رای می‌دهم چون...
یادداشت

رای می‌دهم چون...

نویسنده : مهدیه جوادی

تصور کنید با دوستان‌تان سوار بر ماشین هستید و دارید می‌روید به یک جای تفریحی. تصمیم می‌گیرید به رستوران بروید و چیزی بخورید. یکی دو نفر از دوستان‌تان دل‌شان هوس دیزی کرده، شما هم آن وسط نشسته‌اید و گرسنه‌اید اما با آن یکی دو نفر هم عقیده نیستید، چون دفعه‌های پیش که به‌شان اعتماد کردید و به رستورانی رفته‌اید که گفته‌اند، غذایش  که خوب نبوده هیچ، مسموم هم شده‌اید.

حالا در این شرایط چه کار می‌کنید؟! می‌نشینید کنار و می‌گویید من اصلا نظری ندارم و دلم هیچی نمی‌خواهد؟! می‌گویید هر چه شما خوردید من هم می‌خورم؟ اینطوری دوستان‌تان متوجه ضایقه شما می‌شوند؟ شکم‌تان با غذای سالم پر می‌شود؟ اصلا هزینه این خرید برای‌تان مهم نیست؟ بالاخره همه سوار یک وسیله‌اید و دارید می‌روید به جایی که قرار است دنگ‌تان را پرداخت کنید و چیزی نوش جان بفرمایید.

سعی کردم با این مثال ذهن کسانی که می‌گویند چرا رای بدهیم را به موضوع جامعه نزدیک‌تر کنم. همه ما افراد یک جامعه هستیم، بسیاری از نیازهای‌مان یکسان است، مثل هم توی خیابان‌ها قدم می‌زنیم، خرید می‌کنیم، خانه اجاره می‌کنیم، عاشق می‌شویم، بیماری به سراغ مان می‌آید و هزاران حس مشابه را تجربه می‌کنیم. همه ما ایرانی هستیم، حق داریم انتخاب کنیم، حق داریم نظرمان را بگوییم. حالا اگر دل‌مان چلو کباب خواست در این گیر و دار شاید طعم همبرگر نتواند دقیقا خواسته ما را برآورده کند ولی قاعدتا تفاوتش با دیزی خیلی کم‌تر است. البته الان خدایی نکرده قصد جسارت به ساحت دیزی خوران و دیزی دوستان را ندارم و اصلا نداشته‌ام و در مثال مناقشه نیست. حرفم این است که اگر انتخاب نکنید، احتمال این‌که به خواسته‌تان نرسید خیلی بیشتر از زمانی است که انتخاب می‌کنید.

 بحث دموکراسی یا همه پرسی و شرکت در انتخابات همیشه راهی برای رسیدن به شرایط بهتر است و هر چه تعداد افراد شرکت کننده بیشتر باشد، احتمال نزدیکی شدن به حال مطلوب بیشتر است. این را دانشمندان علم ریاضی و احتمالات هم اثبات کرده‌اند. آن‌ها در آزمایشی جالب، قوطی شکلاتی را به عده‌ای نشان دادند و از آن‌ها خواستند تعداد شکلات‌های داخل آن را حدس بزنند. مثلا یکی گفت 20 تا و دیگری 35 تا. تحقیقات نشان داد هر چه تعداد افراد پرسش شونده بیشتر می‌شود، عدد به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود. در حقیقت یکجورهایی همان «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة» را بازگو می‌کند.

فردا 29 اردیبهشت سال 1396 است، همان روزی است که باید برویم و نظرمان را درباره اداره کشور اعلام کنیم. برویم و بگوییم کدام روش را برای اداره کشور  بیشتر می‌پسندیم. برویم و بگویم ما معتقدیم به این‌که «تا قومی خودش نخواهد خدا سرنوشتش را عوض نمی‌کند (رعد 11)» وعده خدا حق است و ما بارها آن را تجربه کرده‌ایم.خلاصه این‌که اگر می‌خواهید دو روز دیگر شرمنده وجدان‌تان نشوید بروید و نیم‌ساعت برای چهار سال آینده کشورداری ایران وقت بگذارید.

برچسب ها
انتخابات ریاست جمهوری
رای گیری
چرا باید رای داد
29 اردیبهشت
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_a
a_a
٩٦/٠٢/٢٨
٠
٠
چون دوست دارم در سرنوشت و اینده کشور تاثیر گزار باشم
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٢/٢٩
٠
٠
خدا حفظ تون کنه ان شالله
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٨
٠
٠
مطلبتون به طور کلی خوب بود اما برای یادداشت زیاد مناسب نبود چون تخصصی نبود و اینکه مقدمه و حواشی هم داشت.
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/٢٩
٠
٠
بیش از حد به مثال ها و حواشی پرداخته بودین:) ضمنا ذائقه درسته:)
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٣/٠٤
٠
٠
ممنون از نظرتون