نود موسیقی؛ مگه داریم؟ مگه میشه؟!
نگاهی به خلاء یک برنامه تخصصی موسیقی در تلویزیون

نود موسیقی؛ مگه داریم؟ مگه میشه؟!

نویسنده : مائده کاشیان

سال‌هاست سهم سینما از تلویزیون برنامه «هفت» و سهم فوتبال، برنامه «نود» است. این برنامه‌ها به خوبی توانسته‌اند علاقمندان به سینما و فوتبال را پای تلویزیون بکشانند و کاری بکنند که مثلا اگر برنامه‌ نود با تاخیر ده دقیقه‌ای روی آنتن برود، مخاطبان چند میلیونی‌اش سامانه‌ پیامکی برنامه را منفجر کنند. یا مثلا عوض شدن مجری برنامه‌ هفت باعث نمی‌شود مخاطب دیگر پای آن برنامه ننشیند. اما متاسفانه هنر موسیقی جایگاه خاصی در تلویزیون ندارد و سهم آن از برنامه‌های تلویزیونی، چند برنامه سرگرم کننده و نه تخصصی است که بخش اصلی آن‌ها پخش آهنگ و گاهی یک گفت‌وگوی معمولی با اهالی موسیقی است. در ادامه نگاهی داریم به سیر برنامه سازی با تم موسیقی در صدا و سیما.

 

شب کوک از همان اول پر سر و صدا

برنامه «دستان» به تهیه کنندگی «سید محمد مناجاتی» و با اجرای «سید عباس سجادی» که به مدت سه سال از شبکه آموزش پخش می‌شد اولین برنامه آموزشی موسیقی در تلویزیون بود و به بررسی موسیقی ایرانی می‌پرداخت، اما متاسفانه در طول این مدت، پخش قسمت‌هایی از آن لغو شد و در نهایت، مرداد ماه سال ۹۴ خبر لغو پخش این برنامه به علت نداشتن رویکرد آموزشی، در فضای مجازی منتشر شد. 

«شب کوک» اما پر سر و صداترین برنامه موسیقی صدا وسیما بود که سری اول آن به تهیه کنندگی «هادی و مجید دمیرچی» تقریبا ۴ سال قبل از شبکه نسیم روی آنتن می‌رفت، موزیک‌های درخواستی مردم، منتخبی از ویدیوهای علاقمندان به شرکت در مسابقه خوانندگی و در آیتمی جداگانه به اسم «گپ کوک» هم گفت‌وگو با خوانندگان مختلف پخش می‌شد. «باربد بابایی» که مجری این برنامه بود، بین آیتم‌ها و موسیقی‌هایی که پخش می‌شد، به صورت کوتاه و مختصر در مورد وضعیت موسیقی در ایران صحبت می‌کرد.

در شهریور ماه سال ۹۴ ، شکل برنامه تغییر کرد و تبدیل به یک مسابقه‎ خوانندگی با حضور داورانی مثل «مهدی یغمایی»، «پوریا حیدری» و «فریدون آسرایی» شد. فینال و مرحله آخر این مسابقه در تعطیلات نوروز۹۵، از شبکه نسیم پخش شد و برندگان معرفی شدند. تا این‌جا که با توجه به کلیت برنامه می‌توان از شب کوک به عنوان یک مسابقه خوانندگی یاد کرد.

 

شب کوک، گپ کوک می‌شود

اما بعد از وقفه‌ای یک ساله و از نیمه اردیبهشت سال جدید، اولین قسمت از سری جدید این برنامه شب کوک با نام «گپ کوک» از شبکه نسیم روی آنتن رفت. همانطور که از اسم برنامه پیداست، در این فصل از گپ کوک خبری از تست خوانندگی نیست و قرار است مخاطبان در این برنامه گفتگو با خوانندگان و اجرای زنده آن‌ها، آیتم نمایشی طنز و مسابقه حافظه را ببینند.

با وجود تغییراتی که در سری جدید برنامه اتفاق افتاده است باز هم آن را از حالت یک برنامه سرگرم کننده با محوریت موسیقی، خارج نکرده است. ساختار برنامه، حضور مجری‌ای مانند باربد بابایی که اگر چه کارش را در مقام اجرا خوب انجام می‌دهد اما نمی‌توان او را در حوزه موسیقی کارشناس دانست، نوع گفت‌وگوی او با میهمان برنامه دارد، جنس سوالاتی که می‌پرسد و....همه و همه به مخاطب می‌گوید او با یک برنامه تخصصی موسیقیایی رو به رو نیست.

 

 

ساعت 25 یک شکست خورده واقعی

تقریبا پنج سال است که برنامه «ساعت ۲۵» به عنوان برنامه‌ای موسیقیایی از شبکه تهران پخش می‌شود اما هنوز که هنوز است نتوانسته در جلب علاقمندان به موسیقی، آن‌طور که باید موفق باشد. اگر در طی این پنج سال حتی چند قسمت از دوره‌های مختلف این برنامه را دیده باشید، فهمیدن دلایل این عدم موفقیت چندان برای‌تان سخت نخواهد بود.

مثلا یکی از مهم‌ترین علت‌های این اتفاق شروع بدی است که برنامه ساعت ۲۵ داشت. اولین قسمت‌های این برنامه با اجرای محمودرضا قدیریان، چیزی نبود جز یک برنامه زنده برای پخش موسیقی‌های درخواستی مردم. بعد از مدتی با شروع فصل جدیدی از برنامه، حضور خوانندگان و مصاحبه با آن‌ها هم جزیی از برنامه شد اما این چیزی بود که مردم آن را در بسیاری از برنامه‌های دیگری که موضوعیت‌شان موسیقی نبود هم می‌دیدند و به صرف اضافه شدن این بخش نتوانست تغییر جدی‌ای در برنامه ایجاد کند. یکی دیگر از علت‌ها، همراه نشدن برنامه با جریانات موسیقیایی روز است. قطعا برای مخاطب علاقمند و پیگیر، پخش چند گزارش تصویری از پشت صحنه کنسرت خواننده‌ها که معنی‌اش نمی‌شود همراهی! در روزهای جشنواره فجر می‌بینید برنامه هفت با سینما چه می‌کند و چطور بحث سینما و نقد فیلم را به خانه مردم می‌برد، اتفاقی که هیچ وقت به واسطه برنامه ساعت ۲۵ برای جشنواره موسیقی فجر نیفتاد.

از همه این ضعف‌ها که بگذریم، به این سوال می‌رسیم که چرا مجری یک برنامه موسیقیایی باید گوینده و بازیگری مثل «محمودرضا قدیریان» باشد که هیچ سررشته‌ای از موسیقی ندارد؟ هر چند وقتی از دی ماه ۹۴، خبر جایگزین شدن «امیرحسین مدرس» به عنوان مجری برنامه ساعت ۲۵ را شنیدیم اوضاع کمی بهتر شد، چون امیرحسین مدرس حداقل تجربه خوانندگی داشت، اما باز هم نمی‌توان او را در کنار خواننده و اهالی هنر موسیقی بودن، یک کارشناس در این زمینه دانست.

اگر به تازگی ساعت ۲۵ را دیده باشید، احتمالا متوجه این موضوع خواهید شد که تازه بعد از گذشت ۵ سال از پخش این برنامه، روند برنامه رو به بهتر شدن است، اما باز هم تا تخصصی شدن فاصله بسیاری دارد و جای خالی یک هنرمند و کارشناس در زمینه موسیقی در آن احساس می‌شود. سطح گفت‌وگو با مهمانان و اهالی موسیقی باید خیلی بهتر از چیزی که هست باشد و مثلا اگر در آیتمی مصاحبه با آهنگسازی مثل «بهروز صفاریان» پخش می‌شود، دیگر مخاطب انتظار ندارد سوالاتی را بشنود که امثال آن‌ها را روزانه در رسانه‌ها و مجلات اینترنتی زرد می‌شنود و می‌بیند!

 

هفت ترانه و توجه به موسیقی نواحی

حدود ۳ یا ۴ سال است که برنامه «هفت ترانه» از شبکه شما روی آنتن می‌رود، کلیت این برنامه از همان ابتدا بیشتر پخش آهنگ‌های درخواستی مردم و گذاشتن نظرسنجی برای انتخاب بهترین آهنگ بود و هنوز هم هست. پخش یک برنامه زنده برای شنیدن آهنگ‌های مختلف به همراه تصاویری از طبیعت یا صحنه‌هایی از فیلم‌های سینمایی، با اجرای مجریانی غیرمتخصص مانند «نجمه جودکی»، «زهرا شوقی» و «محمد اسکندری» اتفاق مهمی برای موسیقی در تلویزیون به حساب نمی‌آید؛ اما ویژگی مثبت این برنامه توجه به پخش موسیقی نواحی و فولکلور است مثل دعوت از «رحیم شهریاری» خواننده خوب موسیقی آذربایجانی، «محسن میرزاده» خواننده محبوب موسیقی کرمانجی خراسان و «ناصر وحدتی» خواننده قدیمی و خوب موسیقی گیلکی.

هرچند هفت ترانه که سری جدید آن این شب‌ها با نام «ترانه باران» پخش می‌شود، جزو برنامه‌های سرگرمی پخش موزیک به حساب می‌آید اما جای شکرش باقی‌ست که با تمام ضعف‌هایش، حداقل توانسته کاری کند مردم موسیقی فولکلور و محلی هم بشنوند و سلیقه موسیقیایی آن‌ها را کمی به این سمت و سو ببرد.

برچسب ها
برنامه های موسیقی در تلویزیون
برنامه گپ کوک
برنامه دستان
لغو پخش برنامه دستان از شبکه آموزش
برنامه ساعت25
برنامه هفت ترانه
موسیقی نواحی
نظرات کاربران
کد امنیتی
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٧
٠
٠
من خودم به شخص برنامه شب کوک رو پسندیدم. در مجموع به خاطر بعضی محدودیت ها برنامه حرفه ای موسیقی ندارم. ممنون از مطلب خوبتون کامل و جامع
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٢/٢٩
٠
٠
موافقم که محدودیت ها هم بی تاثیر نیست ولی آخه یه سری چیزا دیگه ربطی به محدودیت نداره.مثلا همین گفتگوهای بی فایده ای که تو خیلی از این برنامه ها میشه،یا به روز نبودن برنامه ها و اینکه رویکرد اصلی بعضی برنامه های موسیقیایی شده پخش آهنگ!و کلی اتفاقات دیگه...خیلی ممنونم از نظرتون :)