10 عادت اشتباه که دشمن شاد بودن است
چگونه زندگی شادتری داشته باشیم؟

10 عادت اشتباه که دشمن شاد بودن است

نویسنده : f_geramipour

آدم‌ها ذاتا شاد بودن را دوست دارند و با به دست آوردن آن، آرامش پیدا می‌کنند. در واقع می‌شود گفت این احساس خوب و دوست داشتنی، یکی از زیر مجموعه‌های مهم و اساسی آرامش است اما گاهی انسان برای رسیدن به آن راهش را گم می‌کند، خواه یا ناخواه درگیر عادت‌هایی می‌شود که دیگر اجازه نمی‌دهد مثل سابق به شاد بودن نزدیکی شود. آن وقت است که به خودشان می‌آیند و می‌بینند چقدر درگیر احساسات منفی گوشه و کنار زندگی‌اش شده‌! در اینجا 10 عادتی که شما را از شاد بودن دور می‌کند، باهم می‌شماریم. 

 

1. منفی بافی

افکار منفی اکثر اوقات برای ما مزاحمت ایجاد می‌کنند و احساسات منفی نظیر نگرانی را به دنبال می‌آورند. اگر فرضا در یک هواپیما سوار باشید فکر کردن به این‌که نکند این هواپیما سقوط کند، چیزی جز ترس و اضطراب به همراه ندارد. بهتر است هر چه زودتر برای دور کردن این افکار از خود راه حلی پیدا کنید. مثلا می‌توان هرگاه فکری از جنس منفی سراغ‌تان آمد آن را تبدیل به یک شعرکودکانه کرده و برای خود بخوانید و بخندید این‌گونه تنها آن فکر را مسخره کرده‌اید.

 

2. اهمیت دادن به قضاوت دیگران

شاید استدلال‌تان از این‌که فکر مردم برای‌تان مهم است این باشد که ما در بین همین مردم زندگی می‌کنیم، اما به یاد داشته باشید که مردم افکار و اعتقادات مختلف دارند و محال است بتوانید همه آن‌ها را از عملکرد خود راضی نگه دارید.

 

3. افسوس گذشته را خوردن

گذشته کوله‌باری نیست که بخواهیم آن را با خود حمل‌کنیم، اگر به آن به چشم کوله‌بار نگاه کنیم خیلی زود سنگینی آن، ما را از پای در می‌آورد، بهتر است این بار سنگین را زمین بگذاریم و آن را قسمتی از وجودمان بدانیم.

 

4. فقط نیمه‌ خالی لیوان را دیدن

انگار ذهن انسان آماده شده‌ است برای دیدن نقص‌ها و کمبودها! یادتان باشد که اگر همیشه و همه‌جا به دنبال این کمبودها باشید، هیچ وقت رنگ آرامش را نخواهید دید. 

 

5. قیاس خود با دیگران

راستش خود من هم به این بیماری گرفتار بودم! این‌که چرا فلانی در این سن به فلان چیز دست پیدا کرده ولی من نه، فلانی موقعیت‌های کاری بهتری برایش پیش آمده اما من نه و چندین مقایسه دیگر از این نوع ذهن و روان من را به هم ریخته بود! چند وقت پیش با خواندن متنی در اینستاگرام که جملات انتهایی آن اینگونه بود «تو نه از بقیه جلوتری و نه عقب‌تر. تو توی زمان خودت زندگی می‌کنی؛ پس آروم باش، از زندگی لذت ببر و خودت را با دیگری مقایسه نکن!» آرام گرفتم. درست می‌گفت من در زمان خودم زندگی می‌کنم و تفاوت شرایط زندگی من و دیگری زیاد است.

 

6. بی‌توجهی به نقاط قوت‌مان

 وقتی یک نقاش ماهر یک نقاشی زیبا می‌کشد احساس شادی سرتا پایش را فرا می‌گیرد. این اتفاق برای انسان‌های مختلف با مهارت‌های گوناگون می‌تواند رخ دهد، تنها کافی است نقاط قوت خود را کشف کنیم و در آن‌ها ماهر شویم آن‌گاه حس هیجان و به دنبال آن شادی به سراغ‌مان می‌آیند.

 

7. خودمان را آن گونه که هستیم دوست نداریم! 

دیده‌ایم آدم‌هایی را که از گفتن اصالت‌شان شرمگین می‌شوند. بعضی چیزها مثل محل تولد انسان و اصالت هر فرد انتخابی نبوده و هرگز تغییر نمی‌کنند، پس فرار کردن از آن‌ها فقط باعث ایجاد ترس درون ما می‌شوند، بهتر است آغوش‌مان را به روی‌شان باز کنیم و به آن‌ها محبت کنیم و دوست‌شان داشته باشیم.

 

8. تمرکز روی شکست‌ها

اگر به گذشته‌ افراد شاخص و اسطوره نگاه کنیم بی‌شک شکست‌های فراوانی را می‌بینیم. اگر قرار بود ادیسون هم بعد از 9999 بار شکست زانوی غم بغل می‌گرفت و بی‌خیال تمام رویاها و اهدافش می‌شد، زندگی ما شکل دیگری داشت. موفقیت چیزی نیست که یک شبه به دست بیاید. 

 

9. نبخشیدن کسانی که به ما بدی کرده‌اند

کارهای بد دیگران را باید بخشید، نه به این دلیل که آن‌ها لایق بخشش هستند، بلکه به این خاطر که ما لایق آرامش هستیم. در این مورد خود شیفته بودن نکته مثبت حساب می‌شود، خودمان و آرامش زندگی‌مان را باید بسیار دوست داشته باشیم.

 

10. فراموش کردن دوستان قدیمی

دوستان قدیمی مثل جواهرات گران بها هستند، با دیدن آن‌ها و مرور خاطرات خوب گذشته از دبستان گرفته تا دانشگاه احساس انرژی فوق العاده‌ای در انسان ایجاد می‌شود، همیشه قدیمی‌های زندگی‌تان را حفظ کنید. قدیمی‌ها امتحان‌شان را در رفاقت پس داده‌اند. دوستان‌تان را به راحتی از دست ندهید. 

برچسب ها
احساس شادی
چطور شادی باشیم
به دست آوردن شادی
شاد بودن
راه‌های شاد بودن
زندگی شادتر
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
faezeh1997geramipoum
faezeh1997geramipoum
٩٦/٠٢/٢٨
١
٠
افرین عزیزم عالی بود
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
مرررسی، لطف داری. ممنون از وقتی که گذاشتی.
Seyed Reza
Seyed Reza
٩٦/٠٢/٢٨
٠
٠
احسنت😊
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
متشکرم. لطف دارین شما
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٢/٣٠
٠
٠
دلیل اصلی شاد نبودن زندگی من همین مقایسه با دیگرانه! البته نه اینکه خودم این کارو انجام بدم، مامان عزیزم زحمتشو میکشه :))
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
این کار رو فکر کنم اکثر پدر و مادرا انجام میدن حالا اگر هم به زبون نگن توی ذهنشون دارن
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٢/٣٠
٠
٠
من یک منفی بافِ حرفه ای ام! استدلال هایی که از وقایع اطرافم می‌سازم، اونقدر بد و دور از ذهنه که فک می‌کنم جا داره در کنارِ دوستانِ نظریه پردازمون(مثلا همین ریتزر جان) یک هفت جلدی بدم بیرون :)))))
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
تجربه نکردم منفی بافی رو، ولی فکر میکنم خیلی آزاردهنده باشه :(
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٢/٣١
٠
٠
توی همه این موارد "منفی بافی" شو دارم! هیچی مث این نمی تونه حال آدمو بگیره! :|
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
بهت نمیاد منفی باف باشی! :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
من مورد 2 رو دارم. البته فقط رو ادمایی که برام اهمیت دارن نه همه.
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/٠١
٠
٠
درست میگی و حق داری. آخه یکم سخته آدم نتونه نسبت به قضاوت کسایی که براش مهمن بی تفاوت باشه :)