ترامپ چقدر سعودی‌ها را دوشید؟
پرونده‌ای درباره‌ی سفر پر حاشیه ترامپ به عربستان

ترامپ چقدر سعودی‌ها را دوشید؟

نویسنده : الهام حبشی

«عربستان برای ما گاو شیردهی است، که هر وقت شیرش تمام بشود، آن را سر می‌بریم.» این عین جمله‌ای است که ترامپ چند ماه پیش در مورد عربستان به کار برد. اظهار نظری که انگار عربستانی‌ها از شنیدن آن نه تنها کک‌‌شان نگزیده که با رفتار بسیار مهمان نوازنه خود در دیدار با ترامپ، نشان دادند که این عقیده را روی چشم‌شان هم گذاشته‌ و قبولش دارند. بعد از رصد کردن خبرهای دست و دلبازی‌ عربستان به یاد شعری افتادم که پدربزرگم در این موقعیت‌ها می‌خواند: «با پول اگر حرف غلط زد، قبول است / بی پول اگر حرف حقی زد، فضول است!» سفر ترامپ به عربستان اتفاقات و حواشی زیادی را در بر داشت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

سوغاتی‌های چندین میلیون دلاری

معمول این است که وقتی به سفر می‌رویم و خانه دوست و آشنا را تبدیل به لنگرگاه می‌کنیم، چند هدیه ناقابل هم از شهر خودمان به آن‌ها هدیه می‌دهیم. اما داستان سفر ترامپ به عربستان عکس این قضیه بود، یعنی هم لنگر انداخت و هم هدیه گرفت، آن همه چه هدیه‌هایی! 25 ساعت مچی از جنس الماس و طلا، 7 تیر طلای خالص و کمیاب، یک شمشیر طلای الماس نشان 25 کیلوگرمی که قیمتی بیش از 200 میلیون دلار دارد، مجسمه آزادی طلا و یاقوت، یک کشتی تفریحی با 80 اتاق که بخشی از آن‌ها با طلا تزئین و پوشیده شده‌اند و 800 میلیون دلار ارزش دارد، تنها بخشی از هدایای امیر عربستان به ترامپ بود.

 

هدایای عجیب و باور نکردنی عربستان

دیگر هدیه گران‌ بهایی که ملک سلمان تقدیم ترامپ کرد، گردنبندی بود که از پدرش ملک عبدالعزیز برای او به ارث گذاشته شده بود. هر چند این مراسم اهدا گردنبند قبلا برای بوش و اوباما هم بوده است اما ملک سلمان این بار گرنبندی را به گردن ترامپ انداخت که نه تنها هدیه پدری بلکه یکی از نشان‌های بزرگ و قیمتی این کشور بود. غیر از این عربستان قصد دارد، نام طولانی‌ترین جاده‌ای که در ریاض وجود دارد را به نام دونالد ترامپ مزین کند و تندیسی از این رئیس جمهور گاو دوش در این خیابان قرار بدهد. اما در بین این همه هدایای بزرگ و بزرگ‌تر هدیه‌ای وجود دارد که می‌تواند شایسته گرفتن لقب مضحک‌ترین هدیه سال باشد.  15 عبای تزئین شده با سنگ‌های قیمتی! شما فکر می‌کنید این 15 عبا کی و کجا به کار ترامپ خواهد آمد؟ عربستانی‌ها تاکید کرده‌‌‌اند که این هدایا متعلق یه خود ترامپ است و امیدوارند از موزه‌های آمریکا سر در نیاورد.

 

آن که با لباس پوشیده کند جان مرا مست کجاست!

«بنت ترامپ» واژه‌ای است که چند روز گذشته در عربستان به بالاترین توییت و هشتگ رسیده است. مردم عربستان به قدری از حضور دختر و همسر ترامپ در کشورشان ذوق زده شده‌اند که به کلی ترامپ را فراموش کرده‌اند. عربستانی‌ها که با دیدن دختر ترامپ سر از پا نمی‌شناختند، 100 میلیون دلار به بنیاد کارآفرینی زنان، که توسط ایوانکا اداره می‌شود، بخشیدند. در این سفر اتفاقات غیراخلاقی زیادی افتاد. خواستگاری از دختر متاهل ترامپ، اعلام ساخت مسجدی به نام ایوانکا ترامپ به دست یک عرب ثروتمند و صد البته دیوانه! و جالب‌تر از این‌ها توییت دختر ترامپ و «هیجانی و تاریخی» توصیف کردن سفر به عربستان!

 

قدرت گرفتن زنان در عربستان؟!

ایوانکا و ملانیا در این سفر دو روزه به مراکز مختلفی از جمله، مراکز بازرگانی، شرکت خدمات پس از فروش جنرال الکتریک و مدرسه‌ بین المللی آمریکایی‌ها در ریاض سر زدند. ملانیا در توییتر خود نوشت: «از مصاحبت زنان فوق‌العاده‌ای که در مرکز خدمات پس از فروش کار می‌کردند، بسیار لذت بردم. گام‌های بلندی به سمت توانمندسازی زنان برداشته شده است.» این در حالی است که عربستان از بین 144 کشور در «شاخص جهانی شکاف جنسیتی» رتبه 141 را به خود اختصاص داده و پیشانی سفید بدرفتاری و ناحق کردن حقوق زنان است. زنان عربستانی نه تنها از رانندگی محروم‌اند، بلکه برای کوچک‌ترین تصمیم‌هایی که می‌گیرند، موظف به دریافت اجازه مردان هستند.

 

یاوه گویی علیه ایران

ملک سلمان که برای جلب رضایت ترامپ از هر جور دوشیده شدنی دریغ نکرده بود، در افتتاحیه نشست «سران اسلامی_آمریکایی» از هم زیستی و ویژگی‌های مسالت آمیز اسلام گفت و در آخر  پای ایران را به عنوان حامی تروریسم وسط کشید. پادشاه عربستان برای بازگرداندن اقتدار به کشورش و مقابله با ایران حاضر است پی هرجور خفتی را به تنش بمالد، در حالی که سفر ترامپ به عربستان نه برای صورت بخشیدن به این خواسته‌های عربستان، بلکه برای فروش 100 میلیارد دلار تسلیحات به این کشور بوده است. ترامپ در حوزه‌های انرژی، نفت، فروش تسلیحات و ایجاد اشتغال در کشورش به موفقیت خوبی رسیده است و سود کلانی در ازای یک سفر و نشان دادن خود و خانواده‌اش در قالب حمایت از اعراب به جیب زده. ترامپ با این سفر چند روزه گاو عربستان را دوشید، حالا کی قرار است سرش را ببرد، باید نشست و دید.

 

قهر ملانیا با ترامپ

سفر ترامپ به عربستان یک حاشیه خانوادگی هم داشت. معلوم نیست ترامپ در عربستان چه دسته گلی به آب داده است ولی ملانیا همسرش حسابی در دست او کفری است. روی فرش قرمز فرودگاه ریاض وقتی ترامپ می‌خواست دست ملانیا را بگیرد، ملانیا با حالتی قهر گونه دستش را پس زد تا یک بار دیگر تحلیل‌ها درباره علت مشکلات زناشویی ترامپ و ملانیا داغ شود. تحلیل گران این برخورد ملانیا را ناشی از برخوردهای بد ترامپ با او می‌دانند و معتقدند که ملانیا به سختی ترامپ را تحمل می‌کند.

برچسب ها
حاشیه های سفر ترامپ به عربستان
دیدار ترامپ با ملک سلمان
هدایای گران‌ بهایی عربستان به ترامپ
ایوانکا ترامپ در عربستان
ملانیا ترامپ در عربستان
خواستگاری یک عرب از ایوانکا ترامپ
لباس ملانیا و ایوانکا در عربستان
ساخت مسجد به نام دختر ترامپ
هدیه 100 میلیون دلاری به ایوانکا
گردنبند ملک سلمان
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/٠٣
٣
٠
ترامپ اساسا یک تاجره و بسیار خوب بلده امتیاز بگیره در طول مبارزات انتخاباتی مدام از عربستان انتقاد کرد تا در چنین روزی حسابی بدوشه این ها. و البته این قرارداد ها نشون داد اگر یک لحظه دست حمایت آمریکا از روی سعودی برداشته بشه، این ها هیچی نیستند.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٤
١
٠
پس اون ابتدا ترسوندشون که حالا راحت بتونه ازشون باج بگیره... البته این روش رو ملتی جواب میده که وابسته و محتاج آمریکا هست... ترسوندن بیشتر، سود بیشتر!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٣/٠٣
٤
٠
یه حج هم می رفتی دیگه ترامپ جان خخخ/ حاج آقا ترامپ خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٤
١
٠
فکرشم سخته آدم بره عربستان، مکه نره 😀 اون وقت طرف می خواد برا دخترش مسجد بسازه 😧
mohamad ali
mohamad ali
٩٦/٠٣/٠٤
١
٠
سلام، اینکه علاقه دارید کمیت کار بالا باشه از کیفیت کاراتون کم کرده. این مطلب و مطلب قبلی شما صرفا اخباری بود که توی تلگرام و جاهای دیگه خوندیم! شاید انتخاب مطالب تو جیم کیفیتش کاهش پیا کرده یا هر چیز دیگه. اما شما سوژه های بهتری داشتین قبلا، از صراحت بیان عذرخواهم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٤
٠
٠
از اینکه مطالب بنده رو دنبال می‌کنید نهایت تشکر رو دارم. اما یادتون باشه پرکار بودن هیچ وقت به معنی بی کیفیت کار کردن نیست. اگر نه همه ی مردم به جای 6 روز هفته فقط جمعه ها به سرکار میرفتن تا کیفیت داشته باشن! پرکاری اسمش روشه! پرکاری! سعی، سختی، خوندن بیشتر... استراحت، تفریح، بیکاری کمتر... بازم تشکر :)