10 نکته مهم که به گفت و گوهای سیاسی شما هدف می دهد
در بحث های سیاسی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

10 نکته مهم که به گفت و گوهای سیاسی شما هدف می دهد

نویسنده : مریم شیعه زاده

همیشه همین‌طور بوده! ایام انتخابات که می‌شود، بحث‌های سیاسی بالا می‌گیرد و هر کسی سعی می‌کند تا صلاحیت کاندیدای مورد نظرش را به همه ثابت کند. این روزها هم با اعلام اسامی کاندیداهایی که صلاحیت‌شان تایید شده و ستادهای انتخاباتی‌شان کم‌کم جان می‌گیرد، شور و هیجان مردم اوج گرفته است و جو انتخاباتی بر فضا حاکم شده است. در چنین فضایی اصلا دور از انتظار نیست که شما هم به دفاع از کاندیدای مورد نظرتان بپردازید یا از دیگر کاندیداها انتقاد کنید اما باید حواس‌تان باشد که این حرف‌ها موجب ناراحتی، دلخوری و یا حتی عصبانیت نشود که اگر این‌طور باشد همه‌اش از نابلدی شما در گفت‌وگو درباره مسائل سیاسی نشات گرفته. اگر می‌خواهید بدانید باید در گفت‌وگوهای سیاسی چه نکاتی را رعایت کنید و از چه نکاتی خودداری کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید! 

 

1. احترام، شرط اول گفت‌وگو 

اگر می‌خواهید گفت‌وگویی با ثمر داشته باشید، اولین قدم احترام است. این‌که از قدیم می‌گویند «احترام، احترام می‌آورد» شاید بعضی جاها نقض شود، اما دلیل نمی‌شود که به خاطر چند نمونه ناموفق از همان ابتدا با گارد و آشفتگی درونی و ناراحتی حرف‌های‌تان را آغاز کنید. در انتخاب کلمات دقت کنید و در طول بحث تن صدا و لحن و ادبیات‌تان را کنترل کنید. 

احترام گذاشتن 

 

2. هدف‌تان چیست؟ 

هدف بحث را همان ابتدای کار مشخص کنید. حرف حساب‌تان چیست؟ به چه فکر می‌کنید؟ دوست دارید در انتهای حرف‌های‌تان چه نتیجه‌ای بگیرید؟ و... مهم‌ترین حسن تعیین هدف این است که اگر حرف‌تان بی‌اهمیت است و یا باید منتظر زمان و مکان بهتری باشید، همان ابتدا این نکته را متوجه می‌شوید و از ادامه دادن صحبت‌های‌تان خودداری می‌کنید. 

 

3. خودداری از بحث‌های حاشیه‌ای

در این ایام قطعا آدم‌های زیادی را می‌بینید که حاضرند زمین و زمان را به هم ببافنند و آن‌قدر از این‌ور و آن‌ور سخن بگویند تا شما را قانع کنند که حرف‌شان حق است. تا جایی که می‌توانید شبیه این آدم‌ها نباشید! اگر قرار است از خوبی‌های کاندیدای مورد نظرتان بگویید، فقط از خوبی‌های او بگویید. اگر قرار است بگویید که انتخاب او درست نیست و می‌تواند انتخاب بهتری داشته باشد، دیگر نیازی نیست تا همه افکار و عقاید طرف مقابل را تفتیش کنید. سعی کنید از حاشیه رفتن‌های بی‌مورد که کمکی به بحث نمی‌کند، خودداری کنید. 

 

4. عصبانیت ممنوع!

تنها ثمره عصبانیت و پرخاشگری، متشنج کردن جو است. اگر در جمع خانواده و یا دوستان و همکاران هستید و آدم‌های زیادی پای صحبت‌های شما نشسته‌اند، با عکس‌العمل‌های پرخاشگرانه علاوه بر ناراحتی اطرافیان، خودتان را فردی غیرمنطقی جلوه می‌دهید. پس تحت هیچ شرایطی از کوره در نروید و در تمام مدت با آرامش رفتار کنید. عصبانیت سد بزرگی در برابر فهمیدن و فهمیده شدن است. 

عصبانیت در گفت و گو

 

5. شنیده ها را فراموش کنید

این‌که شما برخی حرف‌ها را از دوست و آشنا شنیده‌اید و یا حتی در فضای مجازی خوانده‌اید، اصلا دلیل بر حقیقت داشتن آن حرف نیست. شنیده‌ها را برای خودتان نگه دارید و در گفت‌وگو استدلال منطقی بیاورید و از شواهد مسلم استفاده کنید و به حرف‌های بی‌اساس و بدون منبع معتبر توجهی نداشته باشید.

 

6. دروغ و تهمت، آفت گفت و گو 

دروغ بستن به چهره‌های سیاسی و نسبت دادن کارهای اشتباهی که هرگز انجام نداده‌اند به آنان، دین بزرگی به گردن شماست. این دروغ‌ها و تهمت‌ها شاید بتواند در لحظه شما را برنده میدان کند اما در واقع شما بازنده اصلی این صحنه هستید چرا که با تولید شایعات بی‌اساس ذهن دیگران را مسموم می‌کنید. حتی اگر درخصوص مسئله‌ای صحبت می‌کنید که اطلاعات کافی درباره آن ندارید، باز هم شما یک دروغگو هستید، چرا که اگر تمام واقعیت را هم نگویید، ممکن است موجب نشر اکاذیب شوید. 

دروغ گفتن

 

7. حق جو باشید

حرف حق را با جان و دل بشنوید. مهم نیست که تا دیروز چه فکر می‌کرده‌اید و نظرتان چه بوده، اگر امروز حرفی را می‌شنوید که حق است و به حق بودن آن ایمان دارید، فراموش کنید که آن را از زبان چه کسی می‌شنوید. حرف حق را در هر شرایطی بپذیرید حتی اگر طرف مقابل‌تان کسی باشد که شما با او مخالف‌اید. از طرف دیگر تعصبات بی‌جا را کنار بگذارید و از تحکم غیرضروری در صحبت‌های‌تان دوری کنید. 

 

 8. فریب نخورید

همان قدر که باید حواس‌تان به حرف حق باشد، به همان اندازه هم نباید زودباور باشید. اگر طرف مقابل‌تان ادعای بزرگی‌ می‌کند که دلیلی برای اثبات آن ندارد، وارد بازی نشوید و فریب‌اش را نخورید. این روزها که بازار شایعات و دروغ‌گویی‌ها داغ است، بیش از هر زمان دیگری با منطق پیش بروید و دچار هیجان زدگی دیگران نشوید. 

 

9. با دقت به دیگران گوش کنید

زمانی که طرف مقابل‌تان حرف می‌زند، سرتاپا گوش باشید. با دقت به حرف‌های او گوش دهید و این گوش دادن را در عمل هم نشان دهید. این کار را می‌توانید با طرح سوال از لابه‌لای حرف‌هایش، تکان دادن سر و تایید صحبت‌هایش انجام دهید و یا با نگاه دنبالش کنید. این گوش دادن دقیق باعث می‌شود تا طرف مقابل هم هنگام حرف زدن شما، سکوت کند و تمام حواسش سمت شما باشد. 

گوش دادن به دیگران

 

10. نتیجه گیری درونی

گفت‌وگو چه سیاسی باشد و چه غیر سیاسی، همیشه نباید نتیجه‌گیری رو و ملموس داشته باشد. همیشه این‌طور نیست که طرف مقابل در عرض چند دقیقه بگوید «حق با شماست و من اشتباه می‌کردم، دمت گرم که روشنم کردی». هیچ‌گاه هدف‌تان از گفت وگو چنین نتیجه‌گیری نباشد. گاهی نتیجه‌گیری ما آدم‌ها درونی است و حتی اگر همه حرف‌های طرف مقابل‌مان را قبول نداشته باشیم، باز هم چیزهایی از او می‌شنویم و یاد می‌گیریم که در آینده می‌تواند به ما کمک کند. 

برچسب ها
بحث سیاسی
باید و نباید گفت و گوی سیاسی
گفت و گو سیاسی
10 اصل بحث های سیاسی
احترام در گفت و گو
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
راستش مریم جون به نظرم خیلی ها اصلا به اینکه فلانی کی بوده و چیکار کرده کاری ندارن. یک نفر رو از قبل قبول کردن و الانم شروع کردن به طرفداری اش و از اون بدتر تخریب تند طرف مقابل ...