کاشکی همه بیل گیتس بشویم
به حال آن مرد باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست

کاشکی همه بیل گیتس بشویم

نویسنده : الهام حبشی

یک میز خالی پیدا کردیم و دور آن نشستیم. هرکدام‌مان یک ساندویچ سفارش دادیم به غیر از مریم که تقریبا به اندازه چهار نفرمان غذا سفارش داد. پیتزا، سیب زمینی ، قارچ سوخاری و یک ظرف سالاد ماکارونی. اما از جایی که معده‌اش کشش آن همه خوراکی را نداشت، تنها توانست به هر کدام ناخونکی بزند. نهار که تمام شد یواشکی صورتش را به گوشم چسباند و گفت که پول کافی همراهش نیست و من برایش حساب کنم. این‌که عادت داشت برای کلاس گذاشتن ریخت، پاش و اصراف کند برایم عادی شده بود اما این‌که جدیدا می‌دانست که دیگر جیبش به اندازه پز دادن‌های بی‌موردش پر نیست و باز هم رعایت حال خودش را نمی‌کرد برایم جدید و عجیب بود. تقریبا 5 برابر من پول تو جیبی می‌گرفت، اما به وسط ماه نرسیده کفگیرش به ته دیگ می‌خورد و تا ماه بعد شریک جیب من می‌شد. آخرین بار تقریبا 3 سال پیش بود که هر چه وسیله و لباس خوب داشت زیر قیمت رد کرد تا گوشی آیفون بخرد. آن روزها آن‌قدر بی‌پولی رویش فشار آورد که به اجبار تصمیم گرفت آرام آرام رفتارهای خالی از خردش را کنار بگذارد. اما این کار برای کسی که تا  آن روز به ولخرجی افراطی خو گرفته و یاد نگرفته بود یک ریال پس انداز کند، کار راحتی نبود. 

چند روز پیش تیتر خبری را خواندم که برایم جالب آمد و مرا به یاد حکایتی انداخت که سال‌ها پیش با مریم داشتیم. بیل گیتس با 260 هزار میلیارد تومان ثروت، ساعت کاسیو 40 هزار تومانی به دست می‌کند و برای هیچ کدام از 3 فرزندش تا سن 14 سالگی گوشی موبایل نخریده است.

مصرف درست یعنی، نه بخیلانه استفاده کردن از داشته‌ها و نه بی‌هوا و بدون توجه خرج کردن. هدف از مصرف، علاوه بر تامین نیازهای اساسی، مطلوبیتی است که از جانب مصرف کردن نصیب آدم‌ها می‌شود. الگوی درست مصرف کردن، دقیقا چیزی است که نیازها را در کنار حفظ منافع اجتماعی‌مان، به بهترین شکل ممکن رفع خواهد کرد. اغلب ما عکس این قضیه عمل می‌کنیم و حاضریم برای مرفه دیده شدن، بدون توجه به نیازهای‌مان، افراطی و تجمل گرایانه خرج کنیم. از همین رو پس اندازی نداریم و با استدلال «چو فردا شود فکر فردا کنیم... » به گذر عمر می‌نشینیم.

چند وقت قبل مقاله‌ای می‌خواندم که در آن یکی از اصول مدیریت مالی را توضیح داده بود. طبق این اصل هزینه‌های متفاوت و اصلی زیندگی ما باید نهایتا 60 درصد درآمدمان باشد، حداقل 20 درصد از درآمدمان را باید به عنوان پس انداز کنار بگذاریم، 15 درصد صرف تفریح  و 5 درصد باقی مانده هم صرف امور خیر شود. اگر آن 60 درصد جوابگوی نیازهای‌مان نیست، نباید به سر وقت پس اندازتان برویم. یا باید مخارج‌مان را کم‌تر کنیم، یا به فکر شغل مناسب‌تری باشیم. بعد این اصول را با سبک زندگی خودم و خیلی‌های‌مان مقایسه کردم، حکایت اکثر ما هشت گرو نه بودن است، و به قول سعدی «به حال آن مرد باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست»

خلاصه این‌که نه هیچ آدمی با ریخت و پاش کردن بیل گیتس شده است و نه بیل گیتس با ساعت 40 هزارتومانی بی‌ارزش و بی‌اعتبار، پس کمی بیشتر مدیریت مال و ثروت‌مان را یاد بگیریم.

===

پ.ن: اگر حساب دخل و خرج از دست‌تان خارج می‌شود، یک نرم افزار ساده‌ی حسابداری روی گوشی‌تان نصب کنید

برچسب ها
بیل گیتس
ساعت 40 هزار تومانی بیل گیتس
درآمد بیل گیتس
ثروت بیل گیتس
ولخرجی
فرزندان بیل گیتس
به حال آن مرد باید گریست
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٢/٠٧
٠
٠
اپلیکیشن خانه رو پیشنهاد میدم چون یه ساله ازش بهره بردم. ولی خداوکیلی تو این دوره زمونه کی می تونه فقط از ۶۰ درصد درامدش استفاده کنه؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/٠٨
٠
٠
چرا که نشه، حتی کسی که هنوز ازدواج نکرده باشه می تونه برعکس این کار رو انجام بده. یعنی 60 درصد رو پس انداز کنه.😊 کاری که خودم میکنم😎
الناز
الناز
٩٦/٠٢/٠٧
١
٠
خیلی خوب بود الهام جان :) راستی اسراف درست نیست؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/٠٨
٠
٠
سوتی املایی دادم 😂 ممنون لطف دارین 😊
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٢/٠٧
١
٠
ممنون از مطلب خوبت😊 یادآوری نصب اپ حسابداری روی گوشی خیلی به موقع بود:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/٠٨
٠
٠
قربانت عزیزم 😊 خودمم با اینکه خیلی رو حساب کتابم دقیقم ولی می خوام نصب کنم. نظم میده😊
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/١٠
١
٠
خیلی مطلب خوبی بود٬ و البته متنوع نسبت به قبلی ها :)ممنون ٬ موفق باشید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/١٠
٠
٠
ااا چه خوشحال شدم گفتین نسبت به مطالب قبلیم بهتر بوده 😊😊 تشکر زیاد وقت گذاشتین😊
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٢/١١
١
٠
بهتر که نه ! قبلی ها هم خیلی خوب بودن :) این متنوع تر بود :) حدس نزدم این و حتماً خانوم حبشی نوشته ٬ ولی قبلی ها رو متوجه میشدم (یعنی نسبت به قبلی ها تنوع بوده)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
خیلی خیلی لطف دارین. ممنونم😊😊
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/١٢
١
٠
ساعتش خیلی ضایعس ها!خخخ، من اتفاقا آدم پس انداز گری هستم! ولی خب مسئله اینجاست که درآمدی ندارم!خخخ پول تو جیبیم کلا از بچگی نمیگرفتم هر وخ لازمم باشه میگیرم و خرج میکنم نتیجتا پولای خودم میمونه!!دیییییییی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/١٢
٠
٠
انشالله شما هم درآمد دار میشی ^_^ اره من برا بچه خالم ساعت خریدم 20 تومن از این ابرومندانه تره :))