الکی مثلا قهرمان
یک ضد حال به طرفداران منچستریونایتد که احتمالا از قهرمانی تیم‌شان خوشحال هستند

الکی مثلا قهرمان

نویسنده : علیرضا گرانپایه

مورینیو راست می‌گفت. پیروزی در مقابل اندرلخت و آژاکس از جنگیدن برای حضور در بین تاپ فور (چهار تیم بالای جدول لیگ انگلیس) راحت‌تر است. حالا آن‌ها درحالی با قهرمانی در لیگ اروپا توانستند مجوز حضور در لیگ قهرمانان سال آینده را کسب کنند که آرسن ونگر و تیمش بعد از سال‌ها به لیگ اروپا تبعید شدند. هر چند کسب دومین جام امسال توانست وزنه‌های غرور را از پاهای آقای خاص باز کند و او را برای حضور در جشن قهرمانی به میانه زمین هدایت کند ولی خب خود او بهتر از همه می‌داند که کسب جام اتحادیه و لیگ اروپا می‌تواند تنها توجیحی برای دفاع از کارنامه خود در رسانه‌ها باشد.

چه کسی است که نداند، منچستریونایتد مورینیو با هزینه‌‎ای که تابستان گذشته برای جذب، بیلی، پوگبا و میختاریان انجام داد، باز هم نتوانسته است، انتظارات هواداران خود را برآورده کند. 15 مساوی‌شان در لیگ امسال، چیزی شبیه به فاجعه برای یونایتد است، آن‌ها حتی با حضور زلاتان هم فقط 54 بار توپ را به تور چسباندند یعنی 32 بار کمتر از تاتنهام و 31 بار کمتر از چلسی قهرمان! آن‌ها حتی در آمار خط حمله از بورنموث هم عقب هستند.

قهرمانی در لیگ اروپا از آن دسته افتخاراتی نیست که منچستری‌ها بتوانند آن را در بوق و کرنا کنند و مقابل هواداران تیم رقیب، کری بخوانند. چرا؟ چون هواداران یونایتد اصلا تیم‌های دیگر لیگ اروپا را در حدی نمی‌دانند که بخواهند برای هواداران‌شان کری بخوانند و رگ گردن خود را برای پیروزی‌های‌شان کلفت کنند. برای بیشتر روشن شدن حرف‌مان باید این موضوع را بگوییم که برای مثال طرفداران تیم آث میلان که یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های دنیا هستند، به این موضوع افتخار می‌کنند که تیم‌شان هیچگاه قهرمان لیگ اروپا نشده‌اند چون آن‌ها همیشه در لیگ قهرمانان اروپا و بزرگان اروپا رقابت داشته‌اند (البته این داستان برای سال‌های گذشته است و نه این روزهای میلان که به هر چیزی شبیه است جز یک غول اروپایی)

ژوزه مورینیو همچنین به نخستین مربی تاریخ منچستریونایتد تبدیل شد که در اولین فصل حضورش دو تورنومنت معتبر را فتح می‌کند، ژوزه مورینیو به نخستین مربی تاریخ فوتبال تبدیل شد که هم لیگ اروپا و هم لیگ قهرمانان اروپا را بیش از یک بار فتح می‌کند، ژوزه مورینیو از 14 فینالی که با باشگاه‌های مختلف حضور پیدا کرده 12 بار موفق به کسب پیروزی شده است و احتمالا چند افتخار دیگر که از شنبه شب به بعد وارد ویترین آقای خاص فوتبال خواهد شد ولی خب هیچ کدام از این موضوعات نمی‌تواند آب رفته را به جوی بازگرداند. مورینیو هنوز هم مربی بزرگی است ولی برای احیای خود باید بتواند از پس غول‎‌های بزرگ‌تری بر بیاید، می‌تواند؟ من می‌گویم که می‌تواند چون در باشگاهی قرار دارد که دغدغه مشترکی با هم دارند، دغدغه برگشت آبرو از دست رفته، دغدغه جایگاه دوباره در بین غول‌های اروپا. شاید فصل آینده و به کمک خریدهای دوباره میلیونی در تابستان نقل و انتقالات این اتفاق بیافتد.

برچسب ها
قهرمانی منچستریونایتد
قهرمان لیگ اروپا
خوزه مورینیو
لیگ برتر انگلیس
نظرات کاربران
کد امنیتی
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٣/٠٤
٢
٠
ولی گذشته ازین حرفا لیگ اروپا میتونه مقدمه ای باشه برای کسب افتخارات بیشتر تا باز دوباره مثل همون تیم قدرتمند زمان فرگوسن بشن
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٣/٠٥
١
٠
امیدوارم ولی خب لیگ اروپا به تنهایی کافی نیست...