بریز و بپاش سعودی!
پیرامون ریخت و پاش های بی حد و حساب شاهزادگان سعودی

بریز و بپاش سعودی!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

«فقط روی مبل‌های طلاکاری خودم می‌نشینم»، «آسانسور مخصوص به خودم در این سفر فراموش نشود»، «ساخت فلان قصر که در فلان جا تمام شد سریع بروید سراغ بعدی»، «مراسم خواستگاری باید حتما و فقط در اهرام ثلاثه اتفاق بیفتد»، «من بدون شاهین‌هایم هیچ جا نمی‌آیم!» این‌ها تنها نمونه‌هایی است از شروط زندگی پادشاهان عرب و در واقع زندگی به سبک پادشاهان سعودی. یک زندگی سرشار از ریخت و پاش و تجملات و خرج‌های از سر شکم سیری که حالا کار نداریم اشک دیده که و خون دل کیست! 

خیلی وقت‌ها دیدن یکسری تناقضات آدم را سخت به فکر فرو‌ می‌برد و در ناخودآگاه دوباره می‌رسیم به همان سوال همیشگی که «آخر چرا؟!» درست مثل دست و پا زدن عده‌ای در فقر و فلاکت و از آن طرف، ثروتی که ظاهرا در دست عده‌ای دیگر زیادی آمده است و در نتیجه به دنبال راه حل‌های خلاقانه‌ای هستند برای خرج کردن آن، راه حل‌هایی که متاسفانه کم هم نیستند.

 

خواستگاری در اهرام ثلاثه

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر این‌که طی یک اقدام عجیب یکی از شاهزادگان سعودی برای خواستگاری از دختر مورد علاقه‌اش، اهرام ثلاثه مصر را به مبلغ 40 میلیون دلار اجاره کرده است.

این شاهزاده سعودی 300 نفر از دوستان و خانواده‌اش را هم برای انجام این مراسم به آن‌جا برده بود تا مراسم خواستگاری خاصی ایجاد کند. چند وقت قبل یک منبع سعودی اعلام کرده بود که هر شاهزاده حدود 600 تا 700 هزار دلار حقوق ماهانه دریافت می‌کند. این پول جدا از درآمدها و شغل‌ خود آن‌هاست. این در حالی است که 70 درصد مردم عادی عربستان صاحب خانه نیستند و نرخ بیکاری برای جوانان حدود 40 درصد است. بد نیست به این موضوعات این را هم اضافه کنید که عربستان با 31 میلیون نفر جمعیت، 25 درصد ذخایر نفت جهان را دارد. 

 

پرواز با هشتاد شاهین

کمی برویم عقب‌تر. حتما خاطرتان هست که آن شاهزاده دیگرشان! برای 80 شاهین خود 80 بلیط هواپیما درجه یک گرفت تا به اتفاق بروند سیر و سیاحت. آن‌ها را با چشم‌ها و بال‌های بسته راهی هواپیما کرد در کنار سایر مردم نشاند. شاید هم سایر مردم را در کنار آن‌ها نشاند! 

این اتفاق ظاهرا حرف و حدیث‌هایی را هم مبنی بر نادیده گرفتن حقوق حیوانات در پی داشت. 

 

بریز و بپاش پادشاه عربستان در ژاپن

این بریز و بپاش‌ها تنها به اتفاقات این مدلی ختم نمی‌شود. پادشاه عربستان در سفر چهار روزه‌ای که به کشور ژاپن و شهر توکیو داشت، تعداد 1000 اتاق هتل را رزرو و بیش از 500 لیموزین را هم اجاره کرد. در این سفر، 25 شاهزاده، 10 وزیر، بیش از 1000 نفر همراه و بیش از 500 چمدان، پادشاه عربستان را همراهی کردند. 

 

شاهزاده در بیمارستان

یک شاهزاده عرب هم در یک بیمارستان در پاریس کارش به معالجه و درمان می‌کشد، پس آن طبقه‌ از بیمارستان را که در آن بود، به طور کامل رزرو کرد و دستور اعمال یکسری تغییرت را در آن داد. از جمله قرار دادن دوش در سرویس بهداشتی، نوسازی صندلی‌ها و تخت‌ها و سرویس تامین غذای اختصاصی. این شاهزاده عرب هزینه کامل بیمارستان را با 30 درصد افزایش که قانون فرانسه برای بیماران غیر مقیم تعیین کرده است، پرداخت کرد تنها برای این‌که در طی این مدت یک وقتی احساس تنهایی نکند.

 

وقتی همه چیز باید مخصوص باشد

کلیپ صوتی زیر هم می‌تواند مهر تاییدی باشد برای صحت و سقم این قضایا که احتمالا برای‌تان جالب است. این حاشیه‌ها مربوط به سفر 9 روزه ملک سلمان، پادشاه عربستان، به اندونزی است. یک سفر با تجهیزات کامل، از غذاهای مخصوص گرفته تا مبل و تلویزیون و آسانسور مخصوص به خود. 

حالا بگذریم از خبرهایی مثل رژه 4 خودرو طلاکاری شده در لندن که بعد کاشف به عمل آمده متعلق به یکی از نوه‌‌زاده‌های سعودی بوده‌ است و یا خرید جنجالی یک شاهزاده خانم سعودی که  6 میلیون دلار پول مفت را خرج لباس زیر کرده! ولی این سوال همچنان باقی‌ست که «آخر چرا؟»

برچسب ها
ریخت و پاش شاهزادگان سعودی
تجملگرایی پادشاه عربستان
اختلاف طبقاتی
خواستگاری در اهرام ثلاثه
خرید 6 میلیون دلار لباس زیر
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٢/٢١
١
٠
فقط ميتونم سكوت كنم و حرفي نزنم :-/
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠٢/٢١
١
١
مگه توی همین ایران نداریم؟! ما همین مسئولین کشور خودمون رو ببینین. از رئیس جمهور گرفته تا مدیرای دون پایه. تا بتونیم از موقعیت مون سوء استفاده میکنیم.
لیلی
لیلی
٩٦/٠٢/٢٢
١
٠
فقط اونجایی که انجمن حمایت از حیوانات اعتراض کردن: ) خیلی ظلمه چشم و بال پرنده را ببندی و سوار هواپیما کنی. .مثل این هست که دست و پای یک ادم سالم رو ببندن و سوار هواپیما کنن یکی باید معنی کلمه پرنده را به اینا یاد بده
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠٢/٢٢
٣
٣
چی بگم ... حالا ما باز بریم پولمونو بریزیم تو جیب اینا چون نمیتونیم خدارو تو قلبمون طواف کنیم.. ممنون محبوبه بانو
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠٢/٢٢
١
١
والا همچین پولی هم نیست. کل پولی که از حج در میارن یک درصد از درآمد کشورشون هم نمیشه.
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠٢/٢٣
٢
٢
قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود :)
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٤
١
٠
هیییی چه دنیایی شده!