بازیکن پولی؛ افتضاح ملی
پیرامون اعتصاب عجیب و زشت بازیکنان استقلال خوزستان

بازیکن پولی؛ افتضاح ملی

نویسنده : محمدرضا هاشمی فر

جذابیت فوتبال در مقایسه با سایر ورزش‌ها، «خرق عادت» است، تکراری نبودن است، اتفاقات جدید است. این از جذابیت‌های فوتبال است که بارسلونا که بازی رفت را چهار هیچ باخته است در جدال برگشت شش تا می‌زند و از روی پی‌اس‌جی رد می‌شود. فوتبال باعث تعجب است. باعث تعجب است که تیمی مثل لایپزیش در آلمان پا روی دم بایرن و دورتموند می‌گذارد. ماجراهای تعجب‌آور فوتبالی در جهان زیاد است.

در ایران اما ماجرا کمی متفاوت است. قصه‌های اعجاب انگیز و تعجب آور، در مستطیل سبز اتفاق نمی‌افتد و در زمین فوتبال غیر از بازی‌های تکراری سطح پایین چیز دندان‌گیری گیرمان نمی‌آید. اما این به آن معنا نیست که در فوتبال ما تعجب کم است! اتفاقا تا دلتان بخواهد تعجب می‌کنیم. شاید حتی بیشتر از تمام دنیا. در ایران تا دل‌تان بخواهد حواشی جذابیت دارد و بعضا موضوعیت هم دارد. به قول ما رسانه‌ای‌ها جذابیت‌های زرد...

برویم سر اصل مطلب... درست است که چند هفته‌ای از اتمام لیگ می‌گذرد ولی هنوز سه تیم آسیایی ایران در تب و تاب رقابت هستند و تلاش می‌کنند. تلاشی که نسبتا به ثمر رسیده و اکنون در آستانه پلی آف جام باشگاه‌های آسیا باید دو چندان شود. چند روزی است که خبر اعتصاب بازیکنان استقلال خوزستان در تمرینات موضوع مصاحبه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران ورزشی است. این خبر در دنیای شیر تو شیر (بخوانید خر تو خر) تیترهای ریز و درشت حواشی تیم‌های مطرح و غیر مطرح تیم‌های ایران کلیک خورش بالا نیست و زیاد توجه جلب نمی‌کند. این موضوع باعث می‌شود که بازیکنان استقلال خوزستان برای این‌که توجه‌ها را به سمت خودشان جلب کنند، دست به یک ماجراجویی پر هزینه بزنند. ماجراجویی که در آستانه بازی آسیایی آن‌ها با نماینده عربستان در پلی آف ممکن است عواقب خطرناکی داشته باشد. صبح روزی که قرار است تیم برای بازی راهی تهران و سپس عمان بشود بازیکنان در فرودگاه حاضر نمی‌شوند و رسما از بازی آسیایی خود سر باز می‌زنند و نگرفتن مطالبات عقب افتاده خود را به عنوان دلیل پرچم می‌کنند.

بازیکنان رسما اعلام می‌کنند تا زمانی که مطالبات‌شان پرداخت نشود، حاضر به بازی برابر رقیب نمی‌شوند، این اتفاق البته با یک چک پای پرواز بعدی ختم به خیر می‌شود اما ماجرا در اذهان مردم در این‌جا به پایان نمی‌رسد و سوالات همچنان بی جواب مانده است.

ببخشید که کمی تند قلم میزنم. استقلال خوزستانی‌ها با خودشان چه فکری کردند که دست به چنین اقدامی زدند؟ نمی‌بینند در چه موقعیتی قرار دارند؟ آیا این ادا و اصول‌ها باید درست قبل از یک بازی آسیایی اتفاق بیفتد؟ آن هم نه یک بازی معمولی، بازی با الهلال عربستان، کشوری که هم در فوتبال رقیب سنتی ماست و هم در عرصه سیاست شاخ و شانه می‌کشد و پا به عرصه مناسبات گذاشته است.

جریمه‌های سنگین کنفدراسیون فوتبال آسیا به کنار، آیا با خودشان فکر نکردند که با این کار داریم آبروی ایران را می‌بریم و این اخبار دارد به سراسر آسیا و جهان مخابره می‌شود؟ شاید بازیکنان این تیم جایگاه خودشان را نمی‌دانند. شاید فکر می‌کنند که هنوز هم در لیگ یک هستند یا این‌که در مسابقات محلی اهواز توپ می‌زنند. این حق بازیکنان است که پول خود را بگیرند، آن هم پولی که برایش زحمت کشیده‌اند و باشگاه موظف است آن را پرداخت کند اما با چه روشی؟ به چه قیمتی؟ آیا هدف وسیله را توجیه می‌کند؟

راستش را بخواهید اگر من در سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال بودم تمام بازیکنان استقلال خوزستان را از حضور در رقابت‌های سال بعد لیگ برتر محروم می‌کردم و صد البته مدیران باشگاه را بیشتر محروم می‌کردم که کار را به این‌جا رسانده‌اند.

دوست ندارم این را بگویم ولی گاهی آدم فکر می‌کند این رفتارها ناشی از نداشتن جنبه کافی‌است و از بازیکنانی که در عرض سه سال از فرش به عرش رسیده‌اند انتظاری جز این نباید داشت، سال اول تقلا در لیگ یک برای صعود؛ سال دوم قهرمانی در لیگ برتر و سال سوم حضور در آسیا و صعود از مرحله گروهی، کاش هر کسی ظرفیت جایگاهی که در آن حضور دارد را داشته باشد.

برچسب ها
استقلال خوزستان
اعتصاب
جام باشگاه های آسیا
الهلال عربستان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
عظیم
عظیم
٩٦/٠٣/٠١
٢
٠
"ادا و اصول‌ها"!!!؟؟ اگر مطالبه حق قانونی به نظر شما "ادا و اصول" محسوب میشه. پس کلا نباید این کار رو کرد، چه روز پرواز، چه قبل بازی، چه هر موقع دیگه ای.... ببخشید شما توی بیمارستان در حال جان دادن هم باشید تا پول ندید به کارتون رسیدگی نمیشه اون وقت .... شما با این توجیهی که در متن اشاره کردید (با این کار داریم آبروی ایران را می‌بریم و این اخبار دارد به سراسر آسیا و جهان مخابره می‌شود) دست مسئولین بی مسئولیت رو باز می ذارید تا با علم کردن این دست بهانه ها از تعهدات خود شانه خالی کنند. به نظر من اگر 100 نقد به بازیکنان وارد باشد 1000 نقد به مدیران فوتبالی وارد است. بنظرم متن منصفانه ای نبود و بسیار احساسی نوشته شده بود.