ويژگی آدم های دمدمی مزاج + راهکارهای درمان دمدمی مزاجی
هر آنچه درباره دمدمی مزاج ها بايد بدانيد

ويژگی آدم های دمدمی مزاج + راهکارهای درمان دمدمی مزاجی

نویسنده : نگار عابدی

عمو زاده‌اي دارم که سال‌هاست کلافه‌گي‌ها و سر در‌گمي‌هايش شهره فاميل است و کسي نيست که از عوض کردن شغل‌هاي متعددش آگاه نباشد! خوب که فکر مي‌کنم، مي‌بينم که او در هر فصل از زندگي من شغلي داشته! دبستان که بودم پرورش ماهي داشت و خانه‌اش شده بود کلکسيوني از انواع و اقسام ماهي‌ها، در دوران راهنمايي‌ام روي آورده بود به نگهداري و فروش انواع قناري، بلبل و خلاصه هر نوع پرنده‌اي که روي زمين وجود دارد! دوران دبيرستانم هم شنيدم که روي آورده به نوازندگي و ارکستري!

راستش هيچ‌وقت يک‌جا آرام و قرار  نگرفت و در هيچ يک از اين موارد ثابت نماند، در حال حاضر هم بازگشته به دوران نگهداري و فروش پرنده‌ها و من به شدت اميدوارم که بالاخره به اين يکي متعهد بماند!

اين افراد را هيچ‌وقت نتوانسته‌ام درک کنم. کساني که روي علايق و اهداف‌شان نمي‌توان حساب باز کرد و طبيعتا هم نبايد انتظار تعهد و پايبندي از آن‌ها داشت! سردرگمي اين افراد در کار و حرفه خلاصه نمي‌شود، مسئله جايي آسيب شديدتري دارد که پاي روابط آدم‌ها به ميان مي‌آيد. از شما چه پنهان همه فاميل به عموي اينجانب توصيه موکد مي‌کنند که اين آقازاده را حالا حالاها زن ندهند حداقل تا وقتي‌که تکليفش با خودش و زندگي‌اش روشن نشده!

آدم هاي دمدمي مزاج 

 

گپ و گفتي با دکتر نصرالله منصوري، روانشناس باليني درباره دمدمي مزاج‌ها

اين آدم هاي غيرقابل پيش‌بيني!

اين روزها کافي‌ست کمي در اطرافيان‌تان دقيق‌تر شويد تا تعداد قابل توجهي از اين قبيل افراد را ببينيد. کساني که روي يک هدف متمرکز نمي‌شوند و در اصطلاح طرفدار حزب باد‌ند و هرطرفي باد بوزد، به همان سمت مايل مي‌شوند. حتي شايد در وجود خودتان هم يک آدم دمدمي مزاج کمرنگ يا پررنگ باشد که تا به حال متوجه او نشده باشيد، اگر مي‌خواهيد چيزهاي بيشتري درباره دمدمي مزاج‌ها بدانيد، مصاحبه ما با دکتر نصرالله منصوري، روانشناس باليني؛ را تا انتها بخوانيد. 

+ ريشه دمدمي مزاجي آدم‌ها از کجا آب مي‌خورد؟!

- دوران طفوليت خصوصا پنچ سال اول زندگي نقش مهمي را در شکل‌گيري شخصيت افراد بازي مي‌کند، قديم‌تر‌ها با زيادتر شدن جمعيت خانواده به بچه‌ها مسئوليت‌هايي سپرده مي‌شد به تفکيک جنسيت‌شان که علاوه بر آموزش نقش‌هاي جنسيتي، بچه‌ها را مسئول بار مي‌آورد. پذيرش مسئوليت در کودکي باعث مي‌شود افراد در بزرگ سالي توانايي کنترل وابستگي‌شان را داشته باشند، چرا که يکي از بارزترين مشخصه‌هاي افراد دمدمي مزاج وابستگي بيش از حد آن‌ها به يکي از والدين‌شان است!

+ يعني عامل ثابت قدم نبودن اين افراد در رسيدن به اهداف‌شان، وابستگي به خانواده است؟ 

- بله! ايجاد اين وابستگي به دو شکل صورت مي‌گيرد؛ ما در روانشناسي دو مفهوم داريم؛ عزت نفس و اعتماد به نفس. عزت نفس دروني است، براي همين از قبل از تولد فرزند بايد براي آن مراقبت کرد، در واقع ما عزت نفس را بيشتر انتسابي مي‌دانيم اما اعتماد به نفس يک روند اکتسابي دارد و در طول زندگي از طريق مشاهدات و تجارب فرد به دست مي‌آيد، افراد دمدمي مزاج هم در اولي مشکل دارند و هم در دومي لنگ مي‌زنند! دمدمي مزاجي در واقع يک اختلال شخصيتي است که ريشه اصلي آن مثل تمام اختلاف‌هاي شخصيتي در دوران کودکي شکل مي‌گيرد، به اين خاطر که والدين زياد از حد فرزندان‌شان را تحويل گرفته اند و  به اصطلاح لي‌لي به لالايش گذاشته‌اند!

علت دمدمي مزاجي

+ عامل ديگري را هم مي‌توان در کودکي اين افراد جست‌وجو کرد؟ 

- اينکه زياد از حد تحقيرش کرده‌اند و مجال ابراز نظر در بستر خانواده را به او نداده‌اند، در هر دو صورت فرزند در اعتماد به نفسش دچار مشکل مي‌شود، در مورد اول فرد با اعتماد به نفس کاذب و در مورد دوم فرد با کمبود اعتماد به نفس مواجه مي‌شود، که هر دو تا حدود زياد در شکل‌گيري شخصيت دمدمي مزاج موثرند! اگر فرد دچار کمبود اعتماد به نفس باشد، مي‌شود مصداق همان ضرب المثلي که مي‌گويد «با يک کشمش گرمش مي‌شود و با يک غوره سردش!»

+ اين مسئله در روابط بين افراد يا مهم‌تر از آن در امر ازدواج چگونه نمود پيدا مي‌کند؟

- در امر ازدواج توصيه موکد ما به خانواده اين است که بناي دخالت نگذارند، يعني اين شخصيت و جايگاه را براي فرزندان‌شان قائل بشوند و حق انتخاب را به او بدهند. البته توصيه ما به فرزندان نيز اين است که تجارب والدين خود را در اين زمينه جدي بگيرند و به آن بها بدهند! خب اين روابط مسالمت‌آميز زماني که فرزندان مسئوليت‌پذير بار نيامده باشند و در نتيجه داراي شخصيت متزلزل و  وابسته‌اي باشند، صورت نمي‌گيرد. اصولا به همين خاطر به والدين توصيه مي‌کنيم در رابطه با ازدواج فرزندان را متکي به نظر خود نکنند و اجازه بدهند در انتخاب احساس استقلال کنند.

+ يعني والدين در امر ازدواج آن‌ها را به خودشان واگذار کنند؟ 

- والدين تنها زماني اجازه دخالت دارند که روي فرد مورد نظر شناخت کافي داشته باشند و نسبت به نامناسب بودن فرد مورد نظر مطمئن باشند. نکته ديگري که حائز اهميت است اين است که فرزندان اگر در اين رابطه دچار مشکل شدند، آن‌ها را طرد نکنيم، واگذاشتن آن‌ها به حال خودشان مساوي با رها کردن آن‌ها وسط مشکلات است که مي‌تواند عامل مهمي در بروز دمدمي مزاجي در افراد باشد! براي مثال وقتي فرزندتان نياز به ازدواج دارد و شما با دلايل غيرقابل قبول موارد پيش آمده را رد مي‌کنيد اين انتظار را هم داشته باشيد که فرزندتان به روابط مختلفي روي بياورد و آن‌ها را نصفه و نيمه رها کند، در واقع شما از او يک فرد دمدمي مزاج مي‌سازيد که نياز طبيعي‌اش را از طرق نادرست برآورده مي‌کند!

+ اين افراد براي بهبود اوضاع و احوال‌شان چه بايد بکنند؟ 

- اين افراد براي تصميم‌گيري به ديگران نياز دارند و درک صحيحي از توانايي‌ها، علايق، سلايق و ذائقه شخصي خود ندارند. بايد به طور مستمر به مشاور مراجعه کنند تا از بروز رفتاري که جلوه آن‌ها را در مقابل ديگران زشت مي‌کند جلوگيري کنند، خودشان را باور داشته باشند و توانايي‌هاي‌شان را به درستي شناسايي کنند. به خوبي‌هاي سايرين دقت کنند و سعي کنند اين خوبي‌ها را در خودشان هم به وجود بياورند!

برچسب ها
مشخصات دمدمي مزاج ها
درمان دمدمي مزاج ها
ازدواج دمدمي مزاج ها
عدم ثبات شخصيت
دمدمي مزاجي
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Rasa_s
Rasa_s
٩٦/٠٢/١١
٠
٠
آره واقعا زیاد دیده میشه این روزا. سپاس بالت مطلب
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٢/١٢
١
٠
متشکر از اینکه وقت گذاشتید:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/١٢
١
٠
سلام نیلوفرجان. راستش من فکر میکنم داستان پسرعموی شما می تونه دلایل دیگه ای هم داشته باشه، مثل تنوع طلبی یا خستگی از ادامه ی یک روند تکراری. دمدمی مزاج ها نشونه های ریز زیادی توی تصمیم گیری هاشون دارن. مثلا صبح تصمیم به انجام یک کاری میگیرن شب متوجه میشن از انجام اون کار نفرت دارن. ممنون از مصاحبه ی خوبت ^_^
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٢/١٢
٢
٠
البته که می‌تونه دلایل زیادی داشته باشه اما خب بارز ترینش همین دمدمی مزاج بودنشه قطعا! مرسی الهام جآن:)