیمرغ شد. یک جین بازیگر خوب زن ایران هم در این فیلم بازی کردند تا به قصه خوب منیره قیدی، پایه‌های خوب بازیگری را هم اضافه کنند. ثریا قاسمی، طناز طباطبایی، پریناز ایزدیار و گیتی قاسمی. 

حضور کوتاه اما خوب صابر ابر هم در نقشی که تا به حال شبیه‌ش را بازی نکرده، از نقاط خوب بازیگری فیلم است.

ویلایی‌ها از پشت جبهه حرف می‌زند. بیرون یکی از شهرهای جنگی خوزستان، جایی که در آن همسران چند فرمانده جنگ زندگی می‌کنند. زنانی که به همراه فرزندان‌شان یا به خاطر نداشتن طاقت دوری این‌جا آمده‌اند یا برای کمک به پشت جبهه.

یکی از پاشنه‌های اصلی فیلم، یک ماشین هایس است که هر چند وقت یک بار چیزهایی با خودش می‌آورد و چیزهایی هم می‌برد. از ماسک ضد شیمیایی و غذا و دارو گرفته تا خبر و نامه. همین خبر و نامه باعث می‌شود، اسم هایس لرزه بیاندازد بر دل تمام زن‌هایی که در ویلاها زندگی می‌کنند.

داستان فیلم چون کلیشه نیست، سوتی‌های بد کارگردانی‌اش را می‌توان نادیده گرفت. مثلا جایی که هواپیمای جنگی می‌آید و کارگردان خیلی دوست دارد نمای بالا و دوربین هلی‌شاتش را به رخ بکشد (که گاهی شاید در قسمت‌های دیگر فیلم اضافی است.) اما بعد از انفجارها و تیراندازی، حتی یک نفر هم نمی‌میرد!

ایده فیلم خوب و جدید است و به شخصه توانایی ایده نو دادن بعد از سی و اندی سال فیلم‌سازی در یک موضوع خاص را تحسین می‌کنم. کارگردان بازی‌های خوبی هم گرفته است. چه از بازیگران مطرحش و چه از نابازیگرها.

هر چند ویلایی‌ها خیلی قاطی فضای جنگ نمی‌شود، اما از حداقل صحنه‌های جنگی هم بی‌بهره نیست. ضمنا فیلم تقریباً در تمام طول بخش ذهن را درگیر می‌کند و می‌توان آن را یک فیلم هیجانی و پر کشمکش دانست.

داستان، سیر منطقی‌ای را پیش می‌برد و در نهایت هم کاگردان توانسته در میان فیلم‌های زیادی که با بحران پایان مواجه‌اند، پایان فیلمش را دربیاورد.

این فیلم در 7 قسمت جشنواره فجر سی و پنجم نامزد دریافت جایزه شد و 3 سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن (ثریا قاسمی)، بهترین جلوه‌های ویژه بصری و بهترین کارگردان بخش نگاه نو را گرفت.

ویلایی‌ها چه برای کسانی که فیلم دفاع مقدسی دوست دارند و چه برای کسانی که این طور فیلم را دوست ندارند، گزینه‌های خوبی برای فیلم دیدن در گیشه فعلی سینما است.

برچسب ها
نقد فیلم ویلایی ها
معرفی فیلم ویلایی ها
سینمای دفاع مقدس
منیر قیدی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٠
مرسی از معرفی خوبت :) یه ذره اگر داستانش رو بیشتر می گفتی بهتر نبود؟
m-ziya
m-ziya
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
سلام. قربان شما. والا بيشتر از اين فيلم اسپويل مي شد. ممنونم