با افراد غرغرو چگونه برخورد کنیم؟
بیایید مثبت باشیم!

با افراد غرغرو چگونه برخورد کنیم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

روز‌های اول ورود به دانشگاه، موقعی‌که دسته‌جمعی گرسنه و خسته به سلف دانشگاه پناه می‌بردیم برای اولین‌بار به‌صورت گسترده، با این پدیده مواجه شدم! چه پدیده‌ای؟ ناله‌ها و شکایت‌هایی که شبیه تیرهای پی‌درپی شلیک می‌شد. همیشه وقتی سر میز غذا می‌نشستیم کسانی بودند که به وضعیت موجود در سلف غر بزنند. "این چه وضع سلفه آخه؟"، "وای چقدر غذاش شوره"، "شور؟! وای نه خیلی بی‌نمکه"، "وای بچه‌ها نمی‌ریم این غذاها رو می‌خوریم" و از این دست شکایت‌ها. واقعیت این بود که هرچقدر سعی می‌کردم نمی‌توانستم ایرادی از غذای سلف بگیرم. بله! درست است که هیچ غذایی شبیه دست پخت مادرهایمان نمی‌شود ولی آیا غر زدن باعث خوش طعم شدن غذا می‌شد؟

در آن زمان فرصت حرف زدن از همه چیز را داشتیم. از وضعیت درسی و دانشگاهی‌مان گرفته تا کل وضعیت موجود در جامعه و خب اگر بخواهم واضح بگویم کلیت حرف‌ها به جزگفتن از عیب‌ها و سیاه‌نمایی چیز دیگری نبود. روزهای بعد به این نتیجه رسیدم که هرچقدر غذای سلف خوب و خوش طعم باشد اما با موج منفی دوستانم، آن غذا برایم جز بدترین غذاهایی بود که تا به حال خورده بودم. توصیفات منفی و غر زدن‌هایشان بلاخره روی من هم تاثیر گذاشته بود اما نمی‌توانستم قضیه را همینطور ادامه دهم. از روزهای بعد تصمیم گرفتم غذایم را با ولع بیشتری بخورم. موقع خوردنش از آن تعریف می‌کردم."عجب بویی"، "با اینکه غذای دانشجوئیه ولی خداییش در برابر قیمتی که از ما می‌گیرن کیفیتش خیلی عالیه"، "خداروشکر این غذا رو داریم وگرنه از گرسنگی تلف می‌شدیم." و غیره. تمام سعی‌ام بر این بود که بتوانم قدرت کلمات را در دست بگیرم و به جای اینکه اجازه دهم یک غذای معمولی با غرهای بقیه تبدیل به یک غذای بد شود، با تعریف و گفتن وجه‌های خوبش، آن را تبدیل به یک غذای خوب و دلچسب کنم.

 

حرف زدن را جایگزین غر زدن کنید! 

حالا این مثال کوچک را در بطن جامعه و تمام وجه‌های مختلف آن ببرید. از شکایت‌هایی که روزانه در تاکسی و اتوبوس می‌شنویم تا غرهایی که گاه و بی‌گاه در جمع‌های دوستانه از زبان افراد بیرون می‌آید و محیط را مسموم می‌کند. حتی این رفتار را گاهی خودمان نیز بروز می‌دهیم. از نوع تدریس اساتید، گرانی وسایل و اجناس، ناامنی وسایل نقلیه، خسته شدن از ادامه تحصیل، گرم و سرد بودن هوا و هرچیزی که فکرش را بکنید، شکایت می‌کنیم اما بیایید یک‌بار میان این همه غر زدن و فرستادن انرژی منفی به یک چیز فکر کنیم. "آیا مشکل ما با غر زدن حل می‌شود؟"در ساده‌ترین و پیچیده‌ترین حالت ممکن به جواب "خیر" می‌رسیم. به گمانم غر زدن تنها در پیش بردن اهداف و حل کردن مسائل وقفه ایجاد می‌کند که این امر طبیعی‌ست. وقتی دائم از یک چیز گله می‌کنیم تمام انرژی ما صرف حرف زدن در مورد آن می‌شود. حرف زدنی که نه تنها سودی ندارد بله روحیه ما را نیز تخریب می‌کند. اگر می‌توانیم مشکل را خودمان به تنهایی حل کنیم که به سمت حل آن گام برداریم و اگر حل آن وابسته به کسی ست با گفتگوی معقولانه زودتر و بهتر می‌توانیم به نتیجه دست پیدا کنیم.

 

با غرغروها چه کنیم؟ 

فکر می‌کنم هرکسی می‌تواند با اخلاق خوب و مثبت خود روی دیگران اثر مثبت بگذارد و یا حتی می‌تواند در یک جمع اثر منفی اخلاقی کسی را تا حدودی خنثی کند. اگر در جمعی هستیم که فردی دائم در حال منفی‌بافی و غر زدن است می‌توانیم معقولانه نکات مثبت مشکلش را برایش بگوییم. بگوییم مشکلات برای همه وجود دارد. اگر می‌تواند مشکلش را حل کند و اگر نمی‌تواند با بازگو کردنش به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد و حتی ممکن است با منفی پراکنی، دوستان خوبش را نیز از دست بدهد.

اما باید بدانیم گاهی انسان‌ها هیچ میلی به تغییر دادن خود، در جهت مثبت ندارند. ما نمی‌توانیم کسی را تربیت کنیم و اگر در مقابل حرف‌های ما باز هم اخلاق "شکایت کردن از همه چیز" را کنار نگذاشتند باید رابطه‌مان را با آن‌ها محدود کنیم. به خاطر داشته باشید گاهی محدود کردن برخی از ارتباط‌ها باعث آسایش روح و روان‌مان می‌شود.

امیدوارم در سال جدید همه ما یاد بگیریم گله و شکایت باعث پس‌رفت می‌شود و علت این نا‌به‌سامانی هایی که در اطراف‌مان وجود دارد همین است؛ گله کردن به جای حل کردن! 

برچسب ها
رفتار با غرغروها
آدم های غرغرو
حرف زدن به جای غر زدن
غر زدن
برخورد با غرغروها
آدم های غرغرو
کنار آمدن با غرغروها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/١٤
١
١
غر زدن البته یک هنریه که از هرکسی بر نمیاد و سال ها تمرین لازمه :) ولی در مورد غر زدن اگر بتونیم واژه ای محترمانه تری استفاده کنیم واژه معترض به نظرم مناسبه. افرادی با نگاه مثبت و به قول فانتزی شما با انرژی مثبت، مفعول تاریخ و زمان خودشون هستن در حالیکه افراد معترض فاعل تاریخ و زمان خودشون هستن. افراد مثبت و فانتزی نگر نقش مفعولی را دارن که باید در بطن خود نطفه ی تفکر اعتراضی و اندیشه های نوین و معرتضانه ی فاعلان زمان و تاریخ را نگه دارن. معترضین هستن که تاریخ و انقلاب ها را رقم می زنن. معترضین روزگار هستین که مسیر علم و دانش را مشخص می کنن، معترضین و فاعلان جامعه هستن که تعیین می کنن عصر و دوره ای امری به اتمام رسیده و باید عصر و دوره ی جدید به وقوع بپیوندد. افراد با نگاه مثبت و یا انرژی مثبت به قول نگاه فانتزی شما، نقش زنان حرمسرایی را دارند که پس از جهانگشایی پادشاه و ایجاد تمدن و عصر جدید توسط پادشاهشان، باید بستر مناسب استراحت و لذت او را فراهم آورند تا تاریخ و تمدن را با نگاه اعتراضی و زیاده خواهانش به جلو ببرد. معترض یعنی زیاده خواه. معترض یعنی در زمان متوقف نشو. معترض یعنی در زمان راه نرو، زمان را راه ببر.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
معترضی که انقلاب به پا کنه و پشت اعتراضش یک هدف درستی باشه رو ما میبوسیم میذاریم رو سرمون.اما منظور این متن آدم هایی بود که اعتراض بیخود میکنن.از هرچیزی یک ایراد میگیرند و بی هدف غر میزنند و غرهاشون واقعا آزاردهنده ست.ایراد این آدما اینه که فقط حرف میزنند ولی هیچ تلاشی برای بهبود نمیکنند.شاید چون ایرادشون الکیه نمیتونن اوضاع را بهتر از این کنند.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
شما فکر می کنید تغییرات بزرگ مدنی و اجتماعی و سیاسی چگونه شکل گرفته؟ یک شبه شکل گرفته؟ چندین سال و چندین دهه به قول شما غر زدن و به قوا بنده اعتراض کردن تا یک تغییری ایجاد شد! شما چه جوری می خوای بین کسی که به وضع اقتصادی جامعه به قول شما غر میزنه و کسایی که چندین سال بعد به پشتوانه همین غر زدن های مردن تغییرات بزرگ اقتصادی انجام میدن فرق بذاری؟ تا به قول شما غر زدنی نباشه و به قول من اعتراضی نباشه، چگونه می خوایم متوجه بشیم امری به درستی سرجاش قرار گرفته یا نه؟ شما فکر نمیکنید همین غر زدن های مردم در دهه 30 و 40 و 50 منجر به انقلاب شد؟ به پشتوانه همین غر زدن های مردم با (سلایق متفاوت) نبود که آقای خمینی دست به کار شد و اعترضاتش و به شاه کشور علنی کرد؟ همیشه تاریخ، جواب اعتراضات مردم از سوی روشنفکرای از همه جا باخبر این بوده که: چقدر غر میزنن این مردم!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/١٥
٢
٠
یه مرزی هست بین روشن‌فکری و عدم رعایت اخلاقیات که وقتی می‌خوایم ادعای روشن‌فکری کنیم باید اول اون رو در نظر بگیریم
مرضیه
مرضیه
٩٦/٠١/١٤
١
٠
با کلی امید برای راهکار تا آخر متن اومدم و فقط کم کردن رابطه؟ ../ :( پس من با خواهر غرغروی خودم - که تمایل به تغییر هم نداره - چکار کنم؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠١/١٥
١
٠
خودت روش تاثیر بذار.سعی کن از هرچیزی چندتا ویژگی مثبت پیدا کنی و وقتی میبینیش دائم از خوبی ها بگو
Havva
Havva
٩٦/٠١/١٧
٠
٠
امان از این آدم ها...