این دکترا هیچی بلد نیستن!
وقتی عادت می‌کنیم همه مرگ و میرها را به اشتباهات پزشکی نسبت بدهیم

این دکترا هیچی بلد نیستن!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

خدا برای‌ کسی نیاورد! همین دیروز بود که در مراسم سوم پدر بزرگ دوست صمیمی‌ام شرکت کرده بودم. چشم‌هایش کاسه خون بود و حالش بدتر از بد. راستش اصلا فکر نمی‌کردم این‌قدر رابطه قوی و نزدیکی با پدربزرگش داشته باشد که تا این حد حالش خراب شود. با هم که صحبت کردیم تازه فهمیدم قضیه از کجا آب می‌خورد و همه گریه و حالِ خراب و بد و بیراهی که به زمین و زمان می‌داد ناشی از فقدان پدربزرگش نبوده. او معتقد بود که دکترها تمام کاری را که از دست‌شان بر می‌آمده انجام نداده‌‌اند و در حق بیمارشان کوتاهی کرده‌اند. چیزی که نه تنها دوست من به آن اعتقاد داشت بلکه ظاهرا دیگران هم بدشان نمی‌آمد که مرگ آن بنده خدا را به این قضیه نسبت بدهند.

مشابه این اتفاق کم نیست. حالا چه در مورد آدم‌های عادی دور و برمان،چه در مورد افراد و چهره‌های مشهور و شناخته‌ شده‌ای که هر از گاهی روزهای‌مان با خبر از دست رفتن‌شان گره می‌خورد. انگار تبدیل به  یک بیماری همه گیر شده است. انگار همه این جمله را حفظ کرده‌ایم و خودمان را موظف می‌دانیم تا به محض شنیدن خبر فوت فلانی سریع بگوییم: «بابا اون بنده خدا که هیچیش نبود. این دکترا هیچی بلد نیستن و این بدبختا رو به کشتن میدن.» دیگر کار نداریم که فلانی واقعا در چه سطحی از چه بیماری قرار داشته یا چند ساله بوده یا مثلا در فلان حادثه یا فلان تصادف آسیب جدی دیده و واقعا کاری از دست کسی ساخته نبوده.

این قضیه در طی ایام گذشته بارها و بارها پس از مرگ فلان بازیگر و فلان خواننده و فلان چهره سیاسی رخ داده است و امروز هم دوباره بلافاصله بعد از درگذشت عارف لرستانی بر سر زبان‌ها افتاد و کلی پیام و حرف و حدیث را در تأیید یا تکذیب این قضیه روانه دنیای مجازی کرد.

متاسفانه ماجراهای -بعضا درستی- که درمورد وجود قصور پزشکی درمورد آدم‌های معروف و غیر معروف دور و برمان شنیده‌ایم باعث شده است تا یک نسخه یکسان را برای تمام موارد این چنینی بپیچیم. بله! این قضیه وجود دارد، قصور و خطا و اشتباه پزشکی رخ می‌دهد اما دیگر نه در این حد که هر بنی بشری پایش به بیمارستان و دکتر و به قولی دواخانه و مریض‌خانه باز شد و حالا از قضا بعدش به رحمت خدا رفت، مرگش را به قصور پزشکی ربط بدهیم. انگار که این جماعت پزشک و دکتر و پرستار هیچ کار مفیدی نمی‌کنند و همه از دم بی‌مسئولیت و بی‌تعهد هستند. یکی نیست بگوید پس این عزیزانی که از فلان درد و بیماری به امید بهبود سلامتی‌شان راهی همین بیمارستان‌ها می‌شوند و تندرست و سالم برمی‌گردند چه؟ دکترها این‌جا نقشی نداشته‌اند؟!

 

برچسب ها
قصور پزشکی
خطای پزشکی
مرگ عارف لرستانی
اشتباهات پزشکی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
امیدوارم یک روزی برسه، که دیگه انقدر راحت نتونیم حلقه ی تقصیر رو قبل از ثابت شدن یک اتفاق گردن این و اون بندازیم...
Fatemeh Moradmand
Fatemeh Moradmand
٩٦/٠١/٢٨
٠
٠
موضوع بحث جالبي بود. نميشه گفت همه مقصر هستند. ولي خب از پزشكان انتظار بيشتري هست كه نسبت به عهدي كه بستند انسانيت بيشتري داشته باشند. وقتي همچين مسئوليتي دارند و بعنوان فرشته نجات آدمها معرفي ميشوندپس بهتره كه گاهي بي اهميت نباشند،
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
انقدر این چند وقته شنیدم تقصیر دکتر بودو فلان و .... که حتی الان میترسم برم یک امپول کوچولو بزنم . میترسم فلج بشم . با این حرفا و نسبت دادنا ترس تو دل مردم میندازن .