چرا خانواده‌مان را از دیگران پنهان می‌کنیم؟
نگاهی به معضل خجالت از ضعف‌های خانواده و پنهان کردن آن‌ها

چرا خانواده‌مان را از دیگران پنهان می‌کنیم؟

نویسنده : مائده کاشیان

احتمالا هر کدام از ما در محل کار، مدرسه، دانشگاه و غیره فردی را می‌شناسیم که احساس می‌‏کنیم سعی دارد بخشی از زندگی‏‌اش را پنهان و خودش را پشت شرایطی که ندارد و شخصیتی که نیست مخفی کند. یا شاید آن‌قدر با ما دوست باشد و احساس نزدیکی کند که از نقطه ضعفی در زندگی‏ و خانواده‏اش برای ما حرف بزند. از این‌که نداند باید با آن چه کند بگوید و به خاطر ناراحتی ناشی از آن نقطه ضعف اعتماد به نفسش را از دست داده باشد. می‏خواهیم از این آدم‏‌ها حرف بزنیم! از این‌که باید چه بکنند تا بتوانند شرایط‏‌‌شان را هرچه که هست -داشتن پدر معتاد، خواهر یا برادر معلول و مریض، پدر یا مادر مسن، وضعیت مالی نامناسب و...- بپذیرند و با آن کنار بیایند. 

چرا خانواده‌مان را از دیگران پنهان می‌کنیم؟

 

دور و دورتر! 

50 سال با پدرش اختلاف سنی داشت. یادش نمی‌‏آمد کنار پدرش نشسته‌ باشد و با هم سر درس و مدرسه، آب و هوا یا اخبار گفت‌وگو کرده‌ باشند. همیشه تنها حرفی که با پدرش زده‌ بود درخواست پول نا چیز هفتگی‌‏اش بود. تازه اگر برای آن هم مادر را واسطه نکرده‌ باشد. شاید از همان روزی که برای اولین‌بار با پدرش به مدرسه رفته ‌بود و یکی از دوستانش پرسیده ‌بود پدر بزرگت است، او را کنار گذاشته ‌بود و یادش رفته ‌بود پدر دارد.

اصالت پدرش مربوط به روستایی بود که اصلا آن را دوست نداشت. لهجه،روحیات خاص و سیگار کشیدنش او را اذیت می‏کرد. موقعی که دانشگاه قبول شده‌بود دورترین شهرها را انتخاب کرد تا دیگر مجبور نباشد در آن خانه بماند. تنها چیزی که هنوز پدرش را در موضع قدرت نگه ‌داشته ‌بود و ارتباط تلفنی آن‏ها را حفظ کرده‌بود، دادن خرج زندگی و خرید و شهریه دانشگاهش بود که همیشه بیش از مقداری که او احتیاج داشت بود، اما باز هم دلیلی نمی‏شد برای این‌که بتواند با پدرش به مهمانی،تفریح یا حتی خوابگاه برود. هنوز هم این پدر آبروی او را می‏برد.

 

باید به اتفاقات زندگی معنا بدهیم

برای جواب به این سوال که در چنین موقعیتی بالاخره باید چه کاری انجام داد تا یک جوان یا نوجوان بتواند شرایطش را قبول کند و آن وضعیت باعث سرافکندگی‌‏‏اش  نشود و اعتماد به نفسش را از او نگیرد، گپ‌و گفتی داشتیم با دکتر مینا مقدم دادگستر آسیب‏‌شناس و روانشناس، که در ادامه می‌‏خوانید.

+ افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند چطور می‏توانند با شرایط‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏‏‏شان کنار بیایند؟

- آدم‏ها سیستم ارزشی درونی و بیرونی دارند. سیستم ارزشی بیرونی یعنی چیزی که جامعه برای ما به عنوان فرد ایده‏‌آل تعریف کرده که اگر این آیتم‏‌ها را نداشته‌باشی نقاط ضعفت به حساب می‏‌آید. حالا اگر سیستم ارزشی درونی که از کودکی در من شکل گرفته ضعیف باشد، دچار چالش می‏شوم. درست است که پدر معتاد، خواهر یا برادر معلول دارم اما توانایی‏‌های دیگری دارم. یکی از دلایل فرار از خانواده و شرایط، این است که افراد توانایی‏‌های خود را کشف نمی‏‌کنند و فقط محدودیت‌‏ها را می‏‌بینند. باید این‏‌ها را متوجه نقاط قوت و داشته‏‌ها کنیم و بعد آن‏ها را پرورش بدهیم، آن‌وقت اعتماد به نفس بالا می‏رود و باعث می‏شود بتوانند خودشان را با شرایط محیطی سازگار کنند. نکات مثبت آن پدر، مادر، خواهر یا برادری که برای فرد نقطه ضعف است را پررنگ کنیم.

+ جلب توجه یک فرد به نقاط قوت‏اش وظیفه والدین است؟

- بله. این افراد نیاز به سیستم حمایتی دارند. اگر پدر مشکلی دارد، مادر، خواهر یا برادر باید به عنوان سیستم حمایتی عمل بکنند. وقتی مشکلی هست و حمایت ضعیف است، پدیده فرار را در خانواده‏‌ها می‏بینیم. مشاور، روانشناس، مادر یا فردی که فرزند او را قبول دارد باید یک قابگیری مجدد از وضعیت بکنند و ما باید به اتفاقات زندگی‏‌مان معنی بدهیم. بعد از معنا دادن به یک اتفاق، توجه و محبت لازم است تا فرزند به خانواده برگردد و بعد عزت نفس را شکل بدهیم، توانایی‌‏هایش را برجسته کنیم تا محدودیت‏‌هایش را بپذیرد.

+ فردی که وضعیت خانواده یا یکی از افراد خانواده به هر دلیلی برایش نقطه ضعف محسوب می‏شود در برخورد با دوستانش باید چه بکند؟ 

- بعضی چیزها مثل اعتیاد ضد ارزش است اما پدر مسن یا برادر معلول ضدارزش نیست. اول باید به بچه بقبولانیم که این برای تو نقطه ضعف نیست. باید به او بقبولانیم که پدر تو در کنار این ضعف‌‏ها دارد این خدمت‏‌ها را برایت انجام می‌‏دهد، کارهایی که شاید پدر دوستت انجام ندهد. حتی شاید این پدر کار خاصی انجام ندهد اما نیاز اساسی یعنی توجه و محبت را برآورده‌کند. این‏ یک کاور قوی برای پوشاندن نقاط ضعف است. در ضمن بچه‌ها را همیشه به یک استعداد خاص مجهز کنید تا سیستم ارزش درونی‏اش قوی شود. کسانی که عزت نفس ضعیف دارند منتظر تایید بیرونی هستند.

+ کسی که حالا بیست و چند سالش شده، توانایی خاصی ندارد، حمایت نشده و هنوز نتوانسته با مشکلش کنار بیاید چه؟ 

- هیچ‌وقت برای این‌که حال‌مان را به حال خوب تغییر بدهیم دیر نیست. این‏‌ها جزو افراد آسیب‌دیده هستند و احتیاج به سیستم حمایتی و مداخله روانشناختی دارند. وقتی می‌‏بینیم حمایت خانواده ضعیف بوده‌ است، از کمپین‌های مردمی که دارند رایگان کار می‌‏کنند و حمایت اجتماعی استفاده می‏‌کنیم. گروه درمانی و هم‌نوایی افراد تاثیرخوبی دارد و باعث می‏‌شود فرد احساس تنهایی نکند. او می‌‏بیند بقیه افراد مشابه‌‏اش چه کرده‏‌اند و با وجود مشکلات و ضعف‌‏ها چطور خودشان را سرپا نگه داشته‌‏اند و بعد رهبر گروه که روانشناس است، غیرمستقیم برای پیدا کردن توانایی‏‌ها و بالا رفتن عزت نفس راهکار می‏‌دهد.

برچسب ها
غلبه بر شرایط سخت زندگی
چرا خانواده‌مان را از دیگران پنهان می‌کنیم؟
چرا از داشتن خانواده‌مان احساس بدی داریم؟
راهکارهایی برای پذیرفتن شرایط خانواده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٥/٠٨/٠٩
٠
٠
پستتون منو یاد این حکایت از سعدی انداخت... روزی بدون کفش در حال سفر بودم . پس از اینکه بسیار راه رفتم ، پایم زخم شده بود و خون جاری شده بود و درد زیادی داشتم . پس به خدا از نداشتن کفش شکایت کردم . نزدیک شهر که شدم به مردی برخورد کردم که پا نداشت . پس بسیار خدا را شکر گفتم و بر بی کفشی صبر کردم...... این افراد اگه مثلا با اشخاصی روبرو بشن که پدر و مادرشون رو از دست داده اند یا ندیده اند در نگرششون خیلی تغییر ایجاد میشه...
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/٠٩
٠
٠
من فکر میکنم اینطور افراد داشتن همچین پدر و مادری رو مساوی با نداشتنشون میبینن.وقتی یک نفر با مادر یا پدرش مشکل بزرگی داره که نه روش حساب میکنه،نه تو کارا ازش مشورت و نظر میخواد،نه باهاش حرفی میزنه احساس میکنه اون فرد اصلا وجود نداره.
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/٠٨/٠٩
٠
٠
ممنون خانم کاشیان /پاراگراف دور و دور تر بسیار برام آشنا بود .. مصاحبه رو خودتون انجام دادین ؟ تچکر
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/٠٩
٠
٠
ممنون که خوندین.بله خودم مصاحبه کردم.چطور؟
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/٠٩
٢
٠
خبر نداشتم تو ایران این همه چشم آبی و مو زرد هستیم انگار فقط اونها آدم هستن واقعا این جیم داره به کجا میره یک کم به خودشون زحمت نمیدن چهار تا عکس وطنی استفاده کنن شدید شبیه این سایت های زرد مایل به قهوه ای با این عکس ها تازه کاری به این ندارم که اصلا با فرهنگ ما هم سازگار نیست همشون سر لخت و ...
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
حتما عکسهای ایرانی کیفیت لازم رو نداشتن،تازه اااااگر عکسی باشه اصلا!و یه نکته دیگه هم اگر اینطوری باشه شما کلا نباید هیچکدوم از فیلمای خارجی که تلویزیون پخش میکنه رو ببینید و تو خیلی از سایت ها هم نرید.
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
توی حرف های شما چند نکته بود میفرمایید تصاویر ایرانی کیفیت لازم رو نداره درحالی که جیم مال روزنامه خراسان هستش و اگر روزنامه ای به این بزرگی با قدمت نزدیک یک قرن که همیشه کارش با متن و تصویر بوده یک آرشیو از تصاویر مناسب ایرانی و دسته بندی شده و تگ دار نداشته باشه که پرسنلش بتونن استفاده کنن همون بهتر تخته کنن درشو برن خونشون. اینکه چون صدا و سیما پر از فیلم های خارجی شده(کره ای بیشتر کردن با فرهنگ ما بخونه رفتار ها و ...) و داخلی کمه و نداره ما هم بیایم برای رسانه های نوشتاریمون همون خط مشی رو بریم.نمی دونم چقدر درسته
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
من نمیگم چون بقیه این کارو میکنن دلیل بر اینه که ماهم اینطوری عمل کنیم.میگم چون توی بیشتر شبکه ها و سایت ها این تصاویر و عکسا هست پس نباید به هیچکدوم از اونا سر بزنید و ببینیدشون.
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
وقتی زیاد بشه نمی تونی نری. ولی می تونی بگی از تصاویر مناسب استفاده کنید. حالا یک به صد هم گوش شنوا پیدا نشه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
یکم از کلمات بهتری استفاده کنید و منطقی تر انتقاد کنید،گوش شنوا هم پیدا میشه!
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
ممنون بابت توصیه تون اونم به چشم
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
راه حل تون از آخرش معلوم نشد. آدم که نمی تونه باباشو مثلا عوض کنه. وقتی جایی می بریش که باعث خجالته چه کارش کنیم خب؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٨/١٠
٠
٠
بستگی داره مشکل اون پدر چی باشه؟موضوع بحث اینجا رفتارها و مواردی بود که ضدارزش نیستن.راه حلی که گفتیم واسه این شرایط بود.