توهم تبانی
پرسپولیس به مرحله بعد صعود کرد تا همه نقشه‌های‌مان نقش برآب شود!

توهم تبانی

نویسنده : علیرضا گرانپایه

ورزشگاه آزادی باز هم پر نشد. احتمالا راحت‌ترین پاسخ برای این سوال این است که گران بودن بلیط ورزشگاه، هواداران پرسپولیس را مجاب نکرد تا مسابقه تیم مورد علاقه خود را مقابل الوحده تماشا کنند ولی راستش را بخواهید در کنار این موضوع باید ناامیدی به صعود را هم اضافه کرد. برد پرسپولیس مقابل نماینده امارات به تنهایی کافی نبود، یک چشم به آزادی بود و یک چشم به بازی الهلال و الریان قطر. اگر الریان با ستاره‌های پرتعدادش می‌توانست از پس الهلال از قبل صعود کرده بگذرد دیگر هیچ راهی برای صعود قرمزها نبود. حتی اگر آن‌ها بتوانند طارمی را بی‌خیال چیپ زدن کنند و توپ‌هایشان به تور بچسبد.

دل‌مان را به یک پیروزی با آه و ناله خوش کرده بودیم. با خودمان گفتیم، بعد از تماشا برد پرسپولیس و عدم صعود به مرحله بعد، یک حمله حسابی به پیج باشگاه الهلال انجام می‌دهیم و بهشان می‌فهمانیم که ما خودمان ته ماجرا هستیم. کار به جایی رسیده بود که احمدی، گزارشگر بازی هم هر از گاهی طعنه‌ای با چاشنی پوزخند می‌زند که ما خر نیستیم و می‌دانیم که چرا الهلال آن طرف ماجرا دارد گل می‌خورد. داستان تازه داشت برایمان جنایی می‌شد. گل تساوی الریان به الهلال به ثمر رسید تا خودمان را آماده تیترهای افشاگرانه از یک تبانی دیگر در آسیا کنیم. با خودمان می‌گوییم که اگر ما هم جای آن‌ها بودیم، همین کار را می‌کردیم، به هر حال دل‌مان نمی‌خواست که نماینده عربستان به مرحله بعد صعود کند. همین که خودمان را آماده، گرفتن یک ژست نوستراداموسی کردیم و خواستیم تحلیل‌های شب گذشته خودمان را دوباره بازنشر دهیم که «دیدید گفتم که این عربستانی‌ها تبانی می‌کنند» به یک باره تمام نقشه‌هایمان نقش برآب شد!

ماشین گلزنی مهاجمان الهلال روشن شد تا الریان با تاباتا و سوریا از مسابقات حذف شود. پرسپولیس با هتریک طارمی الوحده را شکست داد تا با 9 امتیاز و خیلی شیک به مرحله بعد مسابقات برود. حالا که جشن صعود را گرفتیم و از جو خارج شدیم، تازه می‌فهمیم که اصلا دلیلی برای تبانی الهلال وجود نداشت چون آن‌ها برای صدرنشینی در گروه باید مقابل الریان شکست نمی‌خوردند. باید امتیاز می‌گرفتند تا در مرحله بعد مقابل بهترین تیم غرب آسیا در مرحله گروهی رقابت‌ها (لخویا قطر) قرار نگیرند. حالا که از جو خارج شدیم، تازه متوجه می‌شویم که اصلا چیزی در مورد تبانی دو نماینده تیم‌های حاشیه خلیج فارس در سال‌های اخیر به یاد نداریم! حالا تازه متوجه می‌شویم که حتی اگر الهلال با تیم دومش در مقابل الریان قرار می‌گرفت هم نباید شاکی می‌شدیم چون همین هفته گذشته با همین استدلال پرسپولیسی‌ها تمام ذخیره‌های خود را مقابل سیاه جامگان به بازی گرفتند.

حالا که به لطف برد الهلال عربستان از گروه خود صعود کردیم، تازه متوجه می‌شویم که تبانی در سطح اول فوتبال دنیا، چیزی بیشتر از یک توهم در ذهن خیلی از ما نیست. باور کنید، فوتبال جایی برای تسفیه حساب‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی‌مان در دنیا نیست. همه می‌خواهند توپ را به تور برسانند مگر این‌که ضدش ثابت شود.

 

برچسب ها
تبانی در فوتبال
برد الهلال عربستان
صعود پرسپولیس
لیگ قهرمانان آسیا
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/٢٠
٠
٠
در کمال احترام سطح نویسنده های ورزشی جیم واقعاً پایینه و شخص شما هیچ تلاشی واسه پیشرفت قلم ات نمیکنی . به شخصه خیلی وقته نوشته هات رو دنبال میکنم و تغییر و پیشرفتی هم حس نکردم ! صرفاً میخوای یه چیزی بنویسی که دورهمی بخونیم ! خیلی اوقات در مورد چیزی که درباره اش نمیدونی شروع میکنی به نوشتن ؛ مثل بازی بایرن و روستوف که بازی رو نگاه نکرده بودی که هیچ ٬ حتی مقاله های ورزشی رو هم نگاه نکرده بودی ؛ نوشتی سردار به نویر گل زده در حالی که از دو هفته قبل گفته بودن نویر به بازی با رستوف نمیرسه . اون موقع نگفتم که نوشته ات رو خراب نکنم ولی این نوشته ها همینطوری ادامه پیدا کرد ٬ از این به بعد در مورد پرسپولیس هر چی به قلم ات میرسه ننویس ٬ که ممکنه نقدت کنم مثل همون نوشته ی «برانکو روی میز محاکمه» . ماجرای تبانی هم یه توهمی هست که شخص شما داشتی والا با توجه به قرعه ی سخت مرحله پلی آف قطعاً تیم عربستانی میخواست بازی رو ببره یا مساوی کنه تا به جای تیم قطری با نماینده ی ایرانی رو به رو شه (چیزی که همه ی مطبوعات هم نوشتند و همه اعتقاد به عدم تبانی و البته شکست تیم قطری داشت) و بازی هم طوری طی شد که حتی نگران پیروزی نماینده قطر هم نشدیم . امیدوارم این نقد باعث شه قلم ات بهتر شه . موفق باشی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/٢٠
٠
٠
ناراحت نشی ها ! من روی پرسپولیس یه کم زیادی حساسم ؛ اگه در موردش بی ربط بنویسن گیر میدم خخخ :) در هر صورت امیدوارم روز به روز بهتر بشی :) عیدت هم مبارک :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٢/٢٠
٠
٠
سلام. عیدت مبارک... شما یکبار دیگه مطلب بخونید تا موضع بنده رو متوجه بشین و الکی ناراحت نشین:) قلمم که انشالله خدا کمک کنه و بهتر بشه...
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/٢١
٠
٠
اصلاً به موضع شما کار ندارم ! نوشتم «نوشته ی بی ربط» ٬ اعتقاد دارم وقتی یه نوشته قرار هس نوشته شه بابد با اطلاعات کافی و بالا نوشته شه ! اگه نوشته ای که به پرسپولیس مربوط میشه این شرایط رو نداشته باشه اعتراض میکنم . حتی اگه تعریف باشه :)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/٢١
٠
٠
اتفاقاً حتی اگه نقد یا حاشیه ای هم در رابطه با پرسپولیس باشه ٬ با اطلاعات کافی و کامل ٬ ازت تشکر هم میکنم (مثل همون مطلبت درباره ی تمرین نکردن بازیکنای پرسپولیس و صحبت های بیرانوند) ٬ اصلاً بحث تعصب کور کورانه نیست ! بحث اینه که این مطلب و دفاع از فوتبال پاک ؛ ربطی به بازی ای که از قبل همه میدونستن به هیچ وجه تبانی نمیشه نداره ! فقط الکی داری اسم پرسپولیس و میکشی وسط ! لخویا بهترین تیم دور گروهی مسابقات به انتخاب afc هس ؛ عاقلانه اس یه تیم به جای استقلال خ ٬ لخویا رو واسه بازی انتخاب کنه؟ معلومه به هیچ وجه تبانی رخ نمیده ! تبانی یعنی شکست قطر به ازبکستان با اون آوریجِ گل عجیب (انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴) . مطمئن باش هیچ گربه ای واسه رضای خدا موش نمیگیره .