اژدها وارد می‌شود!
یک بازی سرنوشت‌ساز دیگر در مسیر جام جهانی روسیه در راه است

اژدها وارد می‌شود!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

اژدها؟ شاید هیچ‌گاه خودم را برای تیتری به این اندازه غلوانگیز نبخشم. راستش را بخواهید تیم ملی چین هیچ‌گاه در حد و اندازه‌های یک اژدها حتی در آسیا ظاهر نشده است. آن‌ها تنها یک بار توانستند به جام جهانی بروند، سال 2002 ، جایی که با وجود حمایت پرشور تماشاگران‌شان در ژاپن و کره بدون حتی یک گل زده از رقابت‌ها کنار رفتند. تیم ملی فوتبال چین هیچ گاه اژدهایی ترسناک نبوده است ولی خب چه تیتری جذاب‌تر از اژدها وارد می‌شود برای ورود تیم ملی کشوری که همه ما عروسک‌های اژدها آن‌ها را در مراسم و جشن‌های‌شان به یاد داریم؟ پس بگذارید بگوییم؛ اژدها وارد شده است چون آن‌ها حالا در خاک ایران هستند و کمتر از 24 ساعت آینده در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم ملی ایران می‌روند.

تیم ملی کشورمان که در بازی با قطر رونمایی شد، تمی است با یک دروازبان سرحال که آوازه پرتاب دست‌هایش در رسانه‌های چینی پیچیده است، خط دفاع مثل همیشه مستحکم که بدون سید جلال حسینی هم یاد دارد چطوری کلین شیت کند، هافبک‌هایی که تا دقایق پایانی دویدن را فراموش نمی‌کنند و البته مهاجمانی که با توجه به سن کم‌شان، درصد خطاها و موقعیت‌های از دست رفته‌شان طبیعی است. با این اوصاف بگذارید بی خیال تیم ملی کشورمان شویم و برویم سراغ تیم آقای لیپی. مربی خوش آوازه ایتالیایی که همه ما احتمالا او را با قهرمانی جام جهانی 2006 به همراه تیم ملی ایتالیا به یاد داریم.

مربی که قهرمانی و انجام ناممکن‌ها را به خوبی یاد دارد. یاد دارد، چگونه با یوونتوس بارها قهرمان لیگ ایتالیا شود و لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند. یاد دارد چگونه در خاک آلمان، در حالی که کسی برای او و تیمش شانسی قائل نیست، جام قهرمانی جهان را بالا سر ببرد. یاد دارد درست در سال‌هایی که همه را به پول پرستی متهم می‌کنند، گوانگژو چین را بر بام لیگ قهرمانان آسیا قرار دهد تا تنها مربی دنیا شود که توانسته در آسیا و اروپا این عنوان را کسب کند. حالا او کمتر از یک سال به عنوان سرمربی تیم ملی چین و البته گران‌ترین مربی جهان انتخاب شده است تا بتواند کاری کند کارستان. چینی‌ها در 4 بازی ابتدایی مرحله نهایی جام جهانی 2018 تنها 1 امتیاز کسب کرده بودند، آن‌ها حتی در چین نتوانسته بودند، حریف سوریه شوند و بازی را باخته بودند ولی حالا با 5 امتیاز و به کمک جادوی‌شان در بازی هفته پیش مقابل کره جنوبی، بدجور امیدوارند که حداقل بتوانند در گروه سوم شوند و چشم امید به روزهای بعد داشته باشند. مردم چین حالا بار دیگر پیراهن‌هایی که ابتدا مسابقات بر تن داشتند را از داخل کمد بیرون آوردند، پیراهن‌هایی که آرزوی 14 ساله آن‌ها را بر رویش فریاد زدند «ما داریم میایم روسیه». 

نگاهی که به بازی تیم ملی چین می‌اندازید، متوجه می‌شوید که مارچلو لیپی تنها مفهوم یک کلمه را به آن‌ها آموخته است. همان کلمه‌ای که به صورت مادرازد در خون تمام مربیان ایتالیایی جاریست؛ «دفاع». چینی‌ها اگر قبل از این می‌توانستند مانند هفته پیش از تک گل‌شان به درستی دفاع کنند، احتمالا امتیازات بازی رفت با کره جنوبی را هم به دست می‌آوردند. اما یک سوال مهم؛ آیا برای آموختن این کلمه کمی دیر نشده است؟ شاید وقتش رسیده است که یکی از بزرگان فلان قبایل چینی به دوربین‌های تلویزیونی زل بزند و صریحا به میلیاردها! مردم چین اعلام کند که فعلا بازیکنان این کشور ظرفیت لازم برای عرض اندام در فوتبال آسیا را ندارند. هوادارانی که از روز اول حضور در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی با شعارهای رفتن به روسیه به ورزشگاه می‌آمدند، تازه متوجه شدند که ستارگان خارجی پرتعداد لیگ‌شان نمی‌توانند کمک خاصی به بازیکنان بی استعداد تیم ملی‌شان کنند. حالا فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفته است که اجازه حضور تنها 3 بازیکن خارجی در ترکیب اصلی هر باشگاه را بدهد و آن‌ها را مجبور کند که از یک بازیکن زیر 23 سال در ترکیب اولیه تیم استفاده کنند ولی واقعا این کافی ست؟ باشگاه‌ها راه دور زدن قانون را خیلی زود با تعویض دقیقه 20 بازیکن زیر 23 ساله‌شان یاد گرفتند. کار به جایی رسیده است که هنوز ژنگ‌ژی سی و خورده‌ای ساله، بهترین بازیکن تیم ملی این کشور است. یادتان نرود برای تغییر رویکرد باشگاه‌هایی که به خریدهای میلیون دلاری ستاره‌های دنیا عادت کرده اند، چندین سال زمان لازم است. چینی‌ها برای رسیدن به سطح اول فوتبال آسیا راه را کمی اشتباه رفتند، راهی که اصلاحش به 2018 و روسیه قد نخواهد داد. آن‌ها تنها یک امید دارند. کسب 9 امتیاز در 4 بازی بعدشان تا بتوانند کجدار و مریز خودشان را به روسیه برسانند تا بتوانند حداقل یک گل زده در کارنامه ملی‌شان در جام جهانی ثبت کنند. 

برچسب ها
مارچلو لیپی
ایران و چین
مقدماتی جام جهانی روسیه
تیم ملی فوتبال چین
لیگ فوتبال چین
نظرات کاربران
کد امنیتی
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٦/٠١/٠٧
٠
٠
هنوز هم که هنوزه هر وقت اون فیلم گل زدن آرش برهانی به چین رو میبینم ، واقعا دلم براشون میسوزه...البته دیدن بازی وقتی جذاب تر میشه که تو این روزا بری خونه یکی و فوتبالو اونجا ببینی...که قشنگ تو نود دقیقه بشه یه انتقام خوب از اجیلا گرفت...( البته متأسفانه این بلا همراه با تعداد زیادی از فک و فامیل سر بازی قطر تو خونه ما اتفاق افتاد ) راستی با اینکه چند روز گذشته ولی هنوزم دیر نیست ، عیدتون مبارک... :))))
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠١/٠٨
٠
٠
بله حرف شما درسته... امیدوارم بازی امروزم خاطره انگیز باشه. عید شما هم مبارک:)