عشق فارسی
بنیامین از آمریکا و مقصود از افغانستان از زبان و ادبیات فارسی می‌گویند

عشق فارسی

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

اردیبهشت دوست‌داشتنی ما به طرز عجیبی با نام بزرگان سرزمین شعر و ادب پیوند خورده است. از سعدی و خیام و عطار تا سهراب و اقبال و قیصر و دیگران. بیست و پنجمین روز از ماه اردیبهشت هم مزین شده است به نام فردوسی، سراینده شاهکار شاهنامه. بد نیست بدانید تا همین سال گذشته این روز صرفا روزی بود برای بزرگداشت این شاعر و الآن یک سال است که پاسداشت زبان فارسی هم با آن تلفیق شده است. اقدامی که شاید بتواند در حد خود، توجه به این میراث معنوی را به ما گوشزد کند تا بلکه یادآور کوچکی باشد برای اهمیت دادن و ارج گذاشتن به زبان شیرین و غنی فارسی. اهمیتی که نه تنها ما فارسی‌زبان‌ها بلکه در حال حاضر خیلی از افرادی که زبان فارسی، زبان اول‌شان نیست هم به آن اعتقاد دارند و چه بسا اصلا همین قضیه باعث شده است تا با اراده جدی‌تری پا در مسیر شناخت این زبان شیرین‌تر از قند بگذارند و کام‌شان را هرچه بیشتر با آن شیرین کنند. درست مثل بنیامین و مقصود که اهل ایران نیستند اما رشته زبان و ادبیات فارسی را با علاقه و پشتکار دنبال می‌کنند. با آن‌ها هم‌کلام شدیم تا برای‌مان از این علاقه و دلیل انتخاب‌شان بگویند. 

 

زبان فارسی صدای خیلی زیبایی دارد

با بنیامین در دانشکده ادبیات قرار گذاشته‌ام. اولین چیزی که در مورد او توجهم را به خودش جلب می‌کند پیکسل منقوش به پرچم ایران است که رو کوله پشتی‌اش خودنمایی می‌کند.  

30 ساله است و دانشجوی ترم اول کارشناسی اما فقط کافی است چند دقیقه با او هم کلام شوید تا متوجه شوید فارغ از لهجه نمکین‌اش چقدر ماهرانه واژه‌های فارسی را سر جای خود بر زبان می‌آورد. بنیامین چند سالی را هم در تاجیکستان زندگی کرده است و از همان ابتدا که در آمریکا بوده با میل و علاقه خودش شروع به آموختن زبان فارسی کرده است. در 21 سالگی مسلمان می‌شود و براساس علاقه‌اش به اسلام و زبان فارسی و مشورت با استادش در دانشگاه کالیفرنیا تصمیم می‌گیرد تا در نهایت رشته زبان و ادبیات فارسی را در ایران برای ادامه تحصیلش انتخاب کند و فارسی‌زبان شود. خودش می‌گوید: «زبان فارسی واقعا  شیرین است. در واقع صدای آن خیلی برایم قشنگ بود. دلم می‌خواست آن را یاد بگیرم. در ابتدا برایم مثل سرگرمی بود و دائم از دوستانم می‌خواستم آن را به من یاد بدهند». 

وقتی از او می‌پرسم با کدام شعر و شاعرها بیشتر ارتباط برقرار می‌کنی می‌گوید: «من بیشتر شعر نو خوانده‌ام و  بیشتر از اشعار قیصر امین‌پور است که لذت می‌برم». به علاوه اینکه به نظرش «لایق شیرعلی» شاعر تاجیکستانی نیز از بهترین شاعرهای فارسی‌زبان است. 

بنیامین یک نصیحت دوستانه هم برای‌مان دارد: «شما اگر در تاجیکستان زندگی کنید کاملا متوجه می‌شوید که زبان فارسی دارد از بین می‌رود. آن‌ها در خانه فارسی صحبت می‌کنند اما در بیرون از محیط خانه خود روسی صحبت می‌کنند. زبان فارسی در ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ سال پیش خیلی گسترش داشت. در حال حاضر ایران یکی از آخرین کشورهایی است که در آن به زبان فارسی صحبت می‌شود. ایرانی‌ها خیلی دوست دارند انگلیسی صحبت کنند و وقتی دارند حرف می‌زنند خیلی از لغات انگلیسی استفاده می‌کنند. ایرانی‌ها باید فرهنگ و تاریخ خودشان را حفظ کنند و قدر زبان خودشان را بدانند. زبان فارسی خیلی ارزش دارد. باید آن را خیلی جدی بخوانند و با آن کار کنند.»

 

عالم خیال را دست کم نگیرید

به واسطه بنیامین با مقصود هم آشنا شدم. مقصود دوست بنیامین است و در برخی از درس‌ها هم‌کلاس هستند. مقصود جزو سال‌بالایی‌هاست و در حال حاضر ترم ششم رشته زبان و ادبیات فارسی را می‌گذراند و ۲۶ ساله است.

پدربزرگش در هرات به مدت ۱۰ سال مثنوی و عرفان درس می‌داده و بیشتر از ۱۰۰ دانشجو و طالب علم داشته است. وقتی دلیل جذب او را به این رشته جویا می‌شوم اینگونه پاسخ می‌دهد: «از دوم دبیرستان به ادبیات فارسی علاقه داشتم. ازشاعرهای ایرانی هم تا حدودی شناخت دارم و وقتی اشعار حافظ و مولانا را می‌خوانم واقعا لذت می‌برم» می‌پرسم بعد از گذشت شش ترم به چه جهان بینی و درکی به واسطه این رشته دست پیدا کرده‌ای؟ اصلا نگاهت به چیزی تغییر کرده و تحت تأثیر ادبیات قرار گرفته‌ای؟

به سرعت یک بله می‌گوید و ادامه می‌دهد: «دیدگاه من نسبت به خیلی چیزها عوض شده است. مثلا به دنیا، به انسان، به زن. به نظر من ادبیات فارسی به آدم یک عینک می‌دهد تا بهتر و زیباتر دنیا را ببیند و به اعتقاد من بهترین کارایی ادبیات هم همین است. مثلا شما وقتی دنیا را از دید مولانا می‌بینید واقعا زیبا است. البته به نظر من ذوق جمعی در ما کم شده و این امر یک دلیل اصلی بیشتر ندارد و آن هم پول است. این‌جا به ادبیات بهای چندانی نمی‌دهند و در نتیجه ذهن بچه‌های این رشته خیلی ناامید و خسته است. بچه‌های ادبیات دل و دماغ هیچ کاری را ندارند و همه منتظر هستند تا زودتر کلاس تمام شود و هرکس برود به دنبال زندگی بدون تفکر خودش». مقصود حرفش را اینگونه تمام می‌کند: «به نظر من برای این‌که جامعه بهتری داشته باشیم باید از ادبیات بهره بگیریم. تمام سعی و تلاش من هم این است که خودم، خانواده‌ام و دوستانی که شبیه من فکر می‌کنند را نجات بدهم و در این راه هرکاری می‌کنم. اگر هم آن‌ها نخواستند خودم به تنهایی پیش می‌روم. همه چیز ابتدا در خیال انسان شکل می‌گیرد و بعد وارد این عالم می‌شود. عالم خیال را دست کم نگیرید».

برچسب ها
روز پاسداشت زبان فارسی
بزرگداشت فردوسی
دانشجو خارجی زبان و ادبیات فارسی
علاقه خارجی ها به ادبیات فارسی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ملیحه
ملیحه
٩٦/٠٢/٢٥
٢
٠
چه شیرین و دوست داشتنی بود
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٢/٢٦
٠
٠
نوش جانتون :)
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠٢/٢٥
١
٠
مفتخرم حتی!ممنون محبوبه بانو
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٢/٢٦
٠
٠
عرق ملیت گل کرده :)
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٢/٢٥
٢
٠
واقعا موضوع جالبي انتخاب شده بود. واقعا چرا ما درفارسي صحبت كردن از لغات انگليسي و عربي هم استفاده ميكنيم.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٢/٢٦
٠
٠
با دقت و کنترل بیشتر روی حرف زدن و واژه هایی که استفاده می کنیم می تونیم سهم خودمون رو تو کم کردن این اتفاق داشته باشیم.
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٦/٠٢/٢٦
٠
٠
هعی *:/ منم یکی از بزرگ ترین آرزوهام خواندن زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران بود ولی ...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٢/٢٦
٠
٠
گمون نمی کنم با توجه به سنی که داری رسیدن به این آرزوت اینقدر دور از دسترس باشه برات. ولی خب اگه واقعا نمیتونی بهت پیشنهاد می کنم به عنوان یک علاقه در کنار رشته اصلیت دنبالش کنی.
سهند
سهند
٩٦/٠٢/٢٦
١
٠
عالی بود ممنون بابت طرح موضوعات مفیدتون