آمارگیری دستی عباس آقا
یادداشت طنز درباره گزارشات مرکز آمار

آمارگیری دستی عباس آقا

نویسنده : مهدیه جوادی

توی محله قدیم‌مان یک بنده خدایی زندگی می‌کند به نام عباس آقا که خیلی مرد خوب و دوست داشتنی و بلانسبت شما آمارگیری است. یعنی دقیقا شغل شریفش ایستادن سر کوچه و چوب زدن زاغ سیاه تمامی اهل محل و اطلاع رسانی سریع به همه کسانی که در حوزه انتقال اطلاعاتش است. مثلا کافیست از کنارش رد بشوید و ازتان بپرسد ساعت چند است و شما تا بیایید ساعت‌تان را نگاه کنید کل درآمد سالانه، ماهانه، پاداش و عیدی شما محاسبه شده و درصد زیر یا روی خط فقرتان هم مشخص شده و نمودارش برای عرضه به اهالی محل رسم می‌شود.

بارها شده آمارهایی از میزان درآمد و خرج بعضی از اهالی محل رو کرده که از روی آن می‌شود دقیقا میزان تورم نقطه به نقطه و سالانه کل کشور را ارزیابی کرد. حالا مقصودم از معرفی این شخصیت بزرگ در عرصه علم آمار این بود که متاسفانه ما یک عالمه ظرفیت و تخصص و استعداد داریم که همینجوری در حال تلف شدن است و شوربختانه این گوهر الان باید  حواسش پی بررسی شاسی ماشین جدید آقا مرتضی و تحلیل خواستگار تازه دختر زهرا خانم باشد و یا درگیر محاسبه میزان افزایش حقوق آقای تقوایی و دلش همزمان جوش پسر آقای حسنی را بزند که درگیر رفیق ناباب شده. آدم دلش می‌سوزد که با این خاصیت مولتی تسک یا همان چندکاربردی بودن عباس آقا و این همه توانایی و استعداد  اما جایش در دل مرکز آمار خالی است.

چطور؟ امروز  مرکز اطلاعات آمار اعلام کرده که تورم ماهانه کالاها و خدمات مصرفی در اردیبهشت ماه سالانه ٠.٢ درصد کاهش، تورم نقطه به نقطه ٠.٢ درصد افزایش و تورم سالانه ٠.٢ درصد افزایش داشته است. خب آخر این چه وضع گزارش دادن است، یک کلام بگو تورم زیاد شده کم شده یا فرقی نکرده؟ درخواست ما برای معرفی عباس آقا به سازمان آمار کشور این است که تحلیل‌هایش کاملا دقیق است و اطلاع رسانی را هم در کسری از ثانیه انجام می‌دهد یعنی وقتی می‌گوید آقای فلانی با این وضع خرج کردن تا دو ماه دیگر باید ماشینش را بفروشد، مو لای درزش نمی‌رود و آقای فلانی سر دو ماه دیگر ماشینش را فروخته. ولی متاسفانه مرکز آمار همیشه جوری حرف می زند که آدم نمی‌فهمد چه بلایی سرش آمده چه خاکی به سرش بریزد گریه کند، بخندد یا نیشخند بزند. دقیقا چه عکس‌العملی از خودش بروز بدهد. بعدش هم یکی نیست بگوید قربان آن نمودار و دفتر و دستک‌تان بشوم این 2 دهم درصد اصلا ارزش دارد که بخواهد کم بشود یا زیاد؟ ما ده تا ده تا عدد تورم‌مان بالا رفته هیچی‌مان نشده آن وقت دو دهمی که تازه معلوم نیست چی شده برایمان مهم بشود؟ بروید از خدا بترسید.

برچسب ها
تورم اردبیهشت 96
کاهش تورم
سازمان آمار کشور
افزایش تورم
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٣
٠
٠
بروید از خدا بترسید 😂😂 خیلی خوب بود. خاصیت مولتی تکس بودن عباس آقا رو خیلی پسندیدم 😂😁
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنون :) بلاخره یه خاصیتی داشته این آی تی خوندمون