سیاست‌دان باشیم، نه سیاست‌زده
چطور اطلاعات سیاسی‌مان را افزایش بدهیم

سیاست‌دان باشیم، نه سیاست‌زده

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

نزدیک انتخابات همه سیاسی می‌شوند. به هر جایی می‌روی انگار وارد یک محفل سیاسی می‌شوی. حتی خصوصی‌ترین جمع‌های خانوادگی هم از این‌که چه کسی خوب است و چه کسی بد و به چه کسی و برای چه رای بدهند مصون نمی‌ماند. همین چند روز پیش، سر سفره، پدر و خواهرم طرفداری دو جهبه مخالف را بر عهده گرفته بودند و من با هیچ کدام موافق نبودم. سه نظر متفاوت در یک خانواده!

زمانی تلویزیون و روزنامه تنها رسانه موجود و مورد اعتماد مردم بود تا آن‌جا که به آن استناد می‌کردند و می‌گفتند «تلویزیون گفته» یا «روزنامه نوشته». اما از وقتی اینترنت مسئولیت خبررسانی را به عهده گرفته و پای پیام‌رسان‌ها به گوشی‌ها باز شده‌، هر فرد رسانه‌ای است که می‌تواند حرف بزند و اظهار ‌نظر کند! تیغ دو لبه‌ای که می‌تواند برای رسیدن به حقیقت کمک باشد یا گمراهت کند! همین الان کانال‌ها و صفحات زیادی مبلّغ کاندیدای مورد نظرشان شده‌اند. ولی چه باعث می‌شود در این حجم زیاد اطلاعات و اختلاف نظرها بتوانیم درست تصمیم بگیریم؟ چطور در چالش انتخابات دچار سردرگمی نشویم؟ چه کنیم که هزار توی سیاست ما را نبلعد؟ شاید تنها و بهترین راه برای این‌که میان این آشفته بازار  سرمان کلاه نرود این است که اطلاعات سیاسی‌مان را بالا ببریم.

 

قوانین، سند ناخوانده ولی پرکاربرد!

شاید در فرآیند سیاسی شدن هیچ چیز به اندازه شناخت قانون اساسی نتواند مفید باشد. قانونی که در سال 58 طبق 177 اصل تنظیم شده و طی همه‌پرسی به تایید رسیده و در کشور اجرا می‌شود. سندی که حقوق، تکلیف و آزادی ما را تعیین و مشخص می‌کند، بایدها و نبایدهایی که شامل همه افراد می‌شود را نشان می‌دهد، مشخص می‌کند چه نهادی عهده‌دار اجرای حقوق مردم است، دولت چگونه بوجود می‌آید و چگونه اداره می‌شود.

شاید به قانون اساسی انتقاد داشته باشید و به نظرتان بعضی چیزها سر جای خودش قرار نگرفته است. ولی احتمالا اظهار نظر در این مورد تا وقتی با قوانین کشورهای دیگر آشنا نیستید بیشتر سلیقه شخصی است تا یک نظر کارشناسی درست و درمان! 

کل قانون اساسی در کتابچه کوچکی جمع شده و خواندنش وقت زیادی از شما نمی‌گیرد ولی کمک زیادی به شما می‌کند! 

 

بزرگان سیاست ایران را بشناسید

نیاز نیست که اطلاعات خیلی بالایی داشته باشید تا بفهمید کدام شخصیت‌ها در فضای سیاسی نقش مهمی دارند. مثلا چند ماه پیش که آیت‌ا... رفسنجانی فوت کرد مخالفان و موافقان به نقش تعیین کننده او در سیاست‌های داخلی و خارجی کشور اذعان داشتند.

وقتی فردی در مورد اتفاق یا مسئله‌ای در کشور اظهار نظر می‌کند و ما می‌خواهیم صحبت‌هایش را قضاوت کنیم اگر او و سابقه‌اش را خوب نشناسیم نمی‌توانیم تحلیل و برداشت درستی از صحبت‌هایش داشته باشیم.

باید به سراغ آدم‌ها و جایگاه‌شان برویم و علاوه بر شناخت مسئولان و سمت‌هایی که در اختیار دارند‌، حدود اختیارات، سوابق و نحوه انتخاب‌شان را هم بدانیم. 

چند وقت پیش در مصاحبه صدا‌ و ‌سیما با شهروندان شاهد بودم که مجری سوالاتی در مورد شورای نگهبان می‌پرسید. عجیب‌ بود که خیلی از افراد نمی‌دانستند شورای نگهبان چیست و چه نقشی دارد و مجری را بابت پیدا کردن افرادی که پاسخ سوالش را بدانند به دردسر انداخته بودند.

 

انصاف؛ گوهر نایاب عالم سیاست 

این‌که با یک ذهن خام طرفدار چه طرفی بشوی، معمولا به این بستگی دارد که اولین بار با کدام طرف برخورد کرده باشی. حالا فرقی ندارد که فوتبال باشد یا سیاست! اگر اطلاعات سیاسی کافی نباشد و در هجوم مطالب و انتقادات یک طرف نسبت به طرف مقابل قرار بگیرید، ذهن‌تان جهت پیدا می‌کند و در دام طرفداری می‌افتد و خیلی نمی‌توان به قضاوت منصفانه امید داشت و چون مواد خام لازم تشخیص را در اختیار ندارید احتمالا دچار تقلید کورکورانه از یک طیف سیاسی می‌شوید. در کشور ما معمولا رفتارهای سیاسی  صفر و صدی  هستند. جناح و فرد مقابل را کاملا فاقد نکته مثبت و رفتار این طرف را کاملا درست و به‌جا می‌بیند.

شاید بهتر باشد برای این‌که دچار خطای شناختی نشویم و در دام طرفداری مطلق یک جناح یا فرد نیفتیم از رسانه‌های منصف شروع کنیم. رسانه‌هایی که تقریبا در وسط طیف سیاسی کشور قرار دارند و تندرو نیستند. سال‌های اول که ذهن، پازل سیاسی خودش را کامل می‌کند رسانه‌‌های که جانب اعتدال را دارند گزینه‌های خوبی هستند. فکر سیاسی‌مان که کمی شکل گرفت و توانستیم اطلاعات را پالایش کنیم، وقتش است که به سراغ رسانه‌های تندرو دو طرف طیف برویم و آن‌ها را هم با چاشنی نگاه انتقادی بخوانیم.

 

مطالعه، به‌ روز و در جریان بودن

تحلیل درست از اتفاقات کشور مستلزم داشتن مواد خام مناسب و کافی است. نباید به یک منبع اطلاعاتی مثل تلویزیون یا یک روزنامه خاص قانع شد. اطلاعات را باید از منابع متنوع دریافت کرد‌. زندگی‌نامه افراد، تاریخ شفاهی، دانستن اتفاقات تاریخی، خواندن حوادث و اخبار روز، گفت‌وگو با آدم‌های خبره و اهل‌فن، شرکت در میزگردهای سیاسی از راه‌های کسب اطلاعات است.

بهتر است به جای لایه‌ سطحی مثل شبکه‌های اجتماعی، به سمت سایت‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌ها برویم. بهترین و مستندترین اطلاعات را کتاب‌ها و مجلات دارند. البته باید نویسنده معتبر داشته باشند. منابعی مثل ویکی‌پدیا هم در کل خوب هستند ولی برای جزئیات باید منابع دیگری داشت. برای شروع سایت‌هایی مثل خبرآنلاین؛ عصر ایران و الف گزینه‌های مناسبی هستند.

برای شخص مبتدی که شاید نتواند یک کتاب تاریخی را از اول تا آخر بخواند بهتر است اتفاق محور به سراغ کتاب‌ها برود‌ و برای یک موضوع، به همان قسمت که در مورد آن گفته شده مراجعه کند.

 

حداقل روزی نیم ساعت وقایع روز و تحلیل‌های سیاسی بخوانیم

داده‌های سیاسی وقتی به کار می‌آید که بتوانیم آن را درست تحلیل کنیم. خواندن تحلیل‌های آدم‌های آگاه و منصف از جناح‌های مختلف سیاسی می‌تواند به درک درست موضوعات کمک کند. در تحلیل وقایعی سیاسی باید دقیق و محتاط بود چون معمولا رسیدن به اصل موضوع سخت است و شاید سال‌ها زمان لازم باشد تا موضوعی روشن شود.

 

اسیر هیجان و جو‌زدگی نشویم

شبکه‌های اجتماعی سرعت انتقال‌شان بالاست ولی سطحی‌ترین و شایعه‌سازترین منبع هستند. این‌که با خواندن یک خبر درجه حرارت بدنت تغییر کند نشان از خامی و نپختگی سیاسی است. شاید خبری را که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم و داغ‌مان می‌کند‌ و برای بقیه هم فوروارد می‌کنیم درست نباشد. جدا کردن قسمت دلخواه از یک صحبت یا کلیپ در راستای هدف، زیاد اتفاق می‌افتد.

آن چه متاسفانه خیلی زیاد است موج سواری سیاسیون روی بی‌اطلاعی مردمی است که زود دچار هیجان می‌شوند و بر اساس آن هم تصمیم می‌گیرند.

 بهترین رفتار بعد از خواندن یک خبر داغ این است که از منابع دیگر آن را بخوانیم، اگر مربوط به فرد است به صفحات شخصی افراد مراجعه کنیم، وقتی صحبت یک واقعه تاریخی است به سراغ کتاب‌ها و زندگی‌نامه افراد مختلف که به آن اشاره کرده‌اند برویم. اصل‌مان باید این باشد: هرحرفی باید منبع داشته باشد و باید منبعش را پیدا کرد!

برچسب ها
دانش سیاسی
چطور سیاست دان شویم
سیاست زدگی
منابع معتبر خبری کدام اند
نظرات کاربران
کد امنیتی