بازی ایران و قطر زیر ذره بین
پاسخ به چند سوال مهم و کلیدی قبل از سوت آغاز بازی ایران و قطر

بازی ایران و قطر زیر ذره بین

نویسنده : علیرضا گرانپایه

تعطیلات عید 96 می‌تواند تا ابد در ذهن هواداران فوتبال ایران ثبت شود اگر همه چیز ختم به خیر شود. اگر تیم ملی و کی‌روش بتوانند از دو بازی مهم 3 و 8 فروردین امسال سر بلند بیرون بیایند، باید صعود تیم ملی به جام جهانی 2018 روسیه را قطعی بدانیم. بگذارید یک روز قبل از شروع بازی حساس با قطر در دوحه، کمی درباره نقشه‌های کی‌روش و اتفاقات این بازی فوضولی کنیم و به چند سوال مهم جواب دهیم. 

 

بازی دقیقا کی و کجا قراره انجام بشه؟

با توجه به این‌که احتمالا آن‌قدر درگیر دید و بازدید عید هستید که شاید به کلی یادتان برود که تیم ملی بازی دارد، باید بگوییم که بازی تیم ملی ایران و قطر پنجشنبه 3 فروردین از ساعت 20:30 دقیقه در ورزشگاه جاسم بن حمد برگزار می‌شود. همان ورزشگاهی که هفته گذشته پرسپولیسی‌ها مقابل تیم الریان در لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتند و شکست خوردند. البته امیدواریم تیم تصویربرداری این مسابقه مانند بازی پرسپولیس کل مسابقه را در حال زوم و زوم بک لنز دوربین نباشد که اگر این‌طور باشد، باید خودتان را آماده سر درد بکنید.

 

اصلا ما تا به حال به تیم ملی قطر باختیم؟

خب راستش را بخواهید ما 3 بازی مقابل تیم ملی قطر شکست خوردیم که البته تنها یک مسابقه آن مهم و تاثیرگزار بوده است. مسابقه‌ای که در مسیر صعود به جام جهانی 1998 صورت گرفت و ما با هدایت مایلی کهن باختیم. هر چند ما 13 بازی از 21 بازی مقابل قطر را بردیم ولی تمام سه بازی که باختیم در قطر بوده و این یعنی کلا باید نگران باشیم.

 

تیم ملی قطر حالا چقدر خطرناک است؟

اگر بخواهیم با شما رو راست باشیم، باید بگوییم که اگر تیم ملی قطر در دور رفت مسابقات کمی خوش شانس بود به کلی معادلات این گروه تغییر می‌کرد. با بازیکنان دو ملیتی یا بدون بازیکنان دو ملیتی فرقی ندارد چون تیم ملی فعلی قطر تا دل‌تان بخواهد گردن کلفت است. آن‌ها تنها 5 امتیاز از بازی‌های دور رفت به دست آوردند و خوب می‌دانند تنها در صورتی می‌توانند به صعود امیدوار باشند که بتوانند ایران را شکست دهند، این یعنی یک بازی انتحاری برای جبران تمام اشتباهات گذشته.

 

تیم ملی و کی‌روش برای گلزنی مقابل قطر چه نقشه‌ای دارند؟

اگر نگاهی به بازیکنان دعوت شده به تیم ملی بیاندازید، تمام ماجرا را متوجه می‌شوید. بدون دژاگه، سروش رفیعی و مسلمانی که این روزها بهترین پاسور ایران است، تیم ملی دل به حرکات ترکیبی جناحین و سانترهایش بسته است. تعجب نکنید اگر رامین رضائیان در بازی فردا سرشلوغ‌ترین بازیکن زمین بود، او  در نقشه سانتر از جناحین، بهترین گزینه است.

 

کدام بازیکنان تیم ملی قطر را زیر نظر داشته باشیم؟

دو مهاجم دو ملیتی که هیچ ارتباطی به قطر ندارند و از چهره‌ آن‌ها هم می‌توانید متوجه این موضوع شوید. بله، منظورمان تاباتا و سوریا است، دو مهاجمی که در بازی با پرسپولیس، نشان دادند که چگونه می‌توانند از سد بهترین خط دفاع لیگ ایران بارها و بارها عبور کنند. تاباتا برزیلی- ژاپنی با تکنیکش می‌تواند کاستی‌های بازی رفت مقابل ایران را جبران کند، ستاره‌ای که دلش می‌خواهد دلارهای نفتی مدیران قطری را این بار حلال کند.

 

از چه چیز تیم ملی کشورمان باید نگران باشیم؟

اول از همه باید امیدوار باشیم که حواشی کش‌دار تیم ملی و کی‌روش در ماه‌های اخیر بر روی تمرکز سرمربی تیم ملی تاثیر نگذارد. بعدش هم باید نگران خط دفاعی باشیم که همیشه نقطه قوت تیم ملی بوده است. بیرانوند و سید جلال حسینی به عنوان ستون‌های اصلی دفاعی کی‌روش، حالا به اندازه دور رفت انتخابی جام جهانی آماده نیستند. خروج‌های ناگهانی و شتاب زده بیرانوند و همچنین گل‌های معمولی که او در طول یکی، دو ماه اخیر خورده است، شاید حتی او را از ترکیب اصلی هم خارج کند.

 

آزمون، انصاری فرد، قوچان نژاد، طارمی یا ...؟

آماده‌ترین مهاجمان ممکن در اختیار کی‌روش و تیم ملی قرار گرفتند. او اگر بخواهد با همان 4-2-3-1 همیشگی بازی کند و تنها یکی از این 4 مهاجم آماده را انتخاب کند واقعا بی‌انصافی کرده است. می‌گویند در تمرینات تیم ملی در قطر، آزمون به عنوان مهاجم سایه، پشت قوچان نژاد به بازی گرفته می‌شود و طارمی مثل بازی‌های گذشته تیم ملی به گوشه سمت چپ یا راست منتقل شده است. در این صورت احتمالا باید در دقایق 60، 70 هم منتظر تعویض انصاری‌فرد آماده باشیم تا خیال‌مان از حضور 4 مهاجم سرحال تیم ملی راحت شود. 

 

چه نتیجه‌ای برای تیم ملی کشورمان خوب است؟

همان‌طور که کی‌روش در کنفرانس خبری قبل از مسابقه گفت، قطعا تیم ملی هیچ عجله‌ای برای گلزنی مقابل قطر ندارد و خوب می‌داند که کسب یک امتیاز مقابل قطری که تنها به دنبال برد است، نتیجه خوبی به حساب می‌آید. البته یادتان نرود که ما به کمک سرعت بالا و قدرت حمل توپ قوچان نژاد، آزمون و طارمی می‌توانیم حسابی روی ضد حملات حساب باز کنیم. به خصوص از دقیقه 70 به بعد که اگر قطر به گل نرسیده باشد، حسابی بازیکنانش جلو خواهند کشید.

مسابقات انتخابی جام جهانی 2018#تیم ملی ایران#بازی ایران و قطر#کارلوس کیروش#مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه 

برچسب ها
مسابقات انتخابی جام جهانی 2018
تیم ملی ایران
بازی ایران و قطر
کارلوس کیروش
مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه
نظرات کاربران
کد امنیتی