نه به شهرت
وقتی رای نیاوردن سلبریتی ها کیفورمان می کند

نه به شهرت

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

پرونده انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر امسال هم بسته شد. به کلیت قضیه که نگاه کنیم همه چیز حاکی از یک روند همیشگی و معمولی دارد. یک عده نامزد می‌شوند، تبلیغ می‌کنند و برنامه‌های‌شان را می‌گویند و در نهایت هم مردم رای می‌دهند و تصمیم گیرنده نهایی هستند. انتخابات امسال اما یک تفاوت عمده با سال‌های گذشته داشت. تفاوتی که حداقل من یکی را ذوق زده و به آینده آمیدوار کرد.

امسال هم مشابه دوره‌های گذشته تعدادی از چهره‌های معروف نامزد شدند، در بین‌شان هم هنرمندان حضور داشتند، هم ورزشکارها. اما بر خلاف نتیجه‌ای که در گذشته گرفتند، هیچکدام‌شان نتوانستند کرسی مطلوب‌شان در عرصه سیاست را به دست بیاورند و آن‌هایی هم که از قبل حضور داشتند نتوانستند جایگاه خودشان را حفظ کنند و با یک تخصص غیر مرتبط بر جایگاه یک سیاست‌مدار بنشینند.

حالا سوال این‌جاست که در این انتخابات چه چیزی نسبت به سال‌های قبل عوض شده؟ جوابش مشخص است؛ افرادی که هر ساله راهی شورای شهر دیگر کرسی‌های سیاسی می‌شود و سودای دفاع از حق و حقوق مردم و مملکت‌شان را دارند با رای من و شما است که انتخاب می‌شوند؟ پس چیزی که عوض شده من و شما هستیم، نظر و عقیده‌های‌مان است. دیگر مثل گذشته خیلی‌ها دنبال این نیستند که فلان هنرمند یا فلان ورزشکار فقط به خاطر این‌که چهره شناخته شده‌ای دارد وارد میدان سیاست هم بشود. خب نتایج انتخاب‌های این چنینی را در سال‌های گذشته به چشم‌مان دیدیم و به گوش‌مان شنیدیم.

می‌دانید؟! یک اصلی وجود دارد که می‌گوید هرکسی بتواند بین مسائل مختلفی که در زندگی‌اش روی می‌دهد تفکیک قائل شود موفق‌تر خواهد بود. این اصل را با همین تیپ و شکل شاید نتوان در صحبت‌های فلان روان‌شناس یا نوشته‌های فلان کتاب پیدا کرد. اما با وجود این، چیزی است که در پس زمینه ذهن و زندگی همه آدم‌ها یا وجود دارد و یا باید وجود داشته باشد. به عبارت خیلی ساده‌تر یعنی هرکسی که متوجه شود در موقعیت‌های کوچک و بزرگ زندگی‌اش چه رفتار و کنش و انتخاب و انتظاری داشته باشد و مطابق آن عمل کند، مسلما نتیجه بهتری را خواهد دید. این یعنی همان درک و شعور بهتر و بالاتری که امروز بیشتر از گذشته و این مرتبه خودش را در زمینه سیاسی نشان داده است. انتخاب‌هایی متناسب با گزینه‌ها و جایگاه‌های موجود، آن هم به دست خود مردم. 

برچسب ها
انتخابات
انتخابات شورای شهر
درک سیاسی
شعور سیاسی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
ما هیچ جا نرفتیم، مشهدو پس گرفتیم و از این حرفا :دی پاراگراف آخر رو دوبار خوندم و هیچی نفهمیدم وجدانا! :)) فک کنم تاثیر سر و صدای اینجاست!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
:)) اتفاقا این پاراگراف آخر اصل مطلبه :)) چندبار دیگه بخون :))
ستاره
ستاره
٩٦/٠٣/٠٢
١
٠
سلام دقیقا همینطوره امسال انتخابات شوراها در شهر ما هم متفاوت بود افراد نه چندان شناخته شده ولی با مدرک مرتبط اومدن بالا که جای خوشحالی داره .ممنون از شما
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
بله، اتفاق خوبیه. امیدوارم مستدام باشه تا نتایجش بیشتر و بهتر دیده بشه.
Fatemeh Moradmand
Fatemeh Moradmand
٩٦/٠٣/٠٢
٠
٠
اره دقيقا در يك دوره زماني مردم فقط به هنرمدندان و بازيگران و ورزشكاران رأي ميدادن. اينجا ميشه گفت شهرت از صلاحيت پيشه گرفته بود.خب معلومه كه نظر و عقيده ما نسبت به افراد عوض شده وقتي ٤ سال نتونستن كاري انجام بدهند بهتره كه يك نفر ديگه انتخاب بشه تا بتونه كاري انجام بده.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
ظاهرا که اون دوران داره میگذره. شهرت کجا، تخصص کجا...
ملیحه
ملیحه
٩٦/٠٣/٠٢
٠
٠
از بعد جالبی نگاه کرده به قضییه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
ممنون از وقتی که گذاشتین.