ده ویژگی آدم های با کاریزما و تاثیرگذار
چطور آدم تاثیرگذاری باشیم؟

ده ویژگی آدم های با کاریزما و تاثیرگذار

نویسنده : عطیه میرزاامیری

نمی‌دانم اسم «ملاله یوسف‌زی» را شنیده‌اید یا نه. دختر نوجوان 14 ساله‌ی پاکستانی، که به‌دلیل عشق و علاقه‌اش به ادامه تحصیل مورد اصابت گلوله از سوی یکی از اعضای طالبان قرار گرفت. او برخلاف قانونی که در محل زندگی‌اش وجود دارد و طبق آن دختران حق ادامه تحصیل ندارند، مشتاق آن است که دکتر شود و به‌عنوان یک زن، شغلی مهم در جامعه داشته‌باشد تا بتواند مادری دانا شود. ملاله شروع به نوشتن مقالاتی درمورد شرایط و وضعیت تحصیل دختران پاکستان می‌کند. مقالاتی که او را نامزد کسب جایزه‌ی بین‌المللی صلح کودکان می‌کند. کم‌کم پای ملاله به سازمان سازمان ملل متحد کشیده می‌شود و کوتاه سخن این‌که «ملاله با قلم خود چنان تاثیری روی دختران سرزمینش گذاشت که توجه تمام دنیا را به خودش جلب کرد.» حالا اسم ملاله به‌عنوان یکی از افراد تاثیرگذار در دنیا مطرح است و ما هم در زندگی با ملاله‌های زیادی روبه‌رو بوده‌ایم. آدم‌هایی که فارغ از جنسیت و سن‌شان تاثیر زیادی بر زندگی‌ دیگران گذاشته‌اند اما برعکس آن، افراد زیاد دیگری را دیده‌ایم که از هرچیز و هرکسی تاثیر پذیرفته‌اند؛ بدون این‌که بدانند تاثیری که می‌گیرند نتیجه مثبت دارد یا منفی. حتی بدون شناختن کسی که می‌خواهند از آن تاثیر بگیرند. به ‌هر حال تفاوت‌های زیادی بین انسان‌های تاثیرگذار و تاثیرپذیر وجود دارد. در این مقاله به ده تفاوت عمده بین این دو گروه، پرداخته می‌شود تا خودمان را محک بزنیم و ببینیم جز کدام گروه‌ هستیم.

 

1- نظم فکری

افراد تاثیرگذار ذهن منظمی دارند چون از هدف خود مطلع‌ند و می‌دانند قرار است چه اقداماتی در جهت بهبود اوضاع، انجام دهند. آن‌ها با نظم دادن به ذهن خود راحت‌تر و بهتر در جهت رفع مشکلات موجود می‌پردازند و در یک کلام تکلیف خودشان را می‌دانند. اما افراد تاثیر پذیر، ذهنی آشفته دارند. از هرکس و از هرچیز نکته‌ای می‌گیرند و در صدد آن هستند که شنیده‌ها و خوانده‌های‌شان را بدون غربال در یک جای زندگی‌شان جا دهند. آن‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی به کارشان می‌آید و چه چیزی به‌دردشان نمی‌خورد.

2- شور و اشتیاق

تاثیرگذارها انسان‌هایی شاد و با نشاط هستند. دلیل‌اش این است‌ که احساس شادی یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری‌هاست. اگر کسی با ذهنی مشتاق در جهت اهداف‌اش گام بردارد، یقینا موفق‌تر از فردی‌ست که با دودلی و شک تصمیم‌گیری می‌کند. ایجاد شور و اشتیاق درباره موضوعی که بحث می‌کنید، می‌تواند شما را تاثیرگذارتر کند. هر چه اشتیاق بیشتری نشان دهید، نتیجه بیشتری می‌گیرید و افراد راحت‌تر تحت‌تاثیر شما قرار می‌گیرند. تاثیرپذیرها هم با هر بادی که بوزد خم می‌شوند و از این همه بلاتکلیفی، خسته هستند!

3- تصمیمات محکم و راسخ

تاثیرگذارها تصمیم‌گیرنده‌های راسخی هستند. بدون استثنا، از آن‌ها انتظار می‌رود به طور مستمر تصمیماتی بگیرند که این تصمیمات، هم روی اهداف و هم روی افراد تأثیرگذار هستند. رهبران تأثیرگذار با اعتمادبه‌نفس تصمیماتی می‌گیرند که پایه و اساس آن بیشترین منفعت را برای‌شان دارد. تاثیرپذیرها را برای‌شان تصمیم می‌گیرند، آن‌ها حتی نمی‌توانند در مسائل ساده زندگی برای خودشان تصمیمات محکمی بگیرند و بیشتر به تصمیمات افراد دیگر متکی‌اند.

آدم های تاثیرگذار

4- صداقت

در یک مرکز تحقیقاتی در سال 2014 پژوهشی انجام شد که بر اساس نتایج به‌دست آمده از آن، 84 درصد از افراد شرکت‌کننده، صداقت را اساسی‌ترین ویژگی شخصیتی برای هر رهبری برشمرده بودند. رهبرانی که صداقت دارند نه فقط از طریق کلام بلکه از طریق اقدامات خود، الهام‌بخش هستند. آن‌ها به این درک رسیده‌اند که رهبری تأثیرگذار بر پایه اعتماد شکل می‌گیرد و صداقت موجب پویایی می‌شود. روابط صادقانه ، ارتباطاتی را به وجود می‌آورد که موفقیت را برای فرد تضمین می‌کند.

5- از ضعف، قدرت می‌گیرند

افراد قدرت‌مند حتی از ضعف‌های محیطی و محدودیت‌های‌شان بهترین راه را برای موفقیت و رشد انتخاب می‌کنند. آن‌ها به‌جای این‎که غر بزنند و دائم شکایت کنند، از توانایی‌های لازم خود برای مقابله با شرایط استفاده می‌کنند. درست برعکس افراد تاثیر پذیر که منتظرند ببینند دیگران چه‌کاری انجام می‌دهند تا با تقلید کورکورانه‌شان از چاله به چاه بیفتند.

6-انتظار بهترین‌ها را دارند

افراد تاثیرگذار به آینده روشن امید دارند و در پی همین امیدشان می‌کوشند تا به سهم خود، کاری کنند. مانند افراد تاثیرپذیر دست روی دست نمی‌گذارند و منتظر نمی‌مانند تا شرایط خودبه‌خود درست شود. تاثیرگذارها به کم قانع نیستند و امید بهترین اتفاقات را دارند. برای بهترین شرایط می‌کوشند و تمام هم و غم‌شان این است که شرایط را به بهترین وجه ممکن تغییر دهند.

10 ویژگی ادم های تاثیرگذار

7- انسانیت را به شهرت ترجیح می‌دهند

افرادی که رابطه انسانی را در اولویت قرار می‌دهند، قابل اعتمادتر از کسانی هستند که شهرت‌شان را مقدم‌تر می‌دانند. به‌طور کلی افراد قدرتمند و تاثیرگذار در طلب آن‌ هستند که اوضاع را بهتر از شرایط فعلی‌اش کنند و با ظلم حاکم شده، بجنگند. گاهی در گمنامی دست به کارهای حماسی می‌زنند و هدف‌شان بالاتر از آن است که خودشان را در معرض دید قرار دهند.

8- نسبت به محیط اطرافش بی‌خیال نیست

افراد موفق نسبت به وقایع روزانه‌شان بی‌اهمیت نیستند و راحت از کنار هرچیزی نمی‌گذرند. اگر به تاریخ نگاهی بیندازید می‌بینید اکثر افراد تاثیرگذار در دوران انقلاب جوانانی بودند که دائم وضعیت جامعه خود را نقد می‌کردند و به راحتی از کنار چیزهای مهم اطراف‌شان نمی‌گذشتند. اطلاعات زیادی کسب می‌کردند، دائم پیگیر اخبار بودند و روزگار خود را در بی‌خیالی نمی‌گذراندند.

9- حواس جمع بودن

افراد موفق و تاثیرگذار به دلیل این‌که ذهن منظمی دارند و هدف‌شان را مشخص کرده‌اند، حواس‌شان جمع است و تنها روی چیزی که مد نظرشان است تمرکز می‌کنند. برخلاف افراد تاثیرپذیر که ذهن آشفته‎‌ای دارند، دائم از شاخه‌ای به شاخه‌ای دیگر می‌پرند. کسی‌که هدفش مشخص باشد حواسش تنها معطوف به هدفش است و کسی‌که ذهنی آشفته دارد، فراموش‌کار است.

10-پذیرا بودن

پذیرا بودن بدین معناست که یک فرد چقدر برای تجربه‌های جدید علاقه‌مندی از خود نشان می‌دهد و چقدر از قوه تخیل و بینش برخوردار است. افراد تأثیرگذار فرهنگی را ایجاد می‌کنند که در آن ایده‌های هر یک از اعضای جامعه شنیده و برای آن ارزش قائل شود. آن‌ها پذیرا هستند و دیگران را نیز برای پذیرا بودن تشویق می‌کنند.

برچسب ها
ویژگی های آدم تاثیرگذار
چطور تاثیر گذار باشیم
آدم های تاثیر گذار
انسان‌های تاثیرگذار
ده ویژگی انسان‌های تاثیرگذار
تاثیرگذار باشیم یا تاثیرپذیری؟
تاثیرپذیری
آدم های تاثیرپذیر
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٢/١٧
٠
١
خیلی به نظرتون شبیه این سایتای زرد نبودا؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٩
٠
٠
خدا نکنه:)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٢/١٧
٠
٠
کلا به نظر من مطلب های جیم یه طوری شده، دیگه خاص نیست، جنجالی نیست، بحث نمیشه توش.... یادتونه یه بار در مورد عکس گذاشتن توی اینستا بحث کردیم؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٩
٠
٠
با این حال من شخصا ازتون ممنونم که نطالب رو میخونید و ازون مهم تر صادقانه نظرتون رو میگید:)
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٢/١٧
٠
٠
شبیه نوشته های دکتر سریع القلم بود :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٩
٠
٠
نمیشناسمش. ولی کاش منظورتون این نبوده باشه که نوشته ی خوبی نبود!:)
Shaparak_n
Shaparak_n
٩٦/٠٢/١٧
٠
٠
صرفا توصیف بود کاش یکمی راه حل هم ارایه می دادین... خب ما هم می دونیم این ویژگی ها رو دارن... چطوری به این ویژگی ها برسیم؟ پاسخ این سواله که مهمه.
لیلی
لیلی
٩٦/٠٢/١٨
٠
٠
*فقط کافیه بخوای تا بتونی* اگه میخوای، باید فکر کنی و اگه فکر کنی ؛ میتونی به هرکدوم از این گزینه ها فکر کن تا راه حل را پیدا کنی ،فکر کردن هیچ وقت بی نتیجه نیست قدرت گرفتن از مشکلات چطور ممکن میشه؟اگه اون ضعف جسمانی باشه انقدر ورزش میکنی تا اون ضعف برطرف بشه یا اگر ضعف روانی باشه مثل زود عصبی شدن یا نگرانی های بی مورد با فکر کردن به بی نتیجه بودن این رفتارها و جایگزین کردن ارامش و جدی صحبت کردن برای نشان دادن ارامش و جدیت در بیان تا به عنوان مثال طرف یاد بگیره نباید تو رو عصبی کنه یا اگر این کارو کرد بی فهمی خودش را ثابت کرده باعث میشه به زندگی بهتری برسی. ادمهای موفق یا دشمنان را شکست میدهن یا انها را از خود دور میکنند اگر همین نکات جایگزینی را تو باقی گزینه ها هم رعایت کنی تاثیرگذار و موفق میشی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٩
٠
٠
ممنون از لیلی عزیز که خیلی خوب راهنمایی کردند:)
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٠
٠
٠
خدا قوت... به نظرم سوژه خوب نبود. چون خیلی خیلی کار شده
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/٢٣
٠
٠
چه بد:(
Rasa_s
Rasa_s
٩٦/٠٢/٢١
٠
٠
ممنون، مفید بود. والا در اینطور زمینه ها باید مطالب همینگونه باشند، وگرنه قرار نیست با یک مطلب کسی کاریزماتیک بشه! همین موردی گفتن و مختصر توضیح دادن، خوب و کافیه به نظرم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/٢٣
٠
٠
خیلی ممنون از نظرتون. بعد این همه کامنت انتقادی کامنت شما خیلی چسبید:)