قبل از دانستن این نکات انتقاد نکنید!
چطور به دیگران انتقاد کنیم تا تاثیر مثبت داشته باشد؟

قبل از دانستن این نکات انتقاد نکنید!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

یک شب پادشاه خواب می‌بیند تمام دندان‌هایش ریخته است. صبح با پریشانی بیدار می‌شود و در طلب کسی برمی‌آید که خوابش را تعبیر کند. مُعبّر اول خواب را این‌گونه تعبیر می‌کند: «قربان تمام آشنایان و فامیل‌های‌تان می‌میرند و شما تک و تنها می‌مانید». پادشاه برافروخته می‌شود و دستور می‌دهد گردن مرد معبر را بزنند. تعبیر کننده‌‎ دیگری را فرا می‌خوانند تا او خواب پادشاه را تعبیر کند. معبر دوم خواب را این‌گونه تعبیر می‌کند: «قربان! عمر شما از عمر بقیه طولانی‌تر است». پادشاه خوشحال می‌شود و دستور می‌دهد پاداش بزرگی به فرد دهند. در واقع تعبیر هر دو معبر یکی بوده است اما چیزی که در این بین فرق می‌کند لحن و انتخاب کلمات مناسب برای بیان آن است. جویده شدن کلمات در دهان و سپس بیان آن، چیزی‌ست که منجر می‌شود یک نفر پاداش بگیرد و یک نفر مجازات شود. خود ما هم در زندگی شخصی و اجتماعی‌مان زیاد با این مسئله سر و کار داشته‌ایم که گاهی با تمام نیت خیر و خوبی که برای کسی داشته‌ایم، نوع حرف زدن‌مان باعث شده دل طرف مقابل بشکند و یا حتی یک توضیح و تذکر ساده به دعوا و بحث و جدل ختم شود.

زیاد دیده‌ایم که رفتار، عمل و یا حرف زدن کسی مطابق با عرف ساختاری آن محیط نباشد و یا برای شخص ما آزار دهنده باشد. در این مواقع چه‌ کار کرده‌ایم؟ رک و صریح، با بیانی سرد و خشک به طرف مقابل‌مان تذکر داده‌ایم و درخواست اصلاح کرده‌ایم، یا گرم و دوستانه رفتار صحیح را برایش توضیح داده‌ایم تا خودش متوجه شود و با دلخوشی رفتارش را اصلاح کند؟ آیا شبیه معبر اول، کلمات را ناشیانه انتخاب کرده‌ایم و یا مثل معبر دوم جویده شده حرف‌مان را زده‎‌ایم؟! 

 

کلمات خوب را درست ادا کنیم

اصطلاحی هست تحت عنوان «با پنبه سر بریدن». یعنی شما حرف خود را می‌توانید به کرسی بنشانید، می‌توانید عیوب دوست، همکار، خواهر یا برادرت، هم‌کلاسی یا استادت، فرزند و حتی پدر و مادرتان را تذکر بدهید، می‌توانید حتی به شرایط محیطی و اخلاقی اعتراض کنید، اما با بیانی که نه به کسی بر بخورد، نه کسی دلخور شود، نه جنگ و دعوا به‌پا شود! لحن و انتخاب جملات برای بیان یک انتقاد بسیار مهم است. شما ممکن است یک حرف تلخ را با بیانی گرم بزنید و نه تنها طرف مقابل رنجیده خاطر نشود، بلکه آن را با جان و دل بپذیرد و برعکس، ممکن است یک حرف شیرین را با بیانی سرد و گزنده بزنیم و نه تنها باعث شادی فرد نشویم بلکه تا سال‌های سال دلش از آن حرف گرفته باشد. پس اولین نکته برای گوشزد کردن عیوب، نارضایتی و در کل انتقاد کردن، «ادای مناسب کلمات» است.

 

مکان و زمان را بسنجید

در تمام اصول تربیتی که به والدین گفته و آموزش داده می‌شود، نکته مهمی که متخصصان گوشزد می‌کنند این است که، زمانی‌که فرزندتان مرتکب اشتباهی می‌شود، در حضور دیگران او را تنبیه نکنید. بگذارید وقتی دورتان خلوت شد و غریبه‌ای نبود کار اشتباه او را با بیانی خوش، گوشزد کنید. این اصل اخلاقی تنها مختص به تربیت والد و فرزندی نیست. اگر روزی روزگاری سخن نسنجیده‌ای از کسی شنیدید و یا عمل نامقبولی از او دیدید و خواستید کار اشتباه او را تذکر دهید، به خاطر داشته باشید غرور فرد جریحه‌دار نشود و آبروی فرد نریزد چرا که آبروی انسان‌ها ارزش زیادی دارد. این‌طور نباشد که در ملاعام و در حضور کسانی‌ که ممکن است فرد با آن‌ها تعارف داشته باشد، کار زشتش را به رویش آورید. عیب و عمل ناشایست افراد را در جایی خلوت، مکانی و زمانی که خودتان و طرف مقابل‌تان حضور دارید، به او بگویید. 

حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «نصیحت کردن در میان مردم، نوعی سرکوبی است.»

 

عیب‌جویی با انتقاد فرق دارد

«دوست خوب آیینه دوست خود است.» این جمله‌ای است که از بچگی آن‌ را شنیده‌ایم. اگر به این جمله ایمان داشته‌ باشیم باید در نظر بگیریم زمانی‌که پدر و مادرمان، دوست و رفیق‌مان، خواهر یا برادرمان، و هرکسی که با او رابطه‌ای دوستانه داریم، از ما می‌خواهند در رفتارمان تجدید نظر کنیم، در واقع هدف‌شان اصلاح ماست و این معنی بدی نمی‌دهد. فکر نکنید که قصد آن‌ها عیب‌جویی و سرکوب کردن ما بوده. در واقع آن‌ها با این تذکر ما را در جهت مثبت رشد می‌دهند. انتقادپذیر باشیم و اگر حتی غریبه‌ای یکی از رفتارهای نادرست‌مان را گوشزد کرد دلخور نشویم. فرق عیب‌جویی با انتقاد کردن این است که در عیب‌جویی هدف فرد تحقیر کردن است و در انتقاد هدف خیرخواهی‌ست. علاوه بر این‌ها بهتر است پیش از بیان انتقاد‌ اجازه بگیریم، بدون پیش‌داوری و موضع تند و تیز وارد گفت‌وگو شویم و به تخریب طرف مقابل فکر نکنیم. 

اگر سخن با نهایت ادب و احترام گفته شود چرا روی آن فکر نکنیم و درصدد رفع آن برنیاییم؟

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده‌اند: بهترین و محبوب‌‌ترین برادران من کسی است که عیوب مرا به من اهداء کند و نقائصم را تذکر دهد.

برچسب ها
چطور انتقاد کنیم؟
انتقاد سازنده
انتقاد درست
نقد دیگران
مکان و زمان انتقاد
نکات انتقاد کردن
با پنبه سر بریدن
تذکر عیوب دیگران در خلوت
فرق عیب جویی و انتقاد
عیب جویی
خیرخواهی یا تحقیر
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٤
٢
٥
کلمه انتقاد صورت فانتزی و بزک شده ی کلمه تخریب است و فقط به درد استفاده در همین مقالات می خورد و عملا کاربرد دیگری ندارد. به شخصه معتقدم با تخریب و تمسخر هنرمندانه و تقدس زدایی از یک امر، موضوع، شخص، گروه، و یا تفکر، بهتر از زمانی که صرفا انتقاد می شود، می توان نتیجه گرفت. مثال 1: دیر زمانی کلمه ی دکتر و مهندس اعتباری داشت و امروز روز به دلیل افزایش هرزگونه ی دکتر و مهندس های جامعه و تخریب و تمسخر جامعه مهندسین و دکتر، به یک توهین تبدیل شده به طوریکه با خطاب قرار دادن شخصی با عنوان دکتر و یا مهندس با لحنی متفاوت، اولین معنی که برداشت می شود این است که قصد توهین و تمسخر فرد را دارد و هرکسیجرات نمی کند دیگر خودش را مهندس و دکتر بنامد. ----------------------------------مثال 2: کلمه ی شهرستانی و دهاتی هم به مرور زمان بار فرهنگی ومعنایی خود را از دست داد و امروز روز به یک توهین بیشتر شبیه است و اکثر شهرستانی ها (غیر تهرانی) خیلی موافق نیستند که شهرستانی خطاب شوند. مثال 3: رفتارهای غیر مرسوم وگاف های اجتماعی بعضی از افراد شناخته شده ی جامعه را اگر با رویه انتقاد سازنده پیش برویم سالیان سال طول می کشد تا اصلاح شوند و باید در گوش آنها یک دم یاسین بخوانیم. ولی با یک تخریب و تمسخر هنرمندانه و زیرکانه در کوتاهترین زمان ممکن عذرخواهی و یا اصلاح رفتار مدنظر به دست می آید. ------------------------------------------مثال 4: ساختن جک و لطیفه برای شکستن قبح امری و اصلاح و یا حذف آن در کوتاه مدت و بلند مدت کافی است چنانچه همین تمسخر و تخریب زیبا را در فرهنگ ایران باستانی خود دیدیم که با عبارت هایی شبیه (ما هم سپندارمذگان داریم و غیره) تقدس و زیبایی جشن های باستانی ایرانی شکسته شد و امروز روز چنانچه کسی ادعای وطن پرستی و ایران باستان پرستی داشته باشد با همین عبارات تمسخر آمیز روبرو می شود اما در صورتی اگر می خواستیم صرفا انتقاد سازنده و فانتزی مابانه داشته باشیم، حالا حالا باید آب در هاون می کوبیدیم. با انتقاد کاری پیش نمی رود، با تخریب و تمسخر هنرمندانه (کاریکاتور، نوشته های طنز، فیلم های کمدی) می توان به راحتی افراد خاص، یک گروه، تفکر، یک رفتار ضداخلاقی، یک رفتار ضد فرهنگی و یا حتی یک مذهب را حذف کرد.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٤
٣
١
متاسفانه شما به جای کامنت مقاله مینویسید.من فقط خط اول کامنت تون رو خوندم و جوابم اینه: یک:خود همین کامنت شما انتقاده دو:کلمه ی انتقاد رو سرچ کنید.میبینید این کلمه توی احادیث و قران هم اومده و به منزله ی یک عمل ناپسند یاد نشده. سه:زیاد بدبین هستید به تمام قضایا.من فکر میکنم در مورد لواشک هم یه متن بنویسم شما میاین در مورد سی صفحه کامنت میذارید و سفسطه میکنید. چهار: مخالفت کردن روشنفکری به حساب نمیاد. موفق باشید
محمدرضا
محمدرضا
٩٦/٠١/٢٥
١
٠
دوستِ من دوتا آرزو دارم...یکی این که شما رو از نزدیک ببینم و باهاتون بیشتر آشنا بشم و از تفکرات و حرفاتون بهره ببرم...آرزوی دومم اینه که وقتی شما رو می بینم یه تک تیر انداز ماهر باشم...
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٣
من اگر عکس شما رو نمیدیدم و دست نوشته ی شما رو می خوندم متوجه می شدم از زبان یک دختر خانم نوشته شده نه یک کارشناس ارشد روانشناسی. انتزاعی و ملالغطی نوشتن نتیجش همین دست نوشته های فضایی میشه که هیچ کاربردی عاید خوانندش نمیکنه صرفا در حد لفاظی و حرافی قصه های خوب برای بچه های خوب باقی میمونه. بی صبرانه منتظر دست نوشته های لواشکی شما هستم تا با کامنتام قدرت کلمه رو با هم متوجه بشیم و از فشار و جریان قوی کلمات در حد آب پاشی جلو در خونمون استفاده نکنیم.
sh_taghavi
sh_taghavi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
با ابتدای صحبتتون مخالفم . انتقاد کردن و انتقاد پذیر بودن دو عمل خوب و مهمی ست که رشد و تعالی درش هست
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
١
١
محمدرضا: تفنگ پیشکش، شما تفنگ آب پاش هم درست دستت بگیری خودم کت بسته میام سراغت. فقط مواظب باش خودت خیس نکنی. :)
لیلی
لیلی
٩٦/٠١/٢٥
٢
٢
موافقم، بعضی اوقات نقد مودبانه چاره ساز نیست و باید حتما به طرف بربخوره که به خودش بياد و رفتارش را اصلاح کنه( تا حالا شده. به انتقادی که به دولت مردان میشه دقت کنید؟ مثلا وقتی براثر اشتباه شهرداری تهران و.. ساختمان های بدون مجوز پایان کار دچار آتش سوزی و خرابی میشن تیتر روزنامه ها(این هم نتایج زحمات شهرداری!) یا هم که میگه ما از آقای شهردار خواهش میکنیم! که به بساز بفروش های غیرقانونی اجازه کار ندن انگار مملکت ارث پدری آقازاده هاست و ما نوکر پر خواهش و تمنا در حالیکه اگر اینجا مثل اروپا مردم سالاری بود نه مردسالاری:| وضع رفاه و معیشتی مردم بهتر میشد و برای کاری که باید درست انجام بشه خواهش نمیکردیم آقا محسن هم حرفشون همینه الان شما در نظر بگیرید با اینکه ترامپ رعیس جمهور شده هرروز تو خود آمریکا نقد میشه اون هم نقدهایی که شاید سازنده نباشه چون طرف خیلی خودشيفته است ولی باز مردم ناامید نمیشن و اعتراض میکنن حتی به بدترین شکل ممکن که تحقیر و توهین او توسط کارشناسان سیاسی و کمدینهای اروپایی است ولی ترامپ قهر نمیکنه و مردم را مجازات نمیکنه
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
١
١
شهاب الدین: من یک پله بالاتر از شما میگم که نه تنها باید تحمل شدید ترین انتقادها رو هم داشته باشیم، بلکه باید تحمل و ظرفیت تمسخر و ریشخند و حتی توهین اطرافیان رو هم داشته باشیم. هیچ ضربه ای به اندازه ی ضربه ی پتک منتقدین، شمشیر کلامت و آبدیده تر و برنده تر نمیکنه.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٣
١
مرسی لیلی خانم
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٥
٠
٢
آقای قربانی ادبیاتت، ادبت و احترامت تو حلق ترامپ،
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
مرتضی تقی زاده: تنها جوری که میشه با شما تا کرد همون کاریه که با احمدی نژاد دارن انجام میدن: 1.اعلام برائت از ایشون و شما 2. نجات تپه های ایران و نجات مقالات جیم
سارا بانو
سارا بانو
٩٦/٠١/٢٥
١
٢
شما روشن فکر, شما خوب...
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٢
٠
سارا بانو: کامنت من چه ربطی به روشن فکری داشت؟! من میگم به جای انتقاد و انتقاد سازنده و این عبارات فانتزی و روشن فکرانه، با یک زبان تخریبی هنرمندانه حرفت و بزن که هم طرفت بفهمه با کی طرفه و هم کسل کننده و خسته کننده حرافی نکرده باشی. (نمی دونم چرا وقتی کلمه کم میاریم کلمه ی روشن فکر رو بیان می کنیم!)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠١/٢٦
٠
١
من معمولا از شخصیت کسی انتقاد نمی کنم و اگر هم بخوام ایرادش رو بگم خیلی محترمانه و طوری که ناراحت نشه بیان می‌کنم اما در خصوص نقد مطلب دوستارم راحت حرفم رو بزنم بی پروا باشم ، موفق باشید و خب هم دیگر رو تهدید به مرگ نکنید کار درستی نیست.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢٦
١
٠
اول از همه یک نقد کنم از شما خانوم میرزاامیری ٬ شما وقتی یک مطلب میزارین و کامنت براتون گذاشته میشه موظف هستین اون کامنت و با دقت تا انتها بخونین ٬ هر چند مطابق میل شما نباشه یا حجم اش بالا باشه(حتی بنده هم که این مطلب و ننوشتم کامنت ها رو تا انتها خوندم) ٬ و استفاده از جمله ی «متاسفانه شما به جای کامنت مقاله مینویسید» یه جمله ی که باید از نوشتن اش خجالت بکشین ! و اینکه فردی که براتون کامنت میزاره و یه بحثی رو وطرح میکنه برای شما و مطلب ارزش قائل شده. با نظرتون آقای قربانی مخالفم خیلی اوقات به شخصه اگه دوستان وزن شعراشون به هم بریزه گوشزد میکنم ٬ اتفاقی که برای خودم افتاده و بهم گوشزد شده و موجب دقت بیشترم شده :) البته گاهاً انتقاد صرفاً یک تخریب هست ٬ کاری که منتقد های سینما انجام میدن . و اینکه هنرمند باید پوست کلفت باشه و ازش که نقد میشه ٬ تصمیم بگیره کار بعدی انقدر خوب باشه که دهانِ همه ی یاوه گوهاش وببنده ٬ با نظر خانوم لیلی هم موافقم. صرفاً این کامنت و به جز قسمت اول ٬ برای دوستان گذاشتم نه برای خانوم میرزاامیری چون بعد از اون جملات شون به شخصه ارزشی برای بحث کردن باهاشون قائل نیستم .
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
البته گاهی به جای نقد باید کوبید .
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
مشکل اغلب آدم ها اینه که می خوان عیب جویی کنن و قصدشون یک انتقاد دوستانه و سازنده نیست، قصدشون تخریبه! اگرنه هیچ انسان شریفی مقابل جمع اینکارو نمیکنه. اما خدا خیر بده اونایی رو که با زبان نرم و در لفافه و غیر مستقیم انسان رو متوجه خطاش میکنن 😊🌷 تشکر
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
اره الهام.متاسفانه زیاد داریم همچین آدم هایی.امیدوارم قبل از اینکه کسی رو نقد کنیم اول یه نگاه به خودمون بندازیم:) ممنون از همراهیت:)
مرضیه :)
مرضیه :)
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
درود بر شما!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
قربان شما:)
sh_taghavi
sh_taghavi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
واقعا درسته باید راه و روش انتقاد یا امر ب معروف و نهی از منکر رو بلد باشیم که در غیر این صورت اوضاع وخیم تر خواهد شد.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
شهاب الدین: من یک پله بالاتر از شما میگم که نه تنها باید تحمل شدید ترین انتقادها رو هم داشته باشیم، بلکه باید تحمل و ظرفیت تمسخر و ریشخند و حتی توهین اطرافیان رو هم داشته باشیم. هیچ ضربه ای به اندازه ی ضربه ی پتک منتقدین، شمشیر کلامت و آبدیده تر و برنده تر نمیکنه.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
بله در این باره حق با شماست.واقعا باید طرفیت شنیدن نقدها رو داشته باشیم.چون به نظرم این نقدها هستند که گاهی باعث رشد آدم میشند.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
مرتضی تقی زاده: تنها کاری که میشه با شما کرد همون کاریه که با احمدی نژاد دارن انجام میدن: 1.اعلام برائت دوست و دشمن از ایشون 2. نجات تپه های ایران و نجات مقالات جیم
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
آفـرین چه مطلب به جایی بود... تشکــرات عطیه جانم =)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون از شما که خوندید:)
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
یک روشی که خودم خیلی امتحانش کردم برای انتقاد نامه نوشتنه.یک نکته موثر دیگه هم استفاده از کلمه من هست.مثلا : من فکر می کنم این رفتارت خیلی جالب نیست
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
خیلی نامه نوشتن رو قبول دارم. منظورتون اینه از کلمه ی "من"استفاده کنیم یا استفاده نکنیم؟
رهگذر
رهگذر
٩٦/٠١/٣٠
٠
٠
ظاهرا نویسنده اصلا انتقادپذیری ندارن خودشون! خب خانوم میرزاامیری، شما حداقل انتقاد پذیری ای که باید داشته باشین اینه که وقتی یه نفر وقت گذاشته و نظرشو راجع به نوشته تون نوشته، بخونین! حتی اگه طولانی باشه. یعنی الان اگه من 20 خط بنویسم، نمی خونین؟! حتی اگه در راستای نوشته ی شما باشه و به به و چه چه کرده باشم و چندین مثال زده باشم که نوشته های شما رو تایید می کنه؟ بیاین قبول کنین که در اون صورت این طوری نبود که خط اولشو بخونین بگین اووووه طرف مقاله نوشته و برین سروقت کامنت بعدی! من پیشنهاد می کنم قبل از اینکه به دیگران بگیم انتقادپذیر باشن، انتقادپذیر بودن رو از خودمون شروع کنیم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/٣٠
٠
٠
سلام بله حق با شماست:)