تیک آف؛ تصویری جذاب از افعال بی قاعده
نقدی بر فیلم تیک آف ساخته جدید احسان عبدی پور

تیک آف؛ تصویری جذاب از افعال بی قاعده

نویسنده : دست قیچی

«فقط وقتی همه چیزت رو از دست میدی آزادی که هرکار میخوای بکنی» این یکی از معروف‌ترین جمله‌های فیلم «باشگاه مبارزه» ساخته دیوید فینچر است. فیلمی آنارشیستی، ساختارشکن و نامتعارف که در سال ۱۹۹۹ وقتی اکران شد با واکنش‌های منفی منتقدان مواجه شد. اما به دلیل شخصیت‌های جذاب و راه گم کرده‌اش ارتباط عمیقی با مخاطبان پیدا کرد و به یک فیلم کالت تبدیل شد. این فیلم اکنون در جایگاه بهترین فیلم های تاریخ سینما رتبه دهم را دارد.

علت این‌که به «باشگاه مبارزه» اشاره می‌کنم این است که به نظرم ایده اولیه احسان عبدی‌پور برای ساخت «تیک آف»، ارائه نسخه‌ای ایرانی از این فیلم بوده است. فائز با بازی مصطفی زمانی راوی اصلی قصه است و در همان چند دقیقه ابتدایی، داستان بدبخت شدن خانواده‌شان را روایت می‌کند. پدرش سر میز رولت کل دار و ندارشان از جمله خانه و مغازه‌شان را باخته. مادرش از غصه دق کرده و پدر بلافاصله همسر دیگری اختیار کرده است. حالا فائز مانده و خواهرش آتنا با بازی پگاه آهنگرانی که مجبور شده عطای رویای خلبان شدن را به لقایش ببخشد. خود فائز هم از رویای برگزاری کنسرت به ساز زدن در عروسی‌ها رسیده. به این ترتیب این دو با همراهی حمزه و مسیح دوران خموده 30 سالگی خود را می‌گذرانند که دوست قدیمی‌شان شیرو با بازی رضا یزدانی وارد قصه می‌شود و رنگ و هیجان تازه‌ای به زندگی‌شان می‌بخشد.

از این‌جا قرار است جوانان بی‌اعتقاد و رهای قصه درگیر نوعی بازی دل و جرات شوند و کم‌کم دست به کارهای خطرناکی می‌زنند که بی‌شباهت به همان قمارهای پدر فائز نیست.

احسان عبدی‌پور در دو اثر قبلی ثابت کرده کارگردان خوب و بلندنظری است که حال و هوای بوشهر را خیلی خوب می‌شناسد. او پیش‌تر یک بار در سال ۹۲ برای ساخت فیلم «تنهای تنهای تنها» از جشن منتقدان سینمای ایران جایزه خلاقیت و استعداد درخشان ویژه فیلمسازان اول را هم دریافت کرده بود. فیلمی که در جشنواره فجر هم پنج دقیقه توسط تماشاگران به صورت ایستاده تشویق شد و بازیگر توانمندی چون میثم فرهومند را هم به سینمای ایران معرفی کرد.

بعدها فیلم «پاپ» را هم ساخت که به اکران عمومی نرسید اما جسته گریخته تعریف‌هایی از آن شنیده‌ام. حالا «تیک آف: چیزی جز پیشرفت را در کار این کارگردان جوان سینمای ایران نشان نمی‌دهد. دکوپاژها پیچیده، ریتم خوب به ویژه در یک سوم ابتدایی و فضاسازی موفق از جمله دستاوردهای او در این فیلم است. نکته دیگر استفاده درست از لوکیشن بوشهر است. این قصه هرجای دیگر روایت می‌شد نمی‌توانست به این حد از باورپذیری دست پیدا کند.

اما همه این‌ها که تا این‌جا گفتم نتیجه‌اش نمی‌شود یک فیلم خوب! متاسفانه «تیک آف» ایده اولیه‌اش را بسط درستی نمی‌دهد و ایراد اصلی‌اش در فیلم‌نامه نویسی است که توسط خود عبدی‌پور انجام شده. نتیجه این‌که بازی‌های هیجان انگیز و خطرناک این گروه آرام آرام جذابیت خود را از دست می‌دهد و فیلم به ورطه تکرار می‌افتد. مخاطب به خصوص در نیمه‌های فیلم کاملا خسته می‌شود و دلیلی نمی‌بیند ماجرای این گروه را دنبال کند. پایان بندی هم اصلا با انتظاراتی که فیلم ایجاد کرده، نمی‌خواند و نهایتا تماشاگر را سرخورده می‌کند. شاید اگر عبدی‌پور همان تم باشگاه مبارزه را ادامه می‌داد به نتیجه بهتری می‌رسید و می‌توانست تصویر بهتری از اعتراض اجتماعی جوانان را ارائه دهد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و مسئله فیلم برای مخاطب، بزرگ و جدی نمی‌شود و به همان بی‌منطقی است که افعال بی‌قاعده در زبان انگلیسی هستند. فقط باید همان‌طور که هست بپذیری‌اش.

و اما بازی بازیگران...

مصطفی زمانی برای درست صحبت کردن به لهجه جنوبی تلاش زیادی کرده اما متاسفانه در برابر بازیگران محلی، ساختگی بودنش آشکار می‌شود و به باورپذیری شخصیت ضربه می‌زند. با این وجود نمره قبولی می‌گیرد. پگاه آهنگرانی هم که مطلقا در این راستا زحمتی نکشیده و یک بازی بد دیگر به کارنامه‌اش افزوده است. رضا یزدانی بهترین نقش آفرینی‌اش را تا کنون ارائه داده و خودش هم از نتیجه کار راضی است و جدیدا گفته بود بیشتر در سینما حضور خواهد یافت.

نهایتا تیک آف با وجود آن‌که از نظر کارگردانی و فنی کاملا یک پیشرفت در کارنامه کارگردانش است اما نهایتا از یک فیلم متوسط فراتر نمی‌رود و در جذب مخاطب موفق نخواهد بود. شاید تعداد قلیلی از جوانان تهرانی مخاطب جدی این فیلم باشند.

برچسب ها
فیلم تیک آف
تیک آف
احسان عبدی پور
داستان فیلم تیک آف
مصطفی زمانی
پگاه آهنگرانی
رضا یزدانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
saiideh70
saiideh70
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
دیروز دیدمش ،من که خیلی دوس داشتم ،ایرادتی بود به نظرم اما واسه من حداقل فیلم متفاوتی بود :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
بله. فیلم کاملا متفاوتی است و به همین دلیل تماشاگر ایرانی را غافلگیر می کند. اما از این غافلگیری که دربیایید متوجه عرض بنده خواهید شد. در هر صورت من هم امیدوارم فیلم بودجه اولیه اش را برگرداند تا عبدی پور فیلم های بیشتر و بهتری بسازد. شخصا جزو طرفدارانش هستم؛ بویژه که فیلم اجتماعی می سازد اما لوکیشنش آپارتمان نیست.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
این دومین فیلمی که توی یکی دو هفته اخیر میخاسم برم ببینم اما با خوندن نقدتون پشیمون شدم :|
dastgheichi
dastgheichi
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
البته توجه داشته باشین که در سینمای ایران اکثرا آثار متوسط تولید می شوند. بنابراین «تیک-آف»‌ارزش دیدن را دارد. تفاوتش با سایر آثار متوسط در این است که با افتتاحیه و ریتم خوبش انتظار بسیار بالایی ایجاد می کند که در نهایت پاسخ درستی به آن نمی دهد. این است که سرخوردگی اش بیشتر است. درست مثل اینکه بازیکن فوتبالی همه بازیکن ها را دریبل کند و دروازه بان را هم جا بگذارد اما دروازه خالی را بزند توی اوت.
T_shamsi
T_shamsi
٩٦/٠٢/١٤
٠
٠
نفرات برگزیده جشنواره چه زمانی اعلام میشه؟