باورهای غلط درباره زیبایی با طب سنتی
واقعا توصیه‌ طب سنتی برای زیباتر شدن چیست؟

باورهای غلط درباره زیبایی با طب سنتی

نویسنده : نگار عابدی

مقوله زیبایی، جزو آن دست مسائلی است که معمولا خانم‌ها و بعضا آقایان جوان زیاد با آن سر و کار دارند. آدم‌ها دوست دارند زیبایی‌شان را در گذر زمان حفظ کنند و برای همین است که اگر سری به اینترنت بزنید، خواهید دید که بازار زیبایی در سایت‌ها و شبکه‌های مختلف مجازی هم داغ است. تجویزهای جور و واجور که آدم نمی‌داند کدام یک درست است و کدام یک غلط. اما در بین همه این تجویزها مردم اعتمادشان به تجویزهایی که به ظاهر برخواسته از طب سنتی هستند، بیشتر است. تجویزهایی که ممکن است در تاثیرشان مبالغه شده باشد یا حتی به کلی اشتباه باشند اما شما به عنوان مخاطب این مطالب باید چه چیزهایی را بدانید؟!

 

تجویزهای فوری و یکسان، خطری برای زیبایی!

می‌شود گفت که بزرگ‌ترین ایراد این قبیل توصیه‌ها، پیچیدن نسخه‌های یکسان برای همه بدون در نظر گرفتن شرایط فرد است. شما به عنوان مخاطب، دربرخورد با چنین مطالبی باید کمی دست نگه ‌دارید و توصیه‌های‌شان را نسبت به ویژگی‌های خودتان و شرایط کنونی‌تان بسنجید. مثلا استفاده از پوست خیاری که سموم دفع آفت، هورمون‌های سنتزی و کودهای شیمیایی روی آن وجود دارد، واقعا به زیبایی‌تان کمک می‌کند؟!

بسیاری از این مطالب پایه علمی ندارند و بدون توجه به اشتراک گذاشته می‌شود. تجویزهای ناآگاهانه و بدون بررسی که نه تنها اثر بخشی چندانی نخواهند داشت، بلکه ممکن است ایجاد کننده مشکلاتی هم باشد.

 

سلامت و زیبایی با طب سنتی یا داروهای شیمیایی؟

دکتر سید جلال سید، متخصص طب سنتی- اسلامی درباره مصرف محصولات شیمیایی می‌گوید گاهی عوارض‌شان بیشتر از فایده‌شان است و از نگاه طب سنتی مواد شیمیایی با خلقت و فطرت ما همخوانی ندارند. بنابراین خواه یا ناخواه ایجاد کننده عوارض خواهند بود.  

او درباره استفاده از مواد ارگانیک برای داشتن زیبایی و سلامت می‌گوید: «به کلی منکر این نیستیم که داروهای شیمیایی فایده دارند اما در حوزه سلامت درمان‌هایی که با داروهای شیمیایی انجام می‌شود ناپایدار است. به همین علت است که می‌گوییم در طب شیمیایی علامت درمانی صورت می‌گیرد، یعنی علت اصلی بیماری ریشه کن نمی‌شود و تنها علایم برای مدتی از بین می‌رود.»

اما در طب سنتی درمان بر اساس مزاج هر فرد است که در این صورت عوارض جانبی به صفر می‌رسد و اگر آسیب‌شناسی خوبی هم در این زمینه داشته باشیم، اثرات پایداری ایجاد خواهد شد.

 

مرحله اساسی تجویز دارو در طب سنتی چیست؟

1.پرهیز: شاید بد نباشد بدانید که اولین خط درمان، هیچ‌گاه برمبنای تجویز دارو قرار نمی‌گیرد. در واقع اولین توصیه‌ای که در طب سنتی برای سلامت دستگاه گوارش و در پی آن داشتن پوستی شفاف به مراجعه کنندگان می‌شود، پرهیز است! پرهیز از عوامل ایجاد کننده مشکل.

در طب سنتی غیر ممکن است که در همان ابتدای کار به سراغ تجویز دارو، حتی داروی؛ گیاهی بروند. چرا که آن‌ها معتقدند بدنی که دارو وارد آن می‌شود، مثل جامه‌ای است که صابون به آن زده شده و قاعدتا مثل روز اولش ناب و تازه نیست!

2.اصلاح رژیم غذایی: در مرحله بعد باید رژیم غذایی اصلاح شود، رژیم غذایی که با طبع فرد سازگاری داشته باشد. اصلی‌ترین راهکار برای زیبا و جوان ماندن پوست این است که فرد تغذیه‌ای متناسب با مزاجش داشته باشد، شناخت مزاج هر فرد هم کار آسانی نیست و برای شناختش باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

به عنوان مثال حتی در مصرف عسل هم که قرآن کریم از آن تعبیر شفای للناس می‌کند، استثنی وجود دارد. متخصصین می‌گویند عسل‌ها خودشان مزاج‌های مختلفی دارند. نمونه آن هم عسل‌های اناب یا زرشک که از نظر گرما عسل‌های تعدیل شده‌ای هستند و با هر مزاجی سازگاری ندارند! بنابراین باز هم نمی‌توان بی‌پروا آن را تجویز کرد.

 

مزاج شناسی، راهکار قطعی برای زیبا بودن 

هر اتفاقی که قرار است در حوزه سلامت و زیبایی رخ بدهد، ممکن نیست مگر با رعایت صحت دستگاه گوارش. متخصصین طب سنتی همواره مخالف نسخه‌های فوری و سطحی هستند و اگر واقعا خواهان زیبایی هستید، توصیه‌شان به شما باید و نبایدهایی برای مصرف خوراکی‌هاست. آن‌ها معتقدند پوست کودک در سنین شیرخوارگی شفاف و تابنده است اما در سن بیست و چند سالگی این حالت را ندارد، به این دلیل که با افزایش سن، فرد همه چیزخوار می‌شود و عادات غذایی جدیدی برایش بوجود می‌آید که زیبایی‌اش را تحت شعاع قرار می‌دهد.

پس اگر می‌خواهید به وسیله طب سنتی اثر بخشی پایداری را چه در زمینه لطافت و زیبایی پوست، چه در زمینه سفیدی دندان و چه در هر حوزه‌ای از سلامت و زیبایی تجربه کنید، لازمه آن مراجعه به پزشک متخصص طب سنتی است تا با رژیم غدایی متناسب با مزاج‌تان، برنامه غذایی‌تان را اصلاح کند.

تشخیص مزاج یک فرایند تخصصی است و نیاز به دقت فراوان دارد و به همین خاطر بهتر است که بی‌خیال تست‌های اینترنتی بشوید و مستقیم به سراغ دکتر بروید. به علاوه مزاج‌ها هم اختصاصی هستند و این اختصاصی بودن را زمانی متوجه می‌شوید که دکتر، علاوه بر سرد یا گرم بودن طبع‌تان؛ در ویژگی‌های جسمی‌تان هم دقیق می‌شود و سپس نسخه‌تان را می‌پیچد. 

برچسب ها
زیبایی با طب سنتی
باورهای غلط درباره طب سنتی
باورهای غلط درباره زیبایی
درمان ارگانیکی یا شیمیایی؟
درمان قطعی در طب سنتی
تاثیر ماسک های صورت
توصیه طب سنتی برای زیبایی
مزاج شناسی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
من آدم کم صبری هستم توی تاثیر دارو! حتی اگه قرص مسکن میخورم برای سر درد انتظار دارم تا وارد معده م شد اثر کنه! واسه همینه که هر دارویی گرفتم، چه شیمیایی و چه گیاهی، استفاده ش به یک هفته هم نرسیده و ولش کردم! من یه همچین آدمی هستم! :|
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
منم هم:/ تازه من بدتر از توام! اصلا حوصله ی خوردنِ دارو ندارم:////
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
ممنون از مطلب خوب😊 کاش پزشک ها هم بیشتر به سمت طب سنتی برن گاهی برای درمان یک بیماری ساده واقعا نیازی به مصرف قرص با کلی عوارض بدتر از اون بیماری نیست.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
خواهش می‌شه دوستِ عزیز! ممنون ازت:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
:) ممنونم بابت مطلب خوبتون من خودم طرفدار طب سنتی هستم
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
خواهش می‌کنم، خوشحالم که کاربردی بوده براتون:)
Havva
Havva
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
من زیاد اهلِ دارو نیستم... کلاً از داروهای گیاهی هم متنفرم :|