چگونه اطلاعات موبایل های اندرویدی را رمزنگاری کنیم
آشنایی با Encryption داده های گوشی همراه

چگونه اطلاعات موبایل های اندرویدی را رمزنگاری کنیم

نویسنده : محمد اخلاقی

همه ما اطلاعاتی درون گوشی‌های موبایل‌های‌مان داریم که عمومی نیست. اطلاعاتی نظیر عکس‌های شخصی، رمزهای عبور، ایمل‌های کاری و دیگر اطلاعاتی که مخصوص خودمان هستند و دوست نداریم که آن‌ها را در اختیار دیگران قرار بدهیم. معمولا با گذاشتن رمز عبور مانع از ورود افراد غریبه به گوشی می‌شویم؛ اما این کار برای تامین امنیت داده‌های گوشی همراه کافی نیست. کارشناسان حوزه امنیت پیشنهاد می‌کنند با Encrypt کردن یا رمزنگاری داده‌های ثبت شده روی حافظه گوشی، آن‌ها را غیر قابل خواندن کنیم تا هیچ شخص ثالتی با هیچ روشی نتواند داده‌ها را بازیابی کند. در این شیوه، داده‌هایی که روی گوشی ذخیره شده‌اند، با الگوریتم‌های اختصاصی و پیچیده، رمزنگاری می‌شوند تا در صورت به سرقت رفتن گوشی، نتوان در آینده با عملیاتی نظیر بازیابی اطلاعات آن‌ها را خواند. 

 

چه گوشی هایی نیاز به رمز نگاری ندارند؟

گوشی‌های آیفون و بلک بری به صورت پیش فرض در حالت کارخانه رمزنگاری می‌شوند، همچنین نسخه‌های جدید اندروید نیز در حالت پیش فرض Encrypt شده‌اند.  پس می‌ماند گوشی‌های قدیمی و میان رده اندرویدی که از ابتدا رمزنگاری نشده‌اند. خوشبختانه با وجود این‌که این گوشی‌ها به صورت پیش فرض رمزنگاری نیستند، این قابلیت را دارند که بتوان بدون نصب هیچ نرم افزار اضافه‌ای، آنها را Encrypt کرد. دلیل اصلی عدم رمز نگاری روی گوشی‌های میان رده و قدیمی، کند شدن فرآیند کاری در آینده بوده است. در حقیقت رمز شدن و دوباره خارج شدن از حالت رمز کمی گوشی را کند می‌کند، بنابر این شرکت‌ها تمایلی ندارند که گوشی‌های میان رده و ضعیف را به صورت پیش فرض رمزنگاری نکنند. 

 

نحوه انجام Encryption در گوشی ها

شیوه انجام کار بسیار ساده است. ابتدا به بخش تنظیمات (Setting) رفته و وارد بخش امنیت (Security) شوید. حال روی قسمت Encryption کلیک کنید. ابتدا پیام‌های هشداری مبنی بر غیر قابل بازگشت بودن این فرآیند مشاهده خواهید کرد و در نهایت می‌بایست گزینه Encryp phone  را انتخاب کنید. این فرآیند بسته به حجم حافظه و میزان رم گوشی ممکن از بیش از یک تا دو ساعت به طول بینجامد. در نهایت پس از تکمیل فرآیند از شما درخواست می‌شود که در صورت عدم وجود رمز هنگام ورود به گوشی، رمزی برای Screen Lock انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که قبل از این کار حتما از داده‌های مهم گوشی یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و در طی فرآیند هرگز گوشی را خاموش نکنید زیرا در صورت وقوع این حادثه تمامی داده‌های روی گوشی از بین خواهند رفت. همچنین مطمئن شوید که گوشی کاملا شارژ دارد، حتی برای اطمینان می‌توانید در طول انجام کار گوشی را به شارژ وصل کنید.

با انجام این چند گام ساده تمامی اطلاعات گوشی شما رمزنگاری شده است و در صورت دزدیده شدن و یا نفوذ هکرها، داده‌های روی گوشی غیر قابل دسترس خواهند بود.

برچسب ها
رمز گذاری داده های گوشی
کد کذاری اطلاعات گوشی
ضد سرقت کردن اطلاعات داخل گوشی
Encryption
رمزنگاری موبایل
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
جالبه ممنون...
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
خواهش می کنم. موفق باشید
Rasa_s
Rasa_s
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
اطلاعات مفیدی بود. سپاس
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
درود بر شما خدارو شکر
Havva
Havva
٩٦/٠١/٢١
٠
٠
چه جالب... موفق باشید :)
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠١/٢٢
٠
٠
خواهش می کنم. سلامت باشید