کاش سال خروس میمون باشد!
یادداشت

کاش سال خروس میمون باشد!

نویسنده : مهدیه جوادی

امسال لحظه سال تحویل «حول حالنا» را محکم‌تر گفتم. اشک توی چشم‌هایم گیر کرده بود که دقیقا نمی‌دانستم از خوشحالی رفتن سال 95 بود و یا همان بغض و خوشحالی عید که از بچگی خاطره بهترین روز سال را برایم ساخته بود. در این سال کذایی بزرگان زیادی را در حوزه سیاست و فرهنگ و ورزش از دست دادیم. حادثه‌های دردناک و غم‌انگیز زیادی را پشت سر گذاشتیم، از حادثه قطار سمنان- مشهد تا اتفاق پلاسکو که یک هفته همه‌مان را با چشمانی اشکبار منتظر خبرهای خوبی نگه داشت که هیچ وقت نیامدند. غم رنج کشیدن هموطنان‌مان در همه نقاط کشور را شاهد بودیم، از شمال به خاطر بارش برف و قطعی گاز و جنوب به خاطر ریزگردها و حوادث طبیعی چون سیل. و همه این حوادث و اتفاقات من را رساند به لحظه‌ای که به قول جواد خیابانی در دفتر خاطراتم با خودکار پر رنگ بنویسم بالاخره 95 تمام شد. سالی که در آن تا آخرین روزهای اسفند خبرهای ناگوار ادامه داشت.

95 سالِ «میمون» بود ولی بر خلاف نامش سال نامیمونی بود، امیدوارم امسال که سال خروس است سال میمونی باشد و روزهایی که با نام سال 96 در حافظه‌مان می‌مانند با خاطرات شیرین و خوب همراه باشند آن‌قدر که دیگر یادمان نیاید که چه سالی بدی را پشت سر گذاشتیم.

البته بخشی زیادی از این تلخی هم تقصیر خودمان است، درست همان وقتی که درگیر مشکلات بودیم و می‌توانستیم دست یکدیگر را بگیریم و با کمک و یاری هم از مشکلات بیرون بیاییم و روزهای محشری را رقم بزنیم، ولی این کار را نکردیم. مثلا اگر واقعا امسال همه به پاس خدمات آتش‌نشان‌های فداکار، چهارشنبه آخر سال را به شادی بی‌خطر می‌پرداختند، اگر در حادثه پلاسکو با نیروهای امداد همکاری می‌کردیم و مانع عبور و مرور نمی‌شدیم، اگر همه‌مان قبل از قطعی گاز مردم دیگر شهرها حواس‌مان به مصرف گازمان بود و هزاران اگر دیگر که می‌توانست تلخی این همه ناگواری را به شیرینی همدلی تبدیل کند. مثل اتفاق زیبای استقبال مردمی از سرباز مریوانی که همه را خوشحال کرد، آخر ماجرا را خیلی خوب به پایان رساند و یا حرکت‌هایی که بعد از قضیه گورخواب‌ها در بین مردم اتفاق افتاد و باعث کمک‌هایی هر چند کوچک به اقشار آسیب‌پذیر جامعه شد.

قدیمی‌ترها می‌گویند سال خروس سال خوبی‌ است، خروس نماد هوشیاری و زمان‌شناسی است، حتی اگر به این حرف‌ها اعتقادی نداشته باشیم، مسلما آدم‌های هوشیار زندگی بهتری دارند و حال‌شان هم بهتر است و حال بقیه را هم بهتر می‌کنند، درگیر بازی‌ و وقت تلف کردن نیستند و سعی می‌کنند از مدت کوتاه زندگی بیشتر بهرمند شوند. ای کاش امسال همینطور باشد، اصلا ای کاش همه  سال‌ها سال خروس باشد.

برچسب ها
سال سخت 95
سال خروس
کنار هم بودن
همدلی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sama
sama
٩٦/٠١/٠١
٢
٠
سلام پس نوشته های نقطه سر خط کجان دوستان؟
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
برای منم غیر از این که تاریخ یه سال رو مرور کردی بدترین سال عمرم بود به طوری که وقتی تموم شد یه «آخیییش» از ته دل گفتم... ان شاءالله وقتی به روزهای پایانی سال ۹۶ میرسیم و بر می گردیم و تقویم یه ساله رو مرور می کنیم یه لبخند رو لبمون و یه «یادش به خیر، چه سال خوبی بود» سر زبونمون باشه : ) ممنونم خانم جوادی : ))
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
ان شالله بهترین سال عمر همه باشه
M_Khaledy
M_Khaledy
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
خداییش سال خیلی خیلی بدی بود هرچه بلای دنیاروسرم نازل شد الهی بری وبرنگردی
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
یاد جشن های خداحافظی زندانی ها تو فیلم ها افتادم با این دیالوگ بری دیگه برنگردی :) واقعا الهی هیچ سالی دیگه اینجوری نباشه
NA30M :)
NA30M :)
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
من هم برای همه سال خوبی آرزومندم و امیدوارم امسال مثل سال 95 نامیمون و نامبارک نباشه.. تشکرات =)
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
ان شالله و ممنون :)
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٦/٠١/٠٤
٠
٠
تازه میگن سال خروس دلداده ها بهم میرسن:))))))
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠١/٠٨
٠
٠
اینو دیگه خدایی نشنیده بودم ولی الهی همه به خواسته دلشون برسن