پدیده هایی که مردم بیسائو درگیر آن هستند / طنز
نگاهی به جو انتخابات در کشور «بینه بیسائو»

پدیده هایی که مردم بیسائو درگیر آن هستند / طنز

نویسنده : ناصر جوادی

«بینه بیسائو» کشوری است در همسایگی گینه بیسائو و چون تقریبا این کشور در بینی آفریقا قرار دارد به آن بینه بیسائو می‌گویند! همان طور که به کشور قرار گرفته در گونه آفریقا گینه بیسائو و به کشور مستقر در شاخ آفریقا شاخه بیسائو می‌گویند!

مردمان بینه بیسائو این روزها با پدیده‌ای به نام انتخابات رو به‌رو هستند که همین انتخابات یک دنیا پدیده را در خود جای داده است!

آن‌ها این روزها صبح‌شان را با وعده آغاز می‌کنند، ظهر وعده میل می‌کنند و شب سر بر بالین وعده می‌گذارند به امید این‌که شاید خواب عملی شدنش را ببینند! البته اگر! بگذریم.

داشتیم از شرایط این روزهای بیسائو می‌گفتیم در بینه این روزها مردم علاوه بر پدیده با وعده‌های متنوع و متفاوتی نیز رو به رو هستند. مثلا یکی از نامزدهای انتخابات‌شان وعده چند برابر شدن بینانه (پولی است معادل چهل و پنج هزار و پانصد بینال که هر ماه به بینویی‌ها پرداخت می‌شود) را داده است.

یا یکی دیگر از نامزدها گفته که می‌خواهد طرحی به نام نارگیل (در بیسائو کاج نمی‌روید!) را که مخفف سر کار گذاشتن چهار ساله جوانان است (به زبان بینه بیسائویی مخففش همان نارگیل می‌شود!) راه اندازی کند که بر اساس آن جوانان ضمن سر کار بودن آموزش سرکار گذاری دیگران را هم ببینند! 

البته فکر نکنید که این نامزدها همینجور هوایی فقط وعده داده باشند ها! آن‌‌ها وعده‌شان را کاملا بر اساس برنامه و طرح‌های شفاف و مدون به زبان سلیس بینه بیسائویی ارائه دادند اما متاسفانه چون بنده به این زبان تسلط کامل ندارم چیزی از حرف‌های‌شان نفهمیدم!

اما یکی دیگر از نامزدهای حاضر در انتخابات‌شان که به شدت تحت تاثیر یک خواننده بیساوووئییی است وعده‌های منطقی‌تری داده و گفته حجم بینه بیسائو نباید از این بزرگتر شود چون اگر بینی آفریقا بزرگ شود نیاز به عمل جراحی دارد برای همین او گفته که اگر رییس جمهور شوم اجازه بزرگ شدن به دولت نمی‌دهم و کاری هم برای بزرگ شدن آن نمی‌کنم و کلا رئیس جمهور وظیفه خاصی جز استراحت ندارد! پس من جای این‌که بگویم چنین کنم چونان کنم، از الان می‌گویم که نه این کنم نه آن کنم!

یکی دیگر از پدیده‌های حاضر در انتخابات بیسائو که تسلط خاصی هم بر زبان فغانسه بیسائو دارد نیز اعلام کرده که هدف خاصی برای حضور در عرصه انتخابات ندارد، فقط چیزی حدود هفتصد الی هشتصد سوال مدت‌ها بود که ذهنش را درگیر کرده بوده و هیچ‌کس حاضر به جواب گویی به آن‌ها نبوده برای همین وارد رقابت‌های انتخاباتی شده تا شاید به لطف مهربانی‌ها و خوش اخلاقی‌های دوران نامزدی نامزدها در روند برگزاری مناظرات جوابش را بدهند!

خلاصه که حال و روز مردم بینه بیسائو عجیب و غریب است، راستی حال شما چطور است؟!

 

برچسب ها
یادداشت طنز
انتخابات
وعده نامزدهای ریاست جمهوری
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
فغانسه خخخ حال ما خوب است اما شما باور نکنید ؛خداوند به مردم بینه صبر جلیل و عظیم عنایت کند... تشکر جناب جوادی...
naser_j
naser_j
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
اولین تشکر به نمایندگی از همه اهالی بینه :) و دومین تشکر هم از جانب خودم برای وقتی که گذاشتین و ایضا لطف تون :)
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
فغانسه بیسائو؟!خخخخ، جالب بود:)
naser_j
naser_j
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
بله به جز جیم بیسائو همه چیز بی سائو داریم :)
fatemeh_noei
fatemeh_noei
٩٦/٠٢/١٤
٠
٠
زیاد بنویسید تا هم قلم شما خشک نشه و هم ما از خوندنش لذت ببریم
naser_j
naser_j
٩٦/٠٢/١٦
٠
٠
سپاس از لطف تون، چشم :)