ماجرای نیمروز؛ اثر تازه فرزند خلف سینمای جنگ
معرفی فیلم‌ ماجرای نیمروز

ماجرای نیمروز؛ اثر تازه فرزند خلف سینمای جنگ

نویسنده : دست قیچی

مسعود فراستی: «این فیلم از اثر قبلی محمدحسین مهدویان که به نظر من فیلم بدی بود، چند گام جلوتر است.» مسعود خان این جمله را در مورد فیلم «ماجرای نیمروز»‌ گفته که این روزها به عنوان اکران اول عید روی پرده سینماهاست. فیلم قبلی یعنی «ایستاده در غبار»‌ هم که به نظر ایشان فیلم بدی بوده، سال گذشته برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم سال و جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین کارگردانی شده است. دو سیمرغ فنی هم که گرفته و نزدیک به ۲ میلیارد تومان هم فروخته. به نظرم همین جمله مسعود فراستی برای این‌که بدانیم با فیلمی قابل تامل طرفیم کافی باشد؛ فیلمی که ارزش دیدن دارد.

«ماجرای نیمروز»‌ به روزهای پرالتهاب دهه ۶۰ می‌پردازد. ایامی که در بحبوحه جنگ، سازمان مجاهدین خلق که در اصل با نگرش‌های اسلامی شکل گرفته بود اما بعدا تغییر رویه داد و مارکسیستی شد،‌ شروع به ترور شخصیت‌های مهم نظام کرد، یعنی درست بعد از بازگشت مسعود رجوی از پاریس. ماجرای نیمروز به داستان تلاش بچه‌های اطلاعات برای شناسایی محل اختفای سرکرده شاخه ترور گروهک منافقین یعنی موسی خیابانی می‌پردازد و به همین بهانه ما را به دل حوادث مهم این برهه تاریخی می‌برد.

کسانی که آثار قبلی مهدویان را دیده‌اند، با سبک ویژه او آشنا هستند. مستندنمایی یا شبه مستند که در زبان انگلیسی «Mockumentary» نامیده می‌شود سبکی است که در آن با به کارگیری عناصر و صحنه‌های غیرواقعی اما با ظاهر مستند و واقعی، به بیان و تحلیل مسائل و رویدادهای مورد نظر کارگردان و فیلمنامه‌نویس می‌پردازند. این روش برای روایت ماجراهای تاریخی، ‌که فیلم آرشیوی از آن‌ها در دست نیست، بسیار کاربردی است. اصلا مهدویان هم به همین خاطر معروف شد. او برای پایان‌نامه کارشناسی ارشدش شروع کرد به ساختن یک اثر مستندنما درباره شهید حسن باقری که بعدها «آخرین روزهای زمستان» نام گرفت. این اثر در ۱۰ قسمت آماده شده بود اما نسخه فشرده شده و یک قسمتی که از آن روی آنتن تلویزیون رفت، بسیار با استقبال مواجه شد. مهدویان در این فیلم تصاویر را بازسازی اما از صداهای آرشیوی و واقعی خود شهید باقری استفاده کرده بود که بر اثرگذاری بیشتر فیلم افزوده بود. 

نمایی از «آخرین روزهای زمستان»‌درباره شهید باقری

آخرین روزهای زمستان چنان تأثیرگذار بود که مهدویان در خاطره‌ای نقل کرد که «پدری نزد من آمده و گفته پسرش بعد از دیدن این فیلم، عکس خواننده‌های راک را از دیوار اتاقش کنده و به جای آن یک عکس تمام‌قد از حسن باقری را به دیوار زده و زیرش هم به فینگلیش نوشته Eshghe man sultan hasan bagheri.»

مهدویان در «ایستاده در غبار» هم از همین تکنیک استفاده از صدای واقعی و تصاویر بازسازی شده، بهره گرفت و به زندگی احمد متوسلیان پرداخت. در همان دوره هم مطرح شدن این‌که متوسلیان همچنان زنده است و نزد رژیم صهیونیستی در اسارت به سر می‌برد، به حاشیه‌های این فیلم و امید ایرانیان برای بازگشت او،‌ افزود. حاتمی‌کیا هم که یک جورهایی پدر سینمای دفاع مقدس ایران شده،‌ حسابی از فیلم تعریف کرد و مهدویان را فرزند خلف سینمای جنگ خواند.

اما در «ماجرای نیمروز»‌ دیگر خبری از صداهای واقعی نیست. بنا بر نوشته اول فیلم، ماجراها و شخصیت‌های اطلاعاتی واقعی هستند و فقط نام‌شان به دلایل امنیتی تغییر کرده است. بنابراین با اثر سینمایی‌تری طرفیم که قصه بیشتری دارد و تعداد شخصیت‌های اصلی آن هم از یک نفر به پنج نفر افزایش پیدا کرده که هر کدام تیپ شخصیتی متفاوتی را نمایندگی می‌کنند. از مسعود،‌ بازجوی دموکرات بگیرید که آرام آرام بر اثر نوع خشونتی که طرف مقابل به کار می‌گیرد، خشن‌تر و جدی‌تر می‌شود تا عباس،‌ مسئول شنود که کلا به مسیر دیگری می‌رود. سر دسته تیم ضربت با بازی هادی حجازی‌فر هم که فوق‌العاده است. 

فیلم به لحاظ دراماتیک بسیار جذاب و گیراست. برای امثال من و نسل امروز که آشنایی چندانی با وضعیت آن سال‌ها ندارند،‌ بسیار آگاهی‌بخش هم هست. تیم بازیگری فوق‌العاده‌اند. احمد مهران‌ُفر و جواد عزتی سویه‌های جدیدی از هنر بازیگری خود را به رخ کشیده‌اند. اما با این حرف مسعود فراستی موافقم که فیلم بیش از حد در طرف نیروهای خودی می‌ماند و اصولا دشمن یا همان سازمان مجاهدین خلق را در لانگ‌شات نگه می‌دارد و من بیننده از انگیزه‌ها و برنامه‌ریزی‌های آن‌ها چندان چیزی نصیبم نمی‌شود. البته این نکته را هم باید در پرانتز عرض کنم که تهیه‌کننده این فیلم محمود رضوی است که سال گذشته فیلم «سیانور» بهروز شعیبی را تهیه کرده بود. فیلمی که تماما به اختلافات درون گروهی سازمان مجاهدین خلق می‌پرداخت و می‌شود گفت از این جهت مکمل «ماجرای نیمروز» است و می‌توانید اطلاعات مربوط به آن را در اینجا بخوانید.

با این وجود «ماجرای نیمروز»‌ به اعتقاد من یکی از بهترین فیلم‌های سال‌های اخیر است که دیدنش برای هر نسل سوم به بعدی لازم است. کارگردانش با دومین فیلم،‌ دومین جایزه بهترین فیلم سال را هم گرفته، ‌آن هم در دو سال متوالی که یک جورهایی رکورد محسوب می‌شود. بهترین فیلم از نگاه تماشاگران هم که شده. بنابراین از نگاه مخاطبین عادی هم حتما ارزش دیدن دارد. حالا این‌که ایام خوش نوروز،‌ زمان مناسبی برای دیدن التهابات تاریخی دهه ۶۰ هست یا نه،‌ بحث دیگری است. امیدوارم اکران «ماجرای نیمروز» ‌در کنار فیلم سرخوش و خوبی مثل «خوب،‌ بد،‌ جلف» به فروش آن ضربه نزند. 

برچسب ها
ماجرای نیمروز
محمدحسین مهدویان
فرزند خلف سینمای جنگ
سازمان مجاهدین خلق
منافقین در سینما
نظرات کاربران
کد امنیتی
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٦/٠١/٠٣
٠
٠
خییییلی مشتاقم که ببینمش... البته سیانور رو هم مشتاق بودم:/ کلا شهر ما یه جوریه که چند هفته بعد از اکران فیلم تو کل کشور، تازه هنوز فیلم رو میاره رو پرده:/ ولی خب بازم خدا رو شکر:) ممنون از نقدتون:)))