سیب گاز زده، جیب گاز زده / طنز
طنزی در باب آیفون و آیفون بازها

سیب گاز زده، جیب گاز زده / طنز

نویسنده : محمدعلی محمدپور

«رییس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی از واردات رسمی آیفون تا چند روز آینده و شکسته شدن قیمت‌ها خبر داده»

خبر را با صدای بلند می‌خوانم و شوهرعمه‌ام که کنار دستم دارد خیار پوست می‌کند، می‌خندد و می‌گوید: «تازه می‌خوان وارد کنن؟ ما خودمون بیست ساله آیفون داریم خونه‌‌مون. تازه الان چندساله تصویریش رو هم گرفتیم» نگاهش می‌کنم و ادای خندیدن درمی‌آورم. بعد می‌پرسد نمکدان دارید؟ هنوز چیزی نگفته‌ام می‌گوید با نمک خودم می‌‌خورم. یادم از یکی از فامیل‌هایمان می‌آید که یک قاب با لوگوی اپل گذاشته بود روی موبایلش تا بتواند عکس‌های توی آینه‌ی توالت‌شان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کند. انگار که مثلا اگر با هوآوی، هاوایی یا هوایی توی آینه عکس بیندازد فردا روز مرحوم استیو جابز آن دنیا یقه‌اش را می‌چسبد که با چه رویی رفتی توی آینه با گوشی غیراپلت سلفی گرفتی. البته توی پرانتز عرض کنم که آخرش هم من تلفظ دقیق این هوآوی، هاوایی یا هوایی را نفهمیدم و ظاهرا به تعداد هر ایرانی تلفظ هست برای این اسم. توی پرانتزتر هم عرض کنم که الان یک عده می‌آیند به من توضیح دهند که آیفون همان اپل نیست و هر اپلی هم آیفون نیست، آقا قبول شما اصلا اپل‌شناس من موتورولای گوشت‌کوبی. 

البته این رسمی شدن نمایندگی اپل را به فال نیک می‌گیریم. چون چند وقتی داشتند آیفون را از بازار جمع می‌کردند و طوری شده بود که فروشندگان عزیز مجبور بودند آیفون‌ها را بریزند توی زیرزمین‌ها. یعنی شما می‌رفتی با عینک آفتابی زیرزمین به فروشنده می‌گفتی: «سیب‌ها کیلو چنده؟» بعد طرف جواب می‌داد: «میدون تره بار دو کوچه بالاتره داداش». می‌گفتی: «نه از اون کرم خورده‌هاش می‌خوام از اون گاز زده‌هاش». طرف هم می‌رفت از توی پستو یک جعبه می‌گذاشت توی نایلون مشکی و می‌داد زیر بغلت. اما وقتی رسمی بشود دیگر کار راحت خواهد بود. شاهد مغازه‌های دراندردشتی در بهترین جاهای شهر خواهیم بود که چهارتا محصول توی ویترین می‌گذارند و دکور کلا سفید است و بقیه مغازه ول است و چندتا کارتن خالی یک گوشه افتاده.

ولی به نظرم کلا خوب است که به هر قیمتی دنبال خریدن آیفون نباشیم. مثلا بسیار موردها دیده‌ام که طرف طوری اصرار بر آیفون داشتن دارد که خود مرحوم جابز نداشت. اصلا خود جابز هم تا مدت‌ها یک 1100 ساده داشته بعد این عزیزان چندماه نان نمی‌‌خورند که آیفون بخرند. بابا مگر همین گوشی‌های ساخت خودمان چه اشکالی داشت که راحت هم از جیب درمی‌آمد. بعد یک عده هم هستند که این وسط می‌گویند اپل پس از جابز مثل منچستر پس از فرگوسن دیگر اپل نشد و آن را تحریم می‌کنند، این‌ها هم خیلی خوب هستند چون به زرق و برق تولید بیگانه وقعی نمی‌نهند.

یک چیز دیگری که از اپل خیلی جدیدا توی سلفی‌ها کاربرد دارد این اپل واچ است. یعنی طرف هر جور و هر کجا هم سلفی بیاندازد طوری اپل واچش را جایی از تصویر جا می‌دهد که ما پس از دیدن اپل واچش شگفت‌زده‌طور باید بگوییم: «اوه پسر! این آدم کول و جذاب رو ببین، چه اتفاقی اپل واچش هم اون گوشه‌ی تصویر دیده میشه!». این‌ها نسل جدید همان‌هایی هستند که زمان ما توی مدرسه با ساعت کامپیوتری‌شان به ما پز می‌دادند و به هر بهانه‌ای ساعت را توی چش و چال‌مان فرو می‌کردند.

به هرحال معتقدیم حالا که قرار است این مارک خارجی به کشورمان به شکل رسمی وارد شود امثال آقای حداد عادل هم بگردند یک معادل فارسی خوب برایش بیابند که پیشنهاد ما «سیب گاز زده، جیب گاز زده» است چون به هر حال خرید هر اپلی جیب پدری را گاز خواهد زد. تا بعد...

برچسب ها
سلفی با آیفون
طنز
آیفون ندیده
واردات رمی آیفون
نظرات کاربران
کد امنیتی
ساده
ساده
٩٥/٠٨/١١
٠
٠
مطلب خوبی بود، عداد طفلک هم شده سوژه ی خنده،نرخ خدمات ثبت احوال چجوریاست؟ خخخخ
ساده
ساده
٩٥/٠٨/١١
٠
٠
حداد*
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/٠٨/١٢
٠
٠
ممنون از شما :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١١
٢
٣
خب بنده خدا اپل دوس داره، منم برای مارک گوشی که دوس داشتم سالیان متمادی روزه گرفتم :ی // توی دانشگاه یکی از این آدمای فوق کول داشتیم این آیپدش رو به عنوان سپر استفاده میکرد، محال بود بزاره کیفش :ی // خیلی خوب بود :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/٠٨/١٢
١
١
ممنون :)
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١١
٢
٢
الان تو صفحه اول جیم . ۵ تا عکس دختر اونم از نوع خارجیش هستش فکر کنم زیادی بین المللی شدن دیگه
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/٠٨/١٢
٣
٢
رفیق جان اگه بگم به جا این عکس ها، عکس عباس آقا جدیدی رو (که از دوستان ارزشی هم هست) بگذارن شما راضی میشی؟!
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٢
٠
١
یا مثلا معادل فارسیش بشه گوشی سیب دار خخخ یا سیب گوشی دار خخخ جالب بود ممنااااااانمممم :}
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٤
١
١
اینم یک مدلشه دیگه... شما لطفا فکر راضی کردن من نباش...