کاندیداها روی صحنه
نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال 96 چه کسانی هستند؟!

کاندیداها روی صحنه

نویسنده : حامد نادری راد

دیروز ساعت 18 پس از 6 روز مهلت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تمام شد. با نگاهی کوتاه می‌توان شباهت زیادی بین این دوره و سال 84 پیدا کرد. حضور نامزدهای مختلف با گرایش‌های سیاسی گوناگون خبر از یک وزن کشی اساسی و یک رقابت سنگین جریانی می‌دهد. در این دوره غیر از 1626 نفری که ثبت نام کردند که خیلی‌های‌شان فاقد صلاحیت حتی برای مدیریت یک مدرسه هستند، حدود 14 چهره سیاسی مطرح وارد صحنه شده‌اند. در ادامه مروری بر وضعیت پیش‌رو و صحنه آینده انتخابات خواهیم کرد.

 

این 14 نفر!

14 چهره شاخص را می‌توان در چهار طیف اصلی طبقه‌بندی کرد:

طیف اعتدالی‌ها و اصلاح طلب‌ها: روحانی، جهانگیری، هاشمی، کواکبیان، هاشمی طبا

طیف اصولگرا: رئیسی، قالیباف، زاکانی، حاجی بابایی، زاهدی، میرسلیم

طیف احمدی نژاد: احمدی نژاد، بقایی

طیف هیچ طرفی(!): غرضی

در این شرایط و با این تعداد نامزد، دو اتفاق قابل پیش بینی است. اتفاق اول برخورد سخت‌گیرانه‌تر شورای نگهبان است که در این صورت بین 5 تا 7 نفر احراز صلاحیت می‌شوند و در صورت برخورد سهل‌گیرانه بین 7 تا 9 نفر در صحنه نهایی حاضر می‌شوند. البته نزدیکی فکری و جریانی بسیاری از این نامزدها به یکدیگر باعث خواهد شد که تا روز رأی‌گیری حداقل یک سوم نامزد‌ها به نفع دیگران کنار بروند. برای همین هم نوشتیم که در این دوره شاهد یک رقابت سنگین جریانی خواهیم بود. از بین این افراد آقایان روحانی، جهانگیری، رئیسی، قالیباف، هاشمی طبا و میرسلیم شانس بیشتری برای احراز صلاحیت دارند.

 

وضعیت اعتدالی‌ها و اصلاح‌طلب‌ها

یکی از ویژگی‌های این دوره، نارضایتی بالقوه طیفی از مردم (حدود 40 درصد در نظرسنجی دانشگاه تهران) از وضعیت موجود و ادامه ریاست جمهوری آقای روحانی است. این مقدار رأی منفی تقریبا در هیچ دوره دیگری در مورد رئیس جمهور وقت وجود نداشته است. شاید همین نگرانی از رأی نیاوردن روحانی بود که باعث شد معاون اول او یعنی جهانگیری به عنوان نامزد کمکی و حتی در صورت لزوم نامزد اصلی جریان اعتدال و اصلاحات وارد میدان انتخابات شود. اما همان‌طور که نوشتیم این نارضایتی بالقوه است و فعال شدن آن به شدت تابع رفتار خود حسن روحانی و صد البته عملکرد منتقدان او خواهد بود. نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که اصولا رقابت‌ با رئیس جمهور مستقر بسیار دشوار است و تاکنون در ایران هیچ رئیس‌جمهور یک دوره‌ای نداشته‌ایم. در دنیا هم تقریبا شاهد همین الگو هستیم. بنابراین در حال حاضر محتمل‌ترین اتفاق، انتخاب دوباره حسن روحانی خواهد بود.

 

وضعیت اصولگراها

به نظر می‌آید حضور همزمان چندین چهره اصولگرا، برای جذب آرای بدنه‌های مختلف مردمی باشد. ابراهیم رئیسی ناشناخته‌ترین چهره موجود در جریان اصولگرا است. فردی که به صورت بالقوه امکان جذب آرای زیادی از طبقه محروم و فرودست و همچنین افرادی که در دور قبل به سعید جلیلی رأی داده‌اند را دارد. فراموش نکنیم که این سبد رأی دقیقا با طرفداران احمدی‌نژاد یکسان است. آرای قالیباف اما تنوع بیشتری دارد و شامل بخشی از طبقه متوسط شهری نیز می‌شود. محتمل‌ترین اتفاق در جریان اصولگرایی باقی‌ماندن هر دو نامزد اصلی یعنی رئیسی و قالیباف تا روز آخر و کشاندن انتخابات به دور دوم است. کاری که اصولگرایان برای رسیدن به آن باید مسیر سخت و دشواری را طی کرده و از پس رقیب سرسختی چون روحانی برآیند.

 

وضعیت احمدی نژادی‌ها

محمود احمدی نژاد، علی رغم نهی مستقیم رهبری و علی‌رغم نامه خودش در مهر ماه پارسال نه تنها از نامزدی بقایی حمایت کرد، بلکه خود نیز وارد عرصه انتخابات شد. در مورد انگیزه احمدی نژاد سه احتمال مطرح است:

الف) احمدی نژاد برای فشار به شورای نگهبان و در حمایت از بقایی وارد عرصه انتخابات شده است.

ب) احمدی نژاد برای حفظ سبد رأی‌اش و خراب کردن بازی اصولگرایان وارد انتخابات شده است.

ج) احمدی نژاد برای «دیده شدن» و «زدن حرف‌هایش» به صحنه آمده است.

هر چه که باشد، این حرکت او بازی پرخسارتی را برای خود و کشور رقم خواهد زد. در صورت احزار صلاحیت باید منتظر مناظرات داغ و دوقطبی شدن شدید جامعه باشیم. در چنین صحنه‌ای بازی انتخابات از میدان روحانی- منتقدان، به میدان روحانی- احمدی نژاد شیفت پیدا می‌کند که بهترین حالت برای شخص روحانی خواهد بود. در صورت عدم احراز صلاحیت نیز، سرخوردگی مردمی، هزینه سیاسی و همچنین احتمال کاهش مشارکت برای کشور اتفاق می‌افتد.

 

 وضعیت هیچ طرفی‌ها

چهره‌هایی مانند غرضی و حتی میرسلیم و هاشمی طبا را باید متعلق به نسل گذشته انقلاب و کاملا مستقل تصور کنیم. چهره‌هایی که حضورشان می‌تواند برای هر کدام از رقبای اصلی هم مفید و هم مضر باشد. تحلیل این مسئله، نوشته مفصلی را می‌طلبد اما به صورت خلاصه حضور غرضی و میر سلیم به ضرر اصولگرایان و حضور هاشمی طبا به ضرر اصلاح طلبان خواهد بود.

برچسب ها
انتخابات ریاست جمهوری
کاندیداهای اصلی رئیس جمهوری
انتخابات 96
ابراهیم رئیسی
حسن روحانی
محمدباقر قالیباف
محمود احمدی‌نژاد
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٧
١
١
خدا آخر و عاقبتمون رو ختم به خیر کنه از دست تشنگان قدرت و تشنگان ثروت
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٧
٢
١
خدیا احمدی نژاد رو از ادامه کار منصرف کن تا دو قطبی رئیسی- احمدی نژاد صورت نگیره.
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٧
١
٠
بعید می دونم انصرافی در کار باشه
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
این دعا در مورد جلیلی که گرفت، ان شالله در مورد احمدی نژاد هم میگیره
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٧
١
١
برای شناختن نامزد ها باید اختلافات و اشتراکات سیاسی آنها را شناخت. نامزدهای واقعی، وزن کشی اساسی، رقابت سنگین، این عبارات نمایشی زمانی معنی داره که نامزدها، علاوه بر اختلافات بنیادی سیاسی (عملی، نظری)، هیچ وجه اشتراکی به جز وفاداری به اب و خاک سرزمین، استقلال و آزادی سرزمین و مردم خودشون نداشته باشند. در حالیکه این چهار کاندیدای به زعم شما اصلی، در یک امر ویژه ای اشتراک و پایبندی شدید دارند که عملا رقابت احزاب در ایران را به لطیفه ای گریه آور تبدیل کرده و رقابت های سیاسی کشورمون را تبدیل به رقابت های درون حزبی و تک حزبی نموده است. چون فقط یک حزب در کشور ما بیشتر وجود ندارد و هممون هم میدونیم اون حزب چیه و متعلق به کیه.
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٧
٢
٠
مشکل اصلی در تحلیل شما این هست که مهم ترین عنصر پایبندی هر نامزد یعنی قانون اساسی رو نادیده می گیرید. که اگر چنین باشد بر فرض مثال مریم رجوی هم شاید گزینه خوبی باشد؛ چون ادعایش می شود که برای خلق ستم دیده دارد تلاش می کند؛ یا ربع پهلوی هم گزینه بدی نیست؛ چون دلش برای اب و خاک سرزمین، استقلال و آزادی سرزمین می تپد. می بینید تفاوت ها دقیقا در همین جاست. تفاوت در قبول داشتن یا نداشتن اصلی ترین میثاق سیاسی هر ایرانی است.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٧
٢
٢
عنوان کردن اسم مریم رجوی و پهلوی یه جور فرار به جلو و فرافکنی محسوب میشه. چون اصلا صحبت سر افراد داخل وطنه نه فراریان خارج از کشور. عنوان کردن نام این افراد شبیه انگ زدن ضد نظام اسلامی و ولایت فقیه به منتقدین و مخالفین وضع اقتصادی و نحوه و چگونگی اداره ی کشوره. اگر نامزدی پیدا شد که مخالفت علنی خودش رو با نحوه اداره کشور و سیاست های کلان نظام که از بیت رهبری نشات میگیره اعلام کرد و تونست در انتخابات شرکت کنه و رای بیاره و زندانی و محصور نشه، اون موقع میتونیم ادعا باشیم که فی مابین گرایش های مختلف سیاسی رقابت سنگینی وجود داره. و این ربطی به قانون اساسی نداره.
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٧
٣
٠
خوب این هم باز اشتباه شماست. اصل 110 قانون اساسی وظیفه تدوین سیاست های کلان جمهوری اسلامی رو در چارچوب اختیارات رهبری می دونه. پس اگر کسی با این شعار بیاد که من می خوام رئیس جمهور باشم ولی سیاست های کلان رو خودم تدوین می کنم؛ یعنی دخالت در وظایفی که مربوط به او نیست. در حالی که اصولا رهبری به لحاظ اجرایی نمی تواند شخصا خودش این کار را بکند و مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال حاضر سال هاست که وظیفه تدوین سیاست های کلان کشور رو دارد. نکته بعدی هم باز بر می گرده به اختیارات وسیع رئیس جمهور که شما در نظر نمی گیرید. فرض کنیم اگر رئیس جمهوری با سیاست های کلان نظام موافق نباشه، در عمل اون سیاست اجرا نمیشه، بنابراین در همه ادوار تمامی این سیاست ها با نظر و همراهی رئیس جمهورها تدوین شده است. در مورد قسمت اول نظر شما بحث فرافکنی نبود. من می خواستم به طور واضحی و با مثال های اکستریم نشان بدهم که آنچه مرز دقیق را درست می کند، قبول داشتن همه قانون اساسی است. چون رئیس جمهور باید مجری قانون اساسی باشد. این موضوع فرقی بین ایران و سایر کشورهای غربی هم ندارد.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٧
٠
٢
آیا اصل 23 قانون اساسی در کشور اجرا می شود؟ آیا اصل 24 تناقضی وحشتناک در آزادی نشریات و مطبوعات نیست که هر فعالیتی را منوط به یک امر دیگری کرده؟ در اصل 26 تناقض از این هم وحشتناک تر می شود و فعالیت احزاب به امری نمایشی تبدیل می شود. چطور میشه اصل 23 را که تفتیش عقاید را ممنوع کرده را با اصل 26 که فعالیت احزاب را مشروط به رعایت موازین اسلامی کرده با هم جمع کرد؟ چه طور میشه عقاید کسی را تفتیش نکرد و در عین حال رعایت موازین اسلامی را زیر نظر داشت؟! این خودش پارادوکسی خنده دار نیست؟ جدا از موافقین و یا مخالفین مذهبی، منطق این دو اصل با هم جمع نمی شود و یک پیکره قانونی را تشکیل نمی دهد در صورتی که می دانیم قانون اساسی یک کشور همانند یک انسان مدون باید هماهنگ و بی نقص و خلل باشد. اکثر اصل های قانون اساسی امری را تعریف می کند و با اوردن یک کلمه ی اما، مگر ، بجز، کل قانون را به تفسیرهای بعدی واگذار می کند که این خود اصل قوانین را گنگ و مبهم می کند. جایی که صحبت از ثروت کشور است در اصل 45 خبری از دولت نیست و صحبت از حکومت اسلامی است و در اصل 49 تازه اسم دولت می آید که نقش وکیل حکومت اسلامی را بازی می کند. یعنی حتی در قانون اساسی ما دولت جدا از حکومت اسلامی در نظر گرفته شده که این خود منجر به فساد و هرج و مرج در اداره کشور می شود همانطور که هم اکنون شاهد آن هستیم و اصلا مشخص نیست منظور از حکومت اسلامی چیست که در مقابل دولت قرار می گیرد! . در اصل 57 عملا اختیار کل کشور زیر نظر ولی مطلقه فقیه است یعنی کل کشور زیرنظر یک نفر! منطق این اصل قابل قبوله؟! قبل از رسیدن به اصل 110 که شما به آن استناد می کنید، اصل های مسئله دار و گنگ و مبهمی در قانون اساسی ماست که نیازمند بازنگری و یا شاید همه پرسی باشد. حالا باز هم اشتباه از منه؟
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٧
٢
٠
خوب برادر عزیز من؛ شما بفرمایید من قانون اساسی فعلی رو قبول ندارم. بنده کارشناس حقوق یا فقه نیستم که بخوام در مورد این موارد اظهار نظر کنم و فکر می کنم هم چارچوب این مطلب و تحلیل های صورت گرفته با پیش فرض افرادی هست که قانون اساسی فعلی رو قبول دارند. شب خوش
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٧
٣
١
چیزایی رو که قبول داریم مطالعه کنیم . فکر می کنم پیام امشب این باشه بد نیست.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠١/٢٧
٨
٣
آقای قربانی زیادی ادای روشن فکر ها رو در بیاری آمپر زیاد می‌کشی یا سیم کشیت می سوزه یا فیوز می پرونی!:)
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٧
٢
٣
بهمن بهمنی: من تمام تلاشم اینه ادای رعیت و برده ها رو در نیارم عزیز دل...
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٨
١
١
بهمن جان مهندسی برق را به ما بسپار :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠١/٢٩
١
١
من یک واحد کارگاهی تو دانشگاه منتظری برق خوندم آقای نادری :)
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٧
١
٠
خدا آخر و عاقبت همه رو بخیر کنه
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
خدا عاقبتمونو به خیر کنه و ان شاءالله حوادث پیشین رخ نده. تشکرات جناب نادری
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
انشاء الله. براتون مفید بودش متن؟
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٦/٠١/٢٧
١
١
خیلی امیدوار بودم که نامزدها قوی باشند و مشارکت مردم بالا بره اما الان پشیمون شدم!فتنه 88 با کشته ها و حوادث و بهره وری دشمنان از اینجور اتفاقات آدم رو از همه چی بیزار می کنه!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
به نظر من نامزدهای خوبی در صحنه هستند، تقریبا تمامی چهره های مطرح سیاسی کشور که امکان فعالیت دارند اومدند. کس خاصی مد نظر هست که نیست الان؟
AsedHamid
AsedHamid
٩٦/٠١/٢٧
١
٠
چرا عکس محمود جانمان را نگذاشتید؟
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠١/٢٧
١
٠
دلت تنگ شده برو بخش خبرهای جیم تا دلت بخواد ازش عکس و خبر کار کردیم
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
سعی کردیم در انتخاب عکس؛ مطرح ترین نامزدهای این دوره رو بیاریم. چون به نظر بنده ایشون احزار صلاحیت نمی شوند.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
توی مناظره ها خیلی چیزها معلوم میشه. ماشالا تو مملکت اینقدر حرص قدرت و ثروت هست که حتی ممکنه هم رو لو بدن! تا جهانگیری کاندیدا بشه برای تقسیم کار! درسته همه جای دنیا همینه ولی کاش همه اونقدر دلسوز کشور و مردم بودیم که کمک کنیم اون چیزی که درسته اتفاق بیفته، حالا چه به دست من و چه به دست یکی دیگه، ولی مطمئن باشیم کسی که قراره انجامش بده بهترین گزینه است!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
این مسئله یک بلوغ اساسی رو در نگاه به منافع ملی می طلبه که باید در نخبگان سیاسی ما ایجاد بشه. چیزی که تقریبا در کشورهای توسعه یافته برای ایجادش یک قرنی زمان برده. امیدوارم زمان مورد نیاز در ایران این همه نباشه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠١/٢٨
١
٠
متاسفانه احمدی نژاد بد بازی رو شروع کرده و میشه گفت نظام رو تو آزمون سختی قرار داده، به شکلی که حتی هزینه رد صلاحیتش به نام رهبری نوشته بشه و این کارش خیانته واقعا، در صورتی که طبق نامه ی مفصل احمد توکلی که امروز منتشر شد با سند و مدرک و طبق قانون احمدی نژاد باید رد صلاحیت بشه. از اینکه شاید بزرگترین چالش انتخابات هست بگذریم به نظرم آرای اصولگراها شکسته بشه اگه به اجماع نرسن سر یک کاندیدا چون آرای روحانی حتی با وجود نارضایتی نسبی مردم اما به پشتوانه حمایت مرحوم هاشمی و رییس دولت اصلاحات روحانی سبد رای مطمئنی داره و این رقبا هستن که باید یه فکری بکنن. بسیار مطلب خوبی بود و استفاده کردم. ممنون که فضای سایت رو یواش یواش انتخاباتی کردین
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٨
١
١
۱- احمد توکلی چیکاره است که تو کار شورای نگهبان دخالت می کنه. ۲- در مورد احمدی نژاد، ملت سه دسته اند- طرفداران- رانت خواران- نمک نشناسان ۳- احضار روح کردین که می فرمایین مرحوم هاشمی حمایت کردن؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
نامه احمد توکلی رو اگه حال داشته باشی بخوني معرفی ميشه هرچند که به میزان کافی معرف حضور هست، در مورد احمدی دسته ی جوگیران و فراموش کنندگان هم هست! واقعا نیازی نیست که از حمایت مرحوم هاشمی یا رای که این حمایت به ارمغان مياره ترسید! یا حق
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
بزرگوارید صالح عزیز، در تحلیل هم نوشته بودم که محتمل ترین حالت هم اکنون انتخاب دوباره روحانی است. البته فراموش نکنیم که پیغام حضور جهانگیری فاصله گرفتن نسبی اصلاح طلبان از روحانی در روز مبادا خواهد بود.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٩
١
٢
همین مونده بود چهار ساعت بشینم نامه احمد توکلی رو بخونم. راست میگی، دسته فراموش کنندگان هم هست،‌فراموش کنندگانی که خدمات هشت ساله ی احمدی نژاد رو یادشون رفته.
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٣٠
٠
٠
مرتضی عزیز، قرآن ما رو به شنیدن حرف افراد مختلف و انتخاب احسن توصیه کرده. به نظرم بد نیست به عنوان کسی که به دکتر احمدی نژاد علاقه مند هستید، حتما نامه دکتر توکلی رو بخونید. موارد اشاره شده در نامه دقیق و درست هستند. آقای احمدی نژاد مانند همه شخصیت های سیاسی دارای نقاط مثبت و منفی هست، صحبت اکثر دوستان دلسوز اینه که در حال حاضر نقاط منفی ایشون بر مجموعه نقاط قوتش چربش پیدا کرده و ایشون چه از نظر شناختی، چه از نظر عملکردی اون فرد سال 84 نیست.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٣٠
٠
٠
به نظرتون چرا همه پیله کردن به احمدی نژاد؟ چرا به شخص دیگه ای پیله نمی کنن؟ این بنده خدا راست میره چپ میره بهش گیر میدن. آدم یا از کسی خوشش میاد و‌ ازش تعریف می کنه، یا ازش بدش میاد و کلا فراموشش می کنه، نه اینکه ازش بدش بیاد ولی هی سیخش کنه بگه چرا این کار رو کردی چرا اون کار رو کردی. حرف من سر درست و غلط بودن حرف های داخل نامه آقای توکلی نیست، من میگم این آقا سر پیازه یا ته پیاز که اظهار نظر میکنه، اینجوری باشه منم یه نامه می نویسم درباره ی توهین های حسن روحانی به رهبر، در مورد پشت گوش انداختن حرفهای رهبر.