تمام فوت و فن های خرید یک چادر مشکی زیبا و با کیفیت
چه چادری برای شما مناسب است؟

تمام فوت و فن های خرید یک چادر مشکی زیبا و با کیفیت

نویسنده : الهام حبشی

نمی‌دانم شما هم چادری هستید یا نه، اما به هر حال همه خانم‌های ایرانی حتی اگر پوش‌شان چادر نباشد، باز نیاز دارند که حداقل یک چادر برای مهمانی‌های مناسبتی، زیارت و غیره داشته باشند. اغلب ما از جنس، قیمت و مدل‌های متفاوت چادرهای موجود در بازار اطلاعات کافی نداریم و ممکن است چادری را انتخاب کنیم که مناسب ظاهر ما نباشد یا حتی چادری را خریداری کنیم که خیلی زود رنگ مشکی سیر اش را از دست می‌دهد و انگار چند درجه روشن‌تر می‌شود. 

خرید یک چادر نامناسب می‌تواند آدم را از چادر سر کردن دل‌زده کند! در مقابل، پوشیدن چادری که خاص قد و اندام‌ ما طراحی شده است و از کیفیت مطلوب برخوردار است، نه تنها دست و پا گیر آدم نیست، بلکه حس خوبی از پوشیدن آن خواهیم داشت. 

 

چادر حاضری بخریم یا سفارشی؟

بین چادرهای حاضری و چادرهایی که خیاط سفارشی برای‌مان می‌دوزد، تفاوت‌های بسیار وجود دارد. اولین تفاوت یک چادر حاضری با سفارشی در این است، که چادرهای حاضری، سری دوزی می‌شوند. شما مدل چادری را می‌پسندید اما در انتخاب جنس پارچه، میزان تیرگی رنگ، براقی و ماتی و همچنین طرح گلدوزی، محدود خواهید شد. غیر از این، فروشندگان چادرهای حاضری برای فروش محصول‌شان اطلاعات درستی در اختیارتان قرار نمی‌دهند. شما می‌توانید برای داشتن یک چادر منطبق با سلیقه‌ی‌تان از خیاط مشاوره بگیرید. غیر از این باید بدانید خیاط‌های حرفه‌ای، مبلغی حدود 15 تا 35 تومان برای دوخت انواع چادرها از شما دریافت می‌کنند. اما اگر برای خرید چادر وقت کافی ندارید، حتما از فروشگاهی معتبر چادرتان را تهیه کنید. به علاوه پیشنهاد می‌کنم همیشه جایی به خصوص برای خرید چادر داشته باشید که به آن مراجعه کنید و خیال‌تان از بابت کیفیت چادر راحت باشد. 

 

برای قد شما، چقدر پارچه لازم است؟

خرید چادر قواره‌ای انجام می‌شود. هر قواره، چهار و نیم متر است. اگر قدتان بین 150 تا 160 سانتی متر باشد، یک قواره برای‌ شما کافی است، اما اگر بلند قدتر هستید به نسبت قدی که دارید نیم تا یک متر بیشتر پارچه تهیه کنید. 

 

چه پارچه ای برای چه چادری خوب است؟

جنس و قیمت پارچه‌های چادری نسبت به مرغوبیت یا نوع خاصی که دارند، متفاوت است. حریرالاسود که پارچه‌ی چادری، مات و سبک وزنی است، با قیمتی بین 45 تا 100 هزار تومان، کم قیمت‌ترین پارچه‌ی چادری است. این چادر برای استفاده دم دستی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. یکی از مشکلات حریرالاسود زود چروک شدن آن است. گران‌ترین قواره چادری، خاص الگانس ضد آب، با قیمتی 600 تا 1 میلیون تومانی است. پارچه‌ی کن کن ساده، براق‌ترین پارچه چادری است و بیشتر برای چادر اماراتی، عربی و لبنانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هر قواره‌ از این چادر 150 هزار تومان قیمت دارد. حریر کن کن هم یکی دیگر از انواع کن‌کن‌ها با قیمتی 120 هزار تومانی است. اگر یک چادر ساده و سنگین بخواهید، بهترین گزینه‌ها، کرپ خاویار ژاپن به قیمت250 هزار تومان و کرپ ناز معمولی به قیمت 170 هزار تومان است. اگر دوست دارید یک چادر ساده مخمل داشته باشید، باید بابت هر قواره مخمل 200 تا 300 هزار تومان بپردازید. یادتان باشد پارچه مخمل را باید نیم متر اضافه‌تر بگیرید.

 

انواع چادرها

تا چند سال پیش، چادرهای ساده، تنها چادرهایی بودند که یک خانم محجبه می‌توانست از آن‌ها استفاده کند. چادرهای ساده با این‌که پوشش کاملی داشتند، نگه‌داشتن‌شان روی سر کاری به مراتب دشوارتر از راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند بود. بعضی از خانم‌ها با دوختن یک کش کوچک، کنترل چادر را راحت‌تر می‌کردند، ولی تعداد زیادی چادر را کنار می‌گذاشتند و رغبتی به سر کردن آن نداشتند. اما امروزه مدل چادرها آن‌قدر زیاد و متنوع شده‌ است، که حتی به سختی می‌شود نام تمام آن‌ها را به خاطر سپرد یا یکی را به راحتی انتخاب کرد. چادر عربی، لبنانی، اماراتی، قجری، ملی، دانشجویی، مروارید و جدیدترین آن‌ها جلابیب تنها بخشی از این چادرها هستند که در ادامه به معرفی‌شان می‌پردازیم.

چادر ملی

چادر ملی همان چادر دانشجویی است با دو تفاوت اندک. آستین چادر دانشجویی در حد یک شکاف است که می‌توانید دور آن را تور دوزی کنید، اما چادر ملی آستین‌هایی برای بیرون آوردن دست تا نزدیک آرنج دارد، همچنین چادر ملی نسبت به چادر دانشجویی اندامی‌تر است. اسم این چادر از سادگی و رسمی بودن طرح آن گرفته شده است.

خرید چادر ملی

چادر قجری

چادر قجری یا کمری یکی از قدیمی‌ترین نوع چادرهای ایرانی است. پایین این چادر شبیه به دامنی است که با دو بند پهن، دور کمر گره خورده و محکم می‌شود.چادر کمری همان چادر قجری است با این تفاوت که قسمت بالایی چادر آویزان نیست و به قسمت دامن چادر وصل است. دامن چادرهای کمری می‌تواند کم چین یا پرچین و دراپه باشد. این چادر مناسب خانم‌هایی درشت اندام نیست.

پیشنهاد می‌کنم زیر این چادر حتما مانتو یا یک لباس کاملا پوشیده به تن داشته باشید، همچنین می‌توانید از مقنعه‌های آستین دار استفاده کنید. اگر چادرتان کمری است باید مراقب باشید، چرا که ممکن است به دستگیره در یا دسته صندلی گیر کند، آن وقت یا چادر از سرتان خواهد افتاد یا قسمت کمربندی پاره خواهد شد.

خرید چادر مشکی

چادر جلابیب

جلابیب یا زینت یکی از چادرهای باب میل من است. این چادر به علت پوشانندگی کامل و شکیل بودنش به حجاب کامل معروف است. سر آستین چادر جلابیب یک زیپ مخفی کار شده که تا ساق دست ادامه پیدا می‌کند و روی ساق دست کیپ و محکم می‌شود. جلوی چادر هم با یک زیپ مخفی کاملا بسته می‌شود.

چه چادری خریداری کنیم؟

چادر اماراتی 

چادر اماراتی یا بیروتی همان چادر لبنانی است، با این تفاوت که جلوی چادر اماراتی حالت چپ و راستی دارد، به این صورت که یک کش بلند از داخل چادر، قسمت راست کمر وجود دارد که داخل بازوی مخالف انداخته می‌شود. سمت چپ چادر هم با دگمه‌ای کوچک روی قسمت راست کمر بسته می‌شود تا جلوی چادر کاملا بسته بماند، اما چادر لبنانی جلویش زیپ دارد و نسبت به اماراتی تنگ‌تر و کم پارچه‌تر است.

چادر مشکی

چادر عربی و جده

چادر عربی و جده اصیل‌ترین چادرهای عربی هستند. چادر جده که به چادر عبا هم معروف است، پارچه زیادتری نسبت به دیگر چادرها نیاز دارد و همین امر باعث می‌شود چادر جده عریض باشد. برای زیباتر شدن این چادر می توانید از قسمت بالای مچ تا گوش را با نگین‌های حرارتی ریز سیاه تزئین کنید.

چادر عربی

چادر شال دار

چادرهای شال دار که تقریبا شبیه مانتو هستند، در دو نوع شال کوتاه و شال بلند دوخته می‌شوند. چادرهای شال‌دار برای خانم‌هایی که قد متوسط و رو به کوتاهی دارند، مناسب نیست. شال چادرهای شال بلند، تا مچ پا ادامه پیدا می‌کند

مشاوره خرید چادر

برچسب ها
خرید چادر مشکی
مشاوره خرید چادر مشکی
پارچه های چادری را بشناسید
پارچه های چادری
خرید چادر
انواع پارچه چادری
تفاوت انواع چادر
انواع چادر مشکی
چادر شال دار
چادر عربی
چادر جده
چادر اماراتی
چادر جلابیب
چادر قجری
چادر ملی
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠١/١٢
٠
٠
ممنون از مطلب عالی😊 اتفاقا تصمیم به خرید چادر گرفته بودم، چه به موقع. اسم چادر جلابیب رو نشنیده بودم. من عاشق چادر عربی ام.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
مرسی عزیزم 😊 خوشحالم که به موقع بوده 😄 من جلابیب تازه دوختم، خیلی دوسش دارم، حتما برو یک فروشگاهی چند مدل رو امتحان کن ببین چی بیشتر بهت میاد 🌹
marjan_mi
marjan_mi
٩٦/٠١/١٢
١
٠
تقریبا اسم همرو شنیده بودم ولی تفاوت های ریزشون رو نمیدونستم. تازگی پارچه چادری خاویار گرفتم با اینک ظاهر خیلی قشنگی داره ولی بعد پشیمون شدم چون ی مقداری سنگینه وقتی ام ی ذره به جایی میخوره نخ کش میشه بخاطر بافتش. به نظر من چادر قجری از همه برای خانوم ها راحت تر باشه البته به همه نمیاد. حالا جای خوبی هم سراغ داری که چادر حاضری بفروشن و کارشون خوب باشه؟ مطلبت خیلی خوب بود. مرسی
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
چادر مرورارید کودوم بود؟:) یکی هم من دارم به اسم صدف که تو مایه های لبنانیه فقط آستین داره ینی آستیناش بلندتره:) من زینت رو خیییلی دوس داشتم ولی گفتن بهت نمیاد نخریدم:\\ البته آخر سر همون ساده رو میپوشم:دی یه دفتردار داشتیم تو مدرسه ازین شالدارا خودش دوخته بود خیلی جک شده بود همیشه هم سرش بود معلوم نبود مانتوئه یا چادر خدا ببخشتمون خیلی خندیدیم بهش....خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
آره خاویار ژاپنی خیلی سنگینه، نخ کش هم میشه،کن کن هم زود نخ کش میشه. نمی دونم قجری داشتی یا نه ولی یکم درگیری ینی همش جلوش وله. کمریاشم که به هر چیزی گیر میکنه. فروشگاه معتبر یکی حجاب صدف خیابان ابکوه یکی هم حجاب فاطمی، آدرسش رو ندارم. قربانت عزیزم 🌹🌷
آلاء
آلاء
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
من خانه حجاب صدف رفتم اونجا میتونی چادر حاضری رو با جنس پارچه و گلدوزی و مدل دلخواهت بگیری کلا تنوعشون بالاست همه جوره حق انتخاب داشتم مشاوره هم دادن:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
آره صدف بیشترین تنوع رو داره، من قبل عید چادر می خواستم رفتم هزار تا چادر پرو کردم ولی هیچ کدوم رو نپسندیدم. گلدوزی هاش اصلا خوب نبود . یکی رو هم که پسند کردم جنس و سیاهیش به دلم ننشست. برا همین حاضری نخریدم. دادم خیاط دوخت الانم دادمش به یک مغازه گلدوزی کار درست تو بازار جواد. آلبوم گلدوزی بهت نشون میدن انتخاب کنی 😊 خیلی خوبه 😊
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
من چادر ساده رو بیشتر میپسندم البته من چادری نیستم اما برای بعضی مناسبت ها هم یک چادر کاملا ساده کرب ناز دارم .. به نظرم بقیه ی چادرا جالب نیستن. البته از چادر قجری خوشم میومد که الان با خوندن این مطلب متوجه شدم اونم زیاد جالب نیس.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
سلام نسیم جون :) بهت پیشنهاد می کنم چادر زینت رو امتحان کنی. من خیلی ازش راضی بودم بین بقیه چادر ها . هم سادس هم مجلسی طوره و هم خیلی بی دردسر و راحته ^_^
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
چه قدر به موقع و بجا بود...تو همین هفته میخواستم چادر بگیرم..البته از اونجایی که مامانم خیاطه ،پارچه میگیرم ، مامانم میدوزه ولی خیلی ذهنم مشغوله بود که چه مدلی باشه ...مرسی الهام جان از این مطلب ، مخصوصا معرفی پارچه..برای من که خوب بود :)))
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
البته" مشغول این بود"
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
چقدر خوب که به موقع بوده، خوشحال شدم. وای مامان خیاط داشتن ینی زندگی،چون مامان خودم خیاطه با خبرم😊 پس الان فقط کافیه بری چند تا مدل روی سرت امتحان کنی، بعد پارچه و بعد دستای هنرمند مادرجان 😊🌷
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٣
٠
٠
چادر مروارید همون ملیه فقط قسمت پهلو ها تا پایین تنگ شده و فن نیست. منم عاشق زینتم، چرا بهت نیاد؟ هم به قد بلندا میاد هم قد متوسطا، اما به لاغرا بیشتر میاد. منم از چادرای شالدار بدم میاد. به نظرم کسی از این مدل دوس داشته باشه بهتره مانتو عربی بپوشه.😊🌷
a_a
a_a
٩٦/٠١/١٤
١
٠
سلام ممنون الهام جان چند تا فروشگاه چادر هم تو خیابون دانشگاه هست ک از لحاظ قیمت نسبت به جاهای دیگه با کیفیت جنس تقریبا یکسان مناسب تره
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
سلام به روی ماهت عزیزم. چادر فروشی های خیابون دانشگاه که خیلی گرون فروشن اغلب چادراشونم جنس نانو ضد آب یا کار دست هست. همین اخیرا رفتم اونجا یک چادر زده بود دو میلیون با اینکه یکی از دوستام دادیم چادر بهترین جنس براش دوختن ، 500 هزار تومن هم علاوه بر خود پارچه داد به خیاط، پشت چادر یک طاووس معرکه کار کردن. رو هم رفته 1 تومن نشد. اونوقت اون چادر فروشی طرح های واقعا زشت و کم کار رو زده 2 میلیون!!!
زینب.م
زینب.م
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
چرا هیچ اسمی از چادر ایرانی مون 💪💪نمیبرین؟؟کیفیت عالی قواره ای50هزارتومان. چادر شهرکرد، بسیار باکیفیت، مشکی ،چروک نمیشه، و مشابه خارجیش قیمتش خیلی بالاتره..من که چادرمو به عرکی نشون دادم باورش نمیشد ایرانی باشه و همچین قیمتی..راستی یه چیزی. حالا که مسئولین مون اهمیتی به اقتصاد کشورمون نمیدن حداقل تو مقاله تون که میتونین یه اسم بیارین😞😞..چون مشخصه که براش تحقیق کردین و زحمت کشیدین🌼🌼
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٤
٠
٠
سلام زینب جان. راستش این مطلب برای چادرهای مدل دار هست نه چادر ساده. حقیقتش رو بخوای در مورد پارچه های چادری که شهرهای خاص میزنن اطلاعی نداشتم و البته باید بدونیم که خیلی از شهرها پارچه تولید میکنن و نمیشه تک تک نام برد. با خیاط که صحبت کردم اطلاعات پارچه هایی رو گرفتم که معتبر باشن و شناخته شده. انشالله در مطالب دیگه سعی می کنیم کامل تر کار بشه. ممنونم 😊🌷🌹
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠١/١٨
١
٠
من اصلا با چادر ساده راحت نیستم،اما از لبنانیم راضیم،جنسشم کن کن مات هست که دوست دارم :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٩
٠
٠
اینی که توی جیم سرت دیدم؟ لبنانیه ؟ لبنانی ها کاپ دارن، کاپشو برداشتی؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠١/١٨
١
٠
راستی از چادر شالدار و ملی هم به شدددددت بدم میاد :/
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٩
٠
٠
من از شالدارا بدم میاد اما تمام 4 سال دانشگاه ملی می پوشیدم :)) البته چادرای دیگه رو نمیشناختم ^_^
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠١/١٩
١
٠
من کن کن خریدم ایندفه، خیلی زود چروک میشه. سبک و خوبه اما خیلی روی اعصابه! با توضیحاتی که دادی همش حس میکنم حریرلاسود بهم انداخته :| / بین مدل های چادر هم ملائکه چیز خوبیه! حدود 10 سانتی متر یه آستین کوچولو داره که هم شیکش کرده و هم مچ دست و ایناها دیده نمیشه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠١/١٩
٠
٠
اگر از چروک شدن و فوری نخ کش شدنش بگذریم و مراقبش باشیم، نسبت به قیمتش واقعا چادر مناسبیه. آره اونام قشنگه خصوصا با اون نگینای ریز.