5 پدیده‌ی انتخاباتی که به شورای شهر راه یافتند
نمایندگانی از جنس مردم

5 پدیده‌ی انتخاباتی که به شورای شهر راه یافتند

نویسنده : الهام حبشی

حدودا ده روز پیش بود که تبلیغات شوراهای شهر شروع شد و یکی دو روزه تمام سطح شهر از بنر و پوسترهای رنگارنگ تبلیغاتی پر شد. دنیای مجازی و واقعی یک دست شده بود تبلیغات و تبلیغات. همین که پایم را از خانه بیرون می‌گذاشتم، مثل نوارهای باریک تست عطر، تراکت تبلیغاتی توی دستم می‌گذاشتند، از طرف دوست و آشنا عضو کانال نامزدهای مختلفی شده بودم که حتی یک بار هم اسم‌شان به گوشم نخورده بود. یکی از همین شب‌های شلوغ و پر ازدحام وقتی به خانه برمی‌گشتم، چشمم به بنر عجیبی افتاد که باعث شد چند دقیقه‌ای تامل کنم و به فکر فرو بروم. روی بنر تصویر بزرگی از آقایی حدودا 28، 29 ساله نقش بسته و در سمت راست آن دو جمله مفید و مختصر قرار گرفته بود:« مهندس فناوری اطلاعات، دانشجوی ارشد شبکه »، همین! خبری از سابقه‌ی کاری و اجرایی هم نبود. با یک محاسبه‌ی سرانگشتی به این نتیجه رسیدم که طبق هر منطقی فقط فاکتور نداشتن رو،  جلو من برای رفتن به شورای شهر گرفته بود.

 

وظایف و تخصص یک نمایندگان شورای شهر چیست؟

کاندیدا شدن برای شورای شهر طوماری از شرایط، مواد و تبصره دارد منتهی چیزی که نظرم را به خودش جلب کرده، این است که بین این حجم از شرط و شروط، حرفی از داشتن تخصص، رشته تحصیلی یا تجربه‌ی کاری نیست. گویا نبود همین یک بند، باعث شده که سال‌ها شاهد حضور سلبریتی‌ها در شورای شهر باشیم و مشت خوردن را به جای سکوی بوکس، درست وسط صحن شورا شهر تهران نظاره‌گر باشیم. اما از شرایط که بگذریم به وظایف یک نماینده‌ی شورای شهری می‌رسیم که انگار سوال خیلی‌های دیگر پیش از اینجانب در گوگل بوده است. و شما هم می‌توانید شرح کامل این وظایف را در اینجا بخوانید.

نکته جالب امسال انتخاب مردم بود چون برخلاف سال‌های گذشته، مردم به جای انتخاب هنرمندان و ورزشکاران سراغ آدم‌های متفاوت دیگری رفته‌اند. آدم‌هایی که دچار سخت‌ترین مشکلات اجتماعی بوده‌اند و با گوشت و استخوان‌شان درد، فقر و نبود رفاه و آسایش را درک کرده‌اند. درستی یا نادرستی این انتخاب‌ها که تلفیقی از احساسات و منطق بوده است، تا چند سال آینده مشخص خواهد شد اما این تغییر الگو انتخاب در جای خودش جالب و خوب ارزیابی می‌شود چون معیاری غیر از شهرت و محبوبیت را برای انتخاب عضو شورا در نظر گرفته‌اند. برای اینکه پدیده‌های انتخابات شوراها را بهتر بشناسید 5 مورد از این اعضا را معرفی می‌کنیم.

 ولی الله رستمی نژاد

دستفروش؛ انتخاب اول خرم آباد

مردم خرم‌آباد امسال مردی را برای نشستن بر روی صندلی شورای شهرشان انتخاب کرده‌اند که با وجود داشتن مدرک فوق لیسانس زبان، آن هم از دانشگاه تهران، به شغل دستفروشی مشغول است. ولی الله رستمی‌ نژاد تنها با در دست گرفتن یک بنر ساده و حرکت در خیابان‌های شهر تبلیغات خودش را شروع کرد. مردم که ولی الله را به عنوان معلم، شاعر و ادیب می‌شناختند، برای هرچه بیشتر مطرح و معرفی کردن او به دیگران وارد گود شدند. پویشی با عنوان «نه به تبلیغات کاغذی» راه انداختند، کانال و گروه تلگرامی زدند و شعارهای تبلیغاتی ولی الله را دست به دست کرده  و روز به روز برای او طرفداران بیشتری جذب کردند. در نهایت ولی الله رستمی نژاد با حدود 40 هزار رای از مجموع 714 هزار رای توانست به عنوان نماینده‌ی اول مردم خرم آباد به شورای شهر راه پیدا کند. البته نا گفته نماند که آقای رستمی‌نژاد قبلا در شبکه‌های اجتماعی برای داشتن مدرک تحصیلی و دستفروشی بودن، مطرح شده‌بود.

فیلم تشکر آقای رستمی‌نژاد از مردم بابت انتخاب شدنش

 

 

محمد حسین علیپور 

دیروز پاکبان، امروز نماینده‌ی رشت

محمد حسن علیپور نماینده‌ی شورای شهر رشت، با وجود داشتن مدرک لیسانس روابط عمومی، رفتگر است و ماهی یک و نیم میلیون حقوق می‌گیرد. آقای علیپور یکی از دلایلش برای ورود به شورای شهر را وضعیت طاقت فرسای شغل پاکبانی و حقوق ناچیز این شغل می‌داند. او برای تبلیغات تنها یک میلیون تومان هزینه کرده و با همین لباس پاکبانی برای پوسترهای انتخاباتی‌اش عکس گرفته است. محمد حسن علیپور، با 15 سال سابقه‌ی پاکبانی و شعار « از مردم، برای مردم » ، بیش از 17 هزار رای آورد و راهی شورای شهر شد. هدف و برنامه‌ی اصلی نماینده‌ی مردم شهر رشت رسیدگی به وضعیت قشر ضعیف است. محمدحسن علیپور قبل از اقدام برای کاندید شدن، قصد داشت مدافع حرم بشود اما در نهایت تصمیم گرفت به شکل دیگری به مردمش خدمت کند.

 

 روشن دل بیجاری

روشندلی از بیجار

شهر بیجار دیگر شهری است که امسال یک نماینده‌ی استثنایی را به شورای شهر می‌فرستد. مازیار توکلی روشندل 29 ساله‌ای است که مدرک کارشناسی علوم تربیتی دارد، او اعتماد و بالاترین رای مردم بیجار را بدست آورده است. مازیار توکلی، اولین انتخاب مردم بیجار با 3807 رای توانست صاحب یکی از صندلی‌های شورای شهر بشود. این روشندل بیجاری طرح‌های خوبی برای توسعه‌ی عمرانی مناطق محروم دارد و از دیگر برنامه‌های او، اختصاص بودجه به مناطق محروم، احداث پارکینگ، تجهیز شهربازی و سامان بخشیدن به کار دستفروشان است.

 روستای قلعه سیمون

شیرزنی که پا در کفش مردها کرد

روستای قلعه سیمون یکی از روستاهای جنوب اسلامشهر تهران است. روستایی که در آن خانمی به نام رقیه گزمه زندگی می‌کند. خانم گزمه سال‌ها برای ورود به شورای شهر تلاش کرده، اما هر بار به او گفته‌اند شورای شهر جای مردان است و تو نمی‌توانی پا در کفش مردان بکنی. رقیه 43 ساله که 7 فرزند دارد، بدون هیچ پشتوانه مالی و کمترین هزینه‌ای برای تبلیغات، اعتماد اهالی روستا را بدست آورد و با 89 رای نماینده این روستا شد. مردم روستای سیمون، رقیه گزمه را به عنوان فردی می‌شناسند که همیشه بیش از حد توان خود برای رفاه، آبادی و سرسامان دادن به مشکلات تلاش کرده است. مردم خیلی از امکاناتی که در حال حاضر به روستا آمده است را مدیون فعالیت و دلسوزی این بانوی سخت کوش می‌دانند.

 

یک خانواده، یک شورا

اما رسیدیم به جالب‌ترین پدیده‌های انتخاباتی این دوره که  انتخاب سه نفر از یک خانواده روستایی هستند، خانواده‌ی رئیسی. حاج محمد، عباس و صالحه رئیسی، پدر، پسر و دختری هستند که از بین 120 نفر اهالی روستای‌شان کاندید شدند و هر سه رای آوردند. عبدالله رئیسی دیگر فرزند این خانواده در شهر بوشهر کاندیدای شورای شهر شده بود  به همین دلیل این خانواده در روز انتخابات در روستای‌شان، مکابر حضور نداشتند و نتوانستند به خودشان رای بدهند، اما مردم روستا که به این خانواده اعتماد و امید داشتند، هر سه نماینده‌ی خود را از میان همین خانواده انتخاب کردند. 

برچسب ها
پدیده‌های انتخابات شوراها
رقیه گزمه
روستای سیمون
روشندل بیجاری
مازیار توکلی
نه به تبلیغات کاغذی
وظایف نمایندگان شورای شهر
پاکبان رشتی
محمد حسن علی پور
دستفروشی که به شورای شهر رفت
دستفروش فوق لیسانس
ولی الله رستمی نژاد
نفر اول شورای شهر
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٣/٠٢
١
٠
من میگم ما هم یک ائتلاف "جیم" تشکیل بدیم بریم شورا:) ممنون از مطلب خوبت الهام بانو😊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٣
٠
٠
پس باید یکی رو انتخاب کنیم که خیلی پدیده طور باشه 😂😂 که اسممون صدا کنه 😃 چند نفرو پیشتهاد بده 😂
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/٠٣
١
٠
من موافق انتخاب شدن حداقل دو مورد اول نیستم بنظرم مردم بیشتر طی یک تصمیم هیجانی بهشون رای دادن برای شورای شهر باید به اشخاصی رای بدیم که تجربه اجرایی بالایی در زمینه تخصصیشون داشته باشن رشته تحصیلی و کاریشونم مرتبط باشه کسی که نتونه برای خودش شغلی دست و پا کنه که ازش راضی رباشه که نباید بره بشه عضو شورا!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٤
١
٠
من با مورد بیجاری موافق نیستم و به نظرم مردم بی اندازه احساساتی بهش رای دادن. آره حرفی که میزنی درسته ولی این امکان هم دجود داره که یک آدم درد کشیده درد بقیه رو درک کنه و بیشتر برای رسیدن به اهداف تلاش کنه.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
منم با خانوم آلا موافقم . اگه اینا تلاش کافی رو داشتن قبل تر هم میتونستن به موفقیتی دست پیدا کنن ٬ البته الان به یک موفقیت دست پیدا کردن ولی به کمک احساسی شدن مردم و استفاده از کمبود بصیرت !
سارا جعفری
سارا جعفری
٩٦/٠٣/٠٣
١
١
این خانمی که با هفت تا بچه بالاخره تونست وارد شورای شهر بشه خیلی جالب بود.استقامت به خرج داد و بالاخره به چیزی که می خواست رسید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٤
٠
١
آره. به نظرم از همه هم واردتر و اینکاره تره. در موردش که می خوندم کارای زیادی برای مردم منطقش انجام داده بود، با اینکه اونجا مرد سالاری زیاد بوده ولی خیلی به بهبود اوضاع مردم رسیدگی میکرده. تا چندتا روستا اون ور تر به اسم می شناختنش.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
خانوم حبشی ! ایشون بالاخره نماینده روستا شده یا شهر ؟ با ۸۹ تا رای نماینده روستا شده فک کنم .
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
خب شورای روستا یکم تو دهنم نچرخه :)) مشخصه دیگه شورای روستا ^_^
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٣/٠٨
١
٠
مطلب خوبی بود :) موفق باشید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
خیلی خیلی زیاد ممنونم :) مرسی که وقت گذاشتین :)
علی
علی
٩٦/٠٣/١٣
٠
٠
به نظر من مانند دوره های قبل باز هم انتخاب درستی انجام نشده است چرا که کار شورای شهر یک کار تخصصی و کارشناسی است کاری که یک رفتگر و یا لیسانس زبان چگونه از پس انجام آن بر خواهد آمد شاید به غیر از انتخاب خانم ها برای شورای روستا گزینش های دیگر از روی احساس و بدون درایت بوده است . آقای پاکبان میگوید که برای از بین بردن محرومیت آمده است آیا این کار از وظایف ذاتی شوراست و اصلا یک عضو شورا هر اندازه هم که توانمند باشد میتواند در چهارچوب وظایف تعریف شده برای شورای شهر به این مهم بپردازد ؟؟