ما و انتخاب‌های‌مان
مردم انتخاب‌شان را کرده‌اند ولی مسئولان همچنان مشغول دعوا هستند

ما و انتخاب‌های‌مان

نویسنده : محمدعلی محمدپور

از قدیم گفته‌اند تجربه پدر علم است. ما آدم‌ها با کسب تجربه می‌توانیم با پدیده‌های زندگی برخوردهای بهتری‌ داشته باشیم. یکی از تجربه‌های جمعی ما مردم ایران هم همین مسئله انتخابات است. مثلا ما یک زمانی برای مجلس کسانی را انتخاب می‌کردیم که بیشتر به درد رینگ مشت‌زنی می‌خوردند تا صحن مجلس. یک زمانی ما کسانی را تجربه کردیم که مخالف خودشان را می‌خواستند زیر سیمان دفن کنند. کسانی را تجربه کردیم که توی صحن مجلس یقه می‌دریدند و طوری رفتار می‌کردند که بیشتر بهشان می‌خورد توی چاله میدان باشند تا مجلس. اما خب مردم از این تجربه‌ها درس گرفتند و در دوره‌های بعدی سعی کردند انتخاب‌های بهتری داشته باشند.

ما یک زمانی رییس جمهوری را از طریق رای انتخاب کردیم که در جواب «هاو آر یو» خارجی‌ها با لبخندی مونالیزاطور خودش را لوس می‌کرد و می‌گفت: «یس یس» ما رییس جمهوری انتخاب کرده بودیم که توی دوربین زل می‌زد، نمودار نشان می‌داد و شب را روز می‌گفت و بالعکس. رییس جمهوری داشتیم که ملاک تورم را در میوه‌فروشی سر کوچه‌شان خلاصه می‌کرد و هر چه که ازش می‌پرسیدیم متقابلا می‌گفت من از شما می‌پرسم. خب ما این تجربه را هم در کارنامه‌مان ثبت کردیم و سعی کردیم انتخاب‌های معقول‌تری داشته باشیم.

ما یک زمانی کسانی را برای شورا انتخاب کردیم که مدام توی شورا به روی هم فنون پلنگ‌شکن و اشکل گربه رو اجرا می‌کردند. یک زمانی کسانی را به شورا فرستادیم که به جای کار تخصصی‌شان، بر سر تخت این و آن حاضر می‌شدند و نقش فرشته سلفی مرگ را ایفا می‌کردند. انگار که قرار بود پروژه صد سلفی که پیش از مرگ باید بندازیم را اجرا می‌کردند. اما باز همه این تجربه‌ها باعث شد انتخاب‌های بهتری در ادامه داشته باشیم.

الان هم که یک هفته از انتخابات می‌گذرد همچنان حرف و حدیث سر این است که چه کسی رای درست داده و چه کسی غلط. حرف و حدیث بر سر این است که چه کسی بی‌اخلاقی کرده و چه کسی نکرده. یکی می‌گوید در ستاد آن یکی کارهای اسمش را نیار می‌کرده‌اند. یکی می‌گوید اگر به تخلفات رقیب رسیدگی شود دو میلیون از رای آن‌ها کم می‌شود و ضمن له کردن ریاضیات، تبدیل به سه میلیون می‌شود و به این یکی اضافه می‌شود. یکی می‌گوید گوشت چلوکباب ستاد آن یکی مشکوک به گوشت اسب بوده است. خلاصه هر کسی یک چیزی می‌گوید.

در کل امیدواریم حالا که مردم انتخاب‌شان را کرده‌اند، این آقایان هم از مردم یاد بگیرند و این دعواها را کنار بگذارند و مثل بچه خوب بروند سر کارهاشان و خدمت به خلق کنند نه بی‌اخلاقی!

 

 

برچسب ها
انتخابات
تجربه دموکراسی
دعوای سیاسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٣/٠٦
٨
٢
بصیرت نداریم برادر ! بصیرت نداریم :) همیشه انتخاب درست انتخابِ اکثریت نیست . در مورد رای گیری هم تخلف هایی صورت گرفته ٬ اگرچه انتخاب اکثریت جناب روحانی بودن . مطمئناً دوره ی بعدی مردم انتخاب بهتری انجام میدن :) موفق باشید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٧
٣
١
آقای مهدیزاده به نظرتون این درسته که روی همون اکثریتی که می فرمایید، چون انتخابشون طبق سلیقه ی ما نبوده، مهر بی بصیرتی بزنیم؟ من خیلی ها رو میشناسم که با 40، 50 سال سن برای دومین بار بود که شماسنامه هاشون مهر می خورد. شما به این آدم هایی که وقتی دیدن دیگه بی اعتنایی خطرناک هست و وارد صحنه شدن، به اون آدم هایی که زیر خط فقر بودن و باز دل به وعده های رویایی نبستن میگین بی بصیرت؟ این منصفانس؟
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٣/٠٧
١
١
هیچ از برچسب زدن خوشم نمیاد و بلدم به نظر جمع احترام بگذارم و همچنین این رو هم بلدم که نظر خودم رو بگم. سلامت باشید :)
lish
lish
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٠
کاملاً مشخصه از چه کانالی اخبارتو پیگیری می کنی! ته تفسیر به رأی بود مقدمه ی یادداشتت
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٣/٠٧
٠
٠
خدا رو شکر که مشخص بود، البته ما ساده ها زود لو میریم :)
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٦/٠٣/٠٧
٢
٠
فکر میکنم خدمت به خلق خیلی جایی نداشته باشه تو بازی‌های سیاسی.... به جز بعد انقلاب که زدن همه ی بزرگا و آدمهای کاری نظام رو کشتن، فکر نمیکنم تو این سالها کسی به فکر خدمت خالصانه بوده باشه از مسئولین اجرایی....وگرنه قطعا الان وضع بهتری می داشتیم... البته اینم خیلی ناامیدیه که همش بگیم ما وضعمون داغونه....چون نسبت به شرایط منطقه‌ایمون باز هم خیلی خوبیم ولی ایرانی که ما میبینیم خیلی بیشتر از اینها ارزش داره... من فکر میکنم هیچ کدوم از دولت مردا ۱۰۰ درصد (و نه حتی ۶۰ درصد) برای خدمت نیومده بودن و نیومدن... و حیف...