مفرح بد ذات!
درباره معضلی به نام ماریجوانا و شیوع مصرفِ آن در بین جوان‌ها

مفرح بد ذات!

نویسنده : یاسین ناطقی

به قول بعضی‌ها، مفرحّ ذات است! عده‌ای آن را می‌جوند؛ عده‌ای هم دودش می‌کنند و می‌فرستند درون ریه. با یکی دو پُک، کارشان راه می‌افتد! ارزان است و سبک؛ به رنگ سبزِ تیره. قدیمی‌ها کمتر می‌شناسندش. این روزها، بیشتر در دست پسرانِ دبیرستانی و در جشن‌های دورهمیِ برخی جوانان دیده می‌شود و معمولا به اسمِ علف، گِرَس، ماری و وید شناخته می‌شود. نام رسمی‌اش هم ماری‌جوانا است ... 

 

ماریجوانا چی هست؟

وید یا علف، یکی از گونه‌های نه چندان جدیدِ مخدر است. منشا آن گیاه معروفِ «شاه دانه» است که گلِ آن تحت عنوان ماری‌جوانا و به شکل سیگار و ترکیباتی خوردنی در بین مردم جهان به مصرف می‌رسد. اگر در بوستان‌های بزرگ شهر قدم بزنید، احتمالا چند جوان را می‌توانید بیابید که روی نیمکت نشسته و سیگارهایی با کاغذپیچِ نامنظم و غیرعادی دود می‌کنند؛ با دودی بیشتر و غلیظ‌تر از سیگارهای معمولی. 

علف، وید یا همان ماری جوآنا

شاید باورش سخت باشد که هفت سال پیش، ماری جوانا و هم خانواده‌هایش که همگی مشتقاتِ شاه دانه هستند، به عنوان پرمصرف‌ترین ماده مخدر جهان شناسایی شدند! چند سالی ست که خبر شیوع مصرف این ماده در بین جوانان و نوجوانان ایرانی هم از گوشه و کنار شنیده می‌شود. کافی ست در اینستاگرام، هشتگِ #وید #علف یا امثال آن‌ها را جست‌وجو کنید تا با حجم عظیم پست‌های جوان‌ها و نوجوان‌ها در مورد استفاده و خرید و فروش این مخدر گیاهی مواجه شوید. حتی افرادی را می‌توانید بیابید که در بخش بیوگرافیِ صفحه خود، ایموجی و نامِ وید را به عنوان یک عاملِ فخر، درج کرده‌اند!

 

در جست‌وجوی ماریجوانا...

احتمالاً در تلویزیون و گزارش‌های خبری شنیده‌اید که متوسط زمان به دست آوردن مخدرهای معروف صنعتی در کلان‌شهرها، حدود ده دقیقه است! من هم تصمیم گرفتم زمان دسترسی به این مخدر را بیابم. اولین گزینه برای خرید، اینستاگرام بود. نام وید را سرچ کردم تا با تعداد زیادی پیجِ فروش وید و بذر آن مواجه شدم! یکی از آن‌ها را انتخاب کردم و در دایرکت، در مورد نحوه فروش و قیمت وید، سوال کردم. بعد از مدتی، صاحب صفحه برایم قیمت وید را گفت. «گرمی 60 هزار تومان! تحویل با پیک! دمِ در منزل!» صاحب پیج، بعد از آگاه شدن از سن و سال و البته سابقه مصرف نکردن مخدرهای این‌چنینی، من را به مصرف مخدری دیگر دعوت کرد، پیشنهادش ماشروم (همان قارچ) بود با قیمتی حدود پنجاه هزار تومان به ازای هر بسته ده گرمی. البته فروشنده اصراری به عدم مصرف وید نداشت، حتی پس از مطلع شدن از سنِ خریدار (هجده سال).

با احتساب مدت زمان رسیدن پیک، از لحظه سفارش وید یا ماشروم در اینستاگرام، حدوداً یک ساعت طول می‌کشید که محصول به دستم برسد.

قارچ توهم زا یا همان مخدر ماشروم

 

وقتی که دود می‌کنیم ...

با بچه‌های دبیرستانی هم که صحبت می‌کنم، از این قبیل مخدرها، نه به عنوان مخدر، که به عنوان نوعی سیگارِ شادی بخش و آرام کننده نام می‌برند. نکته جالب، تصور غلطِ آن‌ها در مورد میزان پایینِ اعتیادآوری و خطر آفرین بودن وید است. بیشتر افراد، وید را ماده‌ای سبک و غیراعتیادآور می‌دانند. ماده‌ای که حتی می‌شود در بوستان‌های شهری مصرفش کرد و نگرانی خاصی از بابت آزار و اذیتِ دیگران و توهم‌های رایج در اثر مصرف مخدرهای صنعتی نداشت.

از اثراتِ رایج مصرف وید، که جوان‌ها به خاطر همین به سراغش می‌روند می‌توان به سرخوشیِ بسیار زیاد بعد از استعمال آن اشاره کرد. حالتی که تنها چند دقیقه بعد از دود کردن و یا خوردنِ وید، شروع شده و موجب می‌شود که مصرف کننده‌ها، در واکنش به هر چیزی بخندند!

با یک نفر از مصرف کنندگانِ وید صحبت کردم. دانشجو بود و حدود بیست و سه سال سن داشت. می‌گفت بعد از کشیدن گل با دوستانش، بعد از مدتی به حالتی رسیدند که به هر چیزِ مسخره‌ای می‌خندیدند. از رنگِ سفید دیوار گرفته، تا قیافه یکدیگر! البته مصرف گل، در افراد مختلف، حالت‌های متفاوتی را ایجاد می‌کند. عده‌ای به قهقهه می‌افتند و تعدادی آرامش پیدا می‌کنند. برخی هم از توهم‌های ضعیفی در پیِ مصرف حرف زده‌اند. 

 

در میان آدم مشهورها ... 

شاید یکی از مهم‌ترین عوامل اشتیاق جوانان جهان به مصرف ماریجوانا، مشاهده استعمال آن توسط سلبریتی‌های بزرگ باشد. لیدی گاگا، مایلی سایرس، ریانا و تعدادی از رپرها، پر سر و صداترین چهره‌هایی بودند که در مقابل دوربین خبرنگاران و حتی میان اجراهای زنده، به مصرف ماریجوانا پرداختند. 

مایلی سایروس خواننده معروف آمریکایی در حال مصرف وید وسط کنسرتش

 

تصحیحِ عقاید

تا این‌جای کار، حرف‌مان روی بخش فرح بخشِ این ماده‌ مخدر بود. اما بیایید نگاهی به قسمت مهم ماجرا بیندازیم. شاید گمان کنید که ماریجوانا، مخدری کم خطر و بی‌ضرر است. اما با جست‌وجویی ساده و صحبت با یک پزشک، متوجه خطرات ناشی از مصرف آن می‌شوید. اولین چیزی که در مورد خطرات ماریجوانا باید دانست، میزان اعتیاد روانی ناشی از استفاده آن است. کیست که دلش شادی و سرخوشیِ بی‌اندازه بعد از مصرف وید را نخواهد؟ مطمئناً اولین عاملی که افراد را به مصرف مجدد این مخدر مشتاق می‌کند، تمایل آنان به دستیابیِ دوباره حالت لذت بخش بعد از مصرف است. خطر بعدی حاصل از مصرف آن، احتمالِ بالای سوق داده شدنِ فرد مصرف کننده‌، به استعمال مخدرهایی سنگین‌تر و قوی‌تر است. طبق آمار، 90 درصد از معتادان به سیگاری در ایران، مصرف سیگار را از سن 18 سالگی یا قبل‌تر به صورت تفننی شروع کرده‌اند. شروعی که عمدتاً با همراهی چند تن از دوستان فرد، صورت گرفته است. پس اصلا بعید نیست جمع‌های دوستانه‌ای که در آن مخدر مصرف می‌شود، فرد را به سمت اعتیاد به مخدر سوق بدهد.

برچسب ها
ماری جوآنا
مصرف مواد مخدر بین جوان ها
اعتیاد به علف
مخدر قارچ
ماشروم
نظرات کاربران
کد امنیتی
v-qavam
v-qavam
٩٦/٠١/٣١
٠
٠
به به یاسین خان، یادم نمیاد شیرینی داده باشیا خخخخ مطلبت عالی بود و به دغدغه و موضوع اجتماعی خیلی خوبی اشاره کردی فقط بی زحمت آدرس اینستاگرام بنده خدا رو برام بفرست انصافا خوب قیمت گفته خخخخ
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠١/٣١
١
٠
به به وحید جان! :) آقا واستا کارای وامِ دانشجویی بیفته روی غلتک! شیرینیِ شما هم محفوظِ خخخخخ ... لطف داری عزیز... به به! اهلِ دلی! آقا نمیخواد راهِ دور بری! بیا دایرکتِ خودم، با قیمت های بهتر و تنوع بیشتر دی: مشتری میشی حتماً! من خودم از همینا می برم برا منزل خخخخخ
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠١/٣١
٢
٠
یره سال گذشت نمی خوای کیفت رو از مجتبی بگیری؟:) #کیف_وحید
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٢/٠١
٣
٠
چیز خوبیه ولی فقط با دوستان و یا بیرون شهر و مهمونی و اینجور جاها میچسبه/تنهای حال نمیده/یادم نره یک زنگ به دوستام بزنم....خ
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٢/٠١
٠
٠
اوه اوه! مشخصه که مطلب خیلی تاثیرگذار بوده :)) ... خوش بگذره دی:
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٦/٠٢/٠١
١
٠
بعد از تشکر واسه مطلب واقعا خوبتون، مخصوصا مقدمه‌شو خیلی دوست داشتم، میرسیم به این نکته که واقعا سفارش دادین؟ حالا چرا سهههه بسته گرفتین؟:/ مگه با یه بسته‌ش کارتون واسه تهیه‌ی گزارش راه نمیفتاد ؟ دی:
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
بعد از اعلامِ این که لطف دارید و "خجالت مون ندید"، باید بگم که تصاویر، آرشیوی هستند دی: من تا دمِ خرید رفتم فقط. گرون بود یه کم، نخریدم :))) البته پاراگرافِ آخرِ مطلب هم بی تاثیر نبود دی: "کلید اسرار"! این قسمت: پسری که تقوا پیشه کرد!( البته پول هم نداشت :/) :))
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠٢/٠٢
٢
٠
گوشته باید بکشم به عنوان یک بزرگتر.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
امروز فرصتش رو داشتی خخخخ باید می کشیدی در لحظۀ مناسب :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٢/٠٢
١
٠
عجب موضوع بامزه و خطرناکی بود :)) خودمو که همیشه در حال خنده هستم با اون مواده که خنده آوره فرض میکنم ، وحشتناک میشه :ی
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٢/٠٢
١
٠
خوش حالم که خوش تون اومده :) ولی قسمت نشد تست‌ش کنم دی: وگرنه مطلبم خیلی تجربی تر و پربار تر می شد :))) ... اتفاقا منم دیفالتِ رفتاریم، همیشه روی قهقهه س دی: به قول شاعر نخورده مستیم دی: ... شما برید سراغ دو سیب نعناع دی: یه کم خنثی می کند تون :))... ممنون که خوندید :)