بازیگری با انتقاد اضافه!
به بهانه ابراز نارضایتی مهدی هاشمی از سریال علی البدل

بازیگری با انتقاد اضافه!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

هنوز چند روزی از پایان یافتن مجموعه «علی‌البدل» در تلویزیون نمی‌گذرد که مهدی هاشمی که در این فیلم نقش یک خان را بازی می‌کرد از این فیلم ابراز نارضایتی می‌کند. هاشمی از نتیجه کار راضی نیست و انتقاداتی به شیوه نگارش فیلم‌نامه وارد می‌کند. او گفته از ابتدای کار به خاطر این‌که فیلم‌نامه همزمان نوشته شده ذهنیتی در مورد کل مجموعه نداشته و علی‌البدل دچار پراکنده‌گویی شده و داستان تازه از قسمت هفت و هشت سریال شروع شده است! او حتی ایراداتی هم به شخصیت پردازی سریال  گرفته و گفته: «همه چیز تکه پاره است و جور بدی تمام می‌شود!»

اینکه مخاطبان از این فیلم راضی بوده‌اند یا نه، بحث دیگری است و این‌که یک بازیگر هنوز یک هفته از پخش مجموعه نگذشته علیه فیلم حرف بزند بحثی دیگر! این اظهارنظرهای بازیگران علیه فیلمی که در آن بازی کرده‌اند موضوع تازه‌ای در ایران نیست.

به طور مثال در طول جشنواره فجر که همین چند ماه قبل برگزار شد حمیدرضا آذرنگ در برنامه هفت علیه فیلم «دعوت نامه» که در جشنواره بود صحبت کرد و از بازی در آن فیلم اظهار پشیمانی کرد!

اظهاراتی که تهیه‌کننده و کارگردان فیلم را تا حدی عصبانی کرد که از آذرنگ شکایت کند. مهرداد فرید در مصاحبه‌اش کار آذرنگ را غیر حرفه‌ای  دانست و گفت: «نباید نمک خورد و نمکدان شکست، اگر به مسلمان بودن‌مان هم توجه داشته باشیم این را به ما یاد داده‌اند که صحیح نیست اگر در سفره‌ای می‌نشینیم بعد از تمام شدن لگدی هم به سفره بزنیم و برویم. این رفتار نه با مذهب و نه با خلق و خوی ایرانی ما قابل توجیه است».

این روال در سینما هم سابقه زیادی دارد. ستاره‌های سینمایی ایران هم علیه فیلم‌هایی که بازی کرده‌اند مصاحبه می‌کنند. مثلا محمدرضا فروتن از حضور در فیلم «هشت‌پا» و «ملاقات با طوطی» داوود نژاد اعلام پشیمانی کرده. محمدرضا گلزار بازی در فیلم «زمانه» را عجولانه و نسنجیده خوانده و فیلم نامه «بالای‌شهر، پایین‌شهر» و «کلاغ‌پر» را هم دوست نداشته است! کامبیز دیرباز در دورهمی اعلام کرد که کاش در «اخراجی‌ها» و «سرگیجه» بازی نمی‌کردم. بهاره رهنما قبل از دیدن «چارچنگولی» گفت‌: «فیلم را ندیده‌ام ولی از آن راضی نیستم.» مهناز افشار هم در مورد «امشب شب مهتابه» اظهار کرده که این فیلم، فیلمی نیست که مهناز افشار به خاطر آن سرش را بالا بگیرد! صابر ابر، مهران مدیری، بهرام رادان، ژاله صامتی و نیما شاهرخ شاهی هم در لیست افرادی که علیه فیلم‌های‌شان مصاحبه کرده‌اند دیده می‌شوند.

اما آیا این کار درست و حرفه‌ای است؟ به خصوص که بیشتر این انتقادها به دیگران و عوامل فیلم و فیلم‌نامه بر‌می‌گردد. بازیگرانی که احتمالا فکر می‌کنند آن‌ها خوب هستند اگر همه عوامل فیلم خوب باشند!

شاید حرف‌های فرید در این مورد بی‌راه نباشد که می‌گوید: «وقتی منتقدی علیه کار شما حرف می‌زند کارش همین است. اما این موضوع که شما عضو گروه سازنده یک فیلم باشید و چنین رفتاری داشته باشید قابل قبول نیست. فیلم در نهایت محصول یک جمع است نه فقط نتیجه کار کارگردان یا تهیه‌کننده. وقتی فیلمی ساخته می‌شود اگر یکی از اعضا فیلمی را که در آن حضور داشته تخریب کند مثل این‌ است که روی شاخه‌ای نشسته باشد و بن آن شاخه را ببرد.»

این پذیرفتنی است که  بازیگری در مورد کارنامه کاری‌اش اظهار‌نظر  کند و  بخشی از آن مورد قبولش نباشد مانند لیلا حاتمی که  سال گذشته  در مصاحبه‌اش بدون اشاره به فیلم خاصی‌، بسیاری از کارهایی که بازی کرده را چرت و پرت دانست. ولی این کار در مورد فیلمی که پروسه اقتصادی‌اش را طی نکرده و یا هنوز به اکران نرسیده است کاملا غیرحرفه‌ای و نپذیرفته است و می‌تواند گیشه و فروش آن را دچار مشکل جدی کند و عرضه فیلم در شبکه نمایش خانگی و یا حتی فروش خارجی فیلم را بی‌اثر کند و در این مورد شاید بتوان به مهرداد فرید حق داد که از آذرنگ شکایت کند! 

برچسب ها
مهدی هاشمی
سریال علی البدل
حمیدرضا آذرنگ
دعوت نامه
مهرداد فرید
نظرات کاربران
کد امنیتی
sh_taghavi
sh_taghavi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
گاهی این پشیمانی ها ب خاطر فشار اطرافیان و طرفدار هاست. مثل بهاره افشاری که به صورت خیلی جدی به خاطر بازی در فیلم پایان نامه از مردم عذرخواهی کرد که این مورد به نظرم بیش به خاطر فشار اطرافیان به بهاره افشاری بود که البته خودش هم اشاره کرد به این موضوع!