مناظره یا بگم‌بگم‌های سیاسی؟!
دستاورد مناظرات برای ما چیست

مناظره یا بگم‌بگم‌های سیاسی؟!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

هوا از یک روز تعطیل خوب حکایت کرد اما خانواده تمایلی به بیرون رفتن نداشتند. نشسته‌اند پای رسانه ملی تا مناظره شروع شود. کسانی که حتی یک بار صفحه تلویزیون‌شان به کانال‌های داخلی روی خوش نشان نداده هم مشتاقانه منتظرند که برنامه شروع شود. غیر‌سیاسی‌ترین اعضای خانواده هم از کنار تنور داغ مناظرات انتخاباتی بی واکنش نمی‌گذرند و بالاخره اظهار نظری می‌کنند که پای‌شان را در بحث گیر می‌اندازد!

بعد از مناظرات هم تمام گروه‌های دوستی، خانوادگی، درسی و کاری تبدیل به گروه‌های سیاسی می‌شوند و به نقد و بررسی نامزدهای انتخاباتی می‌پردازند. هشتگ‌های مرتبط و شاخص کردن بخش‌های مهم صحبت‌ها در شبکه‌های مجازی مثل فیس‌بوک، توئیتر و اینستاگرام رونق می‌گیرد.

 

|| شیطنت کودک سیاست  

شاید دلیل اصلی این همه اقبال به مناظرات این باشد که مردم در حین تماشای این برنامه از پشت صحنه‌ها سر در می‌آورند و حرف‌هایی را که در تمام طول چهار سال دوره ریاست جمهوری خبری از آن‌ها نبوده یا به صورت محدود بیان می‌شده در رسانه ملی (که گزینشی کار کردنش برای همه مشخص است) می‌شوند. مخصوصا حالا که سه دوره‌ای می‌شود پای بگم بگم‌های سیاسی به مناظرات باز شده و کودک نوپای سیاست حسابی شیطنت می‌کند.

شنیدن از بیکاری، تورم، فساد، فقر، ازدواج، فحشا، سیاسی‌بازی، رانت‌خواری و آقازادگی و... برای مردمی که احساس‌شان این است که حرف‌های‌شان هیچ‌کجا گفته و شنیده نمی‌شود، مثل آبی است که بر آتش  ریخته می‌شود و باعث تخلیه روانی‌شان می‌شود، حس داشتن آزادی بیان را بوجود می‌آورد و باعث بازتر شدن فضای سیاسی کشور می‌شود.

اما این‌طور مناظره در کنار ایجاد جو داغ سیاسی، مشکلاتی هم دارد که به نظر مغفول مانده است، مجری مناظره به جای ایفای نقش مجری-‌کارشناس نقش ساعت نگه‌دار را دارد و احتمالا اجازه ندارد که چالش ایجاد کند و نامزدها را وادار به پاسخ کند یا مانع تهمت زدن، کلی‌گویی و شعار شود. وقتی مجری به جای هدایت بحث در راستای هدف و پرسیدن سوالات مناسب و دادن عمق به بحث‌ها شبیه به مجری برنامه‌های قرعه‌کشی فلان مارک دستمال کاغذی یا پودر لباس‌شویی شروع می‌کند به هم‌زدن گوی‌های سوالات و یکی را بیرون می‌کشد و به صورت تصادفی از  یک نامزد می‌پرسد تا نهایت در دو دقیقه پاسخ بدهد خیلی نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه مناظرات مطلوب باشد. در  چنین بستری نامزدها  به جای گفتن برنامه‌های دقیق و کارشناسی شده به مسائل کلی و دادن شعار اکتفا می‌کنند و گاهی به حربه متهم کردن رقبا روی می‌آورند و شبیه کودکانی که به جای پذیرش قصور خودشان انگشت‌شان را به سمت بقیه کج می‌کنند وقت‌شان را با رو کردن پرونده‌های بقیه نامزدها پر می‌کنند و به جای بالا بردن خودشان بقیه را پایین می‌کشند.

 

|| بیچاره اعتماد عمومی

 با این وضع خطوط سیاسی که هیچ‌، اصول اخلاقی هم فراموش می‌شود و مناظره با اتهام، دروغ، آمارهایی که راست و دروغش معلوم نمی‌شود و در نهایت با دادن وعده و وعید پایان می‌یابد. آن وقت شور مناظرات برای مردم تبدیل به یاس می‌شود  که بگویند: «در مملکت یک آدم درست و درمان پیدا نمی‌شود!»، «فساد همه جا را گرفته» و این فکر را  تقویت کند که قرار نیست وضعیت تغییری بکند و اگر اوضاع بدتر نشود بهتر نمی‌شود!

انگار هیچ کدام از آن آدم‌هایی که روبروی هم نشسته و علاوه بر آبروی یکدیگر به بر باد دادن اعتماد و سرمایه اجتماعی و باور مردم به پیشرفت کشور مشغولند، قرار نیست رئیس جمهور این کشور باشند و نمی‌دانند ریاست جمهوری کشوری که مردمش به مسئولان آن اعتماد ندارند چقدر سخت است. انگار هیچ فعالیت و کار مثبتی در کشور صورت نمی‌گیرد و هرچه هست فقر و فساد و فحشا است.

اعتماد مردم فرو می‌ریزد بدون این‌که قابلیت بازسازی وجود داشته باشد. کاش وقتی مسئولی آماری از فساد می‌دهد یا می‌گوید 250 هزار واحد صنفی تعطیل شده یا این‌که تورم تک‌رقمی شده است، مرجعی باشد که بتوان به سراغش رفت و آمارها را راستی آزمایی کرد. این‌که هر‌کس آماری می‌دهد و نمی‌توان فهمید که آخر سر کدام درست است، این‌که نامزدها به جای دادن برنامه‌های مدون و حساب شده به متهم کردن یکدیگر می‌پردازند و با این وسیله می‌توانند دست‌آوردها و خدمات یکدیگر را زیر سوال ببرند، این‌که هر چهار سال یک بار ناگهان پرونده‌ها از نا‌کجا‌آباد می‌آیند، رو می‌شوند و بعد دوباره غیب می‌شوند تا چهارسال بعد، باعث تخریب اعتماد مردم می‌شود.

شاید نامزداها نمی‌دانند به قیمت به دست آوردن قدرت، روی ویرانه اعتماد مردمی پا می‌گذارند که از این به بعد باید قانع‌شان کنند که همه چیز خوب است.

برچسب ها
مناظره سیاسی
مناظره ریاست جمهوری
بگم بگم
اعتماد عمومی
شیطنت سیاسی
تبعات مناظرات
نظرات کاربران
کد امنیتی
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٤
٠
٠
اره واقعا... طرف اصن تلویزیون ایران رو کسر شأن میدونه اما موقع پخش مناظره به رفقاش میگه بیاین خونه ما سر راه هم یک ماست موسیر و چیپس پیاز جعفری بگیرین!
سیده نعیمه زینبی
سیده نعیمه زینبی
٩٦/٠٢/٢٥
٠
٠
متاسفانه مناظره ها شده فضایی برای کوبیدن طرف مقابل.. و بیننده ها هم گاهی نمی شینن که قانع بشن میان که ببینن نامزدشون چه جوری روی طرف مقابل رو کم میکنه!
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٤
٠
٠
نکته مجری هم که اشاره کردین خیلی خوب بود و درست.
سیده نعیمه زینبی
سیده نعیمه زینبی
٩٦/٠٢/٢٥
٠
٠
سپاس گزارم بابت لطف و نظرتون