از کاندیدای کفن پوش تا دوقلوهای غیر افسانه‌ای!
نگاهی به کاندیداهای ناشناخته، خاص و خبرساز انتخابات ریاست جمهوری

از کاندیدای کفن پوش تا دوقلوهای غیر افسانه‌ای!

نویسنده : اکرم انتصاری

حاشیه‌ها جذاب هستند و این جذابیت زمانی به اوج می‌رسد که به جریان انتخابات و کاندیداهای ریاست جمهوری گره بخورد. ثبت نام کاندیداهای ناشناخته در روز اول ثبت نام کاندیدای ریاست جمهوری در وزارت کشور آن قدر پرتعداد، عجیب و سوال برانگیز بود که می‌شود درباره هرکدام یک تحلیل نوشت و آن را بررسی کرد. از آن‌جا که ما به کم گوی و گزیده گوی اعتقاد داریم به یک مطلب جمع و جور اما جامع بسنده کردیم، باشد که مقبول افتد.

 

کفن پوش، دوقلوها، آتقی و دیگران !

نصیری، چهره کفن‌پوش بالا که خود را نوکر ملت ایران می‌خواند، اولین داوطلب دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در 22 فرودین بود. او در حالی برای ثبت‌نام به وزارت کشور رفت که به این‌که چی بپوشد فکر کرده بود و حسابی آماده پاسخ‌گویی بود.

زکریا لطفی با مدرک ششم ابتدایی چهره بعدی است که موفق شد خودش را در وزارت کشور حسابی مطرح کند.

اوکراوات زده و عینک آفتابی به چشم با سخنرانی‌هایی فارسی- انگلیسی و مجهول آمد. البته او آن‌قدر سریع حرف می‌زد که به احتمال زیاد کسی متوجه حرف‌هایش نشد. به هر حال او گفته: «من ابر قدرت دنیام، ترامپ تحت فرمان منه و اگر رئیس جمهور شم به هر بیکار 15میلیون تومان پول می‌دم». در گوشی بگوییم که او می‌خواهد رضا پهلوی را معاون اول خود کند و بعضی از مجری‌های صدای آمریکا را به ایران برگرداند.

در روز اول ثبت نام جوان‌ها هم بیکار ننشستند. از جوان هجده، نوزده ساله تا حسن و حسین صیدخانی برادران دوقلو30 ساله با مدرک کارشناسی ارشد ایران‌شناسی که شعارشان اشتغال، مسکن و ازدواج است تا حمید پرستش 26 ساله، مهندس سازه که با شعار همدردی با جوانان به ویژه دهه شصتی‌ها به میدان آمده و ادعا کرده است همه رای اولی‌ها به او رای می‌دهند. شاید او با پیاده کردن اصول نو، پایه‌های جدیدی برای مملکت بسازد از کجا معلوم؟! 

از آن طرف پا به سن گذشته‌ها هم عرصه را خالی نکردند، مثل جواد گلپایگانی بازیگر نقش آتقی در سریال آینه عبرت که با برنامه از بین بردن مواد مخدر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد، حالا هی پیامک بزنید و از شبکه آی فیلم بازپخش آیینه عبرت را بخواهید.

همه عجیب و غریب بودن روز اول ثبت‌نام یک طرف و رسول اللهیاری یک طرف. او مدعی است به او الهام شده تا برای بار چندم برای کاندیدای ریاست جمهوری ثبت‌نام کند و اگر مسئولین از او حمایت نکنند به عذاب الهی دچار می‌شوند. 

 

اصناف مختلف برای ریاست جمهوری می‌پذیریم!

حالا که صحبت از بازیگر شد به کاندیداهای صنفی هم نگاهی بیندازیم. در روز اول ثبت‌نام لیدر تیم تراکتورسازی تبریز برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد، البته اگر دقت کنید متوجه می‌شوید لیدری به ریاست جمهوری زیاد هم بی‌ربط نیست.

ابوالقاسم خاکی نگهبان یک کارخانه کاشی در میبد یزد هم یکی دیگر از چهره‌هایی بود که در روز اول ثبت‌نام بیشتر با تیپ خاصش او را شناختند نه با حرفه و کارش. یکی از برنامه‌های او مسابقه شنا با ترامپ است و شعارش هم مسکن دلباز. البته این برای چندمین بار است که او برای ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کند و خسته نمی‌شود.

 

جای خانم‌ها خالی نیست!

در حالی که تا به حال رئیس جمهور زن نداشتیم اما خانم‌ها هم در روز اول ثبت‌نام کاندیدای ریاست جمهوری به وزارت کشور آمدند و ثبت نام کردند. شعله میرفتاح تبریزی با دکترای علوم سیاسی از ایتالیا اولین زنی بود که برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

 اعظم جبلی 35 ساله یکی دیگر از زن‌هایی بود که با شعار «یک بار هم زن‌ها» در وزارت کشور ثبت‌نام کرد. در این میان خانمی با ادعای عجیب به میدان آمد، ادعای نوشتن مذاکرات هسته‌ای و حذف نام او از متن مذاکرات! البته اتفاق عجیب‌تر ثبت‌نام خانمی در روز دوم است که کاغذهایی که روی آن برنامه‌هایش را نوشته بود را در دست داشت و با هدف انتقام از دولت داوطلب ریاست جمهوری شد.

 

حاشیه‌ها در روز دوم ادامه دارد

در حالی که هم‌چنان در روز دوم انتخابات بازار ثبت‌نام تمام اقشار جامعه در وزارت کشور داغ است امرالله جواهری یکی از چهره‌های شاخص روز دوم شد. امرالله گفت مستاجر است و برای این‌که به وزارت کشور بیاید و ثبت‌نام کند 10 هزارتومان قرض گرفته است. در هر حال او برنامه‌اش را به طور اساسی روی دماغ دشمن ریخته است و گفته: «هرکه به ایران توهین و پا را از گلیمش دراز کند دماغش را خرد می‌کنم».

حمیدرضا احمد آبادی هم یکی دیگر از چهره‌های روز دوم ثبت‌نام شد. او که در فضای مجازی بسیار شهرت دارد و رسانه‌ها او را معروف‌ترین بسیجی این فضا می‌دانند به آقای دوربینی شماره هم دو معروف است و عکس‌های زیادی از او در راهپیمایی‌های مختلف در اینترنت وجود دارد. در شهرت او همین بس که خبرنگار نیویورک تایمز در ایران از زندگی او گزارشی برای یکی از شبکه‌های تلویزیونی هلند تهیه کرده است.

و در آخر گویا امسال همه به این فکر کرده‌اند که برای ثبت‌نام چی بپوشند. پوشش یک شکل و عربی این سه مرد که همزمان برای ثبت‌نام وارد وزارت کشور شدند هم به اندازه کافی عکس آن‌ها را در روز دوم در کانال‌های تلگرامی و خبرگزاری‌ها دست‌به‌دست کرد.

 

ثبت‌نام بی‌جا؛ آخر چرا؟

126 نفر در روز اول ثبت نام، داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری در وزارت کشور شدند. همین عدد نشان می‌دهد شرایط ثبت نام آن‌قدرها سخت نیست و وزارت کشور فیلتر آن چنانی ندارد. از این 126 نفر که 120 نفرشان مرد و 6 نفرشان زن هستند، ۸ نفر مدرک زیر دیپلم دارند،۳۰ نفرشان دیپلم دارند، ۵ نفرشان تا فوق دیپلمی پیش رفته‌اند،۲۹ نفر مدرک لیسانس،۳۵ نفر مدرک فوق لیسانس، ۱۲ نفرشان دکترا دارند و ۷ نفر هم تحصیلات حوزوی. سن و سال هم که دیگر نپرس،از 18ساله و26 ساله بگیر تا 79 ساله! همه این‌ها در شرایطی است که طبق ماده 35 قانون انتخابات کشور، کاندیدا باید شرایطی داشته باشند،مثل این‌که از رجل مذهبی، سیاسی و ایرانی الاصل باشد، تابعیت کشور ایران را داشته و مدیر و مدبر باشد. حسن سابقه و امانت و تقوی داشته، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد، اما میزان تحصیلات، سن و یا قانون خاص دیگری در این اصل به چشم نمی‌آید. از حق نگذریم باگ‌های بزرگ شرایط ثبت نام پیداست.

حالا سوال اینجاست افرادی که این روزها با اصل شناسنامه، کارت ملی و یک عکس 4×3 برای ثبت نام به وزارت کشور می‌روند از این شرایط بی‌خبرند یا به عشق دوربین و شهرت یک شبه طی راه می‌کنند و یا از وضع موجود گله‌مندند؟!

به هرحال اگر الان از دیدن روزهای شلوغ وزارت کشور ناراحتید می‌توانید این طور به قضیه نگاه کنید.

- چه معنی داره که این همه آدم ثبت نام می‌کنن واسه انتخابات ریاست جمهوری؟

یا

- خدا رو شکر که این همه آدم توی کشورهدف‌شون خدمت به مردمه!

برچسب ها
ثبت نام ریاست جمهوری
کاندیدای کفن پوش
کاندیدای دهه شصتی
کاندیداهای عجیب و غریب ریاست جمهوری
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٣
٠
٢
ولی خب داریم بی سوادهایی که از صد تا دکتر مهندس هم بیشتر می فهمند و جربزه شون بیشتره و صلاحیتشون بیشتر از تحصیل کرده هاست. ولی از یه طرف هم این هر کی به هر کی بودن هم خوب نیست.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٣
٠
این استثناها همیشه وجود داره ولی بیاین جدی به قضیه نگاه کنیم و کلی. اداره یک کشور هشتاد میلیونی کار هر کسی نیست و کلی سیاستمداری می خواد. این هر کی به هرکی بودن به نظرم به خاطر باگ های قانون اساسیه که باید بعد این همه سال تجدید نظر بشه راجع بهش و از طرفی هر کسی پاشو اندازه گلیمش دراز کنه!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
و چه خوب که پای گزارش های خبری هم به جیم باز شده، این دومین گزارش خبریه که تو جیم خوندم:-)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
فکر کنم از دوتا بیشتره به هر حال هدف جیم رضایت کاربرانش هست :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠١/٢٣
٢
٠
اینا فقط خواستن معروف بشن :/ واقعا مسخره ست :/
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
اگه یک درصد روی ناآگاهی باشه این جریان اون 99 درصد دیگه واقعا فضای وزارت کشور رو با فضای انتخابات شورای شهر و روستا اشتباه گرفتن؟ هرچند همون جا هم باید شرایط خاص رو داشت.
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/٢٣
١
٠
بعضیاشون در پی شهرت طلبین بعضیام اعتراض به شرایط، البته دسته اول بیشترن ولی خیلی کارشون تمسخرآمیزه خیلی:\ اصلا راه درستی رو انتخاب نکردن حداقل بخاطر ایرانی بودنشون میتونستن احترام قائل بشن بنظرم باید حداقل هایی لحاظ بشه که تکرار نشه اینکارا
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
حرف منم همینه و معتقدم خیلی ها با آگاهی کامل اومدن و فقط می خوان مطرح بشن. بعضیا هم اعتراض دارن به شرایط که تعدادشون ممکنه کمتر باشه . اما این فوج جمعیت کار رو برای تائید صلاحیتا خیلی سخت می کنه. همین خودش باعث کلی هزینه انسانی و زمانی میشه
Rasa_s
Rasa_s
٩٦/٠١/٢٣
١
٠
تقصیر خبرنگارها هم هست به نظرم. اینطور آدمها رو خیلی برجسته می کنند. اگر محل ندن بهشون، امثال اینها هم انگیزه ای برای ثبت نام نخواهندداشت...
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
احسنت
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
خبرنگارا هم متصل به خبرگزاری ها هستن و دنبال این حاشیه ها هستن از قضا. درسته خیلی از این جو رو دوربین و خبرنگارا می سازن اما اونا هم کاری که بهشون محول شده رو انجام می دن
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
بیخیال حواشیِ نمیدونم گریه یا خنده دار انتخابات، حال خودتون چطوره پاییز بانو ؟ :) دلمون براتون تنگ شده بود :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
آخه بی بی سی کلی ازین حواشی گزارش رفت و کلی بهمون خندیدن. آخه این رسمشه خب؟:)) بی خیال حواشی زیر سایه دوستان سالمیم و شاکر خدا، ما هم دلتنگ بودیم، دل و روزگارت ارغوانی گیس گلابتون جان:)
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
دوست عزیز باز که شروع کردی؟ چرا کامنتم و تایید نمیکنی؟!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
الان که تایید شدین، خونسردی تون رو حفظ کنید :))
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
4 ،5 تا کامنتای اصلی بوده که تایید نشد. این کامنتی رو که دارید می بینید برای ادمین عزیز ارسال کردم که قرار نبود تایید بشه :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
نظر منم همینه و معتقدم خیلی ها با آگاهی کامل اومدن و فقط می خوان مطرح بشن. بعضیا هم اعتراض دارن به شرایط که تعدادشون ممکنه کمتر باشه . اما این فوج جمعیت کار رو برای تائید صلاحیتا خیلی سخت می کنه. همین خودش باعث کلی هزینه انسانی و زمانی میشه
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
آلا خانم بیا جواب کامنتت رو بردار خانم، کامنتا هم سرخود شدن !
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
١
٠
۱۰ تا کامنت مطلب من گم شده😁 ستاد شفاف سازی ادمینچه سابق اینا😁
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
بیشترش کامنتای من بوده که ادمینچه باز تایید نکرده
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠١/٢٤
١
٠
5 تاش مال محسن آقاست که بسیار تند هست و تا تونستند به زمین و زمان تاختند! 4 تای دیگه ش هم یا دوبار نظر ارسال شده یا اسپم بوده!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
ادمینچه چند ماااااهه که بازنشسته شده پشت سرش صفحه نذارین:)) مرسی شفاف سازی
m_akbarpour
m_akbarpour
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
لابد ریاست جمهوری از شورا شهر اهمیت کمتری دارد که برای شورای شهر حداقل سن 25 سال در نظر گرفته شده است . ولی یک جوان 18 ساله می تواند برای رئیس جمهوری ثبت نام کند . همینجا اعلام می کنم که با 19 سال سن ، برای ریاست جمهوری کاندید خواهم شد البته به شرطی که یکی پیداشه منو ببره تهران وزارت کشور و برگردونه . شعارم هم (جوان مطالبه گر ، هر مدیر ، یک مشاورجوان) و این رو هم بگم که مدیریت من تک نخواهد بود . و گروه مشاوران عالی کشور را از کاندیدا ها رقیب تشکیل خواهم داد. تا با یک همفکری قوی کشور را اداره کنیم . و به این نحوه همه کاندیدا ها پیروز خواهند بود.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
ما انتظار داشتیم بعد خوندن مطلب متنبه بشین و منصرف نه تشویق و این حرفا خب:))
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
اون پیرمرد سید 80 ساله ای که 4 سال پیشم ثبت نام کرد پارسالم تازه دکتراش رو گرفت هنو ثبت نام نکرده؟؟؟ من عاشق اونم اسمشم نمیدونم خخخ
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
والا این قدر جمعیت مشتاق خدمت زیاده جای سوزن انداختن نیست. گمونم باید دست به دامن شبکه خبر شن هی بگن مردم لطفا جلوی وزارت کشور تجمع نکنید. البته ورودی شو پولی کنن همه چی حل میشه:|
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
منم میخواستم ثبت نام کنم راسش ولی چون کسی نبود آرینو نگه داره من برم ثبت نام قضیه منتفی شد خخخ ولی غصه نخورین قول میدم 4 سال دیگه بیشتر تلاش کنم برا ثبت نام =))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
نگین این حرفا رو خب، برای آرین بدآموزی داره خب:)))
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
خخخخخ خواستن معروف بشن فقط اسمشون بیاد سر زبونا. کلی خنديدم باز اوناک فوق ودکترا دارن ی چیزی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
والا با دکترای خالی هم نمیشه دل به دریای پرسیاست رییس جمهوری زد!
زیبا
زیبا
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
گزارشایی مثل این که شما کار کردین باعث برجستگی این آدما میشه. اسمشونو نیارین تا به هدفشون نرسن و دست ازین کار بردارن. درمورد شرایطم رجل سیاسی معنای تقریبی ای داره که شرایط کاندیداتوری تو سایر منسب ها رو شامل میشه
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
قبل از تمام خبرگزاریای بزرگ کشور مفصل‌تر ازین برجسته کردن دوستان رو و ما فقط گلچین کردیم و نتیجه گیری خودمون رو هم بابت نقد اوضاع نوشتیم. مشکل برجسته سازی از دوربین ها و میکروفون های داخل وزارت کشوره...
sh_taghavi
sh_taghavi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
اینجاست که باید بگیم پیشی بیا منو بخور ....! این حواشی ب نظرم برای ما رسانه ای ها بد نیست:-)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
گمونم با تموم شدن روز آخر رکورد داوطلبین رو زدن حتی! حاشیه بالاخره تا قسمتی جذابه بعد ازون زرد میشه ماجرا
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
چه وضعی درست کردن که جناب مکارم هم گفتن انتخابات رو هم تبدیل به خونوک بازی کردین😕
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
تقصیر شورای نگهبانه که طرح مجلس رو هی رد می‌کنه!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
نظرم زیاد تند و تیز بود که خورده شد؟؟ :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
ما هم می پرسیم. نظر نسرین جان خورده شد؟ حالت چه طوره نسرین خانوم؟ دانش آوزات خوبن همگی؟:)))
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
بله شکر خدا همگی خوبن ممنون از حافظه ی خوبت :) اره دق و دلی این چن روز رو سر اون کامنت خالی کرده بودم مستر استانه چاره ای نداشته گویا:9
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
دم اون خانوم ميرفتاح گرم! لااقل تحصيلاتشون درسته:) دم شما هم بسی گرم:)خسته نباشید:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
دم شما هم گرم:)
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
رضا پهلوی:|
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
مجریای صدای آمریکا:)))))
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
مذاکرات هسته ای:|اسمشو خط زدن:| عجب!!!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
جالبه این ادعاها همه می‌تونه برخورد قانونی داشته باشه!
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
شنا با ترامپ:))))))دمش گرم:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
مسکن دلبازش رو پسندیدم:)
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
شما ادمينچه بانو بودین؟ دلمان تنگ شده برایتان^_^
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
خودِ بازنشسته‌مان هستیم. دل ما هم تنگ کاربران خوب جیم هست همیشه:))