تیم ملی ایران در جزیره آدم خوارها!
همه چیز درباره « پاپوآ گینه نو»؛ کشور عجیبی که قرار است با تیم فوتبال‌شان دیدار تدارکاتی داشته باشیم

تیم ملی ایران در جزیره آدم خوارها!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

داستان از جایی شروع شد که مرگ پادشاه تایلند همه نقشه‌های تیم ملی را نقش برآب کرد. بازی دوستانه تیم ملی با تایلند کنسل شد تا کی‌روش و رفقا دست از پا درازتر به دنبال یک تیم تدارکاتی دیگر برای ایران بگردند اما اطلاعیه فدراسیون فوتبال همه را شگفت زده کرد. گینه پاپوآ یا شاید هم پابوآ تیمی بود که کی‌روش برای بازی 21 آبان در مالزی انتخاب کرده بود. تیمی ناشناخته که با سرچ نامش در گوگل و جمع آوری اطلاعات همه را شگفت زده کرد. کشوری با قبیله‌ای آدم خوار و کلی اطلاعات عجیب دیگر. این شما و این پاپوآ گینه نو!

ایالت مستقل پاپوآ گینه نو کشوری در اقیانوسیه است که از ۶۰۰ جزیره تشکیل شده و بخش اعظم آن روی جزیره‌ای آتشفشانی و زلزله‌خیز قرار دارد. این کشور از غرب با اندونزی، از جنوب با استرالیا و از شرق با جزایر سلیمان همسایه است. جمعیت این کشور 6 میلیون است که حدود 20 درصد آن‌ها شهرنشین و باقی آن‌ها روستانشین هستند. داستان زمانی جالب می‌شود که متوجه شوید، تنها قبیله آدم خوار موجود در جهان در همین کشور وجود دارد. این حرف را از کجا می‌زنیم؟ خبرنگاران بی‌بی‌سی مدعی شدند که یکی از قبایل این کشور را در حال خوردن انسان دیدند. خب احتمالا سوال می‌پرسید که قانون آن‌ها برای آدم خواری چیست؟ اینطور که ما شنیدیم طبق رسم یکی از قبایل پاپوآ، اگر دشمنی در جنگ شکست بخورد، به‌عنوان غذا به دست گروه پیروز می‌افتد. یعنی اگر خدای نکرده در بازی دوستانه مقابل پاپوآ شکست بخوریم باید برای غنیمت هم که شده یکی از بازیکنان را قربانی کنیم، انتخاب شما کدام بازیکن است؟ فکر نکنم بهتر از مسعود شجاعی بتوانیم کسی را پیدا کنیم ( صرفا برای مزاح)، حداقل بعد از این کار، نیاز نیست که تماشاگران از دقیقه 70 روی سکوها داد و بیداد راه بیاندازند تا فلانی را تعویض کنند. 

موقعیت پاپوآ گینه نو روی نقشه

از نکات جالب توجه دیگر این کشور تنوع عجیب و غریب فرهنگ است. شاید باورتان نشود ولی 700، 800 گویش مختلف در بین مردم این کشور کوچک وجود دارد. یعنی احتمالا باید در کنار زمین چندین نفر برای رساندن منظور سرمربی به بازیکنان وجود داشته باشد. حالا فرض کنید که بعد از باخت به گینه پاپوآ، بازیکنان حریف سردار آزمون را اشتباهی به جای مسعود شجاعی به غنیمت برده باشند، خب حالا آزمون باید با کدام گویش به آن‌ها بگوید که داداش داری اشتباه می‌زنی؟

 البته این تمام ماجرا نیست، آن‌قدر نکات عجیب ولی واقعی پیرامون این کشور زیاد است که حالا حالاها می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم. در گینه پاپوآ پول هست ولی کم است یا شاید هم باید بگوییم که مردم حال و حوصله پول و اینجور مسخره بازی‌ها را ندارند، مردم گینه پاپوآ ترجیح می‌دهند که به جای پول، خوک با خودشان اینور و آنور ببرند و داد و ستد کنند. فرض کنید که در مراسم ابتدا بازی بخواهند کاپیتان‌ها به رسم یادگار به هم هدیه‌ای بدهند. از آنجایی که سوغاتی خاصی در پاپوآ پیدا نمی‌شود، بهترین انتخاب پول نقد است، خب خودش هرچی بخواهد و لازم داشته باشد از بازار تهیه می‌کند. پس سید جلال حسینی باید خودش را برای عکس یادگاری با خوک گینه‌ای آماده کند.

همه چیز درباره  پاپوآ گینه نو

و اما برویم سراغه موضوع اصلی که فوتبال این کشور است. پاپوآهایی‌ها رنک 159 جهانی دارند و حسابی این روزها در مسیر پیشرفت قرار دارند. چرا این حرف را می‌زنیم؟ چون همین چند ماه پیش توانستند مقابل نیوزلند مساوی کنند و مالزی را ببرند اما راستش را بخواهید هنوز هم نمی‌توانیم توجیه عقلی برای انتخاب چنین تیمی برای بازی دوستانه با بهترین تیم آسیا پیدا کنیم، درحالی که سبک بازی هیچ کدام از هم گروه‌های ایران شبیه سبک بازی این تیم ملی نیست. اگر به دنبال بازیکن مطرح یا لژیونر خاصی می‌گردید الکی خودتان را علاف نکنید. بهترین بازیکنان گینه پاپوآ در لیگ نیمه حرفه‌ای نیوزلند یا لیگ دانشجویی آمریکا بازی می‌کنند و اما سرمربی دانمارکی این تیم را شاید بعضی از فوتبال دوستان ایرانی به یاد بیاورند. «فلمینگ سریتسلف» 69 ساله، 5 سال پیش در تیم مس کرمان به عنوان مدیرفنی و سرمربی فعالیت می‌کرد تا این‌که اخراج شد و 5 سالی در خانه نشست و نشست تا این‌که مدیران فدراسیون گینه پاپوآ با او تماس گرفتند و خواهان به خدمت گرفتنش شدند. بله به همین راحتی یک مربی خانه نشین را سرکار فرستادند و یک خانواده دانمارکی راخوشحال کردند. 

گینه پاپوآ و تیم ملی 21 آبان یکی از عجیب‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال ایران را به نمایش خواهند گذاشت. مسابقه‌ای که می‌تواند کلی بهانه خوش مزه در اختیار طنزنویسان رسانه‌‍‌‌ای قرار دهد.

برچسب ها
پاپوآ گینه نو
دیدار دوستانه تیم ملی ایران و گینه پاپوآ
همه چیز درباره پاپوآ گینه نو
نظرات کاربران
کد امنیتی
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٨/١٢
١
٠
واااای خدا... مگه تیم قحطی بود خب؟؟ الان که ماباید دست به دعا برداریم که نخورن فوتبالیستامونو:// عاقا اصن نمیخواد بازی تدارکاتی... جون آدم مهمتر از این حرفاست... ولی خیلی خندیدم خخخ چه کاریه آخه؟؟؟
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
سلام. دیگه به هر حال حالا که باید بازی کنن
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٤
٠
٠
چ عکس پروفایل خوشمزه ای داری نعیمه خانوم :)))
ساده
ساده
٩٥/٠٨/١٢
٠
٠
با مسعود شجاعی موافقم خخخ، هر کاری کردم نتونستم درست تلفظ کنم اسم این کشور رو، خدا به دادمون برسه.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/١٢
٠
٢
چرا یره ما مسعود ره دوست درم :( رضاییان ره بخورن خخخ
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
همه با شجاعی موافق ان
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/١٢
٠
٠
موفق باشی جالب بود:)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
خواهش میکنم
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
ووووووویییییییی چه عکسی 😰...یاد فیلم «راه آبی ابریشم» افتادم...خدا به خیر بگذرونه
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
آره واقعا
لیلی
لیلی
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
کاش ریشه فوتبال را هم بجون. .هرچی داور و بازیکنه بخورن.. تا دگه فوتبالی نباشه
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
چشم حتما میرسونیم به گوششون
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٨/١٣
١
٠
ای باوا خدا بگم این تاج و چیکار کنه! میومدن با بچه های محله ما بازی میکردن دیگه! حالا درست ساق‌هاشون قلم میشد ولی دیگه نمیخوردیمشون که....
یک خواننده جیم
یک خواننده جیم
٩٥/٠٨/١٣
٠
٠
الان فرق این پست شما با چیزی که این هفته توی قسمت ورزشی جیم نوشتید چیه؟ یکی منو روشن کنه!
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٤
٠
٠
فک کنم اگر با دقت نگاه کنید متوجه بشید و البته روشن:)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٤
٠
٠
باید بازی جالبی باشه... بابا بنده خدا میگه تو کشورشون یه قبیله اینجوری گزارش شده همشون که آدمخوار نیستن تازه اونم به گزارش بی بی سی معلوم نی صحت داره. ممنااااااااانم آقای گرانپایه :}
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/١٤
٠
٠
سلام. امیدوارم بازیکنی از اون قبیله به تیم ملی دعوت نشه... خواهش میکنم