کاکتوس مناسب شخصیت شما کدام است؟
6 کاکتوس مختلف برای سلیقه‌های متفاوت

کاکتوس مناسب شخصیت شما کدام است؟

نویسنده : الهام حبشی

خرید کردن همیشه نیازمند مد نظر گرفتن شرایط و علایق دارد. مثلا شما تا گرسنه نباشید، سراغ رستوران نمی‌روید یا اگر به کوه نوردی علاقه ندارید، لارم نیست دنبال خرید کفش کوه باشید. برای خرید کاکتوس هم ماجرا همین‌طور است. تعجب نکنید، مثلا بعضی از کاکتوس‌ها به آفتاب زیاد نیاز دارند و اگر خانه شما اتاق آفتاب گیر ندارد، باید قید خریدشان را بزنید، بعضی‌های دیگر محتاج توجه زیاد هستند و ممکن است شما وقت کافی برای این کار را نداشته باشید. در این مطلب قصد داریم به سراغ کاکتوس‌هایی برویم که مناسب شرایط و شخصیت شما هستند. بعد از خواندن این مطلب دیگر هیچ کاکتوسی در منزل شما خشک نخواهد شد.

 

اگر آدم پرمشغله و گرفتاری هستید «آپونتیا» بخرید

آپونتیا یا زبان مادر شوهر یکی از فراوان‌ترین کاکتوس‌هایی است که در هر گلخانه‌ای پیدایش می‌کنید. زبان مادر شوهر، برخلاف اسمش کاکتوس بساز و بی‌دردسری است. البته اگر رشد سریع و جوانه‌دادن زود به زودش را قدر بدانید و همیشه آماده قلمه زدن آن‌ها باشید. آپونتیا باب دل آن‌هایی است که دوست دارند بزرگ شدن کاکتوس را از دیروز تا امروز به خوبی احساس کنند. خارهای آپونتیا، مصداق کامل، فلفل نبین چه ریزه به حساب می‌آیند و اگر دست کم گرفته شوند، با کوچک‌ترین لمس، از بدنه کاکتوس جدا شده و به پوست شما فرو می‌روند. پس تا زمانی که مثل من پوست کلفت نشده‌اید، حتما با دستکش یا کاغذ آن‌ها را لمس کنید. این کاکتوس ارزان قیمت، تا سال‌های سال گل نخواهد داد. اگر در نگه‌داری این کاکتوس، تازه کار هستید، سراغ جوان‌ترهایش نروید، چرا که احتمال زرد و ضعیف شدن آپونتیا در شرایط نامساعد بسیار زیاد خواهد بود. برای تست سلامتی آپونتیای خار درشت، می‌توانید با انگشت یکی از از خارها را به اطراف حرکت بدهید، خار کاکتوس سالم به راحتی خم نشده و حرکت نمی‌کند. اگر کاکتوس شما پیر و چروکیده شد، به این معنی است که ریشه‌ها در حال پوسیده شدن هستند. پس سریع کاکتوس را از قسمت های سالم قلمه زده و برای کاشت مجدد آماده کنید. 

 

اگر فضای کافی ندارید «سدوم» بخرید

سدوم و نئوبسیا مناسب کسانی هستند که در منزل فضای کافی برای نگهداری گیاه را ندارند و مجبورند گلدان‌ها را در سرمای زمستان، در راه پله‌‌ها، پشت شیشه و یا داخل تراس رها کنند. سدوم یک کاکتوس گوشتی کوچک است که تحمل سرما را دارد. نئوبسیا هم یکی از انواع کاکتوس‌های خار سفید است. گرچه این کاکتوس‌ها با سرما می‌سازند، اما دیگر نمی‌توانید از سدوم توقع داشته باشید که سریع رشد کند یا برگ‌ها بزرگ و نرمالی داشته باشد، یا برای‌تان گل بدهد. این کاکتوس‌ها را در فصول گرم سخاوتمندانه آبیاری کنید و در فصول سرد با احتیاط. مراقب باشید با آب دادن کم یا زیاد باعث خشک یا پوسیده شدن گیاه نشوید.

 

اگر فراموشکار هستید کاکتوس گوشتی بخرید

کاکتوس‌های گوشتی که به ساکولنت معروف هستند، آب زیادی را در ریشه و برگ‎های شان ذخیره می‌کنند و به همین علت اگر چند روزی آب دادن به آن‌ها را فراموش کنید، اتفاقی برای‌شان نخواهد افتاد. این کاکتوس‌های برگ بادکنکی، حتی اگر خیلی کوچک هم باشند، باز پا جوش خواهند زد. هاورتیای کویری یکی از کاکتوس‌های محبوب من است. چرا که در مقابل پوسیدگی مقاوت زیادی دارد و امکان نجات دادنش حین بیمار زیاد خواهد بود. هاورتیای کویری در فصل بهار گل‌خواهد داد.

نکته کاکتوسی: اگر می‌خواهید گلدان پری داشته باشید، پاجوش‌ها را جدا نکنید، اما اگر گلدان‌تان کوچک است، پاجوش را به گلدان دیگری انتقال دهید. پاجوش، همان کاکتوس کوچکی است که کنار کاکتوس بزرگتر در تصویر بالا (گلدان سمت راست) سبز شده . 

 

اگر کاکتوس شلوغ و آویز می‌خواهید، انگشتی بخرید

کاکتوس انگشتی از آن کاکتوس‌هایی است که هر کسی حداقل یک بار آن را دیده است. کاکتوس انگشتی را به اسم دم موشی یا ماری هم می‌شناسند. کاکتوس انگشتی برخلاف ظاهر پر از خار و ترسناکش، خارهای نرم و بی‌آزاری دارد. اگر خوش شانس باشید، کاکتوس انگشتی‌ و آفتاب دوست شما اواخر بهار یا اوایل تابستان گل‌دار می‌شود. اگر انگشتی شما، مثل انگشتی من کم پشت است، شک نکنید که به آفتاب بیشتری نیاز دارد. برای این‌که کاکتوس‌تان لاغر و نحیف نباشد، آب بیشتری به آن بدهید. 

هشدار کاکتوسی: کاکتوس انگشتی اگر ساعات زیادی را مقابل آفتاب قرار بگیرد، ضعیف و پوسیده خواهد شد.

 

اگر به رنگارنگ بودن علاقه دارید، کاکتوس گل دار بخرید

بیشتر کاکتوس‌ها از زبان مادر شوهر گرفته تا بندانگشتی گل می‌دهند، اما گل دادن‌شان زمان و صبر ایوب می‌خواهد. اگر به کاکتوس سبز قانع نیستید و دل‌تان کاکتوس گل‌دار می‌خواهد یا باید کاکتوسی را بخرید که گل داده است یا کاکتوسی که احتمال و شرایط گل‌دار شدنش، بیشتر و محیاتر است. کوریفانتاها یا کاکتوس‎‌های کروی، از جمله کاکتوس‌های گلدار هستند. اگر می‌خواهید کاکتوس‌تان حسابی زیبا باشد و خارهای رنگی و درخشانی داشته باشد. کاکتوس را در فصل تابستان، جلوی نور خورشید قرار دهید و اجازه بدهید، زیر پرتو شدید خورشید فعالیتش را آغاز کند.

تاریخچه کاکتوسی: شاید برایتان جالب باشد که بدانید، سرخپوستان آمریکا زمانی از آب ذخیره شده در این کاکتوس می‌نوشیدند و از تنه فروکاکتوس‌ها برای رفع تشنگی استفاده می‌کردند.

 

اگر کاکتوس شیک می‌خواهید  «اچینو» بخرید

خوش قیافه‌ترین کاکتوس ساده‌ای که تا به حال دیده‌ام «اچینو» است، خصوصا اگر رنگ خارهای این کاکتوس متمایل به زرد هم شده باشد، که دیگر شکی در شیک و مجلسی بودنش نیست. بین خارهای اچینو که به صورت عمودی روییده‌اند، شکاف‌های مرتب و راه راه زیبایی وجود دارد که حد فاصل تا ردیف بعدی خارها است. کاکتوس اچینو ممکن است با نگهداری خوب تا یک متر هم ارتفاع پیدا کند، اما هرگز گل نخواهد داد. کوریفانتاها، یک کاکتوس اچینو است که در فصل تابستان آن‌ها را در برابر نور خورشید قرار می‌دهند.

هشدار کاکتوسی:  اچینو یک کاکتوس سرمایی است، مراقب باشید پاییز و زمستان در محل گرم و متعادلی قرار گرفته باشد. یادتان باشد موقع آبیاری کاکتوس‌ها، خصوصا اچینو، آب روی کاکتوس باقی نماند. پس اگر خواستید  با آب، گرد و خاک کاکتوس را بگیرید. بعد از آبیاری گیاه، با پارچه کوچکی آب باقی مانده بین خار و برگ‌ها را جمع کنید.  

برچسب ها
کاکتوس
ساکولنت
قلمه زدن کاکتوس
نگهداری کاکتوس
پرورش کاکتوس
کاکتوس گلدار
پاجوش کاکتوس
زبان مادرشوهر
کاکتوس گوشتی
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/٣١
٣
٥
تقریبا داشتن همه اینا رو تجربه کردم:))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٧
٣
منم یدونشو تا حالا نداشتم 😃😁 🌸🌹
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/٣١
٣
٣
گلدار نمیشن فقط:| البته گلدارشم دارم ولی گلاش خیلی ریزه:\ هاورتیا هم گورخریشو من دوس دارم^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٤
١
اتفاقا یکی من گلدار شد آخرای فروردین 🌹🌸 همین هاورتیایی که توی تصویر هست واسه منه 😆 بعد سه سال گل داد البته😊 گل دادنشون خیلی شرایط خاص می خواد. من انقد اینا رو تو جاهای مختلف خونه گذاشتم تا بلاخره فهمیدم کجا بیشتر بهشون میسازه😊😊 گورخریشو ندیدم 😀😀
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/٠١
٣٥
٢٠
اینم یه تعداد از کاکتوسای من😊😊 وسطی سمت چپ هاورتیای گورخریه😆
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/٠١
١١
٥
yon.ir/vIJ5J
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٢
٥
ااا من از این دارم . نمی دونستم اینم جز همین دستس ^_^ خیلی خوبن کاکتوسات ^_^ ایشالله خدا برات نگه داره :) ^_^ :)) از اون ردیف پایین هم داشتم همش خشک شد :(
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٢/٣١
٣
١
مثل همیشه مفید و کار آمد ... ممنونم خانم حبشی :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٣
١
سلام 😊😊خیلی خیلی لطف دارین🌸🌹🌸 ممنونم وقت گذاشتین🌸🌹
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٣١
٣
٢
بسیار جالب و جامع. من چندتا کاکتوس داشتم اما خشک شدن!!! چندتا کاکتوس هم برای مامانم خریدم.. بعد از چند روز یکی از کاکتوس ها رو بلند کردم دیدم سنگینه و از آب میچیکه! رو کردم ب مامانم گفتم مادرم هر چند وقت یکبار به این کاکتوس ها آب میدین؟! مامانم گفت: هر روز...!!!!
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٢/٣١
٢
٢
خخخ خدا حفظشون کنه... مامانا عشقن عشق ^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
١
١
از این به بعد کاکتوس خریدین زمانی بهش اب بدین که خاک سطحش خشک شده باشه. این قانون واسه گلدونو گیاه های معمولی هست ولی من در برای کاکتوس به کار بردمش، خیلی خوب جواب داده. پشت پنجره ای هم بزارینشون که چند ساعتی افتاب گیر باشه نه تمام روز😊😀نمی دونم چرا کاکتوسا تو بیابون زیر افتاب و مقابل باد انقد خوب رشد میکنن😓اما توی خونه انقد نازک نارنجی میشن😓 منم تا وقتی که مامانم مراقب گلا بود تو خونمون یدونه گلدونم نمی موند😆😂🌸🌹
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/٠١
٣
١
منم پیر شدم تا خونواده رو قانع کردم حداقل به کاکتوسام آب ندن😑😂
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
١
٣
اوو چه خانواده به فکری... من اگر کاکتوسام کویر بشن یکی پیدا نمیشه یک قطره ابشون بده :))
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٢/٣١
٢
١
ماشاءالله الهام ترکوندیااا : )
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٢
٠
از چه لحاظ 😆😀؟
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٣/٠١
٢
٠
مطلب پشت مطلب (آیکون بزنم به تخته و اینا.)🙊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
١
٠
آآ از اون لحاظ 😎 مرسی عزیزم 😊
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٢/٣١
٤
٠
مطلبت خوب بود ولی عکسات عالـــــــــــــــی بودن ^_^ بازم مثل همیشه گل کاشتی 😘
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٣
١
قربونت بگردم فرزانه جون❤💚🌹تو خیلی مهربونی😊😊 شرمنده که اغلب عکسا رو خودم گرفتم کاکتوسام همچین خوشگل خوشگلا نبودن 😂بازم ممنون😊🌹💚
آلاء
آلاء
٩٦/٠٣/٠١
٤
٢
عکسای من چطورن فرزاد؟؟!😂😂😂😂
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٣/٠١
٤
٠
اگه برام کاکتوس بخری میگم ای بد نیستن ^_-
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٦/٠٣/٠١
٤
٠
آخ کاکتوس *:)) ممنون ..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٢
٠
خواهش میکنم مهلا بانو 😊😊💚🌹
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٠١
٤
٠
من سه تا کاکتوس داشتم، دوتاش در شرف خشک شدن بودن، یکیش آپونتیا یکیشم بالا کلش قرمز بود، یک پفیلی هم هست که عمرا خشکگ نمیشه و خیلی دیر بزرگ میشه! بعد بهشون آب دادم آپونتیا نجات پیدا کرد ولی کله قرمزی زنده نشد و مرد... تازگی فهمیدم خیلی گل و گلدون دوست میدارم! پریروز یه گلدون گل انار خریدم :) سوز به دلت :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٢
٢
کمال همنشینی اثر گذاشته پس 😎😍 ایول 😊 گل و گلدون خیلی خوبه. اشکال نداره چند بار خشک بشن ، کم کم دستت میاد. فرانک اون گلدون کوچیک سفالی قهوه ای تو عکس اول دو روز پیش از لب پنجره افتاد پایین شیکست 😧
zoHre
zoHre
٩٦/٠٣/٠٢
١
٠
سلام من جدیدا یه گیاه گرفتم خیلی شبیه کاکتوسه بهش میگن غوره ابدهی و نورش شبیه کاکتوسه گل ام میده:) فکر میکنم پیشنهاد خوبی باشه واسه اونایی ک دوست دارن گلدونای آویز داشته باشن:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٢
١
٠
اونام خیلی خوشگلن، فکر می‌کنم یک جور سدوم آویز باشن ^_^ گلدارشو ندیدم ^_^ دلم غوره خواست ^_^ ممنون عزیزم :)
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠٣/٠٢
٥
١
یک در ميون داشتمشون:) تشکرات^~^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠٢
٥
٢
خواهشات گل گلی خاتون. انشالله خدا بیشترشون کنه برات ^_^