گاهی به‌جای فرار از تنهایی، آن را با آغوش باز بپذیریم!
چرا گاهی باید تنها باشیم؟

گاهی به‌جای فرار از تنهایی، آن را با آغوش باز بپذیریم!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

در یکی از سکانس‌های فیلم کنعان، دیالوگ ترانه علیدوستی این است: «من صبح که از خواب پا می‌شم دلم می‌خواد کسی نباشه باهام حرف بزنه. می‌خوام از خونه که می‌رم بیرون کسی منتظرم نباشه. برگردم دل کسی تنگ نشه واسم. می‌خوام تنها باشم.»

خیلی از ما در خیلی از لحظات زندگی‌مان دل‌مان خواسته این دیالوگ را به اطرافیان‌مان بگوییم، حالا یا در دل‌مان گفته‌ایم یا اعلام عمومی کرده‌ایم و یا چیزی بروز نداده‌ایم! تنها بودن و درخواست کردن این‌که «ما را به حال خودمان بگذارید» بر خلاف تصور عموم مردم، همیشه ناشی از افسردگی نیست. خیلی اوقات انسان‌ها نیاز دارند خودشان تنهایی با خودشان خلوت کنند، تنها به سینما بروند، غذا بخورند، قدم بزنند و حتی به مسافرت بروند. آدم در تنهایی و سکوت راحت‌تر می‌تواند برنامه‌ریزی کند، خودش را بشناسد و به کارهای عقب مانده‌اش سروسامان دهد. 

جالب است بدانید که اخیرا هم، واژه جدیدی به فرهنگ لغت انگلیسی اضافه شده تحت عنوان Masturdating. این کلمه به معنای قرار گذاشتن و بیرون رفتن با خودمان و به‌منظور توجه به خواسته‌های خودمان است. اضافه شدن این واژه جدید نشان می‌دهد که همزمان با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و همچنین روابط گسترده‌ای که انسان‌ها با یکدیگر دارند، گاهی نیاز است که در خلال تمام مشغله‌های‌شان پرده‌ها را بکشند و با خودشان خلوت کنند. 

مزایای تنهایی

 

برون گراها هم گاهی مایلند تنها باشند

اتفاق غم‌انگیزی نیست اگر روزها و ساعت‌هایی را به خواست خودمان، تنها بگذرانیم. چرا گاهی فکر می‌کنیم اگر کسی میل دارد مدتی را تنها با خودش بگذراند آدمی ضد اجتماعی و منزوی است؟! گاهی انسان‌های سرزنده و با آداب اجتماعی بالا هم دل‌شان می‌خواهد مدتی را بدون رابطه با کسی، در کمال آرامش بگذرانند. همیشه هم آدم‌هایی که تیپ شخصیتی درون‌گرا دارند، طالب تنهایی و خلوت نیستند. افراد برون‌گرا هم گاهی در صدد تنها شدن، هستند. گاهی واقعا نیاز است که با سلیقه خودمان برای روزهای‌مان برنامه‌ریزی کنیم. طبق سلیقه و میل شخصی خودمان، غذا بخوریم، فیلم ببینیم و روزمرگی کنیم.

متاسفانه گاهی دیده شده که برخی از ما با ازدواج کردن و شروع زندگی جدیدمان، حریم‌های خصوصی و زمان‌هایی که متعلق به خودمان بوده‌ایم را فراموش می‌کنیم. یادمان می‌رود اگر خسته شدیم، ذهن‌مان بهم ریخت، تمرکز کافی نداریم و یا زود از کوره در می‌رویم باید مدتی را در سکوت با خودمان بگذرانیم تا بتوانیم به افکار و روند زندگی‌مان معقولانه‌تر جهت دهیم. 

تنها بودن

 

خلوت کردن با خود را در مسیر انزواطلبی نبریم!

دوستی داشتم که برادرش در عسلویه کار می‌کرد. صبح تا شب را سر کارش می‌گذراند و شب‌ها هم خسته می‌خوابید تا خود صبح و باز هم روز از نو و اتفاق تکراری روز قبل. دوستم تعریف می‌کرد از زمانی‌که برادرش برای کار به عسلویه رفته، روند زندگی‌اش تغییر کرده و چون تنهایی زندگی می‌کند و تمام مدت روز و شب و هفته‌ها تنهاست و فقط و فقط به کار مشغول است، خلق و خوی‌ش هم عوض شده‌ و زمانی‌که برای مدتی پیش خانواده‌اش برمی‌گردد تحمل زندگی جمعی، سر وصدا و رفت و آمدهای طولانی و شلوغ را ندارد. می‌گفت تمام مدتی که پیش ماست، کلافه است و مانند سابق نمی‌تواند طولانی مدت جمع‌های شلوغ را تحمل کند و دائم در صدد آن است که سریع مجلس را ترک کند و تنها باشد. چیزی که در زندگی برادر دوستم و خیلی از ما اتفاق می‌افتد «عادت کردن» است. عادت به تنهایی اتفاق ترسناکی است. تصور کنید انسانی را که همیشه در جمع‌های دوستی و فامیلی خوش مشرب و شلوغ بوده و حالا به دلیل شرایط زندگی جدیدش مجبور است مدتی تنها زندگی کند و بعد از مدتی به تنهایی‌اش خو می‌گیرد و کم‌کم جمع گریز می‌شود. 

پس باید حواس‌مان را جمع کنیم، مواقعی که میل به تنهایی و سکوت داریم، این تنهایی را کش‎‌دار نکنیم. به تنهایی لذت بردن عادت نکنیم تا بعدها هم بتوانیم در جمع‌های دوستانه و خانوادگی حضور پیدا کنیم و از بودن با دیگران لذت ببریم. به قول دوستی: «تنهایی خوب است. شیرین است ولی از آن شیرین‌های لیموشیرینی. کمی که بماند تلخ می‌شود و دل را می‌زند. طعم شیرین دوتایی بودن‌ها و چندتایی بودن‌ها هم خوب است اما زیادی آن هم آدم را خسته می‌کند و گلویش را می‌زند.»

برچسب ها
چرا گاهی باید تنها باشیم؟
باخودمان خلوت کنیم
Masturdating یعنی چه؟
عادت کردن به تنهایی
خلوت با خودمان
برنامه‌ریزی در خلوت
مزایای تنهایی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٢/١٤
١
٠
به نظر من تنهایی خوبه لااقل از شلوغی و سر و صدا بهتره، بودن در جمع خوبه به شرطی که سکوت رو رعایت کنن و اینکه بهش نخواییم عادت کنیم نمیشه،
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
١
تنهایی همیشه هم خوب نیست. بلاخره آدما ذاتا اجتماعی هستند:)
ماهىِ قرمز
ماهىِ قرمز
٩٦/٠٢/١٤
٠
٠
بهت گفتم كه چقدر به حسِ خوب و آشناى واژه هات افتخار ميكنم؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
ممنونم از محبت و مهربونیت{گل}
notareal
notareal
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
با درود بسیار، گرامی، از سر هم یاری، خواهش آن که بر روی، کاربردِ، واژه Masturdating درنگی کنید. سوای آن، سپاس از نوشتار نیک شما.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
ممنون از لطفتون....درنگ کردم:)
notareal
notareal
٩٦/٠٢/١٧
٣
٠
گرامی، شما فرد نیک و فرهیخته ای هستید، کاربرد «درنگ» برای این بود که واژه کاربردی انگلیسی را ریشه یابی کنید. هم سنگ واژه دیگری ست، که در گفتمان همراه با ادب (با پوزش)، مردمان از کاربرد هردوی آنان دوری می کنند. این واژه را یک شومن سبک سر آمریکایی پدید آورده و بخشی از وآژه گان مردمی نیست، بلکه در فرهنگ نامه urban dictionary می باشد، که بسیاری از آن نگارش پسندیده و در برگیرنده ادب نیست. // این را به درازا، در پیش، نوشتم، که جیم آن را بازتاب نداد ( شاید کارشان درست بود). اگر شمارگان دیدگاه ها را نگاهی اندازید، در بالا، با دیدگاه های بازتاب شده هم خوانی نمی کند. امید که این دیدگاه بازتاب داده شود، که هم شما در شگفت به کار گرفتن واژه «درنگ» نمانید، و هم واژه کاربردی انگلیسی در گفتمان ها نیک جای خود باز نکند. (و) یا این که (خدای ناکرده)، کسی در اندیشه وآژه پارسی همگنی برنیاید. نوشتار بسا نیک بود (سوای آن)، پیروزمند باشی.
notreal
notreal
٩٦/٠٢/١٧
٠
٠
در بالا «پیروزمند باشی» باید خوانده شود «پیروزمند باشید»، پوزش مرا پذیرا باشید.
لیلی
لیلی
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
"تنها بودن نیاز هر ادمی است برای بازیابی نیرو و سلامت جسم و روان"تنها مسافرت کردن تجربه فوق العاده بی نظیریه من سال 90 یکبار تنهایی رفتم محمود اباد ،تعطیلات عید هم سفری داشتم به ترکیه جای دوستان خالی خیلی خوش گذشت:) اگر برای هرکار و سفری برنامه داشته باشیم بسیاری از نگرانی های بی مورد، بی نتیجه خواهد ماند
لیلی
لیلی
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
البته جای دوستان خالی نبود چون اگه بود با دوستام میرفتم ولی میخوام بگم که تنها دیدن شهری که تابه حال ندیدی حس عجیب و جالبیه و تجربه این احساس را به همه تجویز میکنم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
من واقعا یکی از آرزوهام اینه تجربه ی مسافرت تنهایی به خارج کشور داشته باشم:) واقعا خوشبحالت
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
شده گاهی هم با بقیه بودم ولی حالم گرفته شده و مجبور شدم با خودم قرار بذارم از دل خودم دربیارم که چرا وقتمو الکی تلف کردم و بیشتر عذاب کشیدم تا خوش بگذرونم! البته من آدم برون گرایی هستم...
لیلی
لیلی
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
ایول..من هم دقیقا همچین احساساتی داشتم، تلافی بعدش خیلی خوبه:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
این تجربه رو خیلی از ماها داریم فرانک...
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/١٦
٠
١
چرا گاهی؟؟!!! من اکثر اوقات تنهایی رو دوست دارم!:دی من با اینکه آدم اجتماعی هستم و دوستای زیادی دارم و تو خونه هم دووم نمیارم ولی حریم شخصیمو زیادی حفظ میکنم و تنهایی بیشتر بهم حال میده!:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
البته حریم شخصی بحثش جداست...تنهایی هم خوبه. اما باید توی جمع بودن رو هم دوست داشته باشیم وگرنه واقعا اذیت میشیم:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
سوژه هاتو دوست دارم، چون هر روز باهاشون درگیریم و خیلی خوبه از این زاویه احوالاتمونو می بینیم :) خداقوت!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
ممنونم از لطف و انرژی خوبتون... ممنون ترم که وقت میذارید و نوشته هام رو میخونید:)
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
تنهایی رو دوست ندارم ولی بعضی اوقات مرهم درداییِ که نمی شه، نمی تونی با کسی درمیون بذاری... ممنونم عطیه بانو : )
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
دقیقا همینجوره:)...ممنون از تو که خوندی:)
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٢/٢٠
٠
٠
کاملا موافقم. من خودم همینجوری هستم. گاهی اوقات دوست دارم تنها باشم.... یا در جمعی حضور پیدا نکنم. اما ازاون طرف برون گرا هم هستم