روی خوش روبات‌ها!
دنیای تمام نشدنی روبات‌ها، هر روز پیشرفته‌تر از دیروز

روی خوش روبات‌ها!

نویسنده : اکرم انتصاری

سال دقیقش را نمی‌دانم. دهه هشتاد بود که تلویزیون سریالی به اسم پلیس آهنی را پخش کرد. تا قبل از آن روبات‌ها برایم ترسناک نبودند اما خوب یادم است که با این سریال از روبات‌ها ترسیدم. شاید در ذهن شما هم روبات‌ها هنوز دستگاه‌های خشن و درشتی هستند که تمام منطق‌شان پیش‌بینی شده است و از روی همین حالات می‌توان آن‌ها را تشخیص داد. اما حالا می‌خواهم تصورات‌مان را از روبات‌ها بر هم بزنم و روی دیگر آن‌ها را با هم ببینیم.

 

روما، روبات مانکنی که 360 درجه می‌چرخد

به احتمال زیاد سورنا 3 تازه‌ترین ربات انسان‌نمای ایرانی را به خاطر دارید. حالا باید «روما» روبات مانکن ایرانی را هم به ذهن بسپارید. این ربات را گروهی از دانش آموخته‌ها و هیئت علمی دانشکده صنعتی شریف ساخته‌اند. روما می‌تواند مفاصل گردن، شانه و آرنج خودش را شبیه به انسان حرکت دهد و لباسی که به تن دارد را با چرخشی 360 درجه‌ای در همه زوایا نشان بدهد. این روبات مانکن از طریق یک اپلیکیشن توسعه یافته اندروید هدایت می‌شود و می‌تواند در حالی که مشتری را شناسایی می‌کند حالتش را تغییر دهد، با مشتری تعامل کند و پیغام صوتی هم پخش کند. خلاصه که به احتمال زیاد در سال‌های آینده برای خرید لباس، کار راحت‌تر و ویترین‌های جذاب‌تری خواهیم داشت البته اگر روبات منشوری اعلام نشود و همین اول کار ممنوع التصویر نشود.

 

شواهاناکوا 2، روباتی که همیشه دندان درد است!

هر زمان علم به خدمت عمل در بیاید نتیجه شگفت انگیز است. روبات‌های کمک آموزشی پزشکی جزو همین شگفتی هستند. ژاپنی‌ها یک روبات بیمار ساخته‌اند که تمام رفتارهای یک انسان دندان درد را دارد تا دانشجویان دندانپزشکی روی این روبات مهارت‌های دندان‌پزشکی را تمرین کنند. شواهاناکوا می‌تواند در طول کار دانشجویان، عطسه یا سرفه کند، زبانش را حرکت دهد، احساس خفگی کند تا دانشجو با خیال راحت کارش را انجام ندهد و با شرایط پیش بینی نشده شبه انسانی آشنا شود و آن را مدیریت کند. علاوه بر همه این موارد این روبات بسیار شبیه به یک انسان واقعی است تا دانشجویان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، واکنش‌های آن را ببینند، استرس حین درمان را تجربه کنند و هم در هنگام آموزش پزشکی به بیماری ضربه جبران ناپذیری نزنند.

 این وضعیت را در روبات‌های مشابهی که برای کنترل آنفولانزا و یا آموزش زایمان به دانشجویان پزشکی طراحی و ساخته شدند هم می‌توان دید.

 

اطلس، روباتی که زمین نمی‌خورد!

در میان روبات‌هایی که روی دوپا راه می‌روند اطلس یک ربات دیدنی و تمام عیار است. اطلس طوری طراحی شده است که در موقعیت‌های بحرانی و فاجعه‌آمیز مثل حوادث طبیعی و غیر قابل پیش‌بینی و راه‌های عبور سخت برای انسان‌ها حسابی به کار می‌آید. این روبات با قد 1.9سانتیمتری و وزن حدودی 156کیلوگرم بسیار متعادل قدم برمی‌دارد و جزو روبات‌های خانگی است. اطلس نیمه خودکار است یعنی دستورها توسط یک اپراتور به آن داده می‌شود و بعد ربات تشخیص می‌دهد دستورها را چه طور عملی کند. بعید نیست تا چند سال آینده با کمک ربات‌های خانگی خانه تکانی‌ها جذاب‌تر از مدل امروزی‌شان دنبال شوند.

روبات اطلس تنها ساخته شرکت بوستون داینامیکز نیست و بعد از این که گوگل مالک این شرکت شد تصاویر و ویدئوهای عجیبی از ربات‌های جدیدی که روی دوپا، چهار پا و چرخ و... حرکت می‌کنند منتشر شده است. از ربات کارگر و رقصنده تا ربات‌های جهنده و یا گربه وحشی. کارکرد هر کدام از این ربات‌ها متفاوت است اما نقطه مشترک خیلی از آن‌ها خستگی ناپذیری، نداشتن احساس، تولید انبوه به دلیل استفاده در پروژه‌های عملیاتی، امدادی، فضایی و یا جنگی است. در ادامه ویدئویی از ربات عجیبی به نام spot mini  ببینید.

 

Big dog، باوفای سیستماتیک

سگ‌ها بیش از آن چه که فکر کنید امتحان خودشان را پس داده‌اند. شاید به خاطر همین در میان روبات‌ها هم برای خودشان شاخه جداگانه‌ای دارند و طیف مختلفی از روبات‌ها را شامل می‌شوند. از روبات سگ اسباب‌بازی و نگهبان تا روبات‌های بزرگی مثل big dog. از آن جا که در هر پروژه بزرگ رباتیک پای بوستون داینامیکز هم در میان است، این روبات هم به سفارش وزارت دفاع آمریکا به عنوان یکی از پروژه‌های پنتاگون طراحی و ساخته شده است. big dog می‌تواند حامل کمک‌های اولیه، مواد غذایی و مهمات باشد. در آب شنا کند، از خشکی و مسیرهای ناهموار عبور کند و راه‌های اریب را بالا برود آن هم با تحمل 150 کیلوگرم بار بدون آن که به نفس نفس بیفتد، غر بزند و حتی آخ بگوید!

 

ربات آتش‌نشان، کم خطر و سرعتی

خاطره روزهای تلخ پلاسکو هنوز در ذهن‌مان است. شاید ربات‌های آتش‌نشان جزو آرزوهایمان برای روزهای سختی باشد که آتش جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. استرالیا به خاطر موقعیت منطقه‌اش طعم آتش سوزی را زیاد می‌چشد و همین باعث شده است تا برای حل بحران‌های احتمالی همیشه به دنبال مدرن‌ترین وسایل خاموش کردن آتش باشد. TAF20 یکی از همان امکانات مدرن خریداری شده از آمریکاست، ربات هوشمند آتش نشانی که می‌تواند آب را با بردی 90 متری به سمت آتش بپاشد، با فن قدرتمند درونی‌اش دود مکان‌های سرپوشیده را پاکسازی کند و نخاله‌ها و مصالح ریخته شده در راه را با تیغه بولدوزری‌اش از سر راه بردارد. زمانی ارزش این روبات بیشتر به چشم می‌آید که خطرات جانی برای آتش‌نشان‌ها به حداقل می‌رسد.

 

یک کلام ختم کلام

با وجود این همه خدمتی که ممکن است از یک روبات بربیاد هنوز از دنیای رباتیک وحشت دارم. از منطقی که یک اپراتور آن را کنترل می‌کند، از سیستمی که اگر مختل شود ترسناک‌تر از چیزی است که به نظر می‌آید، از روزهایی که در هر خانه‌ای را یک روبات باز کند و با یک صدای ماشینی که هیچ وقت گرمای صدای یک انسان را ندارد به خانه دعوت‌تان کند و از روزی که آدم‌ها روبات‌ها را به آدم‌ها ترجیح بدهند. بگذریم... ترس‌های من تمام نشدنی است و گریزی از این پیشرفت رباتیک نیست.

برچسب ها
دنیای ربات ها
ربات ها در زندگی ما
آینده و رباط ها
ربات آتش نشان
سگ رباتی
ربات مدل
نظرات کاربران
کد امنیتی
فو فا نو
فو فا نو
٩٦/٠١/٠٧
٠
٠
جذاب بود. و البته ترسناک! فقط فک میکنم اگر بهشون محبت کنی چی میشه؟ چه جوری واکنش نشون میدن؟ و اینکه یادی هم بکنیم از بی مکث جان :دی اون ربات عزیزی بود. مرسی بابت این مطلب :دی