در سوریه چه خبر است؟
چند خطی درباره حمله شیمیایی و تغییر نگرش ترامپ در مورد سوریه

در سوریه چه خبر است؟

نویسنده : حامد نادری راد

«به شما می‌گویم، حمله دیروز به کودکان بر من تاثیر زیادی گذاشت و ذهنیتم نسبت به سوریه و اسد به کلی تغییر کرد.» این اولین جمله ترامپ در مصاحبه با رسانه‌ها بعد از جنجال حمله جدید شیمیایی در سوریه بود. آن هم درست یک هفته بعد از این‌که آمریکایی‌ها گفتند که دست از تغییر اسد برداشته‌اند و باید حضورشان را در سوریه کم کنند. اظهار نظری که سوالات زیادی را در ذهن ما ایجاد کرد.

 

حمله ناتمام اوباما به سوریه

اگر با تحولات داخلی سوریه آشنا باشید، می‌دانید که نزدیک به 7 سال است این کشور درگیر یک جنگ نیابتی بین المللی است و سوریه محل زورآزمایی آمریکا، عربستان، ترکیه و قطر از یک سمت و ایران و روسیه از سمت دیگر شده است. بحث استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه (در منطقه غوطه شرقی نزدیک دمشق) اولین بار در سال 2013 مطرح شد و اوباما که این کار را خط قرمز آمریکا اعلام کرده بود برای بمباران و لشکرکشی به سوریه حاضر می‌شد. گرچه در آن زمان این موضوع بسیار مشکوک بود و شواهدی نشان می‌داد که مخالفین اسد و تروریست‌های القاعده در حال صحنه سازی هستند؛ ولی فشار رسانه‌‌ای و افکار عمومی دنیا طوری بود که هیچ واکنشی جز بمباران سوریه قابل پذیرش نبود. در این بین با پیشنهاد ایران و دخالت روسیه؛ کلیه کارخانه‌ها و انبارهای ساخت سلاح شیمیایی در سوریه زیر نظر سازمان ملل منهدم شد و مواد کشنده شیمیایی از این کشور خارج شدند. این موضوع باعث شد که آمریکایی‌ها از تصمیم‌شان منصرف شده و با حمایت از کردهای سوریه دنبال ایجاد جای پا در این منطقه حساس باشند.

 

بازی جدید، نسخه 2017

از نیمه‌های سال 2015 که ورق جنگ سوریه به نفع نظام این کشور و ایران- روسیه برگشت، بارها شاهد جنگ‌های رسانه‌ای از این دست هستیم. حتی دادن جایزه اسکار به فیلم «کلاه سفیدها» بخشی از این سناریو بسیار قوی در منطقه است. اما هفته پیش فاز جدیدی در تحولات سوریه شروع شد. بعد از اعلام سیاست جدید آمریکا در سوریه که به نفع ایران بود، تروریست‌ها بازی را به راه انداختد و بار دیگر صحنه سازی‌هایی برای متهم کردن دولت سوریه نسبت به بمباران با گاز اعصاب (سارین) ساختند. شواهد متعددی نشان می‌دهد این اتهام ساختگی است (لینک‌های انتهای مطلب را بخوانید) ولی این صحنه‌سازی به خوبی توانست بهانه لازم را به دست آمریکا و ترامپ برای یک لشکرکشی اساسی به خاورمیانه فراهم کند.

 

در سوریه چه خبر است؟!

این روزها شاید نگاه کمتر کسی متوجه آن سوی مرزهای ایران باشد ولی درست در روزهایی که امیدهای زیادی برای تمام شدن جنگ سوریه فراهم شده بود، این بازی بسیار حساب شده رسانه‌ای، شاید مقدمه یک جنگ بزرگ (در حد عراق و افغانستان) در منطقه باشد. به هر حال فراموش نکنیم که بر خلاف تصور ما از ترامپ، او بودجه نظامی آمریکا را 500 میلیارد دلار افزایش داده که این حجم از افزایش جز برای یک جنگ جدید برای بحث دیگری به کار نخواهد آمد. خدا می‌داند وسط این جنگ، چند کودک دیگر باید زیر آوار بمب‌ها بمانند، جنازه چند آیلان دیگر را باید دریا به ساحل بیاورد و چند سال دیگر سوریه در جنگ جهل داعشی و القاعده‌ای بسوزد.

آیلان کودک سوری

 

آخرین وضعیت سوریه روی نقشه

دولت مرکزی: مناطق قرمز تحت کنترل دولت مرکزی هستند. بیش از 80 درصد جمعیت سوریه در مناطق تحت کنترل دولت زندگی می‌کنند و شهرهای اصلی در این بخش است.

کردها: شمال سوریه در کنترل کردهای سوریه است. کردها در تعامل و همکاری با دولت سوریه هستند. رنگ این مناطق زرد است. آمریکا حمایت هوایی کاملی از کردها می‌کند و در تمامی مراکز حساس شمال سوریه پایگاه ایجاد کرده است.

داعش: داعش جز دو، سه شهر مهم بیشتر در قسمت شرقی و بیابانی سوریه که جمعیتی ندارد مستقر است و رنگ آن روی نقشه مشکی است. داعش به شدت ضعیف شده و هر ماه بخشی از قلمرو‌اش را از دست می‌دهد.

مسلحین: رنگ سبز به تمامی گروه‌های مسلح مخالف دولت مرکزی تعلق دارد. بخش عمده این گروه ها تروریست‌های خارجی و از اعضای القاعده هستند. حجم و چگالی این تروریست‌ها در شمال غربی سوریه بسیار زیاد است.  این گروه در جنوب سوریه نیز حضور دارند ولی قدرت کمتری نسبت به شمال دارند. مسلحین جنوب توسط قطر، عربستان و اسرائیل و مسلحین شمالی بیشتر توسط ترکیه پشتیبانی می‌شوند. رنگ سفید جاهایی است که فقط جبهه النصره (القاعده) حضور دارد.

========

پی نوشت:

(+) نکاتی در مورد افسانه شیمیایی مسلحین سوریه

(+) بازخوانی ماجرای غوطه شرقی در سال 2013

(+) منبع اصلی خبر بمباران شیمیایی چه کسی است؟

لینک‌ها تماما از یک مرجع داده شده زیرا این مرجع به نوبه خود بخش مهم از اطلاعات متفرقه را جمع‌آوری کرده است.

برچسب ها
جنگ سوریه
حمله شیمیایی در سوریه
آیلان کودک سوری
وضعیت سوریه روی نقشه
سیاست آمریکا در سوریه
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/١٧
٢
١
کُردها بالاخره موافق دولت سوریه اند یا مخالف؟ چجوریه که از یه طرف کُردها از دولت سوریه حمایت می کنن و از طرف دیگه آمریکا از کُردها حمایت می کنه؟
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/١٩
١
٠
کردها بر اساس منافع شون عمل می کنند و بر اساس همین منافع در یک جاهایی مثل حسکه با دولت درگیر میشن و یک جاهایی مثل عریمه در غرب فرات با دولت همکاری می کنند.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/١٧
١
١
پس خدا رو شکر حمله ی شیمیایی ای در کار نبوده؟
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/١٩
١
١
به نظر میاد دولت یک مرکز تولید گاز شیمیایی مسلحین رو هدف قرار داده که منجر به انتشار گاز شده
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/١٨
٢
٢
این دولت آمریکــا چرا نمیخواد بپذیره در صلح و آرامش هم میشه زندگی کرد؟چرا به حق خودش قانع نیست؟؟؟ چقـــدر عکس اون بچه آزارم داد.. این نقشه که خیلی ناامید کننده ست چیزی از کشورشون نمونده اکثرشون داعش و تروریست و مخالف دولت هستن!!! خدا کمکشون کنه =( ممنــون جناب نادری مطلب به جایی هست :)
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/١٩
١
١
راهبرد آمریکا از ابتدای بحران سوریه مشخص بود. بهترین حالت ادامه دار شدن جنگ و تخریب سوریه و البته کشته شدن عناصر خطرناک القاعده است.
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٦/٠١/١٨
٠
٠
چقدر دردناکه خوندن این حجم از پستی بشر... اولئک کالانعام بل هم اضل اولئک هم الغافلون... ممنون بابت مطلب جناب نادری
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/١٩
٠
٠
سلام؛ خواهش می کنم.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/١٨
٢
٦
حس مردم سوریه نسبت به ایران، به حس مردم ما در زمان جنگ تحمیلی نسبت به هم پیمانان عراق بی شباهت نیست.
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/١٩
٧
١
این حس درستی نیست. مقایسه غلطی هم هست. مردم سوریه نسبت به ایرانی ها دو دسته هستند. 70 درصد شون ما رو روی سرشون می ذارن و 30 درصد شون دوست دارن سر ما رو از بدن جدا کنند. بنابراین این تعمیم درستی نیست. فراموش نکنیم که الان 80 درصد مردم سوریه در جاهایی زندگی می کنند که تحت کنترل دولت مرکزی هست.
معصومه شجاعی
معصومه شجاعی
٩٦/٠١/١٩
٠
٠
فرمودید دولت مرکز تولید گاز شیمیایی مسلحلین رو هدف قرار داده خوب این عمل با علم بر اینکه چنین اتفاقی میوفته فرقی با استفاده ی عامدانه از سلاح شیمیایی داره؟؟؟
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
در مورد این نظری ندارم، چون اطلاعات کافی در این زمینه وجود نداره.
Havva
Havva
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
هعی... چی میخواد این آمریکا از جونِ مردم؟!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
منافعش را !
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢٠
٢
٠
تصورم از نقشه چیز دیگه ای بود ؛ فکر میکردم حداقل شصت درصد مناطق دست دولت سوریه است. امیدوارم با ظهور هر چه زودترِ امام زمان (عج) انشااء... ٬ زمین از این همه جنگ و خون ریزی خلاص شه و پر از عدل و زیبایی شه :) وضعیتِ یمن و فلسطین هم مثل سوریه وخیم هس ؟ ممنون بابت این مطلب ٬ موفق باشید
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠١/٢٠
٠
٠
بخش زیادی از خاک سوریه بیابانی است که تسلط به اون ارزش نظامی نداره. دولت مرکزی سوریه به جز دو مرکز استان تمامی شهرهای بزرگ و اصلی سوریه رو تحت کنترل داره
علیرضا
علیرضا
٩٦/٠٢/٠١
٠
٠
مطلب جالب و مفیدی بود در مورد سوریه ای که خیلی از ماها فقط میدونیم توش هم جنگ داخلی و هم خارجی! و نه بیشتر. ممنونم