دوباره كريمى، دوباره دايى، دوباره دعوا
علی های فوتبال ايران باز هم به بهترین وجه ممکن از خجالت هم درآمدند

دوباره كريمى، دوباره دايى، دوباره دعوا

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

لايى زدن‌ها و لايى خوردن‌هاى پشت سر هم توى يك بازى سالنى اواسط دهه هفتاد؛ درگيرى در ژانرِ «تقصير تو بود، تقصير من نبود» بعد از بازى با كره در جام ملت‌هاى آسيا ٢٠٠٠؛ «پاس نميدى چرا به من‌«هاى بعد از ايران_پرتغال ٢٠٠٦؛ «من رو دعوت نمي‌كنى؟ حالا نشونت ميدم» وسط مقدماتى جام جهانى ٢٠١٠ يا حالا هر چيز ديگر؛ چيزى كه واضح است فارق از علت شروع اين كينه كهنه، دعواهاى لاينقطع دو علىِ فوتبال ماست، بهتر بگويم پرافتخارترين على‌هاى فوتبال ما، از اين هم بهتر؟ بزرگترين فوتباليست‌هاى تاريخ اين مملكت!

يك طرف آقاى گل فوتبال دنيا، دارنده جايزه بهترين بازيكن سال آسيا، يكى از موفق‌ترين لژيونرهاى ايرانى و بازيكن بايرن مونيخ رويايى اواخر دهه نود.

آن طرف مارادوناى آسيا يا به قول مجرى مراسم بهترين‌هاى سال آسيا «استاد»، تنها ايرانى كه دو بار نامزد بهترين بازيكن سال آسيا شده و يك بار هم اين افتخار را كسب كرده و براى اين‌كه چيزى از آن على ديگر كمتر نداشته باشد، بايرن هم رفته و هر كسى را كه خواسته دريبل زده؛ اصلا شايد به همين خاطر، وقتى نود آن نظرسنجى بزرگ را براى انتخاب محبوب‌ترين بازيكن تاريخ فوتبال ايران گذاشت؛ ملتِ فانتزى‌باز، كريمى را با اختلاف در صدر نشاندند.

اما انگار دو پادشاه هيچ جوره در يك ملك نمى‌گنجند؛ در اين سال‌ها على‌آقاهاى قصه هميشه شاخك‌هاى‌شان براى رصد يكديگر تيز بوده و شمشيرهاشان آماده در غلاف كه به اشارتى از طرف مقابل، تيغ را از رو ببندند؛ موضوعش هم انگار فرقى ندارد، از دعوا سر دو مربى خارجى كه يك روز مي‌آيند و دير يا زود مى‌روند؛ تا مديران غيرفوتبالى شاغل در فوتبال كه حتى از آن مربى‌هاى اجنبى هم ناپايدارترند و چيزهايى كه اصلا به هيچ كدام‌شان سر سوزنی ربط ندارد اما بهترين فرصت است براى گوشه و كنايه زدن به حريف.

اين وسط خيلى‌ها هم خواسته‌اند پا درميانى كنند و هميشه هم شكست خورده‌اند؛ چه وقتى على ديگر داستان (پروين) خواسته آشتى‌شان بدهد، چه زمانى كه به مضحك‌ترين شكل ممكن (مثلا بين دو نيمه فوتبال در حالى كه كريمى عرق مى‌ريزد و دايى در فكر نيمه مربيان است)  بعضى‌ها خواسته‌اند اين كار را بكنند و چه مهمانی که سال‌ها و ماه‌هاست که قرار است عابدزاده بگیرد و دست این دو علی را در دست هم بگذارد. 

اين وسط هميشه آتش كريمى تندتر بوده، به خصوص يكى دو سال اخير كه كريمى گفته دايى حتى دوتا روپايى هم نمي‌تواند بزند و هميشه جلوى دروازه مى‌ايستاده و ما جان مى‌كنديم و به او پاس مي‌داديم تا آقاى گل جهان شده؛ دايى البته سعه صدر پيش گرفته و زبان به تمجيد كريمى گشوده و از علاقه قلبى‌اش به او گفته است. هر چند كه هم خودشان و هم ما مي‌دانيم كه علاقه قلبى خنده‌دارترين چيز در معرفى رابطه اين دو است؛ كسانى كه در يك بازى دوستانه و خيريه هم شرط حضورشان، غياب آن ديگرى است و نوع دعواشان «ول كنی هم ول كن نيستم».

شاهد مثالش هم ماجرای چند روز پيش. دایی در حمايت از بازيكنان سابقش صحبت كرده؛ كريمى كه معلوم نيست كجاى ماجرا به او ربط دارد؛ آمده وسط گود و براى دايى شاخ و شانه كشيده است. البته طبق معمول چند درگیری اخیر، باز دايى عقب نشسته و او را عزيز دل خوانده؛ اما جاى اندك شكى نيست كه الان كريمى مشغول تدوين پاسخى پر از پرخاش است و انگار اين بزرگان، اين خيلى بزرگان، نمى‌دانند كه اين كارها خيلى كوچك و خيلى كودكانه است. باور کنید ما از شما هیچ مناظره یا جنگ و دعوایی نمی‌خواهیم که بتوانید قدرت خود را بر دیگری نشان دهید، ما دل‌مان همان ستاره‌های دوست داشتنی را می‌خواهد که همیشه به داشتن‌شان افتخار می‌کردیم. ستاره‌ای که سرش برای دردسر درد نمی‌کند.

===

پی نوشت: چون کلا نیاز ندیدیم که درگیری این دو نفر را واکاوی بیشتر از این کنیم و وارد جزئیات شویم، به کلی بیخیال باز نشر متن‌های درگیری اخیر این دو علی دوست داشتنی شدیم تا حال‌مان بیشتر از این گرفته نشود، ولی به هر حال اگر خواستید جزئیات بیشتر دعوای این دو نفر را بدانید این‌جا کلیک کنید.

برچسب ها
دعوای کریمی و دایی
مدیر غیرفوتبال
مناظره کریمی و دایی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
فارق یا فارغ؟!
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
https://www.vajehyab.com/moein/فارق به اين لينك مراجعه كنيد
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
دعواها رو رسانه بزرگش می کنن، وگرنه همون ثانیه های اول تموم میشه میره. حتی شما اگه بری تو خیابون دو نفر رو از هم جدا کنی، اشتیاق بیشتری برای دعوا پیدا می کنن
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
تا حدى قبول دارم؛ اما خود دوستان هم مقصرند.