10 روش طبیعی برای تمیز و خوشبو کردن هوای خانه
هوای خانه را بدون استفاده از مواد شیمیایی پاک و معطر کنید!

10 روش طبیعی برای تمیز و خوشبو کردن هوای خانه

نویسنده : الهام حبشی

امسال عید، روزی که مادربزرگم مهمانی داشت، مهمانی برای‌مان آمد که  بوی ناخوشایند سیگاری که تازه مصرف کرده بود، کل فضا را پر کرد. تصمیم گرفتیم همین که آن مهمان رفت با اسپری خوشبو کننده هوای کثیف شده را به حالت قبل برگردانیم، اما مادربزرگ که همیشه یک راه بهتر برای هر مشکلی در آستینش هست، روش جالبی را پیش پایمان گذاشت. اول از همه چند دقیقه‌ای پنجره‌های تمام خانه را باز گذاشتیم و بعد مادربزرگ کمی قهوه تازه جوشاند و توی چند ظرف کوچک، اطراف اتاق پذیرایی قرار داد. با این کار نه تنها هوای آلوده از خانه خارج شد، بلکه عطر خوش قهوه‌ی تازه دم کرده تمام فضا را پر کرد. تمیز کردن هوای آلوده‌ی خانه روش‌های جالب و متفاوتی دارد که در ادامه آسان و کم هزینه‌ترین آن‌ها آمده است.

 

آلوده کنندگان هوا را بشناسید

حتما با خودتان می‌گویید که تمیز کردن هوای خانه که کاری ندارد. اسپری‌‌های مختلف خوشبوکننده، عودهای مختلف  و اسپند، چاره‌ی این مشکل هستند اما قبل از این‌ها باید بدانید اصلا چه چیزهایی غیر از بوی بد غذاهای سرخ شده یا سوخته وجود دارد که هوای منزل شما را بد بو و یا از آن بدتر آلوده می‌کند. بوهایی که با اضافه شدن عود و اسپری ضرر بیشتری برای سلامتی شما خواهند داشت. اسپری‌های خوشبو کننده نه تنها تاثیر چندانی در رفع بوها ندارند بلکه حس بویایی شما را دچار نوعی بی‌حسی هم خواهند کرد. اگر اهل هنر و نقاشی هستید و اسپری و تینر استفاده می‌کنید هرگز نگذارید این بوها در فضای بسته باقی بمانند. مواد شیمیایی سفید و ضدعفونی کننده، حشره‌کش‌ها، دود سیگار، مونوکسید کربن ساطع شده از شومینه، ماندن طولانی مدت آب زیاد در زیر گلدانی‌ها، به موقع گردگیری نشدن وسایل، ماندگار شدن غبار بر وسایل جاذب گرد و غبار مثل ملحفه، مبل، بالشت و...، نداشتن تهویه مناسب در حمام، توالت و آشپزخانه از مهم ترین دلایل آلوده کننده‌ی هوای سالم منزل شما هستند. برای رفع این بوها روش‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد، اما قبل از استفاده از هر روشی باید پنجره‌های خانه را برای مدتی باز بگذارید تا هوای خانه رد و بدل شود و زمینه‌ای پاکیزه پیدا کند.

 گیاهانی که هوا را تصفیه می کنند

گیاهانی که هوا را تصفیه می کنند

گیاهانی که هوا را تصفیه می‌کنند

گیاهان نه تنها به خانه‌ی شما رنگ و روح می‌بخشند، بلکه با ساخت اکسیژن هوای خانه را تمیز نگه داشته و باعث می‌شوند کمتر دچار استرس، سردرد، سرماخوردگی و خستگی بشوید. شما با صرف هزینه‌ای ناچیز، می‌توانید به جای استفاده از دکوری‌های گران قیمت از گلدان های متعدد در خانه‌ی‌تان بهرمند بشوید. 15 گلدان با گیاهی حدودا 15 تا 20 سانتی متری می‌توانند، هوای یک خانه‌ی 160 متری را سالم نگه دارند.

گیاهانی مثل پوتوس، سانسوریا، آلوئه‌ورا، بامبو، دراسنا، فیکوس، زنبق، سرخس، اسپاتی فیلوم، گل داوودی و نخل مرداب بهترین گیاهان در تصفیه هوا هستند و درست مثل یک فیلتر قوی ظرف 24 ساعت هوای اتاق شما را تمیز می‌کنند.

 خوراکی هایی که هوا را تصفیه می کنند

خوراکی‌هایی که هوا را تصفیه می‌کنند

قهوه

یکی از بهترین خوشبو کننده‌های هوا قهوه است. کافی است مقداری قهوه در ظروف تزئینی که اطراف منزل‌ چیده‌اید، قرار بدهید تا بوهای ناخوشایند به سرعت از بین بروند. در مواقعی که می‌خواهید این نسخه سریع عمل کند، مقداری قهوه را جوشانده و در اتاقی که می‌خواهید بگذارید. می‌توانید از قهوه در اتاق کار و مطالعه یا در ماشین‌تان، برای بیشتر کردن میزان هوشیاری هم استفاده کنید.

اکالیپتوس و دارچین

برگ‌های اکالیپتوس را در حمام قرار بدهید تا بخار موجود در حمام، عطر طبیعی اکالیپتوس را در فضای خانه پخش کند. غیر از این می‌توانید شاخه های اکالیپتوس یا چوب دارچین را داخل یک گلدان گذاشته و از آن در اتاق پذیرایی استفاده کنید.

وانیل

وانیل یکی از خوشبوترین ترفندهایی است که می‌توانید موقع تمیز کردن سرامیک‌ها برای خوشبو کردن خانه، از آن کمک بگیرید. همچنین می توانید مقداری پنبه گلوله شده را به وانیا آغشته کنید و در اطراف اتاق یا مقابل دریچه‌ی کولر قرار بدهید.

سیر

سیر یک ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال قوی هوا است که کاربرد آن بیشتر در مواقعی است که یکی از اعضای خانواده سرماخوردگی پیدا کرده و شما می‌خواهید ویروس‌ها را از محیط حذف کنید. حبه‌های یک بوته‌ی کوچک سیر را جدا کنید و آن را در ظرفی قابل اشتعال قرار داده و بسوزانید. اگر از بوی سیر خوشتان نمی‌آید می‌توانید حبه‌ها را پوست بگیرید و در اتاق فرد بیمار بگذارید.

پیاز

حتی اگر از بوی  خوشتان نیاید، باز هم پیاز یک ضدعفونی کننده‌ی قوی هوا است. چند پیاز را برش دهید و در چند نقطه‌ی مختلف منزلتان قرار بدهید، تا پیازها میکروب‌های محیط را جذب کنند. یادتان باشد این پیازها را هرگز مصرف نکنید.

سرکه

اگر چیزی مثل  غذا، دسته‌ی قابلمه، شیر یا هر چیز دیگری را سوزانده‌اید، بهترین راه برای خلاص شدن از بوی نامطبوع سوختگی استفاده از سرکه برای تمیز کردن است. همچنین می‌توانید مقداری سرکه در اطراف آشپزخانه قرار بدهید.

 

 اسپری خوشبوکننده دست ساز

اسپری خوشبوکننده بسازید

برای درست کردن یک اسپری خوشبو کننده‌ی هوا، ابتدا سه چهارم یک قابلمه کوچک را آب کنید، یک پرتقال بزرگ را به قطعه‌های کوچک برش زده و به همراه یک زنجبیل ریز شده و عصاره‌ی بادام به آب اضافه کنید. سپس قابلمه را روی شعله بگذارید، تا آب جوش بیاید. وقتی آب به نقطه‌ی جوش رسید، شعله را کم کنید و هر  وقت عطر پرتغال بلند شد، گاز را خاموش کنید. خوشبو کننده را از صافی رد کرده و داخل بطری بریزید. سر بطری را یک در افشانه دار بگذارید و آن را در محلی که می‌خواهید قرار دهید. شما می‌توانید با همین روش اسپری‌های خوشبو کننده‌ای مثل، خوشبو کننده‌ی لیمو، رزماری و وانیل، خوشبوکننده‌ی برگ کاج و برگ درخت جوز، خوشبوکننده‌ی نعنا، آویشن، وانیل و لیمو و خوشبو کننده‌های متنوع دیگری درست کنید.

همچنین می‌توانید برای مراسم و اتاق‌های مختلف اسپری‌های متفاوتی تهیه کنید، مثلا برای یک دورهمی دوستانه از اسانس مرکبات استفاده کنید و با بوی محرک مرکبات اشتهای مهمان‌ها را برای صرف غذا، بیشتر کنید، تنها یادتان باشد 15 دقیقه قبل از ورود مهمان‌ها اتاق را خوشبو کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از دستگاه بخور، چند قطره روغن یا اسانس معطر مثل دارچین، یا نعنای کوهی در اتاق خواب استفاده کنید و استرس، افسردگی و سردرد را از خودتان دور کنید.  روغن اسطوخودوس و دارچین هم از بهترین مواردی هستند که می‌توانید از آنها در سرویس بهداشتی استفاده کنید. با مخلوط کردن سرکه سفید، لیمو و آب می‌توانید یک اسپری متناسب برای آشپزخانه درست کنید.

نکته: خوشبوکننده های دست ساز را در شیشه هایی که رنگ تیره دارند نگهداری کرده و دور از نور خورشید قرار بدهید.

 

 

چند لِم پیش‌گیرانه از آلودگی هوای خانه:

- زباله‌ها را در پلاستیک محکم، سر وقت از خانه خارج کنید.

- اگر حیوان خانگی دارید، به موقع فضای حیوان را تمیز کنید.

- پنجره‌های خانه را هر چند ساعت یک بار باز کنید.

- مراقب پاکیزه بودن فن‌ها باشید.

- اگر از چاه آشپزخانه بوی بدی ساطع می‌شود ، سه عدد چوب دارچین را در دو لیوان آب بجوشانید و آن را در آشپزخانه قرار دهید.

- می توانید روی لامپ چند قطره خوشبوکننده بریزید تا با حرارت پیدا کردن لامپ عطر در فضا پخش شود.

برچسب ها
گیاهان تصفیه کننده هوا
تصویه هوا با گیاه
خوشبو کننده های طبیعی هوا
خوشبو کننده هوای دست ساز
تصفیه هوای خانه
10 روش خوشبو کردن هوا
خوشبو کردن هوا
گیاهان خوشبو کننده
تمیز کردن هوای خانه
خوشبو کردن هوای خانه
نظرات کاربران
کد امنیتی
زیبا
زیبا
٩٦/٠١/٢١
١
٠
مرسیییی.... واسه من که خیلی جالب بودش یه سوالی داشتم یه جایی گفته بودین واسه خوشبو کردن هوا ازین اسانس ها بریزیم توی بخور... اسانس ها چطورین؟ از کجا میشه تهیه کنم؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
سلام عزیزم. خواهش میکنم ^_^ روغن اسانس رو می تونین از عطاری یا داروخونه تهیه کنین. البته میشه داخل دستگاه بخور از همون خوشبو کننده های دست سازی هم که معرفی کردیم استفاده کنین ^_^
سولماز
سولماز
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
من یه جا خوندم اشقه و گل یاس رو خونده بودم... اونا هم تصفیه می کنن هوا رو؟؟؟؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
راستش در مورد اشقه چیزی نمیدونم. اما فکر میکنم اشقه همون جین سینگ معروف باشه که مثل الوئه ورا کلی فواید مختلف داره. شنیدم برای تنگی نفس مفیده. گل یاس هم خیلی خوبه به شرط اینکه نسبت به عطرش حساس نباشین . راستش من از بوی یاس سر درد میشم. اگر می خواین ضدعفونی کننده هم باشه. می تونین یک چیز دیگه علاوه بر اینها بهش اضافه کنین. مثل چمن لیمو که یک ضد عفونی کننده ی هوا هست :)
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
جسارتا اون عشقه هس که بهش پاپیتال هم گفته میشه:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
آلا مطمعنی؟ عشقه اون پیچکاس ها
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
آره حالت پیچک داره والا این ویژگی هایی که شما گفتی مثه تصفیه کننده و برطرف تنگی نفس رو من درباره عشقه زیادخونده و شنیده بودم الانم سرچ کردم درباره اشقه یا جین سینگ پیدا نکردم این خاصیتارو
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٣
٠
٠
پس همون پیچکاس!! وای از اینا ک تو پارکا و خیابونا زیاده! بریم بکنیم😃😃😀
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
چه خوب. ممنون. ما از مشک یا عنبر یا هردو استفاده می کنیم! یه سیخایی هستن مثل فشفشه که سرشو میسوزونیم و خودش دود میکنه و بوی خوب میده! ولی دم مامان بزرگت گرم، من مامان بزرگم چای نپتون! رو هم نمیدونن چیه خخخ
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
خخخخ یعنی ژنی طنزنویسین ها :) ایشون مرفه بی درد هستن ٬ مشک عنبر نمیدونن چیه ! (استیکر له شدن زیر خط فقر)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
منظورت از سیخ، عوده؟ 😃 عود که خیلی باکلاس و خوبه. بعضی از عطراش معرکس. آقای مهدیزاده شما دیگه چرا. این فرانک از مشک استفاده میکنه. مشک مال آهو هست، اینا از مشک آهو استفاده میکنن، مثل پادشاها 😀
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
:دی / لطف دارین :)) / عه آره مشک عنبر! عود هم آره شنیدم! چه جالب :)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢١
١
١
پیاز و خودم میدونستم :)) گل و گلدونم خیلی خوبه :) مطلب جالبی بود ٬ موفق باشین
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢١
٠
١
ممنونم. آره گلدون عالیه. سیر هم خیلی جالبه. میگن اگر سرما خوردین سیر و پیاز زیاد بخورین
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٦/٠١/٢١
١
٠
بسیار عالی. متشکر.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
تشکر از حضور شما. خواهش میکنم.
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/٢٢
١
٠
سیر و پیاز؟؟!😑 قهوه که عالیهههه^_^ آلوئه ورا تصفیه کننده هم هس؟!:) دمش گرم برم تشکر کنم ازش با اینهمه خاصیت!😀 من گذشته از هوای خونه بینیم فیلتر لازم داره!خخخ بشدت رو بوها حساسم رفته بودم دندونپزشکی تا چندوقت از همه چی بوی مواد دندونپزشکی رو احساس میکردم😐 راهکارهات سخت بود من به شمع عطری و عود ژاپنی و اسپری اکتفا میکنم!!😂😂 بهارنارنج هم خیلی رایحه خنک و خوشبویی داره اگه بشه استفاده کرد خیلی خوبههه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
راستش منم به خیلی از بوها حساسم. سر درد میگیرم با یک سری بوها مثل عطر گل نرگس ، یاس ، اقاقی،... آره بابا آلوئه ورا گیاه هزار درمانه 😊به سیر و پیاز می خندی شب میان تو خوابت 😀😆
Havva
Havva
٩٦/٠١/٢٢
١
٠
فقط پیاز :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
بنده ی خدا ضدعفونی میکنه 😃چیکارش داری😆
omid_maningray
omid_maningray
٩٦/٠١/٢٢
١
٠
خيلي عالي و مفيد ...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
خواهشم میکنم. تشکر
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠١/٢٤
١
٠
اینا تضمینیه؟ نرم واسه خواستگارا خوشبوسازی کنم خونه رو نیومده برگردن😂😂
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
اره عزیزم. تو انقد خانمی، خواستگار دیگه این چیزا رو متوجه نمیشه 😊
مائده هستم :)
مائده هستم :)
٩٦/٠١/٢٥
١
٠
قندم بزنی تو عطر بسوزنیش،میگن خوبه :) ممنون از مطلب خوشبوت ؛)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
کدوم مائده ای عزیزدل؟ یعنی قند بسوزه عطر خوبی میده؟ جالبه! من که قند نمی خورم برم قندامون رو آتیش بزنم :ی
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٦/٠١/٢٥
٢
٠
خییییلی خوب و دل‌انگیز بود حتی خوندنش((((: این صفح رو ذخیره میکنم که در مواقع نیاز، استفاده کنم ازش .... دست شما درد نکنه:))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
ااا خوشحال شدم که مطلب مفید واقع شده ^_^ خواهش میکنم عزیزم :) انشالله برا شادیا استفاده کنی :ی ^_^