فشن‌شو از نوع جشنواره فجر
نگاهی به جایگاه فشن و مد در سینما و تلویزیون کشورمان

فشن‌شو از نوع جشنواره فجر

نویسنده : نگار عابدی

اگر پیگیر تاک‌شوها و برنامه‌های گفتگو محور تلویزیون باشید، حتما متوجه شیوه منحصر به‌ فرد هر مجری در انتخاب نوع لباس و نحوه پوشش در رسانه ملی شده‌اید. احتمالا اگر به سراغ یکی از آن‌ها بروید و از چرایی تعدد لباس‌ها و بعضا تنوع رنگ‌های مورد استفاده‌شان بپرسید جواب ساده‌ای دریافت خواهید کرد؛ چون مجری هستم و باید به احترام مردم آراسته باشم! ظاهرا تهیه‌کننده هر برنامه با توجه به موضوع خاص برنامه‌اش یک یا چند طراح لباس استخدام می‌کند که با استفاده از ایده‌پردازی آن‌ها مجری آراسته روانه شبکه‌های تلویزیونی کند!

اهمیت این موضوع امسال به پایه‌ای رسید که برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی جشنواره مد فجر به پوشش مجریان تلویزیون پرداخت و از «مبینا نصیری» به‌عنوان خوش‌پوش‌ترین مجری زن سیما تقدیر کرد. به همین بهانه به سراغ امیر مهدی کلیدری، کارشناس حوزه رسانه رفتم تا دیدگاهش را نسبت به جشنواره مد فجر و اضافه شدن این بخش جدید به جشنواره بدانم.

+ در ابتدا می‌خواهم بدانم تا چه اندازه این حرکت را در حوزه فرهنگ عامه تاثیرگذار می‌دانید؟

- ما اول باید چند نکته را به‌عنوان برنامه‌ریزی‌های فرهنگی برای خودمان حل کنیم. در دنیای مدرن اصولا عامه به شدت تحت تاثیر احساسات و غلیانات آنی خودشان هستند که بخش عمده‌ای از آن‌ها به وسیله سلبریتی‌ها اداره می‌شود، این مسئله تقریبا یک قاعده کلی است که تبدیل به یک صنعت چند وجهی شده. خواه ناخواه مد یکی از بازی‌سازان اصلی سبک زندگی عامه است. زمانی که بحث سبک زندگی مطرح شده بود، ما بارها در سطوح دانشگاهی این نکته را گوشزد کرده بودیم که بالاخره در فرهنگ عامه تاثیرگذاری زیاد ستاره‌ها را خواهیم دید. احتمالا در آینده‌ای خیلی نزدیک همین مجری‌ها و سلبریتی‌ها برندهایی را تحت اسم خودشان خواهند داشت! همان‌طور که الان می‌بینید استارها و سلبریتی‌های ما اکثرا دارای مزون، آرایشگاه یا انستیتوهای زیبایی هستند؛ شاید هنوز برندی به اسم خودشان نداشته باشند اما آرام آرام این اتفاق می‌افتد و ما اکنون داریم رگه‌هایی از آن را می‌بینیم.

+ آیا جشنواره مد با الگو‌های تفکر اسلامی همخوانی دارد؟

- مسئله‌ای که حائز اهمیت است این است که جلوه اثرگذاری گروه‌های مرجع بر مردم که در حوزه‌ سینما و تلویزیون رقم می‌خورد، عرصه ظهور و بروزش در فستیوال‌هاست. شاید برای ما برگزاری جشنواره مد خیلی نامتجانس باشد و به همین دلیل با لفظ تقبیحی از آن به عنوان فشن شو یاد می‌کنیم؛ اما واقعیت این است که ستاره‌ها به دلیل فستیوال بودن مراسم، سعی می‌کنند در انعکاس رسانه‌ها جالب توجه باشند تا به چشم طرفداران‌شان بیایند یا حتی طرفداران بیشتری را جذب کنند. این یک اتفاق خیلی طبیعی در جشنواره‌های مدرن است. اما مسئله این است که ما باید ببینیم الگو‌های اعتقادی ما تجانسی با این اتفاق دارد یا نه؟ در الگوی تفکر اسلامی جلوه گری برای زن پسندیده نیست و برای آن حرمت‌هایی وجود دارد. باید برای این مسئله راه‌حل‌هایی در نظر گرفته شود، نه به این معنا که به هر شیوه ممکن برای این مسئله روکش عرفی و شرعی پیدا کنیم! 

+ به نظر شما اگر این انتخاب متوجه یک مجری مرد بود باز هم این حساسیت‌ها وجود داشت؟

- اصولااگر قرار باشد جامعه‌ای را به سمت خاصی هدایت کنیم، فقط کافیست برای حوزه مصرف و بازار مصرف زنان آن جامعه طراحی خاصی داشته باشیم. قاعدتا در بازار مصرف سبک زندگی، مخاطب اصلی زنان هستند، نه فقط در جامعه ما بلکه در هر جامعه‌ای. فقط کافی است سری به بازار کیف و کفش بزنید، تنوع مدل‌های کفش زنانه به مراتب خیلی بیشتر از کفش مردانه است و این باید یک گردش اقتصادی داشته باشد. در حوزه البسه، در حوزه زیور آلات و... این قاعده وجود دارد. پس مخاطب اصلی بازار سبک زندگی بالاخص در حوزه پوشش و ظاهر، زنان هستند. گرچه در حوزه تبلیغات هم با تحلیل گفتمان‌ها و روایت‌ها به راحتی متوجه می‌شوید که مخاطب اصلی تبلیغات هم زنان هستند. 

+ اصلا جشنواره مد را دارای پایه‌های درست و کارشناسی‌شده می‌دانید؟

- اساساً چیزی به اسم جشنواره مد معنی ندارد! ما فقط یک فشن‌شو داریم که در آن مانکن‌ها، لباس یک طراح که تحت لیسانس یک برند طراحی شده را به نمایش می‌گذارند؛ که فقط روی فرش قرمز و در جشنواره‌های فرهنگی، بالاخص سینما اتفاق می‌افتد. هر اتفاقی خارج از این رقم می‌خورد چیزهای من درآوردی و غیر علمی است که اصلا کارشناسی نشده، ضمن این‌که رویه‌ای هم در دنیا ندارد. 

در فستیوال‌هایی مثل اسکار و کن، رویه این‌گونه است که ژورنال‌های تخصصی تحت نظر کارشناسان‌شان، لباس و میکاپ استارها و سلبریتی‌ها را بررسی می‌کنند و در نهایت اعلام می‌کنند بنا به نظر کارشناسان و با توجه به این ادله ، فلان بازیگر یا فلان سلبریتی برای مثال خوش پوش‌ترین است و مردم هم ذیل این مطلب نظر خودشان را در قالب کامنت‌ها یا پیام‌های ارسالی اعلام می‌کنند. این هیچ حکمی به دنبال ندارد که الا و لابد همین است و بس. بلکه صرفا نظر کارشناسان و ژورنال‌هاست.

حتی در این مورد هم به این علت که ممکن است همه در نظرسنجی شرکت نکنند نمی‌توانیم بگوییم این یک نمونه‌گیری از یک جامعه است. اما زمانی که از میزان حجم فروش یک برند از یک مدلی که مورد استفاده یک سلبریتی بوده حرف می‌زنیم، می‌توانیم ادعا کنیم که این یک شاخص عینی‌شده‌تری است. و نشان می‌دهد که این طراحی روی تن بازیگر یا سلبریتی نشسته و طبق قاعده احساس «این‌همانی»، فرد احساس همزاد پنداری می‌کند و آن مدل خاص را از همان برند یا کپی آن را از برند تقلبی خریداری می‌کند. این نشان‌دهنده میزان موفقیت یک سلبریتی در ایجاد حس خوش‌پوشی برای مخاطب است، چه در مقام طرفداران آن بازیگر و چه در مقام مخاطب آزاد. اما اگر معیار خوش پوشی را یک دبیرخانه و یا منبع رسمی عنوان و بر اساس همان هم خوش پوش‌ترین فرد را انتخاب ‌کند، مخاطب این را نمی‌پذیرد، چرا که دبیرخانه را صرفا واسطه‌ای برای توزیع محصول می‌داند.

برچسب ها
مد
جشنواره مد فجر
خوش پوشی
مبینا نصیری
خوش پوش ترین مجری زن
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
انصافا مانتوهاش قشنگن. کلیدری رو هم اگه همون کلیدری باشه که من میشناسم، خب میشناسمش!! یکم شبیه حسن عباسیه! البته با حسن عباسی هم رفیق جینگن! / کاش سوالای بیشتر با جوابهای کوتاه پرسیده بودی، ولی بازم خوب بود ممنون.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٥/١٢/٢٩
٣
٠
منکر قشنگیِ مانتو هاش نیستم، چیزی که یه ذره زد تو ذوقم عنوانِ خوش پوش ترین مجری زن بود! اینکه ما بیاییم تمرکز نشون بدیم رو ظاهر یک شخص(از نوع زن) و ذهن مخاطب رو متمایل کنیم به سمتش، این یکم با چارچوب های اعتقادی ما در تضاده! این آقای کلیدری اون آقای کلیدریه که به تازگی مشاورِ راهبردی جانشین شهردار شد! کلا هم همین قدر طولانی جواب می‌ده، یعنی دوس داره شیر فهم کنه قشنگ😅
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
به نظرم نکته ی حائز اهمیت پوشش این بانو این هست که مانتوهاش کاملا پوشیده و با حجابه و در کنار این حجاب از رنگ های شاد و طرح های خوب استفاده کرده . این واقعا کار قشنگیه. الان جامعه از این مدل پوشش خیلی کم داره یا همه باید چادر سیاه مطلق باشیم یا مانتویی بی حجاب. امیدوارم اینطور پوشش های باحجاب و شاد زیاد بشه :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٥/١٢/٢٩
١
٠
خب اگه بخواییم اینجوری هم بهش نگاه کنیم بازم به مبینا نصیری نمی‌رسیم، نه اینکه بخوام جانبداریِ خاصی از کسی بکنم، نه اصلا اما فک می کنم مژده لواسانی به شکل قشنگ تری داره پوشش ایرانی اسلامی رو ترویج می‌ده، هرچند که مشکل من با جشنواره ی مدِ فجر عمیق تر از این حرفاس! :)
زینب_خالقی
زینب_خالقی
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
ممنون خانم نیلوفر عیدی. من هم حس خوبی به این جشنواره ندارم.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
خواهش می‌کنم زینب خانمِ خالقی^_^